Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

AMERYKA PÓŁNOCNA
 

Wybierz Państwo

Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Dominika, Dominikana, Grenada, Gwatemala, Haiti, Honduras, Jamajka, Kanada, Kostaryka, Kuba, Meksyk, Nikaragua, Panama, Portoryko, Saint Lucia, Saint Kitts i Nevis, Saint Vincent i Grenadyny, Salwador, Trynidad i Tobago, USA - Stany Zjednoczone Ameryki

BELIZE

Flaga Belize

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 23000 km2
Ludność: 205 tys.
Stolica: Bel
mopan
Ważniejsze Miasta: Belize
,
Altun Ha, Punta Gorda, Corozal
Język Urzędowy: angielski
Religie: chrześcijaństwo
Waluta: Dolar Belize
Średnia Temperatura:
Latem;
28 °C
Zimą:
23 °C


Atrakcyjność Turystyczna:


Galeria Zdjęć z Belize

Belize Galeria Zdjęć
Belize, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Belize (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny Belize "Twoje Podróże I Wakacje Marzeń".
 

Geografia i Klimat Belize / Historia Belize / Ludność i Gospodarka Belize / Wakacje i Podróże Po Belize / Belmopan / Śladami Starożytnych Majów / Altun Ha / Caracol / Cerros / Lumanai / Lubaantun / Xunantunich / Wielka Rafa Koralowa Majów / Blue Hole / Half Moon Caye / Ambergris Cay i San Pedro / Turneffe / Zdjęcia z Belize / Atrakcje Turystyczne Belize (Filmy) / Znajdź Hotel Na Wakacje i Podróże

 

Przewodnik Po Belize

Geografia i Klimat Belize

Belize - położone jest na półwyspie Jukatan, nad Morzem Karaibskim i graniczy na północy z Meksykiem oraz z Gwatemalą na zachodzie. Północną części Belize tworzy nadbrzeżna nizina, która charakteryzuje się występowaniem licznych terenów bagnistych, zaś południowe obszary to rozpościerające się pasmo górskie Maya, które zdobi najwyższy szczyt kraju o wysokości 1122 m n.p.m. - Victoria Peak. Belize, to także piękne krajobraz wielu laguny oraz licznych niewielkich wysepek koralowych (zwanych cayos) tworzących tak zwaną barierę koralową jak i obejmujące prawie połowę powierzchni kraju wilgotne lasy równikowe, sawanny i porastające liczne namorzyny. Większe wyspy Belize, Ambergris Cay i Turneffe usytuowane są na północy i oddalone nieco od lądu stanowiąc bardzo popularne miejsca wakacyjnego wypoczynku.

Klimat Belize - określany jest jako wilgotny i równikowy z krótką porą suchą trwającą tu od lutego do kwietnia i z przeważającą pogodą tropikalnych upałów i opadów deszczu wraz z towarzyszącymi im w pozostałych miesiącach huraganami. Roczne sumy opadów dochodzą tu nawet do 2000 mm, co sprzyja uprawianiu owoców cytrusowych, bananów i trzciny cukrowej.


Historia Belize

Belize zamieszkane były około 3500 lat temu przez panującą ówcześnie na tych terenach i nie tylko, słynną cywilizację Majów liczących sobie tu od 1,5 do 2 milionów osób. To właśnie oni zapoczątkowali na Belize uprawę wielu roślin oraz przyczynili się do rozwoju pierwszych osad, (późniejszych miast) takich jak Caracol, Xunantunich i Lamanai. Pierwszymi Europejczykami w Belize byli angielscy Purytanie, którzy rozwinęli tu flotę handlową, co z kolei zwabiło wielu piratów napadających na statki handlowe wiozące złoto i inne bogactwa do Europy. Belize, które znane było pod nazwą Honduras Brytyjski, od 1862 roku stanowiło jedyną kolonię brytyjską w kontynentalnej części Ameryki Środkowej. Swoje roszczenia do terytorium Belize wysuwała także Gwatemala, twierdząc iż stanowi ono integralną część swojego terytorium. Dopiero w latach 60 XX wieku. rozpoczął się proces zmierzający do przyznania niepodległości, zaś nowo uchwalona konstytucja z 1964 nadawała Hondurasowi Brytyjskiemu wewnętrzną autonomię. Od 1973 roku nazwa Honduras Brytyjski oficjalnie przestała obowiązywać i zastąpiono ją na Belize. W 1981 roku na podstawie rezolucji ONZBelize uzyskało niepodległość od Wielkiej Brytanii, nie mniej jednak stając się członkiem Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

Ludność i Gospodarka Belize


Belize zamieszkane jest głównie przez 3 grupy etniczne, Murzyni, Mulaci i Metysi, oraz nieco mniejsze grupy takie jak, Indianie, Majowie i grupę Garifuna. Pomimo przeważającego tu języka angielskiego w Belize zachował się także język Majów, który używany jest przez indiańską część społeczeństwa oraz przy granicy z Gwatemalą często słyszany i mówiony język hiszpański.

Gospodarka Belize - opiera się przede wszystkim na rolnictwie oraz leśnictwie. Główne produkty rolnicze uprawiane na Belize to, trzcina cukrowa, banany, owoce cytrusowe, ryż , kukurydza, słodkie ziemniaki zwane - bataty jak i fasola. Ze względu na liczne i bujne tropikalne lasy, oraz występujące tu cenne gatunki drewna mahoniowego, cedrzynowego, palisandrowego czy sosnowego, Belize oparło głównie swoja gospodarkę na leśnictwie i prowadzeniu racjonalnej polityki leśnej, mającej na celu nieustanną odbudowę drzewostanu. Obecnie coraz to większe znaczenie dla kraju odgrywa turystyka, przyciągająca głównie na wybrzeża i wyspy (np. do kurortu San Pedro) rzesze turystów z całego świata.


 
Hotele

 

Mapa Belize
Belize Mapa

Strój Majów z BelizeMaska Ludowa z BelizePodróże Po Belize - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje w Belize?


Belize to miejsce najchętniej odwiedzane przez turystów szukających wakacyjnego wypoczynku na przepięknych wybrzeżach i wyspach Oceanu Atlantyckiego oraz cel podróży tych wszystkich, którzy pragną przedzierać się przez dżunglę i podziwiać kulturę starożytnych Majów. To właśnie ten kraj stanowi największą mieszankę rasową i kulturową Ameryki Środkowej, gdzie swoje miejsce stałego pobytu znalazło wielu uchodźców z krajów wstrząśniętych wojnami i przewrotami. Dzięki przepięknym plażom, ciepłemu klimatowi, swojej różnorodności kulturowej i bogatej historii zamieszkujących tu niegdyś Majów, Belize stanowi idealne miejsce wypoczynku, dla tych, którzy pragną połączyć kąpiele morskie ze zwiedzaniem i aktywnym wypoczynkiem.

Belmopan


Stolica Belize, Belmopan to jedna z młodszych i najmniejsza stolica na świecie. Wcześniejsza stolica państwa i siedziba władz rządowych, Belize City, została kompletnie zniszczona w 1961 roku przez przechodzący Huragan Hattie i w obawie o bezpieczeństwo i powtórzenie się w przyszłości kataklizmu przeniesioną ją z wybrzeża w głąb kraju. Ze względu na młodą historię miasta jaki i nieustanny jej rozwój, Belmopan nie stanowi najatrakcyjniejsze miejsce w kraju, nie mniej jednak znajduje się tu kilka dobrych restauracji, pubów, sklepów handlowych oraz stanowi miejsce wypadowe do oddalonego zaledwie o 4 km Parku Narodowego Guanacaste. Park ten poszczycić się może wspaniałymi drzewami figowymi oraz unikalną roślinnością tropikalną w tym tak rzadką rosnącą tu czarną orchideą, jak i występowaniem tu wielu gatunków zwierząt. Miejsce to bez wątpienia jest idealnym do odbywania długich spacerów jak i stanowi atrakcję dla miłośników przyrody
.

Śladami Starożytnych Majów

Historia Majów jak i ślady ich kultury, można znaleźć na niemal całym obszarze Belize. Poczynając od jaskiń w dystrykcie Cayo, poprzez dziką dżunglę i rzeki, czy też nadmorskie wybrzeża, praktycznie wszędzie przybywający tu turysta będzie miał okazję poznać i obcować z tą cywilizacją podczas swojego pobytu. Niemniej jednak główne ośrodki i skupiska bogatej kultury wielkich Majów w Belize znajdziemy w, Altun Ha, Caracol, Cerros, Lamanai, Lubaantun, Xunantunich.

Altun Ha - (Kamienna woda)
to najbardziej popularne miejsce, które położone jest nieopodal wioski Rockstone Pond. Stanowiło one niegdyś centrum religijne i handlowe Majów, które było swojego rodzaju "łącznikiem" pomiędzy Majami zamieszkującymi przyległe tereny Morza Karaibskiego a tymi którzy zamieszkiwali tereny w wewnątrz kraju. Altun Ha składa się z dwóch placów, jeden posiadający świątynie, zaś drugi budowle mieszkalne.


Caracol - Zlokalizowane nieopodal Vaca Plateau, w dystrykcie Cayo, stanowi jedno z najbardziej niedostępnych miejsc (szczególnie podczas pory deszczowej), a dotarcie do niego stanowi pewnego rodzaju wyzwanie i przygodę, w którą warto się wybrać. Znajduje się tu największa piramida Majów "Canna" (Miejsce Nieba) a obrastająca ją tropikalna roślinność i dżungla doda z pewnością mistyczną nutę naszej wyprawie.

Cerros - Znajduje się w północnej część Belize nad zatoką Corozal. Stanowiło ono niegdyś ważne miejsce handlowe Majów, a obecnie przyciąga turystów ruinami budowli oraz wspaniałym widokiem na Chetumal Bay, Corozal Town oraz rzekę, która wiedzie do kolejnego miejsca Majów Lamanai.

Lumanai - położone w północno-centralnej części Belize, stanowiło niegdyś ważne miejsce religijnych obrzędów Majów, którzy zamieszkiwali te tereny najdłużej bo aż przez 3000 lat. Przechadzając się tutaj możemy podziwiać "Wysoką Świątynie" oraz rzeźbę w skale zwaną  "Krokodylą Maską". Oprócz Kultury Majów natrafimy tutaj także na średniowieczny kościół hiszpański z XVI wieku oraz młyn z 1860 roku służący niegdyś do produkcji cukru. Ze względu na tropikalną przyrodę jak i dobre warunki noclegowe szczególnie polecamy spędzenie tu kilku dni.

Lubaantun - położone jest nieopodal San Pedro-Columbia w dystrykcie Toledo. Ponieważ trudno dostać się do tego miejsca zalecane jest udanie się do miejscowości Punta Gorda, skąd organizuje się wyprawy. Lubaantun stanowiło niegdyś miejsce czci i ceremoniałów religijnych Majów, a wszystkie znajdujące się tam obiekty (11) co ciekawe zbudowane były bez żadnej zaprawy wzmacniającej a jedynie techniką odpowiedniej obróbki kamienia i jego układania.

Xunantunich - To urokliwe miejsce położone obok San Ignacio, skąd rozprzestrzenia się piękny widok na Rzekę Mopan. Działająca tu dobrze komunikacja jak i dostępność, czynią Xunantunich łatwym miejscem do zwiedzenia. Obiekt ten składa się aż z 6 placów i 25 budowli (głównie świątyń i piramid) z największą "El Castillo" czyli "Zamek", którą zdobią wspaniale zachowane freski starożytnych Majów.

Wielka Rafa Koralowa Majów

Niewątpliwie największą atrakcją turystyczną Belize jest rozciągająca się na 296 km, jedna z największych raf koralowych na świece zwana Wielką Rafą Majów. Można podziwiać tu przepiękne koralowce wraz z bajeczną roślinność morską, oceaniczne ryby (w tym niegroźne dla ludzi rekiny) oraz wraki średniowiecznych statków, które często rozbijały się o rafę. Podobno marzeniem wielu przybywających tu nurków jest odnalezienie jednej ze skrzyni skarbów, o których to legendy przybrały niemal miano historii. Najsłynniejsze miejsce rafy to tak zwane Blue Hole. Wielkość tego niezwykłego naturalnego akwarium również jest imponująca: rafa zaczyna się przy północnym końcu Ambergris Caye i ciągnie się niemal równolegle do brzegu wzdłuż małych, piaszczystych wysepek do Punta Gorda na samym południu kraju, sięgając czasem do 80 kilometrów od brzegu.

Blue Hole

Blue Hole - to wielka studnia jaskiniowa o okrągłym otworze, i  głęboka na około 150 metrów, w całości zalana przez wodę. Oddalona jest ona od Belize City o około 80 km w głąb oceanu. Ten cud natury jest widoczny z kosmosu a swoją popularność zyskał dzięki filmom telewizyjnym i prezentacją wypraw morskich Jacques Cousteau. Obecnie stanowi ona wielką atrakcję dla nurków i tych którzy pragną podziwiać podwodny świat. Można się tu udać na całodniową wyprawę, które są organizowane z belize City czy też Ambergris Caye.

Half Moon Caye

Half Moon Caye - To pierwszy utworzony Park Narodowy w Belize, który położony jest w południowo wschodniej części wielkiej rafy koralowej. Oprócz wspaniałych miejsc do nurkowania, stanowi on także rezerwat i schronienie dla wielu rzadkich gatunków ptaków, jaszczurek i żółwi morskich, które mają tu swoje lęgowiska.


Ambergris Cay i San Pedro

Ambergris Cay
to największa wyspa Belize, której historia pamięta czasy starożytnych Majów, europejskich kolonizatorów, piratów czy też uciekinierów z Meksyku. Główne walory turystyczne wyspy to przepiękne plaże, rafy koralowe, wspaniałe hotele, tropikalna przyroda oraz jej bogata historia. Największym jak i najbardziej popularnym na spędzenie wymarzonych wakacji w Belize kurortem turystycznym jest San Pedro. Stanowi ono centrum rozrywkowe wyspy, gdzie znajdują się liczne bary, kluby i restauracje. Główne atrakcje miasta jak i wyspy to Avenida Del Sol, gdzie można podziwiać wspaniałą lagunę jaki i zachody słońca czy też Boca Del Rio, gdzie panują doskonałe warunki do kąpieli morskich, czy też można udać się na relaksujący spacer po parku. Ambergris Cay i San Pedro to bezapelacyjnie idealne miejsce do spędzenia wakacji dla wszystkich kochających aktywny wypoczynek. Jeżeli uprawiasz sporty wodne takie jak nurkowanie, windsurfing, kajakarstwo, pływanie itd., to z pewnością udając się właśnie tutaj nie będziesz zawiedziony.

Atol  i Wyspa Turneffe

Turneffe
to wyspa jak i atol około 200 małych wysepek, które w sezonie turystyczny zamieszkane są jedynie przez około 300 osób (głównie turystów). Ze względu na swoje przepiękne położenie i bogate w faunę i florę rafy koralowe przyciąga ona głównie miłośników nurkowania. Spędzenie wakacji na Turneffe niemniej jednak jest bardzo drogie, a większość wysepek jest w rękach prywatnych lub też wystawionych na sprzedaż od 2 do 50 milionów dolarów a czasami i więcej.

Zobacz zdjęcia z Belize 
Belize w Obiektywie

Plaża w San Pedro

Belize San Pedro

Belmopan - Plac Niepodległości

Belmopan Plaza Niepodległości

Świątynie i Piramidy Altun-Ha

Piramidy Altun Ha

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Belize
Belize - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Rezerwacja Hoteli
Belize WikiPedia
Przewodnik Po Belize (Ang.)
Ciekawy Artykuł o Belize
Portal o Belize (Ang.)

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012