Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

AMERYKA PÓŁNOCNA
 

Wybierz Państwo

Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Dominika, Dominikana, Grenada, Gwatemala, Haiti, Honduras, Jamajka, Kanada, Kostaryka, Kuba, Meksyk, Nikaragua, Panama, Portoryko, Saint Lucia, Saint Kitts i Nevis, Saint Vincent i Grenadyny, Salwador, Trynidad i Tobago, USA - Stany Zjednoczone Ameryki

GRENADA

Flaga Grenady

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 345 km2
Ludność: 92 tys.
Stolica: St. George's
Ważniejsze Miasta: Victoria, Grenville, Hillsborough
Język Urzędowy: angielski
Religie: chrześcijaństwo
Waluta:
Dolar Wschodniokaraibski
Średnia Temperatura:
Latem;
30 °C
Zimą:
24 °C


Atrakcyjność Turystyczna:


Galeria Zdjęć z Grenady

Galeria Zdjęć z Grenady
Grenada, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne Grenady (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny Grenada "Twoje Podróże I Wakacje Marzeń".
 

Geografia i Klimat Grenady / Historia Grenady / Ludność i Gospodarka Grenady / Wakacje i Podróże Po Grenadzie / St. George's / Wyspa Grenada / Park Narodowy i Jezioro Grand Etang / Jezioro Antoine / Destylarnia Rumu River Antoine / Park Narodowy Levera / Wodospady Grenady /
Wyspa Carriacou / Mała Martynika / Wyspa Ronde / Zdjęcia z Grenady / Atrakcje Turystyczne Grenady (Filmy)
/ Znajdź Hotel Na Wakacje i Podróże

 

Przewodnik Grenada

Geografia i Klimat Grenady

Grenada
- to jedno z najmniejszych państw na półkuli zachodniej. Państwo Grenada tworzy grupa małych wysp w południowej części Morza Karaibskiego, w skład których wchodzi, Wyspa Grenada, Carriacou, Ronde , Mała Martynika, Caille, Diamentowa Wyspa, Duża Wyspa, Wyspa Saline i Wyspa Frigate. Wyspy w archipelagu Grenady są terenami górzystymi (najwyższy szczyt to Góra Św. Katarzyny 840 m.n.p.m), pochodzenia wulkanicznego i posiadają urodzajne gleby, sprzyjające rolnictwu. Spływające z górzystych terenów wody tworzą liczne rzeki i wodospady, które stanowią nieodzowny krajobraz wysp.

Klimat Grenady - to tropikalne upały z gorącymi i wilgotnymi masami powietrza, które porą deszczową zamieniają się w huragany i cyklony zaś porą letnią przynoszą suche i gorące wiatry. Ze względu na częste występowanie tu tropikalnych huraganów, wyspa niejednokrotnie cierpiała i ponosiła ich ujemne skutki, bywające niekiedy śmiertelne dla lokalnej ludności.

Historia Grenady


Grenada - Pierwsze wzmianki o Grenadzie sięgają 1498 roku, kiedy to Krzysztof Kolumb po raz pierwszy zauważył wyspę i nadał jej nazwę (Conception Island). W tym czasie wyspa zamieszkana była przez Indian Karaibów - Kalinago, którzy nazywali wyspę w swoim języku "Knouhogue". Pomimo wczesnego odkrycia wyspy Hiszpanie nie zamierzali jej zasiedlać a także późniejsze próby Anglików do jej skolonizowania skończyły się niepowodzeniem. Pierwszym europejskim narodem któremu udało się podbić Indian Kalinago (1650) i założyć kolonie byli Francuzi. Pomimo swojej porażki, Karaibowie nie chcieli być niewolnikami Francuskimi i podjęli walkę wraz z Indianami z wysp Dominika, St. Vincent i Grenadyny przeciwko okupantowi. Kiedy ostatecznie Francuzi podbili wyspy nadali jej właśnie nazwę - Grenada. W 1763 roku na mocy traktatu paryskiego, Grenada przeszła pod panowanie Brytyjskie stając się ostatecznie w 1877 oficjalną Kolonią Korony Brytyjskiej. Grenada jako kolonia przestała istnieć od 1958 roku zaś w 1974 pozyskała upragnioną niepodległość. W 1983 miał tu miejsce wojskowy zamach stanu, podczas którego zabito premiera Marcio Bishopa co w konsekwencji spowodowało zajęcie kraju przez wojska USA.

Ludność i Gospodarka Grenady

Ludność Grenady - Niemal 80 % mieszkańców wyspy to potomkowie afrykańskich niewolników, przywiezionych tu z Afryki w czasach kolonialnych. Pozostała część społeczeństwa to potomkowie Indian Arawak i Karaibów (emigranci z innych wysp), i przodkowie osadników brytyjskich i francuskich. Ze względu na język angielski i kulturę brytyjską zakorzenioną na wyspie, wielu szczególnie młodych ludzi udaje się na emigracje do wielkich metropolii jak Nowy Jork, Londyn czy Toronto. Większość mieszkańców Grenady są wyznania chrześcijańskiego, ale także znajduje się tutaj grupa Muzułmanów, którzy przybyli tu niegdyś z terenów Indii, zakładając na wyspach sklepy handlowe. Grenada to także miejsce i skupisko dominującej tu niegdyś kultury francuskiej, brytyjskiej, afrykańskiej i Indian Arawak i Karaibów.

Gospodarka Grenady - skupia się głównie na produkcji i przetwórstwie spożywczym w tym głównie wszelkiego rodzaju przypraw, takich jak, cynamon, goździki, kakaowiec, imbir, kurkumy i słynną gałkę muszkatową. To właśnie ze względu na produkcję i eksport tych towarów Grenada pozyskała miano "Korzennej Wyspy". Inną ważną przyczyną szybkiego rozwoju państwa stała się turystyka i rozbudowa związanej z nią infrastrukturą, wzrost handlu oraz jednolita waluta "dolar wschodniokaraibski", stanowiąca środek płatniczy w siedmiu innych państwach tego regionu należących do tak zwanej Organizacji Państw Karaibów Wschodnich.

 
Hotele

 

Mapa Grenady

Mapa Grenady

Mieszkanka Grenady
Mieszkaniec Grenady

Słynne Przyprawy Grenady

Przyprawy Grenady


Podróże Po Grenadzie - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje Na Wyspie Grenada i Nie Tylko ?


Grenada to miejsce gdzie odnosi się wrażenie iż nawet po krótkim pobycie na którejś z wysp wszyscy się znają, i są na wzajem bardzo życzliwi. Również ze względu na swój przydomek "Korzennej Wyspy", miejsce to obfituje w mnogość doskonałych potraw i przypraw, których skosztowanie pozwolą nam pozostawić jeszcze milsze wrażenia z podróży. Główną atrakcją kulinarną wysp są owoce drzewa chlebowego, które dodane do kurczaka czy innych mięs stwarzają pyszną kombinację. Grenada znana jest również ze swoich pięknych plaż, tropikalnej roślinności, oraz unikalnych zwierząt zamieszkujące wyspy. Do najbardziej znanych i chyba najpiękniejszych plaż na wyspie należy Grand Anse, która zachwyci turystów pięknym białym piaskiem obmywanym lazurową wodą Morza Karaibskiego.

St.George's

Centrum wyspy Grenada stanowi jej stolica St. George's. Saint George's to główny port morski i przystań wielkich promów turystycznych, które mają tu swój przystanek podczas rejsów po Karaibach. Szacuje się, iż 80 % turystów Grenady jak i jej stolicy, stanowią właśnie pasażerowie cumujących tu promów. Port w St. George's to bez wątpienia jeden z najbardziej malowniczych portów tego regionu, który w raz z połączeniem pięknego wybrzeża, Carenage tworzy niesamowitą atmosferę miasta. Główne atrakcje turystyczne miasta to, cztery kościoły (w tym największa katolicka katedra Św. Jerzego), wybudowane na początku XIX wieku, wspomniana wcześniej plaża Grand Anse, Fort George (wybudowany przez Francuzów w 1705) i Federick oraz ulica Wharf. Ciekawą atrakcją miasta jest także otaczający ją wygasły już krater wulkanu.

Karaibska Wyspa Grenada

Największa wyspa państwa Grenady, Grenada to główny cel wakacyjnych podróży przyjeżdżających tu turystów. Oprócz wcześniej wspomnianego miasta St.George's i plaży Grand Anse, znajdziemy tu także takie atrakcje jak, najsłynniejszą destylarnię rumu, "River Antoine" i jej najstarszy na wyspie młyn wodny, Park Narodowy i Jezioro Grand Etang oraz Antoine, Park Narodowy Levera, wodospady Annadale ( blisko wioski Constatantine), Siódma Siostra, Honeymoon oraz centrum przyrodnicze - La Sagesse.

Park Narodowy i Jezioro Grand Etang -
Najpopularniejsze miejsce na wycieczki piesze i wędrówki jest właśnie Park Narodowy i Jezioro Grand Etang. Przepiękna tropikalna przyroda otaczająca wnętrze wyspy, piękne kraterowe jezioro i dobrze wyznaczone szlaki zachęcają turystów do odwiedzenia tego miejsca. Udając się do parku możemy wybrać jedną z kilku dostępnych ścieżek zwiedzania a spacer nasz może potrwać od 15 minut do 6 godzin. Przemierzając park będziemy mogli obserwować rzadkie gatunki roślin i zwierząt oraz pięknie komponujące się w krajobraz parku i wyspy wodospady.

Jezioro Antoine - To kolejne kraterowe jezioro bogate w faunę i florę, szczególnie popularne wśród ornitologów i miłośników ptaków ze względu na występujące tu rzadkie ich gatunki.

Destylarnia Rumu River Antoine
- położona na północ od miejscowości Grenville produkuje już rum od 1785 roku i szczyci się tym, że posiada najstarszy funkcjonujący na Karaibach wodny młyn. Za drobną opłatą można ją zwiedzić i poznać tajniki produkcji tego szlachetnego trunku poczynając od kadzi z melasą z trzciny cukrowej po etap butelkowania.

Park Narodowy Levera - to sceniczny park wybrzeży Grenady, który zapełnia się turystami szczególnie podczas weekendów. Znajdujące się tu piękne plaże, bagniste tereny z bujną roślinnością, błękitne laguny i rafy koralowe stanowią dom dla wielu tropikalnych zwierząt, takich jak kraby czy żółwie morskie będąc jednocześnie dużą atrakcję turystyczną regionu.

Wodospady Grenady - Annadale, Siódma Sióstr i Honeymoon

Wodospad Annadale -
To wodospad położony niedaleko St. George's, skąd można udać się autobusem aby go podziwiać. Jest on najłatwiej dostępny na wyspie, przez co przyciąga wielu turystów.

Wodospad Siódma Siostra i Honeymoon -
znajduje się jakieś 45 minut drogi od przystanku autobusowego. Siódma Siostra to piękny wodospad składający się z kilku spadków wody tworzących małe baseny wodne na każdym ich poziomie. Wędrując do niego będziemy mieli okazję podziwiać plantacje przypraw i tropikalnych owoców, a docierając do niego, niepowtarzalną przyjemność wykąpać się w jego opadających wodach. Nieco dalej i w trudniej dostępnym miejscu znajduje się także Wodospad Honeymoon, który uważany jest przez wielu jako niedoceniana perła.

Wyspa Carriacou

Carriacou to wyspa o powierzchni 34 km2, w największej z grupy Grenadyn w archipelagu Wysp Zawietrznych. Główne miejscowości wyspy to Hillsborough, L'Esterre, Grand Bay, Harvey Vale i Windward. Wyspa słynie głównie z trzech najbardziej znanych festiwali, Carriacou Regatta, Parang i Carriacou Maroon. Niepodważalną atrakcyjność Carriacou podkreślają jej piękne, wulkanicznego pochodzenia wzgórza porośnięte tropikalnym lasem oraz łagodnie opadające zbocza ku piaszczystym plażą wyspy. W miejscowości Hillsborough, (liczącej zaledwie 1000 mieszkańców) możemy także podziwiać, piękne kolorowe drewniane domy oraz ruiny znajdującej się tu niegdyś fortecy, lub też zaszyć się na jednej z dzikich plaż, ciesząc się spokojem i relaksując od zgiełku wielkich miast.

Mała Martynika

Mała Martynika mająca zaledwie 2,4 km2 jest jedną z najmniejszych i najdalej wysuniętą na północ wyspą w Archipelagu Grenady. Mała Martynika ma kształt stożkowy, wulkaniczny i porośnięta jest w większości tropikalnym lasem. Stanowi ona idealne miejsce wypoczynku dla wszystkich tych, którzy pragną znaleźć cisze i spokój i poczuć się jak na bezludnej wyspie. Jedyni jej mieszkańcy to osoby zatrudnione w obsłudze ruchu turystycznego i miejscowi rybacy posiadający swoje kutry w jednym z dwóch znajdujących się na wyspie doków.

Wyspa Ronde


Ta niewielka nie dotknięta cywilizacją wyspa, stanowi rezerwat przyrody sama w sobie. Brak tu jakichkolwiek zabudowań a jedyny sposób dotarcia na nią to wodolot czy jacht. Co ciekawe wyspa ta jest wystawiona na sprzedaż i każdy może zostać jej właścicielem za jedyne 70 mln dolarów.

Zobacz zdjęcia z Grenady 
Grenada w Obiektywie

Widok Na Port w St. George's

Port w St. George's

Złota Plaża w Grand Anse

Grenada Grand Anse

Widok z Wyspy Carriacou

Wyspa Carriacou

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Grenady
Grenada - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Rezerwacja Hoteli
Grenada WikiPedia
Grenada Przewodnik - Onet
Portal Turystyczny o Grenadzie (Ang.)
Artykuł o Grenadzie

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012