Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

AMERYKA PÓŁNOCNA
 

Wybierz Państwo

Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Dominika, Dominikana, Grenada, Gwatemala, Haiti, Honduras, Jamajka, Kanada, Kostaryka, Kuba, Meksyk, Nikaragua, Panama, Portoryko, Saint Lucia, Saint Kitts i Nevis, Saint Vincent i Grenadyny, Salwador, Trynidad i Tobago, USA - Stany Zjednoczone Ameryki

DOMINIKANA

Flaga Dominikany

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 48700 km2
Ludność: 7,7
mln.
Stolica: Santo Domingo
Ważniejsze Miasta: Santiago,
Puerto Plata, San Pedro, Bani
Język Urzędowy: hiszpański
Religie: chrześcijaństwo
Waluta: Peso Dominikańskie

Średnia Temperatura:
Latem;
28 °C
Zimą:
23 °C


Atrakcyjność Turystyczna:


Galeria Zdjęć z Dominikany

Zdjęcia z Dominikany
Dominikana, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne Dominikany (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny Dominikana "Twoje Podróże I Wakacje Marzeń".
 

Geografia i Klimat Dominikany / Historia Dominikany / Ludność i Gospodarka Dominikany / Wakacje i Podróże Po Dominikanie / Santo Domingo / Regiony i Kurorty Turystyczne Dominikany / Cabarete / Punta Cana / Puerto Plata / Luperon / Sosua / Juan Dolio / Półwysep Samana / Jezioro Enriquillo / Park Narodowy Jaragua / Zdjęcia z Dominikany / Atrakcje Turystyczne Dominikany (Filmy) / Znajdź Hotele Na Dominikanie

 

Przewodnik Po Dominikanie

Geografia i Klimat Dominikany

Dominikana
- to kraj położony we wschodniej części wyspy Haiti, który graniczy z Republiką Haiti oraz poprzez cieśninę Mona z Puerto Rico. Dominikana to  przeważnie góry, które zajmują wysokie łańcuchy Kordylierów Środkowych wraz z najwyższym szczytem Pico Duarte 3175 m.n.p.m. Od północy po południowy wschód rozciągają się niższe pasma, między którymi leżą żyzne doliny Cibao, San Juan, zaś wzdłuż wybrzeży Morza Karaibskiego, rozpościera się rozległa nizina Seibo. Dominikana posiada także dobrze rozwiniętą sieć rzeczną z głównymi rzekami Yaque Del Norte Yaque Del Sur i Yuna. Wilgotne stoki górskie Dominikany porastają bujne lasy równikowe, zaś w obszarach uboższych w opady występują suche formacje leśne a nawet sawanny. Na znacznych przestrzeniach roślinność naturalna ustąpiła uprawą tropikalnych roślin i owoców.

Klimat Dominikany charakteryzuje się podrównikowymi masami wilgotnego powietrza, gdzie roczna suma opadów dochodzi do 2000 mm.

Historia Dominikany


Dominikana - Wyspa Haiti a co za tym idzie Dominikana zamieszkana była niegdyś przez rodowitych Indian Arawaków, aż do momentu wytępienia ich i zastąpienia niewolnikami z Afryki. W 1492 roku odkryta przez Krzysztofa Kolumba przeszła w posiadanie Hiszpanii, uzyskując nazwę Isla Espanola, zaś po objęciu władzy i założeniu pierwszego miasta Santo Domingo w 1496 roku, wyspa ta przybrała również jego nazwę.  To właśnie w Santo Domingo powstało w 1521 roku pierwsze biskupstwo w Ameryce a około 1538 działał już pierwszy uniwersytet. W roku 1697 na mocy pokoju w Rijswijk i w 1795 pokoju w Bazylei, Hiszpania odstąpiła część wyspy Francji, zaś rewolucja francuska, mająca swoje dalekie odbicie również w jej koloniach,  przyczyniła się do buntu społeczności lokalnej i zniesienia niewolnictwa na tych terenach.  Pierwsze lata XIX wieku, przynosiły liczne rewolucje i zmiany panowania na wyspie, począwszy od Francuzów, poprzez Haitańczyków, ponownie Hiszpanów (tym razem z udziałem Brytyjczyków), aż ostatecznie w 1821 roku utworzona została na terenach Dominikany, Republika Haiti. Ze względu na różnice kulturowe, języki, jak i kwestie gospodarcze unia Dominikany z Haiti nie przetrwała zbyt długo i w 1844 powstała niezależna Republika Dominikany. Od 1861 roku Dominikana stała się areną walk o wpływy i władzę głównie przez USA, które umacniały tu swoje  interesy ekonomiczne i gospodarcze. Okres ciągłego niepokoju i anarchii wewnętrznej doprowadził do ustanowienia w latach 1916-1924 amerykańskiej okupacji. W 1930 roku władzę zdobył generał Rafael Trujillo Molina, który rządził jako dyktator przez następne 30 lat. W 1965 roku Amerykanie interweniowali ponownie w obawie przed komunistycznym przewrotem. Od tego też czasu Dominikana jest krajem demokratycznym, którego prezydenta wybiera się w wyborach powszechnych.

Ludność i Gospodarka Dominikany

Ludność Dominikany stanowią głównie ludzie pochodzenia europejskiego i afrykańskiego oraz ich mieszanka rasowa. Dominuje tu kultura hiszpańska wraz z wyznaniem katolickim stanowiącym aż 90 % mieszkańców kraju.

Gospodarka Dominikany będąc uzależniona przez lata od USA i wpływów kapitału zagranicznego osiągnęła stopień szybkiego wzrostu gospodarczego. Duże znaczenie odgrywa tu rolnictwo, silnie rozwinięte szczególnie na terenach nizinnych Seibo. Uprawia się tu głównie, trzcinę cukrową, banany, maniok, ryż, kukurydzę, kakao, kawę, tytoń i ananasy. Ważnym elementem gospodarki jest również rybołówstwo, oraz eksport owoców morza, szczególnie do USA. Coraz większy wpływ na wzrost PKB Dominikany mają usługi finansowe jak i obsługa ruchu turystycznego, który nasila się z roku na rok.

 
Hotele Dominikana

 

Mapa Dominikany

Mapa Dominikany

Reprezentacyjny Strój Dominikany

Strój Ludowy Dominikany

Figurka Indian Los Taino

Los Taino


Podróże Po Dominikanie - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje Na Dominikanie?


Dominikana to niewątpliwie jedno z piękniejszych państw archipelagu Wielkich Antyli. Zarówno karaibskie, jak i atlantyckie wybrzeże Dominikany oferuje przyjeżdżającym turystom doskonałe warunki do wypoczynku i spędzenia niezapomnianych wakacji. Jej słynne kurorty Punta Cana, Playa Dorada, Santo Domingo czy też Cabarete to raj sam w sobie. Do największych atrakcji Dominikany zaliczyć możemy, jej przepiękne piaszczyste plaże, doskonałą bazę hotelową, możliwość uprawiania wielu sportów (nurkowanie, windsurfing, żeglowanie, golf, tenis i inne,) oraz możliwości wybrania się na wyprawę i przygodę po tropikalnych lasach w Dolinie Cibao. Znajdująca się tam tropikalna przyroda oraz maleńkie, urocze wioski otoczone sadami bananowymi, drzewkami mango i plantacjami drzewek cytrusowych, pozostawią nam niezapomniane wrażenia z wakacji na Dominikanie. Warto również wspomnieć iż Dominikana to raj kulinarny, gdzie każda miejscowość i lokalna restauracja posiada swoje specjały, które zasmakują najwybredniejszym smakoszom.

Santo Domingo

Stolica Dominikany Santo Domingo
to najstarsze historycznie europejskie miasto tego regionu świata. To właśnie tu wzniesiono pierwszą katedrę, klasztor, szpital i mennicę w Ameryce Środkowej. Na wytyczonej w Santo Domingo prostokątnej sieci ulic z centralnym placem pośrodku wzorowały się później wszystkie hiszpańskie miasta na kontynencie amerykańskim. Dominikana jak i Santo Domingo odgrywały istotną rolę w odkrywaniu nowych terenów Ameryki. Przekonamy się o tym zwiedzając Stare Miasto w Santo Domingo. Nie każdy bowiem wie, że to właśnie stąd wyruszano niegdyś na podbój Nowego Świata. Będąc w Santo Domingo polecamy obejrzeć pierwsze domy hiszpańskich patrycjuszy, pospacerować po bruku Calle Las Damas oraz zwiedzić Alcázar de Colón, gdzie urzędował syn Krzysztofa Kolumba. Warto również zobaczyć Katedrę Św. Marii, Capilla de los Remedios, Narodowy Panteneon, Plac - Plaza de la Cultura gdzie znajdują się liczne muzea i Teatr Narodowy oraz Rzekę Ozama i Latarnię Morską Kolumba, będąca symbolem odkrycia wyspy. Przechadzkę naszą należy zakończyć w dominikańskim stylu, czyli pijąc cafecito w kawiarni naprzeciwko najstarszej katedry obu Ameryk. Szukając miejsca relaksu i wypoczynku trzeba udać się do najdalej wysuniętej na zachód części Santo Domingo Barahona, czy też na wschód do rybackiej wioski Bayahibe.

Regiony Turystyczne i Wakacyjne Kurorty Dominikany

Cabarete -
ten 6 kilometrowy pas północnego wybrzeża Dominikany posiada przepiękną piaszczystą plażę (wraz z przyległymi hotelami i barami plażowymi), którą oblewają ciepłe wody morskie, przyciągające miłośników kąpieli przez cały rok. Cabarete słynnie także jako jedne z najlepszych miejsc windsurfingowych na świecie, zachęcając do przyjazdu tysiące miłośników tego sportu.

Punta Cana - to miejsce gdzie czuje się prawdziwy smak Karaibów. Ta położona niedaleko Puerto Rico część wyspy posiada bujne gaje kokosowe i bajeczne, wielokilometrowe plaże, łagodnie opadające do turkusowego Morza Karaibskiego. Wybrzeże w Punta Cana posiada piękną rafę koralową stwarzającą tym samym doskonałe warunki do nurkowania. Dzięki swojej unikalności stanowi ona idealne miejsce do spędzenia spokojnych rodzinnych wakacji.

Puerto Plata - czyli "srebrne miasto" to jeden z popularniejszych i zarazem najchętniej odwiedzanych kurortów Dominikany. Położony tuż nieopodal Santiago i Cabrera, stanowi dobre miejsce wypadowe do zwiedzanie tych jak i innych miast. Znajdujące się tu zabudowy i domy w wiktoriańskim stylu, piękne bujne tropikalne lasy jak i wzniesienia górskie łączące się z wodami oceanicznymi czynią to miasto jedynym w swoim rodzaju. Spędzając tu swoje wakacje warto zobaczyć takie miejsca jak muzeum bursztynów, górę Isabel de Torres, Park Wodny im. Kolumba, destylarnie rumu - The Brugal czy też plażę Playa Dorada.

Luperon -
to jedno z kilku miast portowych wyspy, położone w prowincji Puerto Plata. Turyści przybywający w ten rejon cenią sobie wyprawy rowerowe lub konne po jednej z polnych dróg, które wiodą przez malownicze rzeki, plantacje owoców tropikalnych i małe dominikańskie wioski.

Sosua -
to tak zwana Karaibska Ibiza, a wszystko dlatego iż stanowi ono centrum rozrywki i bogatego życia nocnego wyspy. Swoją popularność kurort zawdzięcza dogodnej lokalizacji zaledwie 20 km na wschód od Playa Dorada. Miejscowość przyciąga głównie młodych turystów, dlatego zabawa w barach, dyskotekach i nocnych klubach nigdy się nie kończy a jeżeli już nawet dobiega końca to przenosi się na plaże gdzie do rana trwają tak zwane "Beach Party".

Juan Dolio - to bardzo popularne miejsce wypoczynku dla każdego nawet wybrednego turysty. Położone niedaleko Punta Cana i Santo Domingo, przepiękne złociste plaże o delikatnym piasku i błękitne wody Morza Karaibskiego, liczne miejsca do uprawiania sportów wodnych jak i bogate życie nocne i kulturalne, pozwalają stwierdzić iż to idealne miejsce na spędzenie rodzinnych wakacji.

Półwysep Samana -
uważany jest za jedno z najpiękniejszych miejsc na Dominikanie. Wzdłuż wybrzeża rozciągają się niekończące się gaje palmowe i bajeczne plaże. Życie płynie tu wolniej, a sam półwysep postrzegany jest jako oaza spokoju i oderwania się od rzeczywistości. Popularne miejscowości turystyczne tego regionu to Las Terrenas oraz Samana.

Jezioro Enriquillo

Jezioro Enriquillo
to największe jezioro Antyli, które położone jest na 40 m.n.p.m. w południowo zachodniej części Republiki Dominikany w Parku Narodowym Isla Cabritos. Charakterystyczne dla jeziora jest jego zasolenie, które jest około trzykrotnie większe niż wody morskiej. Otaczające jezioro wzniesienia i skały kryją w sobie ciekawe (piktogramy), czyli obrazki wyryte w skałach przez zamieszkujących tu niegdyś Indian Los Tainos. Samo jezioro stanowi także rezerwat przyrody i schronienie dla wielu zwierząt, w tym krokodyli amerykańskich, flamingów, jaszczurek i iguan.

Park Narodowy Jaragua

Usytuowany w południowo-zachodniej części kraju w prowincji Pedernalez, Park Narodowy Jaragua, stanowi największy chroniony rejon Dominikany, obejmujący znaczne obszary wód oraz wyspy Beata i Alto Velo. Panujący suchy klimat w parku sprzyja takiej roślinności pustynnej jak kaktusy. W obszarze Laguna Oviedo znajdują się idealne warunki naturalne dla wielu zwierząt, takich jak żółwie morskie, legwany w tym znajdują się także rzadkie lęgowiska flamingów. W znajdujących się na terenie parku jaskiniach El Guanal i La Poza możemy także podziwiać archeologiczne odkrycia z epoki Indian Los Tainos i Arawak.

Inne warte odwiedzenia Parki Narodowe Dominikany to; Alte La Vega, Park Wschodni (Parque Nacional del Este), Antropologiczny Rezerwat El  Pomier, Park Narodowy Isla Cabritos.

Zobacz zdjęcia z Dominikany 
Dominikana w Obiektywie

Piaszczysta Plaża Dominikany - Cabarete

Dominikana Cabarete

Alcazar de Colon - Pierwsza Siedziba Władz Na Wyspie

Alcázar de Colón

Jezioro Enriquillo

Jezioro Enriquillo

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Dominikany
Dominikana - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Dominikana Hotele
Dominikana WikiPedia
Fotografie z Dominikany
Relacje z podróży - Dominikana
Portal turystyczny (Ang.)

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012