Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

AMERYKA PÓŁNOCNA
 

Wybierz Państwo

Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Dominika, Dominikana, Grenada, Gwatemala, Haiti, Honduras, Jamajka, Kanada, Kostaryka, Kuba, Meksyk, Nikaragua, Panama, Portoryko, Saint Lucia, Saint Kitts i Nevis, Saint Vincent i Grenadyny, Salwador, Trynidad i Tobago, USA - Stany Zjednoczone Ameryki

DOMINIKA

Flaga Dominiki

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 750km2
Ludność:
71 tys.
Stolica: Roseau

Ważniejsze Miasta:
Portsmouth, Marigot, Rosalie
Język Urzędowy: angielski
Religie: chrześcijaństwo
Waluta: Dolar Wschodniokaraibski

Średnia Temperatura:
Latem;
32 °C
Zimą:
20 °C


Atrakcyjność Turystyczna:


Galeria Zdjęć z Dominiki

Dominika Galeria Zdjęć
Dominika, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne Dominiki (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny Dominika "Twoje Podróże I Wakacje Marzeń".
 

Geografia i Klimat Dominiki / Historia Dominiki / Ludność i Gospodarka Dominiki / Wakacje i Podróże Po Dominice / Roseau / Portsmouth / Park Morne Trois Pitons / Boiling Lake / Szmaragdowy Basen / Wodospady Dominiki / Jezioro Freshwater / Jezioro Boeri / The Valley of Desolation / Park Narodowy Cabrits / Wioska Karaibów / Zdjęcia z Dominiki / Atrakcje Turystyczne Dominiki (Filmy) / Znajdź Hotel Na Wakacje i Podróże

 

Przewodnik Dominika

Geografia i Klimat Dominiki

Dominika
- położona jest na wyspie o tej samej nazwie i jednocześnie jest największą w grupie Wysp Zawietrznych w archipelagu Małe Antyle. Strome stoki wulkanicznych wzgórz z najwyższym Morne Diablotin (1447 m.n.p.m.) porastają bujne lasy, zaś liczne strumienie i źródła mineralne, zasilane obfitymi deszczami, spływają malowniczymi wodospadami do głębokich dolin. Ze względu na dużą ilość wody słodkiej na wyspie i w tym regionie, Dominika jest ważnym eksporterem tego niezbędnego do życia towaru. Bogaty świat zwierzęcy jak i roślinny obfituje w liczne gatunki rzadkich ptaków oraz kwiatów w tym w narodowy kwiat Dominiki - Bwa Carib.

Klimat Dominiki - jest podrównikowy i bardzo wilgotny, z występującymi dość często silnymi cyklonami tropikalnymi. Temperatury letnie i zimowe różnią się zaledwie kilkoma stopniami a roczna suma opadów wynosi tu około 2000 mm.

Historia Dominiki


Dominika podobnie jak pozostałe państwa tego regionu zamieszkana była niegdyś przez plemiona Indian Arawak. Oprócz nich wyspę zamieszkiwali niegdyś Karaibowie, od których plemienia powstała nazwa Karaiby. To właśnie Karaibowie wyparli z wyspy Arawaków około 900 roku. Pierwszym Europejczykiem, który ujrzał wyspę był wielki słynny podróżnik Krzysztof Kolumb, który nazwał ją "Dominica" (Dominika), co oznacza po łacinie "niedziela". Wyspa ta nie przypadkowo otrzymała tą nazwę, gdyż jej odkrycie przypadło na dzień 3 listopada 1493 roku w niedzielę w święto Dnia Pańskiego. Od 1632 roku na Dominice pojawili się Francuzi zaś w 1763 roku stała się ona posiadłością angielską. W wyniku kolonizowania wyspy przez europejskie mocarstwa jak i toczone krwawe walki z lokalną ludnością, plemię Karaibów, jak i ich kultura została prawie wyeliminowana. W latach 1871-1940 Dominika była częścią Federacji Wysp Zawietrznych zaś na przełomie lat 1958-1962 należała do Federacji Indii Zachodnich. Poczynające od lat 30 XX wieku, działania Brytyjczyków skierowane ku nadaniu wyspie większej autonomii, zakończyły się ostatecznie w rocznicę odkrycia wyspy w 1978 roku uzyskaniem przez nią niepodległości.

Ludność i Gospodarka Dominiki

Dominika jako jeden z niewielu krajów regionu Ameryki Środkowej zachował populację rdzennych Indian Arawak i Karibów. Około 3000 z nich żyje nadal na wyspie w jej wschodnich wybrzeżach, podtrzymując rdzenne tradycje i kulturę. Większość mieszkańców Dominiki stanowią jednak czarni potomkowie niewolników przywiezionych z Afryki w XVIII wieku. Językiem urzędowym wyspy jest angielski, (co ułatwia wielu mieszkańcom emigrację do USA, Wielkiej Brytanii czy Kanady), chociaż zachował się tu także ciągle żywy dialekt języka francuskiego zwany patois.

Gospodarka Dominiki jest jednym ze słabiej rozwiniętych krajów Małych Antyli, nie mniej jednak ważną rolę odgrywa tu eksport słodkiej wody oraz takich produktów jak banany, mydło, orzechy kokosowe, kopra (miąższ kokosowy) oraz olejki eteryczne. Istotną rolę odgrywa także turystyka, która dzięki dużej atrakcyjności wyspy przybiera co roku na większym znaczeniu dla gospodarki.


 
Hotele

 

Mapa Dominiki

Mapa Dominiki

Godło Dominiki
Dominika Godło

Indianin Arawak - Pierwsi Mieszkańcy Dominiki

Arawak

Podróże Po Dominice - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje Na Wyspie Dominika?


Dominika lokalnie zwana Waitikubuli to wyspa, pełna atrakcji, przyciągająca rocznie setki tysięcy turystów z całego świata. Jej główne atuty to nieskazitelnie czysta przyroda, liczne przepiękne wodospady, rzeki, jeziora oraz cudowne krajobrazy wulkanicznych wzniesień i czyste plaże. Dominika to także miejsce życia wielu unikalnych gatunków zwierząt i roślin wraz ze słynnym stanowiącym symbol narodowy kwiatem Bwa Carib. Wyspa zachęca także turystów wspaniałymi otaczającymi ją rafami koralowymi, tropikalnymi lasami (do których wyprawa pozwoli nam przeżyć prawdziwą niezapomnianą przygodę) oraz corocznym karnawałem "The Real Mas", charakteryzującym się prezentacją wielu unikalnych regionalnych "masek" i kolorowych strojów. Dla tych, którzy poszukują zaś aktywnego wypoczynku poleca się szczególnie wyprawę po Atlantyku, gdzie podziwiać można, wieloryby oraz delfiny. Wszystko to czyni Dominikę niewątpliwie unikalnym miejscem do spędzenia wymarzonych wakacji, które każdy z nas może spędzić na swój upragniony sposób.

Roseau

Większość udających się turystów na Dominikę rozpoczyna swoją podróż i przygodę od jej stolicy Roseau. Niegdyś znane jako Charlotte Town miasto, stanowi ważny ośrodek przemysłowo-handlowy wyspy. Znajduje się tutaj lotnisko, duży port morski i rybacki oraz główne centrum turystyczno-wypoczynkowe. Do jednych z większych atrakcji miasta należy znajdujący się tu ogród botaniczny, oraz ogród "State House", które stanowią "zielone płuca" miasta. Roseau to jedyne miasto w regionie Karaibów, posiadające tak dużą ilość zielonych terenów w obrębie miasta, zaś przepływająca przez centrum największa rzeka Karaibów - Roseau, czyni je jedyną stolicą tego rodzaju w regionie. Roseau stanowi także dobrą "bazę wypadową" do organizowanych tu, tak zwanych "jeep safarii" w głąb kraju oraz wypraw kajakowych, które pozwolą przenieś się nam w czasie i poczuć jak starożytni Karibowie.

Portsmouth

Portsmouth - to miasto będące niegdyś stolicą wyspy jest drugim co do wielkości skupiskiem ludności. Położone nad Zatoką Księcia Ruperta stanowi główny ośrodek edukacyjny na wyspie. Samo miasto poza restauracjami i barami nie posiada zbyt dużo rzeczy do zobaczenia, jednak warto jest właśnie z tego miejsce udać się na wyprawę łodzią po Indiańskiej Rzece (Indian River), która zabierze nas w dżunglę.

Park Narodowy - Morne Trois Pitons


Morne Trois Pitons - uznawany za miejsce światowego dziedzictwa naturalnego UNESCO zajmuje aż 7000 hektarów. Na jego terenie znajdują się takie atrakcje turystyczne jak; Boiling Lake (Gorące Jezioro), drugie największe na świecie aktywne jezioro z gorącymi źródłami, Szmaragdowy Basen - Emerald Pool , Wodospady Middlehams, Sari Sari, i Trafalgar, oraz Jeziora Freshwater i Boeri a także piękna "Dolina Spustoszenia", The Valley of Desolation.

Boiling Lake - Usytuowane 8 km od stolicy Roseau, stanowi wyjątkową atrakcję Dominiki. Powierzchnia jeziora to około 63 m2 i 59 metrów głębokości. To niesamowite jezioro tworzą spływające po stokach strumienie oraz liczne opady, zaś przepływająca pod jej dnem gorąca lawa podgrzewa jego wody do nawet 90 stopni Celsjusza. Dotrzeć tu można pieszo (3-4 godziny) z miejscowości Laudat.

Szmaragdowy Basen
(Emerald Pool) - Znajduje się on w centrum wyspy nieopodal Castle Bruce, i tworzą go niewielki wodospad oraz piękny szmaragdowy zbiornik wodny. Jego unikalność polega na mistyce jakie kryje w sobie to miejsce, dlatego też niejednokrotnie robiono tu zdjęcia filmowe do wielu reklam, chociażby kosmetyków ale nie tylko.

Wodospady Middlehams - Tworzą dwa pięknie usytuowane wodospady znajdujące się 20 minut jazdy od stolicy. Po dotarciu na miejsce zaleca się także udać na taras widokowy (około 1 godziny), skąd można podziwiać ich wysoko opadające wody.

Wodospady Sari Sari -
To kolejny piękny wodospad z wysoko opadającymi wodami rzeki Sari Sari, której spadek odbywa się ze skalistych wulkanicznych wzniesień.

Wodospady Trafalgar -
Składa się z dwóch wodospadów, zwanych potocznie wodospadem "matką i "ojcem". Ich unikalność polega na tym iż zimne opadające wody spływają do oczka wodnego z gorącymi źródłami co stanowi świetne miejsce do zażywania leczniczych i relaksujących kąpieli.

Jezioro Freshwater - To jezioro położone 2,5 km od wioski Laudat, które zasila w wodę największą rzekę Roseau, oraz istotne źródło wody pitnej, oraz wytwarzania energii elektrycznej na wyspie. Piękno tego jeziora podziwiać można z jego brzegów lub też, co gorąco polecamy udać się na kajakową wyprawę po jego wodach.

Jezioro Boeri - To najwyżej położone jezioro kraterowe na Dominice znajdujące się na wysokości 869 metrów. Oddalone jest ono o około 45 minut drogi od Jeziora Freshwater. Jej mistyczny i tajemniczy wygląd oraz przepiękne widoki, czynią je niezwykle atrakcyjnym miejscem. Krążą o nim nawet legendy iż rzekomo zamieszkuje je podobny potwór do tego ze słynnego jeziora Loch Ness.

Dolina Spustoszenia (The Valley of Desolation) - To przepiękna zielona dolina znajdująca się nieopodal Jeziora Boiling, która charakteryzuje się bogatą fauną i florą oraz siarkowo-wulkanicznymi skałami, porośniętymi mchem, oraz licznie występującymi gorącymi źródłami i gejzerami. Przepływające przez nią wody tworzą poniżej Wodospad Wiktorii i Białą Rzekę, która znajduję swoje ujście w Atlantyku nieopodal Delice.

Park Narodowy Cabrits

To drugi co do wielkości Park Narodowy na wyspie, położony na północ od Portsmouth. Jego główne atrakcje to podobnie jak w przypadku Morne Trois Pitons przepiękna nieskazitelna przyroda oraz niedawno odnowiony Fort Shirley. Fort ten posiada ruiny niegdyś znajdujących się fortec oraz porozrzucanych po parku wiele starych zabytkowych armat. Znaczną część parku tworzą także piękne wybrzeża wyspy oraz podwodny świat raf koralowych. Szczególnie polecamy wszystkim udać się do Zatoki Douglas, gdzie panują świetne warunki do nurkowania.

Wioska Karaibów

Wioska Karaibów
znana pod nazwą "The Kalinago Barana Auté" stanowi rezerwat pradawnej ludności wyspy, w którym możemy podpatrzeć jak prowadzone było niegdyś ich życie. Co ciekawe obecnie rezerwat ten zamieszkany jest przez około 3000 osób tego pochodzenia zaś jego mieszkańcy starają się podtrzymać swoją kulturę i zwyczaje. Prezentowane tu budynki są odzwierciedleniem ich pierwotnych kształtów, a otaczające wioskę wodospady jak i rzeka przepływające przez jej teren dodaje jej niewątpliwie dużego uroku. Miejsce to z pewnością pozwoli nam cofnąć się w czasie i podziwiać wspaniałą kulturę Karaibów.

Zobacz zdjęcia z Dominiki 
Dominika w Obiektywie

Piaszczysta Plaża Dominiki

Plaże Dominiki

Stara Chata Plemiona Karaibów Na Dominice

Dominika Chata

Stolica Dominiki Roseau

Dominika Roseau

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Dominiki
Dominika - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Rezerwacja Hoteli
Dominika WikiPedia
Poradnik Podróżnika - Dominika
Dominika Relacje z Podróży
Przewodnik Po Dominice (Ang.)

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012