Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

AMERYKA PÓŁNOCNA
 

Wybierz Państwo

Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Dominika, Dominikana, Grenada, Gwatemala, Haiti, Honduras, Jamajka, Kanada, Kostaryka, Kuba, Meksyk, Nikaragua, Panama, Portoryko, Saint Lucia, Saint Kitts i Nevis, Saint Vincent i Grenadyny, Salwador, Trynidad i Tobago, USA - Stany Zjednoczone Ameryki

JAMAJKA

Flaga Jamajki

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 11000 km2
Ludność: 2,6 mln
Stolica: Kingston
Ważniejsze Miasta: Spanish Town, Port Royal, Port Antonio, Falmouth
Język Urzędowy: angielski
Religie: Chrześcijaństwo
Waluta: Dolar Jamajski
Średnia Temperatura:
Latem; 28°C
Zimą: 24°CAtrakcyjność Turystyczna:


Galeria Zdjęć z Jamajki

Galeria Zdjęć z Jamajki
Jamajka, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne Jamajki (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny Jamajka "Twoje Podróże I Wakacje Marzeń".
 

Geografia i Klimat Jamajki / Historia Jamajki / Ludność i Gospodarka Jamajki / Wakacje i Podróże Po Jamajce / Kingston / Montego Bay i Negril / Falmouth / Błękitna Laguna / Port Antonio / Rio Grande / Ocho Rios / Mandeville / Zdjęcia z Jamajki / Atrakcje Turystyczne Jamajki (Filmy) / Znajdź Hotele W Jamajce

 

Przewodnik Jamajka

Geografia i Klimat Jamajki

Jamajka
- to niezwykła różnorodność krajobrazów i widoków nadmorskich oraz flory i fauny. Położona na Morzu Karaibskim Wyspa Jamajka wznosi się 300 m nad poziomem morza a jej najwyższy szczyt to Blue Mountain Peak (2256 m.n.p.m.) i znajduje się on w odległości 16 km od nadbrzeżnej równiny na wschód od stolicy Kingston. Kiedy Krzysztof Kolumb odkrył Jamajkę określił on ją mianem "Najpiękniejszej wyspy jaką widziały ludzkie oczy". Piaszczyste plaże, szmaragdowe wody morskie, porastające wybrzeże palmy oraz urodzajne niziny, połączone z wspaniałym klimatem bez wątpienia potwierdzają jego słowa. Większość powierzchni wyspy zajmują także wapienne płaskowyże, ponad którymi wznoszą się majestatyczne góry. W Jamajce występuje także wiele egzotycznych zwierząt, takie jak papugi, najmniejsze ptaki koliberki, jamajskie legwany, jaki i manaty i krokodyle.

Klimat Jamajki - to magnes przyciągający miliony turystów rocznie z całego świata. Pory roku nie występują, a roczna średnia temperatura wynosi ok. 27°C na wybrzeżu, spadając do 20 i nieco poniżej w wyższych partiach gór. Klimat Jamajki określa się więc jako podrównikowy-pośredni, z roczną sumą opadów 2095 mm, które występują w okresach od maja do czerwca i od września do października.

Historia Jamajki

Jamajka - została odkryta przez Krzysztof Kolumba w 1494 roku i początkowo nazwana została Santiago. Od pierwszej połowy XVII wieku znalazła się pod panowaniem hiszpańskim, którzy w 1655 roku w zaledwie kilka dni utracili ją i oddali panowanie Brytyjczykom. Mieszkająca na wyspie miejscowa ludność Indian Arawak, została wytępiona przez państwa kolonialne i zastąpiona niewolnikami z Afryki. W 1833 roku ostatecznie zniesiono niewolnictwo a po stłumieniu powstania Murzynów w 1865 roku, Jamajka otrzymała konstytucję, która nadała jej status kolonii brytyjskiej, obowiązującej do 1944 roku. W tym samym roku weszła w życie nowa konstytucja wprowadzająca dwuizbowy parlament; członkowie izby niższej wybierani byli w wyborach powszechnych, zaś wyższej mianowani przez gubernatora. W 1958 roku Jamajka weszła w skład Federacji Indii Zachodnich, z której wystąpiła w 1961 roku, uzyskując niepodległość rok później. Druga połowa XX wieku to szybki rozwój gospodarczy Jamajki, połączony z rozwojem turystyki do tego kraju. Obecnie za głowę państwa nadal uznaję się Królową Brytyjską Elżbietę II, zwaną tu jako "Królową Jamajki".

Ludność i Gospodarka Jamajki

Ludność Jamajki cechuje niezwykła różnorodność karnacji i grup etnicznych ją zamieszkujących, oraz duża liczba turystów, którzy tworzą wielokulturowy wizerunek wyspy. Główna grupa etniczna zamieszkująca Jamajkę to Murzyni stanowiący 77 %, Mulaci 17% oraz Hindusi, Chińczycy i Europejczycy. Jamajka to także wyspa muzyki, na której wszędzie rozbrzmiewają rytmy reggae (w tym słynnego Boba Marleya), popija się rum oraz pali cygara czy też zabronioną nie mniej jednak popularną marihuanę.

Gospodarka Jamajki - opiera się głównie na wydobyciu i eksporcie boksytów, stanowiących aż 40 % dochodu wyspy. Od lat 50 XX wieku powstały tu także fabryki przerabiające je na aluminium, co dało Jamajce 4 miejsce na świecie pod względem wydobycia i przetwórstwa tego surowca. Z zakładów przemysłu przetwórczego, poza aluminium, największy potencjał posiada przemysł spożywczy (m.in. cukrownie, wytwórnie rumu) oraz petrochemiczny, materiałów budowlanych, włókienniczy i odzieżowy. Na Jamajce uprawia się także; owoce cytrusowe, kawę, tytoń, rośliny korzenne,, ananasy banany (które stanowią towar eksportowy) oraz na potrzeby własne, ryż, maniok, ziemniaki, bataty, warzywa, kukurydzę palmę kokosową i mango.

 
Hotele Jamajka

 

Mapa Jamajki

Mapa Jamajki

Muzyk Reggae z Jamajki


Reggae Jamajka

Jamajski Strój Narodowy


Jamajski Strój Narodowy


Podróże Po Jamajce - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje Na Wyspie Jamajka ?


Jamajka
to krótko mówiąc wyspa słońca i reggae. Położona na Morzu Karaibskim, na południe od Kuby, jest wakacyjnym rajem dla wszystkich podróżnych czy turystów. Możliwość wypoczynku na jej pięknych plażach, zażywanie kąpieli morskich w jej ciepłych i krystalicznie czystych wodach a na dodatek spędzenie wakacji w jednym z mnóstwa luksusowych hoteli, to tylko kilka z wielu atutów tej wspaniałej wyspy. Niepowtarzalną atmosferę wyspy tworzą także, wiecznie tętniące życiem miasteczka, gdzie w lokalnych barach czy nadmorskich kurortach i restauracjach, słychać dźwięki muzyki reggae, a możliwość skosztowania słynnego lokalnego trunku, rumu i zapalenia cygara pozwoli nam się zrelaksować i oddać panującej tam atmosferze. Większość przybyłych turystów rozpoczyna swoją podróż od stolicy Jamajki - Kingston.

Kingston

Stolica Kingston to ważny port morski i lotniczy kraju, stanowiący pierwszy punkt podróży przyjeżdżających tu turystów. Miasto założone zostało przez Anglików w 1693 roku w pobliżu zniszczonej przez trzęsienie ziemi z 1692 miejscowości Port Royal. Niewątpliwie Jamajka jak i jej stolica kojarzy się wielu z nas ze słynną postacią (nazywaną ojcem muzyki reggae) Bobem Marleyem. Właśnie w Kingston znajduje się muzeum tego wspaniałego muzyka, od którego to zalecamy rozpoczęcie zwiedzania miasta. Inne interesujące atrakcje to; Muzeum Narodowe, piękna posiadłość pierwszego czarnoskórego milionera wyspy - Devon House, Ogrody Botaniczne Hope, (zadziwią nas piękną tropikalną roślinnością), Hiszpańskie Miasto wraz z Katedrą St James (stanowi ono wyjątkową mieszanką architektury hiszpańskiej z późniejszą brytyjską) oraz oddalony o zaledwie 20 km Port Royal, w którym to możemy podziwiać fort obronny Fort Charles, budowle z okresu kolonialnego jak i zagłębić naszą historię o słynnych piratach takich jak, Henry Morgan czy Czarnobrody.

Montego Bay i Negril

Osoby, które pragną udać sie na plażę zaraz po swoim przylocie powinny udać się do Montego Bay lub też do mniej zatłoczonego Negril, gdzie znajdują się piękne plaże i nadmorskie kurorty. W okolicy tej znajduje się piękny park wodny, mnóstwo wspaniałych miejsc do nurkowania, oraz wiele restauracji i sklepów, gdzie będziemy mogli kupić pamiątki z wakacji. Montego Bay to także przystań dla wielkich statków rejsowych podróżujących po Karaibach, które cumując do portu przywożą setki turystów szukających rozrywek i pragną zwiedzić okolicę jak i spędzić swój dzień na morskich kąpielach. Będąc w okolicy warto też zobaczyć stare miasto z XVIII wieku, lub też udać się na słynną prywatną plażę Doctor's Cave, gdzie za niewielką opłatę wstępu będziemy mieć możliwość zrelaksować się w pięknym miejscu. Jeżeli zapragniemy posiąść odrobinę spokoju, polecamy udać się do wspomnianej wcześniej nieco spokojniejszej miejscowości Negril, gdzie cenny są o wiele niższe, a warunki do spędzenia naszych wakacji dorównujące tym w Montego Bay.

Falmouth

To zabytkowa miejscowość położona na wschód od Montego Bay, która zachwyca przede wszystkim swoją kolonialną architekturą ale także naradzającym się właśnie tu jamajskim stylem. Szybki rozwój miasta następujący od XVIII pozwolił na założenie tu sieci wodociągowej szybciej niż miało to miejsce w samym Nowym Jorku USA. Warto odwiedzić tu ryneczek gdzie lokalna ludność sprzedaje swoje wyroby oraz dystrykt historyczny, gdzie znajdują się zabytkowe budowle w gregoriańskim stylu, takie jak Centrum Handlowe i Historyczne Alberta Georga, rezydencja Johna Tharpa, dom plantatora Edwarda Barretta, Greenwood Great House, Martha Brae Rafters' Village oraz anglikański Kościół Św. Piotra. W Falmouth znajdują się także piękne piaszczyste plaże, które pozwolą nam na połączenie zwiedzania z wypoczynkiem.

Błękitna Laguna (Blue Lagoon) i Port Antonio

Błękitna Laguna - to piękne miejsce położone nieopodal Port Antonio w Górach Błękitnych. Znajdujące się tam jezioro o szmaragdowych wodach i wapiennym podłożu oraz pięknie położone domy są nie lada atrakcją turystyczną. Legenda głosi iż błękitne wody nie mają dna i że zamieszkuje je potężny smok. Błękitna Laguna to także położone nad nią hotele i restauracje, gdzie będziemy mieli przyjemność skosztować owoców morza oraz spędzić bajeczną noc nad jej wodami. Niedaleko laguny znajduje się także najwyższy szczyt wyspy Blue Mountain Peak, skąd przy bezchmurnym dniu będziemy mogli obserwować panoramę całej wyspy.

Port Antonio - to nieco zapomniana miejscowość przez turystów, nie mniej jednak bardzo atrakcyjna. Znajdują się tu wspaniałe dzikie i nieco skalne plaże (w tym słynna Frenchman's Cove i Long Bay), a lokalna ludność należy do chyba najbardziej przyjaznych na całej wyspie. Miasto posiada także zabytki kultury kolonialnej, oraz stanowi prawdziwy duch wyspy, gdzie będziemy mogli podpatrzeć jak wygląda codzienne życie Jamajczyków.

Rio Grande

Ta bajeczna rzeka spływająca z Gór Błękitnych to nie lada atrakcja dla osób szukających przygody. Zaczynając w punkcie na wysokości 1000 metrów, za jedyne $45 możemy udać się w parze na jednej z bambusowych tratw (zwanych taksówkami) w niespełna 2 godziny do samego ujścia rzeki w Morzu Karaibskim. Podczas tej podróży będziemy mieli okazję podziwiać piękna dolinę ułożoną w literę "V", jak i pola bananowe, oraz podglądać jedne z największych i najpiękniejszych motyli świata.

Ocho Rios

Ta kolejna turystyczna miejscowość nie różni się zbytnio od pozostałych na Jamajce, nie mniej jednak rozsławia ją położony nieopodal słynny wodospad na rzece Dunn. Miasto to słynie także z dobrych warunków do uprawiania sportów wodnych takich jak nurkowanie czy żeglarstwo. Nie lada atrakcja jest także lokalny ryneczek, gdzie można kupić świeże warzywa czy owoce, oraz zaopatrzyć się pamiątki z wyspy, które sprzedawane są przez lokalnych artystów. Znajdują się tutaj także jedne z bardziej ekskluzywnych hoteli na Jamajce.

Mandeville

Mandeville
to jedno z piękniejszych zachowanych w angielskim stylu miast na Jamajce. Położone w górzystej części wyspy, wygląda praktycznie tak samo jak 200 lat temu, a zabytkowe budowle takie jak budynek sądu dodają mu osobliwego uroku. Najważniejsze atrakcje miasta to Park Cecil Charlton, Bloomfield Great House, Posiadłość Huntington Summit, oraz XVIII wieczne domy, Marshall Pen i Roxborough.

Zobacz zdjęcia z Jamajki 
Jamajka w Obiektywie

Zatoka w Montego Bay

Kingston - Zatoka Montego

Blue Lagoon - Błękitna Laguna

Błękitna Laguna

Plaża i Kurort w Ocho Rio

Ocho Rios Jamajka

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Jamajki
Jamajka - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Jamajka Hotele
Jamajka WikiPedia
Muzyka Reagge i Jamajka
Jamajka W Oczach Turysty
Portal o Jamajce (Ang.)

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012