Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

AMERYKA PÓŁNOCNA
 

Wybierz Państwo

Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Dominika, Dominikana, Grenada, Gwatemala, Haiti, Honduras, Jamajka, Kanada, Kostaryka, Kuba, Meksyk, Nikaragua, Panama, Portoryko, Saint Lucia, Saint Kitts i Nevis, Saint Vincent i Grenadyny, Salwador, Trynidad i Tobago, USA - Stany Zjednoczone Ameryki

GWATEMALA

Flaga Gwatemali

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 108900 km2
Ludność:
10,3 mln.
Stolica: Gwatemala City
Ważniejsze Miasta: Quezaltenango, Puerto Barrios, San Jose
Język Urzędowy: hiszpański
Religie: chrześcijaństwo

Waluta: Quetzal
Średnia Temperatura:
Latem;
26 °C
Zimą:
15 °CAtrakcyjność Turystyczna:


Galeria Zdjęć z Gwatemali

Galeria Zdjęć z Gwatemali
Gwatemala, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne Gwatemala (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny Gwatemala "Twoje Podróże I Wakacje Marzeń".
 

Geografia i Klimat Gwatemali / Historia Gwatemali / Ludność i Gospodarka Gwatemali / Wakacje i Podróże Po Gwatemali / Stolica Gwatemala / Tikal / Antigua / Finca Tatin i Rzeka Dulce / Quetzaltenango i Fuentes Georginas / Jezioro Atitlan / Chichicastenango / Lanquin / Semuc Champey / Kurorty Gwatemali / Zdjęcia z Gwatemali / Atrakcje Turystyczne Gwatemali (Filmy) / Znajdź Hotel Na Wakacje i Podróże

 

Przewodnik Gwatemala

Geografia i Klimat Gwatemali

Gwatemala
- dzieli się na cztery obszary geograficzne Nizinę Peten, znajdującą się w północnej części kraju, wybrzeże Morza Karaibskiego, łańcuchy górskie środkowej części kraju oraz wybrzeże Pacyfiku. Równoleżnikowe łańcuchy górskie składają się z Alto Cuchumatanes, Sierra De Chama i Sierra de Las Minas oraz dalej na południe Sierra Madre. Między doliną rzeki Motagua i łańcuchem Sierra Madre a pasmem Los Altos, znajduje się także najwyższy szczyt Gwatemali, wygasły już lub też chwilowo nieaktywny wulkan Tajumulco (4220 m.n.p.m.). Północne obszary zajmuje rozległa nizina Peten, zajmująca blisko 1/3 powierzchni kraju. Pomimo tego iż Gwatemala jest najbardziej zaludnionym państwem Ameryki Środkowej jej tereny nizinne nie są tak bardzo zaludnione, gdyż pokrywa je gęsty las tropikalny. Największym jeziorem Gwatemali jest, znajdujące się niedaleko Zatoki Honduraskiej, Jezioro Izabal, zaś jej główne rzeki to Motagua (400 km) i Polochic (240 km).

Klimat Gwatemali - występuje w trzech postaciach - podrównikowy i wilgotny na terenach nizinnych - równikowy wilgotny na wybrzeżu karaibskim i chłodny na obszarze pasm górskich. Pora deszczowa na Gwatemali trwa od maja do grudnia. Średnia roczna suma opadów atmosferycznych w kraju wynosi od 500 do nawet 3000 mm.

Historia Gwatemali


Gwatemala - Pierwszymi mieszkańcami Gwatemali byli prowadzący koczowniczy tryb życia myśliwi, którzy osiedlili się tutaj już 1500 lat p.n.e., i uznawani są za pierwszych potomków Majów. Z tego też okresu pochodzi pierwsza osada Kaminalijuyu (dzisiejsze Miasto Gwatemala) oraz pojawienie się na wybrzeżu Pacyfiku grup plemiennych Olemków i Izapa. Około roku 750 n.e. rozpoczął się powolny upadek kultury Majów, spowodowany między innymi licznymi konfliktami plemiennymi jak i zmianami klimatycznymi. Pod koniec XIII wieku doszło do inwazji Indian Tolteków z Yukatanu, którzy niemal ostatecznie zajęli miejsce Majów na tych terenach. W 1523 tereny dzisiejszej Gwatemali zostały podbite przez hiszpańskich konkwistadorów, którzy założyli tam kolonię wchodzącą w skład tak zwanej Nowej Hiszpanii, która przetrwała do 1821 roku. OD 1839 roku Gwatemala stała się samodzielną republiką, mimo wszystko władza pozostawała nadal w rękach potomków hiszpańskich kolonistów. Od końca II wojny światowej krajem wstrząsały ciągłe walki wewnętrzne i wojskowe przewroty. W 1954 w drodze zamachu przerwane zostały reformy lewicowego prezydenta Jacobo Arbenza a prawicowe rządy wojskowych i obawy społeczne trwały aż do 1985, kiedy to ostatecznie przywrócono demokrację. W 1986 roku władze objął, pochodzący z wolnych wyborów, cywilny rząd. Gwatemala ma również niechlubną renomę bycia 4 krajem pod względem ilości porwań i żądania w zamian okupu, głównie zamożnych obywateli USA.

Ludność i Gospodarka Gwatemali

Ludność Gwatemali - Ludność Gwatemali tworzą głównie mieszanki grup etnicznych pochodzenia europejskiego, takie jak Hiszpanie, Francuzi, Niemcy, Włosi i Skandynawowie stanowiący 60% populacji oraz potomkowie amerykańskich Indian stanowiący pozostałe 40%. Większość społeczności zamieszkuje mniejsze miasta i tereny wiejskie, nie mniej jednak prawie 1/4 populacji Gwatemali zamieszkuje stolicę Gwatemala City. Pomimo dominującego tu języka hiszpańskiego, duża część społeczeństwa (szczególnie wiejskiego) używa starego języka Majów oraz inne dialekty takie jak, Xinca, Garifuna, i Arawak. Według przeprowadzonych niedawno badań dziennika "Decreto Numero", okazało się iż w Gwatemali istnieją aż 23 odrębne dialekty i języki.

Gospodarka Gwatemali - skupia się głównie na rolnictwie i przemyśle spożywczym, które stanowi 1/4 dochodu PKB tego kraju. Uprawia się tu głównie, kawę, trzcinę cukrową, warzywa, i główny towar eksportowy banany. Rozwinął się tu także przemysł tekstylniany i większe znaczenia przybrała turystyka i jego obsługa. Bogata historia i wiele pamiątek starożytnych plemion indiańskich, jak i piękne wybrzeża przyciągają tu wielu turystów z całego świata.

 
Hotele

 

Mapa Gwatemali

Mapa Gwatemali

Strój Ludowy Gwatemali

Strój Ludowy Gwatemali

Maska Tańca Starożytnych Majów

Maska Majów


Podróże Po Gwatemali - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje w Gwatemali ?


Gwatemala podobnie jak Belize to miejsce, które przesiąknięte jest kulturą Majów jak i innych starożytnych plemion Indian. Rozsławiają ją takie miejscowości i skarby światowego dziedzictwa jak, Tikal, Finca Tatin, Quetzaltenango, Lago Atitlan, Chichicastenango, Totonicapan, Todos Santos Cuchumatan, Lanquin, Antigua i stolica Gwatemala. Dzięki swojemu specyficznemu środowisku naturalnemu, powstało tu także wiele legend i opowieści, które dodadzą "smaku" naszej podróży po tym państwie. Przebywając w Gwatemali odnosi się czasami wrażenie że czas się tu zatrzymał, co znajduje swoje odzwierciedlenie w kulturze i na codzień ubierających się w stroje ludowe mieszkańcach. Poza zwiedzaniem i podziwianiem zabytków Gwatemali, nie można zapomnieć także o jej walorach turystycznych, związanych z wypoczynkiem w nadmorskich miejscowościach. Wylegiwanie się na ciepłych plażach, uprawianie sportów wodnych (w tym nurkowania w ciepłych wodach morskich) oraz atmosfera śpiewu i tańca w rytm lokalnej muzyki pozwolą nam połączyć tę formę wypoczynku ze zwiedzaniem.

Stolica - Gwatemala

Stolica Gwatemala, znana jako La Nueva Guatemala de la Asuncion, to największe miasto państwa i regionu. Miasto usytuowane jest w górskiej dolinie w środkowo-południowej części kraju, co niestety czasami powoduje koncentrację zanieczyszczeń powietrza, w tym rejonie. Gwatemala to centrum finansowe i kulturowe państwa Gwatemali oraz miejsce wielu restauracji, hoteli i sklepów. Posiada ono także około 30 galerii sztuki i muzeów (z kolekcjami sztuki przedkolumbijskiej) jak i 5 uniwersytetów, w tym słynny i trzeci najstarszy w Nowym Świecie - Universidad de San Carlos. Samo miasto podzielone jest na 21 stref w tym strefa numer jeden to najatrakcyjniejsze stare historyczne centrum. Największe atrakcje miasta to Muzeum Kostiumów Ixchel, Muzeum Archiologiczne Popol Vuh, Muzeum Nowoczesnej Sztuki, Zoo Aura, Kaminaljuyu (czyli ruiny starego miasta Majów), Park Centralny wraz z katedrą oraz Pałac Narodowy. Będąc tu podczas weekendu warto jest wybrać się na plac główny miasta, gdzie w każdą niedzielę, organizowany jest festyn zwany "Plaza Mayor", przyciągający wielu turystów i lokalną ludność.

Tikal

Tikal
to jedno z starożytnych miast zaliczanych do cudów świata oraz kolebka kultury Majów. Wybierając się do Tikal, musimy przygotować się na długi spacer, nie mniej jednak umili go nam majestatyczna dżungla z tropikalną roślinnością i skaczącymi po drzewach małpami. W samym sercu Tikal znajdował się niegdyś olbrzymi plac, otoczony od wschodu i zachodu piramidami świątyń, a od północy twierdzą. Na zewnątrz tego kompleksu na powierzchni ok. 16 km2 stało około 3 tysięcy budynków, w których mieszkało 10-45 tys. ludzi. Centralny teren, na którym odbywały się ceremonie, zajmował 2,5 km2, a budynki były połączone ścieżkami biegnącymi po wałach ziemnych z innymi placami i gmachami. Znajdujące się tu kamienne i drewniane rzeźby, prezentują sceny z życia władców Majów, oraz upiększają i dodają mistycznego wyglądu budowlom. W Tikal znajduje się 6 piramid schodkowych, których stopnie prowadzą do komór na szczycie, zwieńczonych kunsztownymi "grzebieniami dachu". Największa piramida, znana jako Piramida Czwarta, ma 70 metrów wysokości i służyła jako grobowiec dostojnych i bogatych władców. Tikal to niewątpliwie miasto a w zasadzie ośrodek religijny, gdzie odbywały się liczne uroczystości i obrzędy, co było powodem silnie rozwiniętych blisko tego miejsca osiedli. Większość ludzi nie żyła w specjalnym zbytku, lecz Majowie poświęcali mnóstwo energii na wznoszenie grobowców i świątyń. Składając cześć swoim bogom, dostojnikom i zmarłym stworzyli budowle do dziś przytłaczające ogromem i budzące pełen podziwu lęk. Inne miejscowość gdzie możemy znaleźć i podziwiać kulturę majów to; Aquateca, Ceibal, Dos Pilas, El Mirador, El Peru, El Zotz, Gumarcaj, Iximche, Mixco Viejo, Nakbe, Nakum, Naranjo, Piedras Negras, Quirigua, San Bartolo, Uaxactun, Yaxhá oraz Zaculeu.

Antigua

Antigua
została założona w XVII wieku przez hiszpańskich kolonizatorów i według wielu osób uważana jest za najładniejsze miasto w Gwatemali. Była ona stolicą kraju aż do czasu potężnego trzęsienia ziemi, które zrujnowało je niemal doszczętnie. Mimo tego w mieście zachowało się wiele historycznych budowli, pomników, zabytkowych ruin i wiele fontann. Główne zabytki Antiguy to; plac główny z budynkami rządowymi i katedrą (La Catedral, el Palacio de los Gobernadores), konwent de Capuchinas i de Santa Clara, Łuk Świętej Katarzyny, Iglesia La Merced i rzemieślniczy rynek. Oprócz samego miasta wielu turystów udaje się także w okolicę nadal aktywnego wulkanu Pacaya, lub Acatenango i Agua.

Finca Tatin i Rzeka Dulce

Dotarcie do tej położonej w dżungli miejscowości nie jest zbyt łatwe, i w zasadzie odbywa się drogą wodną po rzece Dulce. Osoby szukające przygody i gotowe na długi spacer mogą również wybrać drogę lądową, niemniej jednak zajmie nam ona od 6 do 8 godzin. Na miejscu polecane jest wynajęcie jednego z nadrzecznych hoteli i spędzenie nocy w samym sercu tropikalnej dżungli, oraz kajaków i udanie się w spływ w górę rzeki, gdzie podziwiać możemy unikalną roślinność i zwierzęta.

Quetzaltenango i Fuentes Georginas

Quetzaltenango potocznie zwane jako Xela - oznacza miejsce położone pod dziesięcioma górami. Stanowi ważny ośrodek dla otaczającego go regionu uprawy kawowca i bawełny. Znajdują się tutaj palarnie kawy oraz zakłady przemysłu włókienniczego, skórzano-obuwniczego, spożywczego i tytoniowego. Główne atrakcje miasta to jego renesansowe budynki włoskiej architektury, jak Katedra Ducha Św. (1535r.), Teatr Miejski, Park Centrealny Ameryki, pasaż "Enrigue" oraz słynne miejsce Cerro del Baúl, skąd rozpościera się przepiękny widok na miasto i dolinę Quetzaltenango. Turyści przebywający w mieście, często udają się do znajdujących się w pobliżu gorących źródeł wulkanicznych Fuentes Georginas. Są to 3 geotermalne baseny, posiadające lecznicze właściwości i otoczone są pięknymi stromymi górami pokrytymi gęsta roślinnością.

Jezioro Atitlan

Położone niedaleko miejscowości San Pedro, Santa Clara i San Antonio Polopo, jezioro Atitlan to jedno z ciekawszych miejsc w Gwatemali. Oprócz swojego malowniczego położenia wśród wysokich wulkanicznych szczytów górskich jak i pól uprawnych stanowi także idealne miejsce do poznania prawdziwego życia Gwatemalczyków. Takie widoki jak mycie się, czy pranie odzieży w jeziorze jak i ludzie poubierani w malownicze stroje ludowe nie należy do rzadkości. Warto również wybrać się na szczyt Nariz del Indio, czyli Nos Indianina, gdzie podczas naszej wędrówki będziemy przedzierali się przez pola uprawę kakaowców, malownicze kamienne ścieżki i porastające je agawy zwieńczeniem czego będzie piękny widok na jezioro i okolicę.

Chichicastenango

Miejscowość ta słynie przede wszystkim ze swojego lokalnego rynku handlowego, gdzie miejscowa ludność sprzedaje na straganach żywność jak i rzemieślnicze oraz tkackie wyroby. Znajduje się tu także słynny XVII-wieczny kościół Santo Tomas.

Lanquin

Lanquin
- słynie głównie z liczących aż 40 kilometrów jaskiń, ale tylko część jest dostępna do zwiedzania. Jeszcze nikomu nie udało się pokonać całej długości, choć byli tacy co weszli i już nie wyszli. Dnem jaskiń płyną przeważnie rzeki a jej wnętrza tworzą piękne stalaktyty i stalagmity.

Park Narodowy Semuc Champey

Park Narodowy Semuc Champey - to miejsce wielu błękitnych jeziorek i rzek wypełniających znajdujący się tam kanion. Dużą atrakcją jest Rzeka Cohabon, która wpada ogromnym hukiem do tunelu i pojawia się dopiero po 300 metrach tworząc niesamowite zjawisko przyrodnicze. Część wody płynie jednak góra po skalach, tworząc błękitno-zielone laguny a ich ciepła woda spada z jednego jeziorka do drugiego małymi kaskadami, zapraszając turystów do kąpieli.

Kurorty Wypoczynkowe Gwatemali

Oprócz bogatej historii i pięknego środowiska naturalnego, Gwetemala pozwala także turystom na spędzenie wakacji na jej pięknych plażach i nadmorskich kurortach. Najpopularniejsze miejsca wakacyjne to San Jose, Chulamar, Likin, oraz Iztapa. Można zażywać tu słonecznych i morskich kąpieli, uprawiać sporty wodne oraz rozkoszować się lokalną muzyką spędzając długie wieczory w restauracjach, barach czy klubach.

Zobacz zdjęcia z Gwatemali 
Gwatemala w Obiektywie

Ruiny Starożytnych Majów w Tikal

Tikal w Gwatemali

Największe Jezioro Gwatemali - Izabal

Jezioro Izabal

Plaża w Livingston

Livingston

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Gwatemali
Gwatemala - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Rezerwacja Hoteli
Gwatemala WikiPedia
Informator o Gwatemali
Gwatemala Przewodnik Onet
Artykuł o Tikal

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012