Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

AMERYKA PÓŁNOCNA
 

Wybierz Państwo

Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Dominika, Dominikana, Grenada, Gwatemala, Haiti, Honduras, Jamajka, Kanada, Kostaryka, Kuba, Meksyk, Nikaragua, Panama, Portoryko, Saint Lucia, Saint Kitts i Nevis, Saint Vincent i Grenadyny, Salwador, Trynidad i Tobago, USA - Stany Zjednoczone Ameryki

KANADA

Flaga Kanady

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 9970610 km2
Ludność: 30 mln
Stolica: Ottawa
Ważniejsze Miasta: Toronto, Vancouver, Montreal, Quebec
Język Urzędowy: angielski, francuski
Religie: Chrześcijaństwo
Waluta: Dolar Kanadyjski
Średnia Temperatura:
Latem; 21°C
Zimą: -18°CAtrakcyjność Turystyczna:


Galeria Zdjęć z Kanady

Galeria Zdjęć z Kanady
Kanada, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne Kanady (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 

 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny Kanada "Twoje Podróże I Wakacje Marzeń".
 

Geografia i Klimat Kanady / Historia Kanady / Ludność i Gospodarka Kanady / Wakacje i Podróże Po Kanadzie / Ottawa / Toronto / Quebec i Rzeka Św. Wawrzyńca / Montreal / Vancouver / Parki Narodowe Kanady / Wielkie Jeziora Kanady / Wodospad Niagara / Zdjęcia z Kanady / Atrakcje Turystyczne Kanady (Filmy) / Znajdź Hotele W Kanadzie

 

Przewodnik Kanada

Geografia i Klimat Kanady

Kanada
- to drugie po Rosji największe państwo na świecie. Znaczna jej część leży na dalekiej północy a większość ludności zamieszkuje jej południowe tereny, co ściśle związane jest z jej klimatem. Kanada podzielona jest na 10 prowincji i 2 terytoria. Między poszczególnymi regionami występują znaczne kontrasty, od rybackich wiosek rozrzuconych wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego po wielkie metropolie, takie jak zamieszkany głównie przez ludność francuskojęzyczną Montreal. Środkowe równiny stanowią jeden wielki obszar uprawy zbóż, podaczs gdy wybrzeża Oceanu Spokojnego porastają bujne lasy. Kanada była niegdyś krajem rolniczym, zaś obecnie to jeden z najlepiej uprzemysłowionych krajów świata. Mnogość jezior (największe jezioro Górne 61 797 km2) i rzek (największa Mackenzie 4240 km) sprawia, że Kanada jest krajem, który ma najwięcej na świecie wód śródlądowych. Przede wszystkim słynie jednak z porastających ponad 50% jej powierzchni lasów. W zachodniej części dominują, ciągnące się wzdłuż wybrzeża, pasma Gór Nadbrzeżnych oraz, leżące w głębi lądu, wyższe Góry Skaliste z ośnieżonymi wierzchołkami. Potężne łańcuchy górskie z głębokimi wąwozami wyżłobionymi przez bystre rzeki, stanowią część jednego wielkiego systemy górskiego przebiegającego niemal przez cały kontynent, od Alaski po Meksyk. Na wschód od Gór Skalistych rozciągają się Wielkie Równiny, które przechodzą w obszar tarczy kanadyjskiej, obejmującej prawie połowę kraju i rozciągającej się wokół Zatoki Hudsona. Tarcza kanadyjska, zbudowana z bardzo starych skał stanowi lekko wyniesioną i pofalowaną równinę, której krajobraz urozmaicają jeziora i niewysokie wzgórza.

Klimat Kanady - to przewaga strefy klimatu polarnego i subpolarnego, gdzie z północy wieją lodowate wiatry, a mroźne zimy występują niemal na całym obszarze kraju. Łagodniejszym klimatem odznacza się jedynie prowincja Kolumbia Brytyjska. Ciepłe wiatry, wiejące znad Zatoki Meksykańskiej, mogą latem przynieść upalną pogodę, nawet w południowej części prowincji Ontario oraz na terenach wzdłuż Rzeki Św. Wawrzyńca.

Historia Kanady

Kanada - zasiedlona została już przez osadników przybyłych z Azji około 40 tys. lat temu, których potomkami byli Indianie. Dopiero wiele tysięcy lat później Eskimosi, jako ostatnia wielka grupa ludności z Azji, osiedliła się na zimnej północy. Pierwszymi Europejczykami w Kanadzie byli najprawdopodobniej wikingowie z Islandii i Grenlandii, którzy około 1000 roku odkryli północne wybrzeża Ameryki. W XV i XVII wieku, do Kanady zaczęły docierać francuskie i angielskie ekspedycje odkrywcze. Na wschodzie kraju i wzdłuż Rzeki Świętego Wawrzyńca zakładano kolonie. Osadnicy trudnili się połowem ryb oraz handlem futrami. W XVIII wieku rozgorzały zacięte walki między kolonistami francuskimi z Quebecu i angielskimi znad Zatoki Hudsona, które zakończyły się zwycięstwem Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy podzielili Kanadę na dwie odrębne kolonie; angielskie Ontario (Kanada Górna) i francuskie Quebec (Kanada Dolna). W 1867 powstało Dominum Kanady jednoczące cztery prowincje wschodnie Quebec, Ontario, Nowy Brunszwik i Nową Szkocję. Zakończenie w 1885 r. budowy kolei, biegnącej przez całą Kanadę do Oceanu Spokojnego, otworzyło nowe tereny na zachodzie dla intensywnego osadnictwa. Od II wojny światowej Kanada zaczęła prowadzić własną politykę zagraniczną, coraz bardziej niezależną od brytyjskiej metropolii, stając się jednocześnie jedną z potęg przemysłowych. Kanada pozostaje jednak członkiem Brytyjskiej Wspólnoty Narodów i uznaje królową brytyjską za głowę państwa. W ostatnich latach wiele napięć wywołują separatystyczne dążenia ludności francuskojęzycznej z Quebecu. W 1994 roku wybory do władz prowincji wygrała Partia Quebecu opowiadająca się za niezależnością tej prowincji.

Ludność i Gospodarka Kanady

Ludność Kanady to w większość imigranci w tym głównie Europejczycy, którzy przybywają na jej tereny już od 350 lat. Większość z nich osiedla w miastach we wschodniej Kanadzie i wzdłuż Rzeki Świętego Wawrzyńca. Inni udawali się na zachód, zakładając osady rolnicze i kolonizując dzikie obszary prerii. Również obecnie do Kanady przybywają co roku rzesze emigrantów z Europy i innych części świata. Niemal 50% Kanadyjczyków jest pochodzenia brytyjskiego bądź irlandzkiego. Pozostali to potomkowie osadników francuskich oraz imigrantów z innych państw. Kanadyjczycy pochodzenia francuskiego dominują zwłaszcza w położonej na wschodzie kraju prowincji Quebec, gdzie stanowią ponad 75% ludności. Położona po drugiej stronie kraju, na zachodnim wybrzeżu Kolumbia Brytyjska zamieszkana jest głównie przez ludność pochodzenia brytyjskiego, jak również przez potomków imigrantów z Chin, Indii, Pakistanu, Francji, Niemiec i krajów skandynawskich. Około 2% Kanadyjczyków to potomkowie rdzennych mieszkańców tych ziem - Indian - zwłaszcza Irokezów oraz Eskimosów. Większość Eskimosów żyje w małych społecznościach, zamieszkujących zimne, północne obszary. Nadal trudnią się tradycyjnymi zajęciami, takimi jak; rybołówstwo i myślistwo. W 1992 mieszkańcy Terytoriów Północno-Zachodnich w głosowaniu zadecydowali o utworzeniu w 1999 autonomicznego eskimoskiego państwa o nazwie Nunavut.

Gospodarka Kanady - opiera się głównie na eksploatacji jej bogactw naturalnych, takich jak lasy, pełne ryb wody, złoża ropy naftowej, gazu ziemnego i innych surowców mineralnych, a także produkcji energii z bystro płynących rzek. Kanada to także największy na świecie eksporter drewna, papieru i innych produktów pochodzenia leśnego. Odkryte w latach 40 w prowincji Alberta, Saskatchewan i Manitoba, złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, pozwoliły Kanadzie na dołączenie do światowej czołówki państw eksportujących te surowce. Kanada należy także do najbardziej uprzemysłowionych państw świata, produkując wysoko przetworzone wyroby, od konserw warzywnych i owocowych po samochody. Jednakże większość pracowników jest zatrudnionych w sektorze usług, obejmującym szkolnictwo, opiekę zdrowotną, turystykę i bankowość. Niemal 75 % obrotów handlu zagranicznego Kanady przypada na jej sąsiada Stany Zjednoczone. Obydwa państwa podpisały w 1989 roku umowę zapowiadającą zniesienie wielu barier celnych, oraz przynależność do NAFTA pozwoliła na zwiększenie wymiany handlowej z innymi państwami.

 
Hotele Kanada

 

Mapa Kanady

Mapa Kanady

Królewski Kawalerzysta z Kanady

Kawalerzysta Kanadyński

Kanadyjski Eskimos

Kanadyjski Eskimos

Kanadyjski Niedźwiedź Polarny

Podróże Po Kanadzie - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje W Kanadzie?


Kanada
to przede wszystkim piękno wspaniałej nie zanieczyszczonej przyrody, która zauroczy nas swoją wyjątkowością. Dużą ilość parków narodowych jak i rezerwatów przyrody oraz ośnieżonych zimą gór sprawia iż turystyka piesza, narciarstwo, wioślarstwo czy wyprawy rowerowe to jedne z najpopularniejszych sposobów spędzania czasu wolnego przez Kanadyjczyków jaki turystów. Kanadyjczycy są zagorzałymi kibicami sportowymi dlatego też takie sporty jak hokej (NHL), baseball, koszykówka czy futbol kanadyjski przyciągają tłumy widzów i turystów wzbudzając w nich duże emocje. Obok pasji sportowych warto też odwiedzić Kanadę ze względu na jej duże bogactwo kulturowe i przywiązanie do sztuki. Kanada to również wielkie metropolie takie jak Toronto, Vancouver, Montreal, Quebec i inne stanowiące centrum finansowe, edukacyjne i kulturalne kraju. Panuje przekonanie wśród turystów iż "Kanada to Stany Zjednoczone bez wad". Trudno nie zgodzić się z tą tezą gdyż czyste miasta, piękna przyroda i przede wszystkim mała gęstość zaludnienia sprawiają iż jest to swojego rodzaju oaza spokoju, pozbawiona większych problemów społecznych.

Ottawa

Stolica Kanady Ottawa
to miasto majestatycznie położone nad wodami rzeki o tej samej nazwie. Jako skarbnica narodowej historii oraz miasto o wielu zabytkach architektury przyciąga co roku miliony turystów. Ottawa został wybrana na stolicę Kanady aby uniknąć rywalizacji pomiędzy ludnością pochodzenia angielskiego i francuskiego, które faworyzowały by swoje miasta. Ottawa jest fascynującym zespołem urbanistycznym, który łączy starą i nową architekturę, oferując dużo atrakcji przybywającym tu turystom. Główne tereny rekreacyjne stolicy skupiają się wokół kanału Rideau i jego brzegów. Latem można popływać tu łódką i pospacerować, a mroźną zimą wraz z innymi mieszkańcami miasta poszaleć na łyżwach. Inne atrakcje miasta to National Arts Centre z teatrem, operą i baletem, National Gallery, stanowiące imponującą oprawę dla najwspanialszej kolekcji dzieł sztuki, Parliament Hill, "Dom Demokracji" będący historycznym budynkiem gdzie znajdują się instytucje rządowe w tym Senat, Muzeum Wojny, Cywilizacji, Natury, Technologii i Nauki oraz Bankowości i Pieniądza. Ottawa to także miasto festiwali, przede wszystkim 3-tygodniowego zimowego Winterlude oraz wiosennego święta tulipanów - Canadian Tulip Festival.

Toronto

Toronto
to największa metropolia Kanady jak jedna z najbardziej dynamicznych metropolii Ameryki Północnej. Liczące 4 miliony miasto tworzą różne grupy narodowościowe wywodzące się z ponad 100 różnych grup etnicznych. Zwiedzanie miasta należy rozpocząć od wizyty w CN Tower, najwyższej na świecie wolno stojącej budowli, będącej jedną z najpopularniejszych atrakcji miasta. Na szczycie tej 553 metrowej wieży znajduje się największa na świecie obrotowa restauracja, której pełen obrót wokół własnej osi trwa 72 minuty. Znajdując się na szczycie będziemy mieli także okazję podziwiać piękną panoramę miasta i Jeziora Ontario, jak i stadion Skydome oraz dzielnicę finansową. W północnych terenach miasta znajduje się gwarna chińska dzielnica, obok której położona jest Galeria Sztuki Ontario, Uniwersytet Toronto oraz Królewskie Muzeum Ontario jak i zabytkowe Gardiner Museum of Ceramic Art i bardzo nowoczesne Bata Shoe Museum. Następnym przystankiem podczas naszej podróży po Toronto powinno być Casa Loma. To ekscentryczne edwardiańskie zamczysko, zasługuje na szczególną uwagę zarówno jak i znajdująca się niedaleko elegancka wiktoriańska willa Spadina House. Przedmieścia Toronto zachęcają także turystów odwiedzeniem takim obiektów jak Toronto ZOO, Centrum Nauki Ontario oraz znajdujące się w Kleinburg, McMichael Art Collection z niezrównaną kolekcją prac Grupy Siedmiu.

Quebec i Rzeka Św. Wawrzyńca


Miasto Quebec
to stolica Prowincji o tej samej nazwie, położone na skałach Cap Diamant i nad Rzeką Św. Wawrzyńca. Miasto to kolebka francuskiej części społeczeństwa w Kanadzie, które pod wieloma względami przypomina Paryż. Europejski charakter, architektura i znaczenie Quebecu w historii Ameryki Północnej sprawiły, iż w 1985 r. wpisany został całkowicie na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Najstarsza część miasta to Basse-Ville (Dolne Miasto), które symbolizują wąskie uliczki, kręte schody i kafejki dodające wyjątkowego urokowi miastu. Najstarsza część Quebecu otoczona jest warownymi murami i stanowi jedyne tego typu miasto w regionie Ameryki Północnej. Większość godnych zobaczenia obiektów znajduje się w jednym, łatwo dostępnym miejscu, położonym powyżej i poniżej skarpy Cap Diamant, która uwieńczona jest budynkiem pięknej Cytadeli. Największe atrakcje miasta to; Assemblée Nationale (siedziba lokalnego parlamentu), Hôtel du Parlement, Świątynia Św. Anny (będąca jednym z najważniejszych miejsc kultu katolickiego w Kanadzie), Zamek Frontenac i deptak Dufferin Terrace, pole bitwy Plains of Abraham Battlefield Park oraz największy budynek w mieście Observatoire de la Capitale.

Rzeka Św. Wawrzyńca
to jedna największych dróg wodnych Kanady jak i świata. Czekają nas tu takie atrakcje jaki wieloryby wpływające w górę rzeki, czy też położone nad rzeką piękne pasmo Gór Lauretańskich, gdzie przez cały rok można uprawiać sporty. Tuż nieopodal Quebec znajduje się rolniczy region Charlevoix, który uważa się za najpiękniejszy krajobrazowo w całym kraju i kontrastuje z dzikimi pustkowiami oraz urwiskami wybrzeża półwyspu Gaspé. W pobliżu leży również wyspa Anticosti z niezwykłym rezerwatem przyrody.

Montreal

Montreal
to drugie co do wielkości miasto Kanady, w panoramie, którego dominują nadal wspaniałe wieże kościołów, uznawanych za najciekawsze budowle sakralne w państwie. Najciekawsze dzielnice Montrealu rozciągają się wzdłuż południowych zboczy Góry Mont Royal, od której to właśnie pochodzi nazwa tego miasta. Vieux-Montréal czyli "Stare Miasto" położone jest tuż przy nabrzeżu gdzie znajduje się wiele starych i ciekawych budowli. Wszystkich miłośników zakupów z pewnością przyciągnie, Podziemne Miasto (Underground City), będące rozległym kompleksem domów, sklepów i budynków użyteczności publicznej, ciągnącym się w znacznej mierze pod obszarem śródmieścia. Najważniejsze zabytki miasta to: Basilique Notre Dame (kościół katolicki), Place d'Armes, Muzeum Archeologiczne Pointe-a-Calliére, Hôtel de Ville (ratusz Montrealu), Place des Arts (kompleks sal koncertowych i teatrów), Musée d'art (centrum sztuki i muzyki), Contemporain, (muzeum sztuki współczesnej), Christ Church Cathedral ( neogotycka świątynia), Musée des Beax-Arts (najstarsze i największe zbiory sztuki w Quebecu), Świątynia Oratoire Saint-Joseph, Park Olimpijski, Biodome (muzeum środowiska, gdzie można tu przebywać w różnych symulowanych strefach klimatycznych), Montreal Tower (najwyższa na świecie pochyła wieża) oraz Jardin Botanique de Montréal - największy na świecie ogród botaniczny).

Vancouver

Vancouver
położone jest nad cieśninami Johnstone i Georgia, i jest jednym z najpiękniej położonych miast na świecie. Nadbrzeżne góry tworzą tu majestatyczne tło dla biurowców ze szkła i krytych miedzią wieżowców w centrum miasta. W Vancouver znajdują się dwa ważne muzea, gdzie podziwiać można kulturę rodowitych Indian, i są to Muzeum Antropologiczne Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej oraz Muzeum Królewskie w Victorii. Centrum Vancouver znajduje się na cyplu Zatoki Angielskiej a jego śródmiejska zabudowa skoncentrowana jest wokół Placu Robson Square. Zabytkowe dzielnice China Town i Gastown, znajdują się w pobliżu Main Street, arterii przecinającej miasto na osi północ-południe. Gastown, stanowiąc jedną z najstarszych dzielnic Vancouver, położona jest nad wodami Burard Inlet i ciągnie się od Columbia Street po Burard Street. Dzisiejsze Gastown to czarujące, brukowane uliczki, odrestaurowane XIX-wieczne budowle publiczne i interesujące sklepiki. W bocznych uliczkach, na dziedzińcach i przy pasażach znaleźć można urocze restauracje i kafejki. Będąc w Vancouver koniecznie zobaczyć trzeba także, Vancouver Aquarium (gdzie znajdują się piękne morskie zwierzęta), Harbour Centre Tower (skąd można podziwiać miasto), Most Wiszący Capilano i Lynn Valley oraz wjechać na Górę Grouse, z której widok dostarczy nam niezapomnianych wrażeń.

Parki Narodowe Kanady

Kanada posiada aż 41 Parków Narodowych, oraz setki mniejszych rezerwatów, które są nieodzowną atrakcją turystyczną przyjeżdżających tu spędzić swoje wakacje turystów. Rozległe tereny od Oceanu Atlantyckiego po Pacyfik jak i północne zmarzliny lodowe Koła Podbiegunowego, stanowią dom dla tysięcy zwierząt oraz rzadkich gatunków roślin. Znajdziemy tu największe wieloryby, po zające polarne, niedźwiedzie baribale czy polarne, renifery, lisy, łosie, orły, bizony i wiele innych gatunków zamieszkujących przepiękne Parki Narodowe Kanady. Aby zatem poznać je wszystkie i zobaczyć piękne zdjęcia kliknij link poniżej a przeniesiemy cię w ten magiczny świat.
Parki Narodowe Kanady Zdjęcia i Opisy

Wielkie Jeziora i Wodospad Niagara

Do największych słodkowodnych zbiorników Kanady należą graniczące z USA, Jezioro Górne, Jezioro Huron, Jezioro Erie, Jezio Ontario oraz położone na tylko na terytorium Kanady, Wielkie Jezioro Niedźwiedzie, Wielkie Jezioro Niewolnicze, Jezioro Athabaska, Jezioro Reniferowe, Jezioro Winnipeg i wiele mniejszych. Wielkie jeziora to niejednokrotnie główny magnes przyciągający turystów do Kanady. Ich czyste wody oraz piękna otaczająca przyroda jak i możliwość aktywnego wypoczynk, sprawiają iż miłośnicy wędkarstwa, kajakarstwa, żeglarstwa, pływania czy też cempingu na łonie natury, stały się tu najpopularnijszymi formami wypoczynku.

Wodospad Niagara - to jedna z największych atrakcji środkowo-wschodniej części USA i Kanady. Rzeka Niagara, płynąca z jeziora Erie do jeziora Ontario, tworzy przepiękny obszerny wodospad o 50 metrach wysokości. Ponieważ wodospad leży na granicy tych krajów podzielony on został na dwie części, kanadyjską i amerykańską. Amerykańska część to American Bridal Veil (czyli welon panny młodej), która rozdzielona jest wąską wyspą Luna Island oraz część "kanadyjska" Horseshoe (czyli podkowa). Kanadyjska strona wodospadu jest dużo bardziej atrakcyjna dla turystów gdyż ma się z niej widok prosto na spadającą wodę kaskady amerykańskiej, jak również dobry widok na kaskadę kanadyjską, choć ta jest z reguły częściowo zasłonięta obłokami kropelek nieustannie tworzonymi prez spadające masy wody. Dlatego też osoby mające wybór obejżenia tego wodospadu powinny zobaczyć go właśnie z Kanadyjskiej strony.

Zobacz zdjęcia z Kanady
 


Kanada w Obiektywie

Krajobrazy Kanady

Krajobraz Kanady

Wieża Telewizyjna w Toronto

Toronto

Błękitne Jezioro Kanada

Błękitne Jezioro

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Kanady
Kanada - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Kanada Hotele

Kanada WikiPedia
Parki Narodowe Kanady
Przewodnik - Kanada (Ang.)
Parki Narodowe Kanady


PArki Narodowe Kanady


Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012