Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

AMERYKA PÓŁNOCNA
 

Wybierz Państwo

Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Dominika, Dominikana, Grenada, Gwatemala, Haiti, Honduras, Jamajka, Kanada, Kostaryka, Kuba, Meksyk, Nikaragua, Panama, Portoryko, Saint Lucia, Saint Kitts i Nevis, Saint Vincent i Grenadyny, Salwador, Trynidad i Tobago, USA - Stany Zjednoczone Ameryki

HAITI

Haiti Flaga

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 27800km2
Ludność:
6,9 mln.
Stolica: Port Au Prince
Ważniejsze Miasta:
Les Cayes, St. Marc, Jacmel, Cap Haiten
Język Urzędowy: Francuski, Kreolski
Religie:
Chrześcijaństwo, Vudu

Waluta: Gourde
Średnia Temperatura:
Latem;
28 °C
Zimą:
24 °C


Atrakcyjność Turystyczna:


Galeria Zdjęć z Haiti

Haiti Galeria Zdjęć
Haiti, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne Haiti (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny Haiti "Twoje Podróże I Wakacje Marzeń".
 

Geografia i Klimat Haiti / Historia Haiti / Ludność i Gospodarka Haiti / Wakacje i Podróże Po Haiti / Port Au Prince / Cap Haiten / Jacmel / Park Macaya Peak i La Viste / Wyspa Gonave / Petite Riviere De Nippes / Jeremie / Zdjęcia z Haiti / Atrakcje Turystyczne Haiti (Filmy) / Znajdź Hotel Na Wakacje i Podróże

 

Przewodnik Haiti

Geografia i Klimat Haiti

Haiti
- to druga co do wielkości wyspa po Kubie w basenie Morza Karaibskiego, ale także państwo, które dzieli wyspę na Dominikanę i Republikę Haiti. Haiti oprócz Dominikany graniczy także z Kubą poprzez Cieśninę Zawietrzną i Jamajką poprzez Kanał Jamajski. Około 4/5 terenu zajmują pasma górskie (Noires, Matheux, La Hotte, La Selle) wraz z najwyższym szczytem Mont La Selle 2680 m.n.p.m., które miejscami dochodzą do samego morza. Masywy górskie rozdzielają żyzne doliny i równiny, zaś wzdłuż wybrzeży ciągnie się wąski pas nizin (Równina Północna) wraz z licznymi zatoczkami i półwyspami, w tym największym Tiburon o długości 250km. Sieć rzeczna Haiti rozwinięta jest dość dobrze z licznymi mniejszymi ale za to wartkimi rzekami, z których największa to Artibonite (237km). Na równinie Cude-Sac znajduje się także największe jezioro Haiti - Saumatre.  Najwilgotniejsze stoki gór pokrywają bujne, wiecznie zielone lasy równikowe, zaś na obszarach uboższych w opady występują lasy zrzucające okresowo liście, a nawet sawanny i w najsuchszych kotlinach kolczaste zarośla.

Klimat Haiti - jest podrównikowy z roczną sumą opadów wahającą się od 300 mm w zamkniętych kotlinach do 2000 mm na północy i północno-wschodnich stokach gór. Ze względu na swoje położenie Wyspy Haiti posiada względnie stałe temperatury, które różnią się zaledwie o kilka stopni porą letnią i zimową.

Historia Haiti

Haiti podobnie jak Dominikana, zamieszkana była niegdyś przez plemię Indian Arawak, które to zostało przegnane i wymordowane podczas rozkwitu kolonializmu w tej części świata. W 1492 roku Haiti odkryte zostało przez Krzysztofa Kolumba i zostało ochrzczone jako Isla Espanola a później Santo Domingo. Wyspa przyciągała Hiszpanów nadzieją znalezienia tu dużych pokładów złota, co również znalazło swoje odzwierciedlenie w pojawieniu się u jej zachodnich wybrzeży piratów. Francuzi przejęli w 1697 roku panowanie na zachodnich terenach Haiti, (nazywając je Saint Dominique) i wykorzystując niewolniczą pracę afrykańskich niewolników rozwinęli oni na wyspie  uprawę trzciny cukrowej, bawełny, indygo, kawy i owoców tropikalnych. Z czasem ze względu na tak duże zapotrzebowanie na siłę roboczą aż 90 % społeczeństwa stanowili niewolnicy. Pod wpływem rewolucji francuskiej, narodził się ruch narodowo-wyzwoleńczy, który doprowadził z czasem do zniesienia niewolnictwa wśród Mulatów i Murzynów. W wyniku powstania murzyńskiego, na czele którego stał Toussaint L-Ouverture i później J.J. Dessalines, Haiti stało się w 1804 roku pierwszą na świecie wolną republiką murzyńską. W 1821 roku utworzona została na terenach Dominikany i Haiti, Republika Haiti, która jednak nie utrzymała się zbyt długo ze względu na dzielące te dwa kraje różnice kulturowe. Nieustanne walki o wpływy w XIX wieku spowodowały iż na wyspie zapanował chaos, doprowadzający do kryzysu ekonomicznego. W okresie II wojny światowej uwidoczniły się tutaj znacznie wpływy USA, zaś w 1950 roku po zamachu stanu, władzę prezydenta objął gen. Paul Magloire, który kontynuował politykę współpracy z USA. Od 1957 roku władzę dyktatorską, przy poparciu armii i tajnej policji, sprawował Francios " Papa Doc" Duvalier. Po obaleniu jego syna w 1986 roku nastąpiła seria wojskowych zamachów stanu. W 2004 doszło do zamieszek, wywołanych przez byłych wojskowych, stojących na czele szwadronów śmierci FRAPH, oraz gangi uliczne, zwane Armią Kanibali. Dzięki naciskom i groźbą wkroczenia wojsk USA do kraju, sytuacja uległa poprawie jednak nadal jest niestabilna.

Ludność i Gospodarka Haiti

Haiti to jedna z bardziej zaludnionych wysp Ameryki Środkowej, gdzie przypada 157 osób na km2. Najliczniejszą grupę ludnościową są Murzyni stanowiący aż 90 % populacji a następnie Mulaci i Biali. Ze względu na niewolniczy charakter wyspy na przełomie wieków, podtrzymywane i kultywowane tu były tradycje afrykańskie, znajdujące swoje odzwierciedlenie w dzisiejszej kulturze Haiti. Większość mieszkańców posługuje się językiem francuskim nie mniej jednak zachował się tutaj także mniej popularny język kreolski.

Gospodarka Haiti - jest najbiedniejszym krajem zachodniej półkuli i jednym z najbiedniejszych w całym świecie zajmując 153 miejsce na 177 badanych przez ONZ. Aż 80 % społeczeństwa żyje w biedzie, a ci którzy pracują trudnią się głównie rolnictwem uprawiając, kawę, trzcinę cukrową czy agawę sizalową, z której produkuje się włókna do wytwarzania lin. Turystyka stanowiła tu niegdyś istotną gałąź rozwoju kraju, jednak liczne zamieszki i niestabilna sytuacja polityczna skutecznie ją ograniczyła.


 
Hotele

 

Mapa Haiti

Mapa Haiti

Strój Ludowy Haiti

Haiti Strój Ludowy

Tradycyjne Haitańskie Bębny


Bębny z Haiti


Podróże Po Haiti - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje Na Wyspie Haiti ?


Haiti
to fascynujący kraj do odwiedzenia dla wszystkich, którzy kochają historię ale również dla wszystkich tych, którzy pragną spędzić wakacje na wypoczynku wśród morskich fal i promieniach słońca. Pomimo dużego zaniedbania ze strony rządzących na przełomie lat a nawet wieków, zachowało się tu wiele interesujących budowli, sięgających nawet czasów przed kolonialnych. Najlepszym sposobem na zwiedzanie i podróże po Haiti jest nawiązanie wcześniejszego kontaktu z np. władzami kościoła, czy też z przyjacielem tam przebywającym, który ułatwiłby nam zorganizować taka wyprawę. Ze względu na niestabilną sytuację polityczną, zaleca się podjąć wszelkie środki ostrożności udając się do tego kraju. Rozpoczynając podróż po tym kraju należy udać się bez wątpienia do jego stolicy Port Au Prince.

Port Au Prince

Port Au Prince
odnosi wrażenie iż jest to niewielkie miasto, a mimo wszystko zamieszkuje je ponad milion mieszkańców. Ze względu na dużą ilość porwani, gwałtów i napadów połączonych z kradzieżami zaleca się nie wychodzenia nocą
w niebezpieczne miejsca. Bezpieczna część miasta i najbardziej interesująca to okolice Petionville, która stanowi kontrast pomiędzy normalnością a biedą i chaosem otaczającym miasto. Hotel Oloffson to XIX ośrodek, w którym zatrzymuje się większość turystów i gdzie rozpoczynają oni zwiedzanie miasta. Główne atrakcje w Petionville to; Katedra Port-Au-Prince i Notre Dame, Muzeum d'Art Haitien du College St. Pierre i Muzeum Narodowe, Archiwa oraz Biblioteka. Niewątpliwie dużą atrakcją miasta są kolorowe autobusy, gdzie każdy z nich pomalowany jest inaczej i przejażdżka jednym z nich może dostarczyć nam dużo wrażeń.

Cap Haiten

Historyczne tereny tego miasta sięgają czasów Krzysztofa Kolumba, kiedy to świętował on po raz pierwszy swoje święta Bożego Narodzenia w Nowym Świecie. Obecnie to rybackie miasteczko, jest przyjazne dla turysty i można tu zakupić wyroby lokalnych artystów, lub też spędzić miło dzień na spacerze po jego centrum. Główną atrakcją miasta jest Cytadela La Ferriere oraz Zamek Sans Souci, które wzniesione zostały dla Króla Henryka pragnącego zapoczątkować tu arystokrację. Oprócz obiektów historycznych, Cap Haitien i okolice to również idealne miejsce na morskie kąpiele i wylegiwanie się na słońcu. Znajdują się tu najlepsze kurorty i hotele turystyczne na Haiti, restauracje, kluby a takie plaże jak Cormier, Labadie i Rival zachęcające do spędzenia tu swoich wakacji.

Jacmel

To miasto położone na południowo wschodniej części wyspy i oddalone od stolicy o około 5 godziny jazdy samochodem (15min. samolot $50 w obie strony). Ta portowa miejscowość słynie głównie z lokalnej produkcji papierowych masek oraz rzeźb zwierząt w drewnie ale także z otaczających ją pól kawowych i znajdujących się tam budowli z epoki kolonialnej. Konieczną do zobaczenia atrakcją jest tak zwany "Niebieski Basen" (Bassin Blue). Basen ten to górski basen z krystalicznie czystą wodą, wodospadami i otaczającą go piękną przyrodą, gdzie można zażyć kąpieli i oddać się relaksowi. Jacmel to także kurort gdzie znajdują się słynne plaże; Reymond Les Bains, Cyvadier oraz Congo Black.

Park Macaya Peak i La Viste

Macaya Peak
- to jeden z dwóch parków narodowych Haiti. Położony w południowej części kraju stanowi rezerwat tak zwanych "mglistych tropikalnych lasów" zawierających unikalny mikroklimat wraz z rzadkimi gatunkami roślin i zwierząt. Na jego terenie znajduje się także drugi co do wielkości szczyt Macaya.

La Viste -
ten drugi Park Narodowy Haiti słynie głównie z znajdującego się tam najwyższego szczytu De La Selle, oraz lasów sosnowych i drzew szerokolistnych jak i licznych pastwisk.

Wyspa Gonave

Ta najpiękniejsza wyspa na Haiti, zajmuje obszar 743 km2 i położona jest w zachodniej części kraju w Zatoce Gonave. Jej wapienne i pagórkowate tereny oraz piękne plaże stanowią obecnie miejsce wypoczynku wielu turystów. Na wyspę najlepiej udać się statkiem, prywatnym jachtem lub też jednym z samolotów latających z Haiti.

Petite Riviere De Nippes

Ta niewielka rybacka miejscowość stanowi idealne miejsce do poznania lokalnej ludności i podpatrzenia ich codziennego życia. Liczne łodzie rybackie, oraz ludność przechadzająca się po plażach i nosząca sieci rybackie to bardzo częste widoki. Przebywając tu można stwierdzić iż czas się zatrzymał a cywilizacja ominęła to urocze miejsce.

Jeremie

To miejscowość znajdująca się na zachodnim cyplu wyspy Haiti, szczególnie polubiona przez intelektualną część haitańskiego społeczeństwa. Określone niejednokrotnie mianem "miasta poetów", była miejscem urodzenia i zamieszkania wielu artystów i naukowców. Znajdują się tam także piękne plaże sprzyjające rozwojowi turystyki wypoczynkowej.

Zobacz zdjęcia z Haiti 
Haiti w Obiektywie

Widok Na Stolicę Port-Au-Prince

Port-Au-Prince

Zamek Króla Henryka - Sans Souci

Sans Souci

Plaża w Okolicach Jacmel

Plaża Haiti

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Haiti
Haiti - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Rezerwacja Hoteli
Haiti WikiPedia
Haiti Przewodnik Onet
Haiti - Atrakcje (Ang.)
Haiti Informator

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012