Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

AMERYKA PÓŁNOCNA
 

Wybierz Państwo

Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Dominika, Dominikana, Grenada, Gwatemala, Haiti, Honduras, Jamajka, Kanada, Kostaryka, Kuba, Meksyk, Nikaragua, Panama, Portoryko, Saint Lucia, Saint Kitts i Nevis, Saint Vincent i Grenadyny, Salwador, Trynidad i Tobago, USA - Stany Zjednoczone Ameryki

ANTIGUA I BARBUDA

Flaga Antigua i Barbuda

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 440 km2
Ludność: 70 tys.
Stolica: Saint John's
Ważniejsze Miasta: Codrington,Parham, Falmouth
Język Urzędowy:
angielski
Religie: chrześcijaństwo
Waluta: Dolar Wschodniokaraibski

Średnia Temperatura:
Latem; 2 8 °C
Zimą:
18 °C


Atrakcyjność Turystyczna:


Galeria Zdjęć z Antiguy i Barbudy

Galeria Zdjęć z Antigua i Barbuda
Antigua i Barbuda, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Antigua i Barbuda - (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny Antigua i Barbuda "Twoje Podróże I Wakacje Marzeń".
 

Geografia i Klimat Antiguy i Barbudy / Historia Antiguy i Barbudy / Gospodarka Antiguy i Barbudy / Wakacje i Podróże Po Antigua i Barbuda / Saint John's / Wyspa Antigua / Wyspa Barbuda / Wyspa Redonda / Zdjęcia z Antiguy i Barbudy / Atrakcje Turystyczne Antigua i Barbuda (Filmy) / Znajdź Hotele w Antigua i Barbuda

 

Przewodnik Po Antigua i Barbuda

Geografia i Klimat Antiguy i Barbudy

Antigua i Barbuda
składa się z trzech wysp, Antigua, Barbuda i Redonda położonych w archipelagu Małe Antyle na Morzy Karaibskim. Niemal całe osadnictwo skupia się na największej wyspie Antigui. Wyspa ta jest pochodzenia wulkanicznego, nizinna oraz posiadająca liczne piękne piaszczyste plaże. Antigua ma także niezwykle ciekawą linię brzegową którą uzupełniają liczne półwyspy oraz zatoki silnie wcinające się w głąb lądu.

Druga co do wielkości Wyspa Barbuda, to wyspa zbudowana z wapienia oraz otoczona licznymi koralowcami, która niemal w całości stanowi rezerwat przyrody. Jej piękne i bujne lasy zapewniają schronienie licznym gatunkom ptaków, jaszczurek i żółwi, które zostały mocno przetrzebione na innych wyspach Morza Karaibskiego. Trzecia, i najmniejsza wyspa Redonda jest niezamieszkała a na jej niewielkiej powierzchni znajduje się wygasły już wulkan.

Klimat Antiguy i Barbudy podrównikowy i wilgotny gdzie podczas lata spotyka się cyklony i huragany, zaś pora deszczowa trwa tu od maja do listopada a suma roczna opadów wynosi ponad 1000 mm.

Historia Antiguy i Barbudy


Pierwsi osadnicy przybyli na wyspę Antiguę z Ameryki Południowej już w okresie epoki kamienia łupanego, co datuje się na rok około 2000 p.n.e. Zamieszkujący wyspy rdzenni - Indianie, nazywali się Arawakowie, którzy występują potocznie pod nazwą - Tainowie. Antigua odkryta została w 1493 roku przez wielkiego i słynnego podróżnika Krzysztofa Kolumba. W 1632 została skolonizowana przez osadników angielskich z Saint Christopher a słynny admirał Horatio Nelson wybrał Antiguę na bazę dla swojej floty. W roku 1860 Antigua została połączona z Barbudą.

Z czasem Brytyjczycy założyli na wyspach plantację trzciny cukrowej i sprowadzili wielu niewolników z Afryki, którzy stanowią główną grupę etniczną obecnego państwa. W roku 1834 zniesione zostało niewolnictwo, a w roku 1940 podczas II wojny światowej część Antigui została wydzierżawiona przez USA na bazy marynarki wojennej. Od 1981 Antigua i Barbuda stała się niepodległym państwem, jednak nadal pozostaje w ścisłych kontaktach z Wielką Brytanią jako członek brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Barbuda uzyskała także jedynie ograniczoną autonomię
.

Gospodarka Antiguy i Barbudy

Gospodarka tego niewielkiego wyspiarskiego państwa skupia się głównie na świadczeniu usług, w tym głównie usług turystycznych, które stanowią aż 56% PKB. Na wyspach uprawia się głównie, trzcinę cukrową, bawełnę, banany i maniok. Antigua i Barbuda posiada także destylarnię rumu, oczyszczalnie bawełny, rafinerię cukru oraz pobliżu Saint John's znajduje się rafineria ropy naftowej, a także zakłady przemysłu przetwórczego produkujące przede wszystkim na eksport. Większość towarów na wyspę jest importowana.

 
Hotele Antigua i Barbuda

 

Mapa Antiguy i Barbudy

Mapa Antigua i Barbuda

Strój Ludowy Antiguy i Barbudy

Antigua i Barbuda Strój Ludowy


Słynne Wyroby Garncarskie

Antigua i Barbuda wyroby

Podróże Po Antigua i Barbuda - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje w Antigua i Barbuda?


Antigua i Barbuda to nie tylko wspaniałe luksusowe hotele i wille, czy też jachty pływające po szmaragdowych wodach Morza Karaibskiego ale przede wszystkich piękne i wspaniale przygotowane piaszczyste plaże, rafy koralowe oraz tropikalna roślinność, które czynią ten archipelag idealnym miejscem na spędzenie wakacji. Ze względu na swoje położenie Antigua i Barbuda jest częstym miejscem wypoczynku turystów ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i pobliskich państw Ameryki Środkowej. Polskim turystom polecamy udanie się na wyspy w okresie zimowym - grudzień-marzec, kiedy to klimat na wyspie jest suchy, bez opadów deszczu co bez wątpienia sprzyja spędzeniu tam wspaniałego urlopy czy wakacji.

Saint John's

Stolicą tego państwa-wysp jest Saint John's. Miasto to jest największym portem na wyspach jak i skupiskiem prawie 65% ludności zamieszkującej wszystkie 3 wyspy.
Do głównych atrakcji miasta należy;

Katedra Świętego Jana - Ten wybudowany barkowy kościół z 1683 roku i przebudowany w 1845 stanowi główną atrakcję miasta. Jego szpiczaste i ciekawie architektonicznie wieże jak i unikalna konstrukcja a zarazem skromne wnętrze zachęcają wielu turystów do jego odwiedzenia.

Muzeum Antigua i Barbuda - Umieszczone w historycznym budynku Sądu Kolonialnego stanowi idealne miejsce do odkrycia historii i tajemnic wyspy oraz poznanie bliżej życia jakie miało tu miejsce za czasów przedkolonialnych czyli rodowitych Arawaków.

Karnawał "Carnival" -
Festiwal odbywający się od późnego lipca do końca sierpnia, który zauroczy każdego swoją kolorowością i wszechstronnością.


Cricket - Najpopularniejszy sport na wyspie gdzie podczas rozgrywanych meczy towarzyszą pokazy taneczne w rytmach karaibskiej tak zwanej muzyki księżyca - Kalipso.

Życie Nocne i Restauracje -
Saint John's to miasto o licznych mniejszych i bardziej ekskluzywnych restauracjach, klubach, dyskotekach i wielu imprez odbywających się pod gołym niebem. Jeżeli szukasz więc wypoczynku podczas dnia i rozrywki w porach wieczornych i nocnych, będzie ono idealnym miejscem na spędzenie wakacji.

Wyspa Antigua

Antigua - ma specyficzny klimat porozrzucanych po całej wyspie ruin kamiennych wiatraków, i zachwyca przybyłych zabytkową stocznią i bazą admirała Nelsona (Nelson's Dockyard) i jedną z najpiękniejszych panoram, która roztacza się na port i wyspę ze wzgórz Shirley Height. W południowo-wschodniej części wyspy zachował się również interesujący kompleks budynków plantacji trzciny cukrowej z 1674 roku. Jedną z ciekawszych krajobrazowych atrakcji wyspy jest niewątpliwie Devil's Bridge (Most Diabła), czyli malownicze formacje skał, o które rozbijają się fale wzburzonego oceanu. Inną słynną atrakcją wyspy jest także popularny English Harbor - czyli Angielski Port. Ta przepiękna i malownicza zatoka z pięknym widokiem, która otoczona jest silnie ufortyfikowanym cyplem i wzgórzami, stanowiła niegdyś idealną ochronę dla brytyjskiej floty, kiedy to na morzach panowali łapczywi i chciwi piraci.

Wyspa Barbuda

Barbuda -
To wyspa o powierzchni 161 km2 i licząca sobie niespełna 1500 mieszkańców, skupionych w miejscowości Codrington. Ta niezwykła dziewicza i nie dotknięta cywilizacją wyspa stanowi jeden wielki rezerwat przyrody i schronienie dla wielu gatunków ptaków, żółwi morskich i wielu innych unikalnych roślin i tropikalnych zwierząt. Wyspa oferuje przyjeżdżającym przepiękne piaszczyste plaże, na których można się opalać i zażywać kąpieli morskich. Barbuda to także raj dla wszystkich, którzy kochają nurkowanie czy tak zwany z ang. snorkling. Przepiękne rafy koralowe i błękitnie czysta woda pozostawią bez wątpienia niezapomniane wrażenia z tych egzotycznych wakacji.

Wyspa Redonda

Ta niewielka wyspa o wielkości 53 km2 jest najmniejszą z wszystkich 3 i jej główną atrakcją jest znajdujący się tam wygasły już wulkan. Wyspa ta jest obecnie niezamieszkała i stanowi jedynie atrakcje turystyczną która można podziwiać będąc na rejsie po Morzy Karaibskim.

Zobacz zdjęcia z Antiguy i Barbudy 


Antigua i Barbuda w Obiektywie

Jeden z Hoteli Antiguy i Barbudy

Antigua i Barbuda Hotel

Plaża Kokosowa Na Wyspie Antigua

Plaża Kokosowa Antigua i Barbuda

Główna Ulica Handlowa w Antigua

Antigua Centrum Handlowe
Zobacz Również

Więcej zdjęć z Antiguy i Barbudy
Antigua i Barbuda - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Antigua i Barbuda Hotele

Antigua i Barbuda WikiPedia
Wspomnienia z Antiguy i Barbudy
Oficjalna Strona Antiguy i Barbudy (Ang.)
Antigua i Barbuda w PigułceEuropa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012