Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

AMERYKA PÓŁNOCNA
 

Wybierz Państwo

Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Dominika, Dominikana, Grenada, Gwatemala, Haiti, Honduras, Jamajka, Kanada, Kostaryka, Kuba, Meksyk, Nikaragua, Panama, Portoryko, Saint Lucia, Saint Kitts i Nevis, Saint Vincent i Grenadyny, Salwador, Trynidad i Tobago, USA - Stany Zjednoczone Ameryki

HONDURAS

Flaga Hondurasu

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 112100 km2
Ludność: 5,7 mln
Stolica: Tegucigalpa
Ważniejsze Miasta: San Pedro Sula, Puerto Cortes, Santa Rosa
Język Urzędowy: hiszpański
Religie: Chrześcijaństwo
Waluta: Lempira
Średnia Temperatura:
Latem; 26°C
Zimą: 19°CAtrakcyjność Turystyczna:


Galeria Zdjęć z Honduras

Galeria Zdjęć z Hondurasu
Honduras, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne Hondurasu (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny Honduras "Twoje Podróże I Wakacje Marzeń".
 

Geografia i Klimat Hondurasu / Historia Hondurasu / Ludność i Gospodarka Hondurasu / Wakacje i Podróże Po Hondurasie / Tegucigalpa / Ruiny Copan / Jezioro Yojoa / Zatoka Trujillo / Comayagua / Santa Lucia / Valle de Angeles / Utila / Roatan / Guanaja / Zdjęcia z Hondurasu / Atrakcje Turystyczne Hondurasu (Filmy) / Znajdź Hotel Na Wakacje i Podróże

 

Przewodnik Honduras

Geografia i Klimat Hondurasu

Honduras
- to państwo położone, nad Morzem Karaibskim graniczące na północnym zachodzie z Gwatemalą, na zachodzie z Salwadorem, na południu i południowym wschodzie z Nikaraguą. Jego północne granice oblewają wody Morza Karaibskiego, zaś południowy skrawek lądu posiada dostęp do Oceanu Spokojnego. Do Hondurasu należy także położone w Zatoce Honduraskiej archipelag Wysp Zatokowych zwanych (Isla de la Bahia). Środkowa część kraju to górzyste tereny porośnięte lasami oraz liczne głębokie doliny utworzone przez wartko płynące rzeki, spływające ku wąskiej nizinie nadbrzeżnej na południu i wpadające do Zatoki Fonesca. Najwyższym szczytem jest położony w zachodniej części Cerro Las Minas (2890 m n.p.m.), zaś najdłuższą rzeką, rzeka Patuca (523 km) a największym jeziorem, jezioro Yojoa.

Klimat Hondurasu - zmienia się od tropikalnego na terenach nizinach do umiarkowanego na obszarach wyżynnych i górskich. Centralne i południowe regiony nie są tak wilgotne jak jego północne znajdujące się nad wybrzeżem Morza Karaibskiego. Panujące tu warunki klimatyczne silnie uzależnione są od wysokości ponad poziom morza. Na nizinach panuje więc klimat tropikalny z dużą ilością opadów a średnia roczna suma opadów wynosi 830 mm. W Hondurasie występują także dwie pory deszczowe, w maju i czerwcu oraz we wrześniu.

Historia Hondurasu

Honduras - od końca II wieku, terytorium obecnego Hondurasu zamieszkane było przez Indian Majów, po których pozostały ruiny wspaniałych budowli i słynne stele w mieście Copan. Po opuszczeniu przez Majów Hondurasu i osiedlenie się na Pół. Jukatan, pojawili się tutaj Aztekowie, wnosząc tu swoją kulturę i obyczaje. W 1502 roku dotarł tu Krzysztof Kolumb, zaś od 1523 Cistobal de Olid i H. Cortes, całkowicie skolonizowali te tereny włączając je do kapitanatu Gwatemali, podległemu koronie hiszpańskiej. Około 1823 roku Honduras i inne kolonie regionu, zrzuciły panowanie hiszpańskie, proklamując się jako niezależne republiki połączone w krótko trwała Federację Ameryki Środkowej. Po rozpadzie federacji i uzyskaniu całkowitej niepodległości, Honduras prowadził spory o swoje granice z Nikaraguą i Gwatemalą, które zakończyły się ostatecznie konferencją w Waszyngtonie w 1907 roku. W 1912 roku nastąpiła interwencja sił zbrojnych USA pod pretekstem zabezpieczenia spłaty zagranicznych długów i trwała do 1933 roku. Od tego momentu politykę Hondurasu cechowały częste zmiany rządów i ostra walka polityczna. Lata XX wieku to liczne przewroty i rewolty w kraju oraz dominacja nieco wymuszonej współpracy gospodarczej z USA. Zaznaczyły się tutaj między innymi duże wpływy koncernu UFC (United Fruit Company) w produkcji i wywozie bananów - głównego towaru eksportowego. W latach 1969-71 rozpoczęła się wojna z Salwadorem zwana jako "wojna futbolowa" - gdyż to właśnie Honduras wyeliminował Salwador w eliminacji mistrzostw świata w piłce nożnej, z czym nie mogli się pogodzić rozgoryczeni kibice rozpoczynając walki uliczne. Późniejsze lata cechowała znaczna pomoc finansowa USA jak i nawiązywanie ściślejszej współpracy, która miała pomóc w likwidacji biedy w tym kraju. W 2003 roku Honduras wysłał swoje wojska do Iraku i podpisał układ o wolnym handlu z USA i zaznaczył swoją przynależność do WTO.

Ludność i Gospodarka Haiti

Ludność Hondurasu stanowią głównie Metysi ( 89,9% ), Indianie (6,7%) (Maja), Murzyni, Mulaci, i grupa etniczna Zambo, czyli mieszańcy murzyńsko-indiańscy i biali. Gęstość zaludnienia wynosi tu 58 osób/km2 a tereny wiejskie zamieszkuje 55% ludności. Dużym problemem jest aż 27% analfabetyzm, co hamuje nieco wzrost gospodarczy w tym kraju i jest przyczyną patologicznej biedy.

Gospodarka Hondurasu - uległa w ostatnich latach nieco poprawie, mimo wszystko to nadal jeden z uboższych krajów Ameryki. Blisko połowa ludności kraju głoduje a ziemia w znacznym procencie znajduje się w rękach obszarników i kapitału zagranicznego. Gospodarka narodowa opiera się tu na rolnictwie, którego produkty dostarczają ponad połowę wpływów z eksportu. Głównym towarem eksportowym
Hondurasu są banany (40% wartości eksportu) oraz takie produkty jak; ananasy, drzewa cytrusowe, kawa, trzcina cukrowa, palma kokosowa, kukurydza, sorgo, ziemniaki, bataty, ryż, maniok, bawełna. Przemysł Hondurasu skupia się wokół; eksploatacji lasów, wydobyciu rudy cynku, srebra i złota oraz spożywczy, drzewny, skórzano-obuwniczy, odzieżowy (wyrób kapeluszy panama) i włókienniczy.

 
Hotele

 

Mapa Hondurasu

Mapa Hondurasu

Strój Ludowy Hondurasu


Honduras Strój Ludowy

Banany - Główny Towar Eksportowy Hondurasu


Honduras Banany


Podróże Po Honduras - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje W Honduras ?


Honduras
to niewątpliwie interesujące państwo, bogate w zabytki, historię i kulturę starożytnych Majów i Azteków. Dla wielu Honduras kojarzy się jednak z pięknymi turkusowymi wodami Morza Karaibskiego, dziewiczymi plażami, dzikimi lasami tropikalnymi, zatykającymi dech w piersiach górami, niosącymi wyzwanie przygody rzekami oraz przepięknymi wyspami Archipelagu Zatoki Honduraskiej. To właśnie wyspy, Utila, Roatan, Guanaja jak i Laguna Caratasca, łącznie z wschodnim wybrzeżem państwa stanowią główny cel podróży wielu turystów, szukających wakacyjnych wrażeń. Nie mniej jednak większość z turystów rozpoczyna swoją podróż od wylądowania na lotnisku w stolicy Hondurasu, Tegucigalpa. Będąc głównym ośrodkiem kultury i metropolią kraju, stanowi idealne miejsce wypadowe na wycieczki po Hondurasie, skąd można dotrzeć w niemal jeden dzień do najdalszych jego zakątków. Honduras to bez sprzecznie kraj, w którym każdy turysta czy podróżnik znajdzie coś dla siebie.

Tegucigalpa

Stolica Hondurasu, Tegucigalpa to miasto stanowiące serce kulturalne i biznesowe kraju jak i ważny port lotniczy dla całego regionu. Dotknięta w 1998 roku huraganem Mitch, została w dużej mierze zniszczona a przede wszystkim jej biedniejsza dzielnica Comayaguela. Jej nowa twarz w kilka lat po katastrofie wygląda już nieco inaczej, gdzie nowe drogi, luksusowe hotele, biurowce i domy zmieniają powoli wizerunek zdewastowanego miasta. Główne atrakcje miasta to; Christo Del Picacho (wielka statua Jezusa Chrystusa spoglądająca na miasto), Kościół Los Dolores (posiada piękne fasady), dystrykt historyczny miasta z zabytkowymi ulicami (zalecamy zwiedzanie w porach dziennych, nocą może być niebezpiecznie), oraz Muzeum Republiki wraz z Pałacem Narodowym i Kongresem. Jeżeli będziemy mieć więcej czasu warto również jest wybrać się do pobliskich miasteczek, takich jak Santa Lucia, Valle de Angeles, Yuscaran i Dali, gdzie będziemy mogli podpatrzeć tradycyjne metody destylacji i produkcji alkoholu oraz słynnych cygar. Tegucigalpa to także "drzwi wyjściowe "do pięknego Parku Narodowego La Tigra.

Ruiny Budowli Majów w Copan

Copan
to jedno z bardziej mistycznych i ważniejszych miejsc jakie zostało odkryte, dotyczące kultury i wierzeń starożytnych Majów. Miejsce to położone jest na obszarze 30 tys. hektarów i na wysokości 640 m.n.p.m. Według prowadzonych tam badań i szacunkowych danych określa się, iż zamieszkane było przez około 200 tys. mieszkańców, jednak wiele obiektów jest nadal odkrywana w pobliskiej dżungli, co może zwiększyć tą liczbę. Znajdujące się tam centrum ceremonialne otoczone było około niegdyś 16 dzielnicami mieszkalnymi wraz z licznymi świątyniami wybudowanymi na piramidach schodkowych. Znajdowały się tam także, zespoły pałacowe, pięć wielkich dziedzińców oraz boisko do popularnej gry plemion prekolumbijskich "pelotę" (rodzaj dzisiejszej koszykówki połączonej z piłką nożną, której niejednokrotnie stawką było życie). Najokazalej prezentują się tu tak zwane "Schody Hieroglifów", składające się z 63 stopni o wysokości 45 cm i 16,0 m szerokości, na których wyryte zostało 2500 symboli, stanowiące najdłuższy zabytek piśmiennictwa Majów i zarazem najbardziej znany zabytek Copan. Poszczególne reliefy wyryte na podstopnicach prezentują życie panujących tu władców. W północnej części tego zabytkowego miejsca można podziwiać 20 z 38 zachowanych stel, które wykonane zostały z tufu wulkanicznego i przedstawiają pomniki panujących tu władców w ich ceremonialnych strojach ludowych. Najpopularniejsze z nich to stela władców; K'ac Yipyaj Chan K'awiil (Dymiącej Muszli), Uaxaclajuun Ub'aah K'awiil czy Boga Pauhatun.

Jezioro Yojoa

To największe jezioro Hondurasu położone w północnej części kraju jest łatwo dostępne poprzez autostradę łączącą San Pedro Sula z Tegucigalpa. Yojoa to naturalne jezioro otoczone górami, w których znajdują się dwa słynne parki narodowe, Santa Barbara i Azul Meambar. Na terenie samego jeziora spotkać możemy żadkie gatunki roślin i zwierząt, w tym aż 373 gatunków ptaków. Same tereny jeziora zamieszkane niegdyś były przez Indian Lencas, którzy uważani są za głównych architektów budowli w Copan. Główne atrakcje jeziora to przede wszystkim możliwość uprawiania wielu sportów wodnych (polecamy Honduyate Marina), takich jak wędkarstwo, kajakarstwo, żeglarstwo i inne.

Zatoka Trujillo

Trujillo
to bajeczne miejsce, które tworzy stary hiszpański fort z rozmieszczonymi armatami w kierunku morza, góry o wulkanicznym wyglądzie otaczające miasto oraz piękna tropikalna przyroda i piaszczyste plaże. Przebywając w mieście i zatoce Trujillo, warto jest udać się na spacer po plaży Campamento czy też do rybackich wiosek Garifuna w Santa Fe, San Antonio, czy Guadeloupe. Dla osób które pragną przeżyć przygodę zalecamy udać się na wędrówkę po tropikalnym parku, gdzie będziemy mieli okazję zobaczyć chociażby małpy, rezerwat krokodyli czy inne interesujące zwierzęta. W Guaimoreta Lagoon, miłośnicy przyrody będą natomiast mogli obserwować liczne siedliska ptaków czy żółwi morskich mających tam swoje lęgowiska. Historyczne obiekty w zatoce, to położony w centrum miasta stary cmentarz, gdzie znajduje się grób słynnego podróżnika Williama Walkera, Fort Santa Barbara, który powstał za czasów kolonialnych i zawiera wiele budowli z tego okresu oraz małe prywatne Muzeum Rufino Galan. Dużą popularnością cieszą się tutaj także oddalone od centrum o około 7 km gorące lecznicze źródła znajdujące się nieopodal "Brzoskwiniowej Wioski" oraz wycieczki łodzią do rezerwatu Mosquitia - należącego do światowego dziedzictwa przyrodniczego.

Comayagua

Miasto Comayagua
zostało założone w 1537 jako Santa Maria de la Nueva Valladolid przez hiszpańskiego konkwistadora Alonso de Cáceresa. Miasto słynie głównie wśród turystów z cennych zabytków hiszpańskiej architektury kolonialnej, w tym najcenniejszej katedry z 1711 roku. Warto zobaczyć tutaj także dom kolonialny La Caxa Real, słynną kolumnę miejską, budynek władz lokalnych, kościoły San Francisco, San Sebastian i La Merced oraz muzeum antropologii i religii.

Santa Lucia i Valle de Angeles

Santa Lucia
- to kolejne kolonialne miasteczko, które zauroczy nas swoją architekturą kolonialną. Położone wśród terenów górskich, i wiodące swój unikalny tryb życia pozwoli nam poznać nieco inny obraz życia w Hondurasie.

Valle de Angeles
- to niewielka miejscowość położona 30 km od stolicy, która słynnie głównie ze znajdującego się tu parku, basenów pływackich, świetnych lokalnych restauracji oraz możliwości zakupu regionalnej sztuki. Valle de Angeles posiada także ciekawą architekturę, która zachęca do spacerów jak i weekendowych wypadów dla mieszkańców Tegucigalpy.

Wyspy, Utila, Roatan i Guanaja

Wyspa Utila -
jest to najmniejsza i najbliżej położona wyspa głównego lądu, do której najłatwiej dostać się promem z miejscowości La Ceiba. Swoją popularność zyskała głównie dzięki przepięknej rafie koralowej otaczającej jej wybrzeża. Co najważniejsze uznawana jest ona także za najtańsze i jedno z piękniejszych miejsc do nurkowania na świecie. Piękne rafy, wraki starych statków, podwodne jaskinie, oraz możliwość podziwiania niegroźnego rekina wielorybiego przyciągają tu tysiące turystów z całego świata, którzy wybierają właśnie to miejsce na swoje wakacje.

Wyspa Roatan - to wspaniałe miejsce na wakacyjny, rodzinny wypoczynek. Piękne plaże, błękitne i ciepłe wody Morza Karaibskiego, oraz liczne miejsca do uprawiania sportów wodnych w tym nurkowania, zaspokoją niejednego turystę. Bardzo popularną forma wypoczynku jest wynajęcie domku letniskowego przy plaży, w którym spędzenie naszych wakacji czy urlopu dłogo pozostanie nam w pamięci.

Wyspa Guanaja - to najwyższa wyspa archipelagu, która porośnięta jest lasem palmowym i sosną karaibską. Guanaja to także najdziksza wyspa, która zalecana jest dla wszystkich pragnących odizolować się i spędzić wakacje w iście karaibskim stylu. Znajduje się tutaj także słynne miejsce do nurkowania Mestizo, oraz kilka pięknych wodospadów dodających wyspie niepowtarzalnego urokowi.

Zobacz zdjęcia z Honduras 
Honduras w Obiektywie

Widok Na Stolicę Tegucigalpa

Stolica Hondurasu Tegucigalpa

Kamienna Twarz Boga Majów Pauhatun w Copan

Copan Pauhatun

Plaża Na Wyspie Rotan

Plaża Na Wyspie Rotan

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Honduras
Honduras - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Rezerwacja Hoteli
Honduras WikiPedia
Podróże Po Honduras
Portal o Honduras (Ang.)
Honduras Przewodnik (Ang.)

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012