Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

AMERYKA PÓŁNOCNA
 

Wybierz Państwo

Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Dominika, Dominikana, Grenada, Gwatemala, Haiti, Honduras, Jamajka, Kanada, Kostaryka, Kuba, Meksyk, Nikaragua, Panama, Portoryko, Saint Lucia, Saint Kitts i Nevis, Saint Vincent i Grenadyny, Salwador, Trynidad i Tobago, USA - Stany Zjednoczone Ameryki

BARBADOS

Flaga Barbados

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 430 km2
Ludność: 260 tys.

Stolica: Bridgetown
Ważniejsze Miasta: Bathsheba
,
Speightstown, Holetown
Język Urzędowy:
angielski
Religie: chrześcijaństwo
Waluta: Dolar Barbados

Średnia Temperatura:
Latem;
31 °C
Zimą:
25 °C


Atrakcyjność Turystyczna:


Galeria Zdjęć z Barbados

Barbados Zdjęcia i Galeria
Barbados, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Barbados (Filmy)


 

Linki Sponsorowane
 
 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny Barbados "Twoje Podróże I Wakacje Marzeń".
 

Geografia i Klimat Barbados / Historia Barbados / Ludność i Gospodarka Barbados / Wakacje i Podróże Po Barbados / Bridgetown / Bathsheba / Holetown / Needham's Point / St. Lawrence Gap / Grenade Hall Forest i Wieża Obserwacyjna / Zdjęcia z Barbados / Atrakcje Turystyczne Barbados (Filmy) / Znajdź Hotele Na Barbados

 

Przewodnik Po Barbados

Geografia i Klimat Barbados

Barbados
- położone jest na wyspie o tej samej nazwie i wysunięte jest najdalej na wschód w archipelagu Małe Antyle. Charakterystyczne dla wyspy jest to, iż jej pochodzenie nie jest wulkaniczne jak pozostałych wysp archipelagu a wapienne, a jej początek dały otaczające ją ze wszystkich stron rafy koralowe. Ukształtowanie wyspy jest nizinne z niewielkimi pagórkowatymi wzniesieniami z najwyższym szczytem Mount Hillaby (340 m n.p.m.). Pomimo swojej niewielkiej powierzchni wynoszącej 430 km2, kraj ten należy do najgęściej zaludnionych na świecie.

Wyspę Barbados od zachodu oblewają ciepłe wody Morza Karaibskiego, zaś od wschodu otwarte wody Atlantyku, które mają wpływ na panujący tam klimat. Wiejące z nad oceanu wiatry przynoszą niejednokrotnie bryzę chłodniejszego powietrza a porą letnią liczne huragany i cyklony. Wyspa charakteryzuje się tropikalnym klimatem podrównikowym, który sprzyja uprawie tropikalnych roślin i stanowi idealne miejsce na wypoczynek.

Historia Barbados

Wyspa Barbados zasiedlona został już 4000 lat temu przez przybyłych tu Indian-Arawak. W czasach odkrywczych jako pierwsze do Barbados dotarły statki floty portugalskiej, jednak nie została ona przez nich zasiedlona. Od 1627 r. na wyspie panowali angielscy koloniści (głównie w obecnej miejscowości Holetown). Drugim europejskim mocarstwem okupującym wyspę byli także Holendrzy, którzy mieli duży udział w zakładaniu tu farm upraw trzciny cukrowej, przywiezionej z Brazylii. Z biegiem czasy kolonia Barbados stała się jedną z ważniejszych dla Brytyjczyków ze względu na swoje strategiczne położenie oraz szybko rozwijający się handel. Wiek XVII był okresem niewolnictwa gdzie statki przywoziły z Afryki pracowników, którzy trudnili się uprawą właśnie trzciny cukrowej.

Pomimo swojego strategicznego położenia dla Brytyjczyków, zamieszkująca wyspę ludność dążyła do uzyskania autonomi, i już w 1639 r. na wyspie zebrało się pierwsze na kontynentach Amerykańskich ciało ustawodawcze, zwane House of Assembly, czyli Izba Zgromadzenia. Po zniesieniu niewolnictwa Wyspa Barbados zaczęła przechodzić kryzys ekonomiczny, co jedynie zmotywowało jej mieszkańców do oderwania się od korony brytyjskiej. W 1966 roku, a dokładnie 30 stycznia, Barbados stały się niezależnym państwem, ustanawiając jednocześnie ten dzień jako święto narodowe. Bez względu na swoją niezależność państwo to nadal pozostaje w tak zwanej Wspólnocie Narodowej Wielkie Brytanii.

Ludność i Gospodarka Barbados

Ludność Barbados tworzą takie grupy etniczne jak, Murzyni (90%), Metysi (4 %) i Biali (3%) a przeważającą religią jest angielska odmiana protestantyzmu. Mieszkańcy wyspy trudnią się głównie obsługą ruchu turystycznego oraz uprawą nadal istotnej dla gospodarki trzciny cukrowej i jej przetwórstwem. Obecnie największy wpływ na rozwój kraju i wzrost gospodarczy ma turystyka, eksploatacja ropy naftowej i świadczone usługi finansowe skupiające się wokół stolicy Barbados, Bridgetown.

 
Hotele Barbados

 

Mapa Barbados
Mapa Barbados

Strój Taneczny z Barbados

Barbados - Kostium

Wyroby Artystyczne z Barbados


Barbados Sztuka

Podróże Po Barbados - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje Na Barbados?


Wyspy Barbados to jedno z najcieplejszych miejsc na ziemi, dlatego wybierając się tu na wakacje możemy być pewni iż pogoda dopisze nam na pewno. Nie mniej jednak z tego samego powodu trzeba uważać aby nie poparzyć się na słońcu (szczególnie podczas pierwszego dnia opalania) oraz pamiętać o częstym spożywaniu napojów chłodzących. Barbados oferuje turystą duży wybór hoteli, których cenny za nocleg wahają się od $40 do nawet $1600 za noc. Bardzo popularną formą wakacyjnego wypoczynku jest tutaj wynajmowanie nadmorskich, pięknie usytuowanych przy samej plaży domków, które to posiadają wszelkie dostępne wygody i zapewnią nam przeżycie niesamowitych chwil wspólnie z rodzinom czy znajomymi.

Bridgetown

Bridgetown
to główny ośrodek handlowy w obszarze Małych Antyli i centrum finansowe, turystyczne i kulturalne wyspy i państwa Barbados. Bridgetown zostało założone już w 1628 r. przez przybyłych tu Anglików którzy nadali mu nazwę - Miasta Świętego Michała. Główną atrakcją miasta jest jego port - Bridgetown Port lub też inaczej zwany Deep Water Harbour. Dokują tu wielkie statki handlowe oraz wycieczkowe i rejsowe, które przemierzają wody Oceanu Atlantyckiego i Morza Karaibskiego. W mieście znajduje się również Kanał Careenage, przy którym dokują mniejsze jachty i żaglowce oraz roi się od wędkarzy i przechadzających się po promenadach turystów. Jedną z ważniejszych atrakcji miasta jest znajdujący się przy Broad Street budynek parlamentu, założonego w 1639 roku jak i znajdujące się obok Muzeum Parlamentu i Galeria Bohaterów Narodowych.

Bathsheba

Nazwa miasteczka wywodzi się z legendy o królowej Bathsheba, żonie króla Dawida, która kąpała się niegdyś w mleku aby jej skóra była zawsze świeża i gładka, co odnosi się do mlecznie białych rozbijających się tu o skały i plaże wzburzonych fal oceanu oraz leczniczych wodach tego regionu. Ta niewielka miejscowość rybacka posiada przepiękne plaże, które zatykają dech w piersiach oraz stanowi miejsce wypoczynku wielu osób pragnących dokonać rekonwalescencji swojego ciała i umysłu. Ze względu na otwarte wody Oceanu Atlantyckiego stanowi ona również raj dla osób szukających miejsca na uprawianie windsurfingu.

Holetown


Holetown to najstarsza miejscowość na wyspie Barbados, która stanowiła niegdyś jej pierwszy port. Holetown to również miejsce jak i nazwa słynnego festiwalu, na którym odbywają się występy kulturalne, prezentowane są wyroby lokalnych artystów i nawiązuje się do historii wyspy. Jedną z bardziej znanych i rozpoznawalnych miejsc jest nieduży pomnik upamiętniający przybycie tu w 1625 Brytyjczyków.

Needham's Point

Needham's Point
to miejsce, w którym znajdziemy wiele pamiątek militarnych po stacjonujących tu kiedyś wojskach brytyjskich oraz wspaniałe plaże i luksusowe hotele. To właśnie tu w Forcie Św. Anny znajdują się najstarsze zabytkowe stalowe armaty z XVII wieku oraz pierwszy cmentarz wojskowy na wyspie. Wypoczynek wakacyjny jak i uprawianie sportów wodnych w tym nurkowanie skupia się wokół trzech słynnych plaż, Pebbles, Drill Hole oraz z uważaną za najpiękniejszą na całej wyspie Plażą Sandwiched.


St.Lawrence Gap

Centrum rozrywki i nocnych szaleństw na Barbados to niewątpliwie miejscowość St.Lawrence Gap. W znajdującym się tu tak zwanym "Platinum Garden Theatre" obywają sie liczne przedstawienia i pokazy taneczne oraz związane z kulturą Indian i nawiązujące do kultury Barbados występy lokalnych artystów. Liczne kluby, dyskoteki, restauracje oraz bary serwujące tradycyjny i lokalnej produkcji rum nadają temu miejscu unikalny charakter, a doskonałe warunki akomodacyjne sprawiają iż St.Lawrence Gap
cieszy się popularnością wielu przyjeżdżających tu turystów.

Grenade Hall Forest i Wieża Obserwacyjna

Zarówno wieża obserwacyjna jak i las "Grenade Hall" stanowią jeden kompleks historyczno-naturalny, które zachęcą wielu miłośników historii i natury. Wieża wybudowana została w 1819 roku w wyższej części rezerwatu i stanowiła niegdyś istotne miejsce, skąd nadawano sygnały ostrzegawcze dla mieszkańców przed zagrożeniem typu, pożary czy pojawienie się wrogich statków oraz rebelii niewolników. Obecnie zaś służy jako jeden z ważniejszych punktów widokowych, z którego możemy obserwować piękna panoramę wyspy. Las Grenade Hall to natomiast miejsce gdzie podziwiać możemy unikalne gatunki roślin, oraz poznawać i uczyć się o ich wartościach leczniczych z otrzymanego przy wejściu przewodnika.

Zobacz zdjęcia z Barbados 
Barbados w Obiektywie

Plaża w Miejscowości Bathsheba

Barbados Bathsgeba

Budynek Parlamentu w Bridgetown

Barbados-Bridgetown

Pola Trzciny Cukrowej Na Barbados

Pola Trzciny Cukrowej

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Barbados
Barbados - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Barbados Hotele
Barbados WikiPedia
Encyklopedia Turystyczna Barbados (Ang.)
Przewodnik Po Barbados (Ang.)
Wakacyjny Portal o Barbados

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012