Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

AMERYKA PÓŁNOCNA
 

Wybierz Państwo

Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Dominika, Dominikana, Grenada, Gwatemala, Haiti, Honduras, Jamajka, Kanada, Kostaryka, Kuba, Meksyk, Nikaragua, Panama, Portoryko, Saint Lucia, Saint Kitts i Nevis, Saint Vincent i Grenadyny, Salwador, Trynidad i Tobago, USA - Stany Zjednoczone Ameryki

KOSTARYKA

Flaga Kostaryki

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 51100 km2
Ludność: 4,4 mln
Stolica: San Jose
Ważniejsze Miasta: Limon, Cartago, Turrialba, Puntarenas
Język Urzędowy: hiszpański
Religie: Chrześcijaństwo
Waluta: Colon Kostarykański
Średnia Temperatura:
Latem; 29°C
Zimą: 20°CAtrakcyjność Turystyczna:


Galeria Zdjęć z Kostaryki

Kostaryka Zdjęcia
Kostaryka, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Kostaryki (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny Kostaryka "Twoje Podróże I Wakacje Marzeń".
 

Geografia i Klimat Kostaryki / Historia Kostaryki / Ludność i Gospodarka Kostaryki / Wakacje i Podróże Po Kostaryce / San Jose / Park Narodowy Manuel Antonio / Tamarindo / Quepos / Tropiki Monteverde / Cartago / Limon / Puntarenas / Liberia / Heredia / Wyspa Tortuga / Ciudad Quesada / Zdjęcia z Kostaryki / Atrakcje Turystyczne Kostaryki (Filmy) / Znajdź Hotele W Kostaryce

 

Przewodnik Kostaryka

Geografia i Klimat Kostaryki

Kostaryka
(Costa Rica) - to państwo położone w Ameryce Środkowej nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Kostaryka graniczy z Nikaraguą na odcinku 309 km i z Panamą (330 km) a jej łączna długość wybrzeża karaibskiego i pacyficznego wynosi 1290 km. Kostaryka jako kraj górzysto-wyżynny leży w strefie aktywności sejsmicznej, gdzie znajdują się liczne wulkany, będące nadal aktywne i niosące zagrożenie. Tereny nizinne Kostaryki skupiają się wokół jej głównych rzek San Juan, Tempisque i Canas
i właśnie w ich okolicach uprawia się jedne z najszlachetniejszych na świecie odmiany kawowca. Środek kraju tworzą trzy pasma górskie, Cordillera de Guanacaste, Cordillera Central oraz Cordillera de Talamanca gdzie znajduje się najwyższym szczyt Kostaryki, Chirripo Grande (3820 m n.p.m.). Tereny Morza Karaibskiego charakteryzują się występowaniem licznych lagun oraz piaszczystych plaż i raf koralowych, natomiast wybrzeża pacyficzne posiadają dobrze rozwiniętą linię brzegową z licznymi zatokami. Największą rzeką Kostaryki jest San Juan, zaś największym jeziorem a zarazem sztucznym zbiornikiem wodnym Arenal.

Klimat Kostaryki
- charakteryzuje się licznymi opadami (od 2000-6000 mm rocznie) od strony wybrzeża karaibskiego oraz nieco bardziej suchym na pozostałych obszarach państwa. Ogólnie rzecz biorąc można powiedzieć iż panuje tu klimat podrównikowy z gorącymi wilgotnymi latami i porą deszczową przynoszącą liczne opady i huragany.

Historia Kostaryki

Kostaryka - w tak zwanym okresie przedkolumbijskim zasiedlona była niegdyś przez plemiona kultury indiańskiej. Jej rdzenni mieszkańcy zajmujący się rolnictwem i myślistwem, długo stawiali opór przed hiszpańskim zdobywcami i ostatecznie podbici zostali przez Juana Vasqueza de Coronado w latach 1561-1565, który to założył pierwszą stolicę Kostaryki, Cartago. Kiedy to Krzysztof Kolumb dotarł w 1502 roku do wybrzeży Kostaryki, spodziewał się on odkryć tu legendarną krainę pełną złota, dlatego też nadał jej nazwę (Costa Rica) co oznacza w wolnym tłumaczeniu "Bogate Wybrzeże". Pomimo skolonizowania Kostaryki przez Hiszpanów, jej lokalna ludność nie mogła pogodzić się z poddaństwem i występowała licznie przeciwko swojemu najeźdźcy. Dopiero w latach 1673 i 1709 po walkach z lokalną ludnością kolonizatorzy doprowadzili do ich nieomal całkowitego jej wyniszczenia. Kostaryka uzyskała niepodległość w 1821 roku, przystępując do Federacji Ameryki Środkowej, a po jej rozpadzie w 1838 roku stała się samodzielna republiką. Początki samodzielnej państwowości były trudne, gdyż nękały ją nieustanne walki wewnętrzne (podobnie jak w innych państwach regionu) ale od uchwalenia nowej konstytucji w 1949 roku, Kostaryka stała się oazą spokoju w Ameryce Środkowej. W tym samym roku nowy prezydent José Figueres Ferrer rozwiązał armię i od tej pory Kostaryka utrzymuje jedynie paramilitarną policję, której zadaniem jest utrzymanie porządku publicznego. Obecnym prezydentem Kostaryki jest zaprzysiężony do 2010 roku Oscar Arias Sanchez.

Ludność i Gospodarka Kostaryki

Ludność Kostaryki - stanowi pewnego rodzaju wyjątek w regionie gdyż aż 84% ludności stanowi ludność biała, pochodzenia hiszpańskiego, zaś pozostała część to Metysi, Mulaci, Murzyni oraz stanowiący jedynie 1% ludności rodowici Indianie. Co ciekawe na Kostaryce znalazła sie też duża cześć mieszkańców Europy Środkowej w tym liczna grupa Polaków, Niemców i Żydów. Zaobserwowany ostatnio napływ taniej siły roboczej z krajów azjatyckich i afrykańskich zmienia nieco demografię Kostaryki, przyczyniając się jednocześnie do tworzenia wielonarodowości i kulturowości tworząc swojego rodzaju potocznie zwany z ang. "melting pot". Co ciekawe Kostaryka posiada aż 96% społeczeństwa potrafiącego czytać i pisać co stanowi pierwsze miejsce w regionie, kładąc jednocześnie duży nacisk na edukację i rozwój, czego przykładem są liczne szkoły w nawet najmniejszych miasteczkach w państwie.

Gospodarka Kostaryki - związana jest z jej bogactwami naturalnymi, którymi są żyzne, wulkaniczne gleby wyżyn i gór, na terenach, których to uprawia się głównie owoce kawy ale i także liczne nizinne tereny bagniste sprzyjają uprawie owoców tropikalnych, takich jak banany czy cytrusy oraz ryżu, kukurydzy, fasoli ziemniaków. Duże znaczenie dla rozwoju kraju ma produkcja mikroprocesorów, przetwórstwo żywności, tekstylia i odzież, materiały budowlane, nawozy sztuczne, tworzywa sztuczne oraz coraz to bardziej rozwijający się ruch turystyczny i jego obsługa. Kostaryka posiada także złoża, żelaza, miedzi, ołowiu, złota, boksytów ropy naftowej, których to eksploatacja ma również duże znaczenie dla gospodarki.

 
Hotele Kostaryka

 

Mapa Kostaryki

Mapa Kostaryki

Strój Narodowy Kostaryki


Strój Ludowy kostaryki

Słynne Wyroby Garncarskie z Kostaryki


Garncarstwo z Kostaryki

Kawa - Słynny Produkt Eksportowy Kostaryki


Kostarykańska kawa

Podróże Po Kostaryce - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje Na Kostaryce ?


Kostaryka
pomimo swojego niewielkiego terytorium jest w stanie zaoferować wszystko czego zapragnie nawet najbardziej wybredny turysta. Od pięknych piaszczystych plaż i raf koralowych wybrzeża, poprzez pełną przygód dżunglę i aktywne wulkany jak i coraz to popularniejszą formę ekoturystyki, Kostaryka zachęca miliony turystów z całego świata na spędzenie tu swoich wakacji. Wakacje w Kostaryce to przygoda i wypoczynek ale także poznawanie historii i kultury czasów przed kolonialnych jak i tych naszego tysiąclecia. Podróżowanie po Kostaryce nie należy do trudności, z łatwością możemy wypożyczyć tu samochód jak i dostać się wszędzie poprzez dobrze rozbudowaną sieć komunikacyjną. Większość podróżnych, którzy rozpoczynają odkrywanie tego pięknego kraju zaczyna swoją przygodę od poznania znajdującego się w samym centrum państwa, miasta San Jose, będącego stolicą Kostaryki.

San Jose

San Jose
to największe miasto Kostaryki położone w Centralnej Dolinie i stanowiące jednocześnie centrum finansowe i kulturalne państwa. Ze względu na swoje położenie stanowi idealną bazę wypadową do każdego z zakątków w kraju co z pewnością ułatwia sprawniejsze podróżowanie i poznawanie Kostaryki. Samo miasto najlepiej zwiedzić jest pieszo, a jego poznawanie należy zdecydowanie rozpocząć od, Teatru Narodowego, gigantycznej katedry, oraz licznych muzeów jak, Muzeum Złota, Jade, Narodowego i Dzieci. Jednym z większych atrakcji sprzyjającym rodzinnemu wypoczynkowi jest Zoo Simona Bolivara, gdzie możemy zaobserwować liczne gatunki zwierząt żyjące w specjalnie stworzonych naturalnych warunkach. San Jose to także miasto licznych sklepów i restauracji, jednak jego prawdziwy klimat tworzą niezwykle przyjaźni mieszkańcy, publiczne parki, ryneczki oraz zawsze tętniące życiem ulice. Większość turystów przebywających w stolicy udaje się także do pobliskiego Rain Forest Aerial Tram aby obejrzeć wulkany, udać się na spływ kajakiem po rzece, zobaczyć plantacje kawy, "farmy" i hodowle motyli czy też miejscowości Sarchi, która słynie z lokalnych wyrobów artystycznych.

Park Narodowy Manuel Antonio

Park Narodowy Manuel Antonio
to jeden z najpiękniejszych rezerwatów przyrody Kostaryki, który tworzą tropikalne lasy przechodzące w piaszczyste plaże i wybrzeża Pacyfiku jak i jego cudowne rafy koralowe zachęcające do podglądania podwodnego świata. Swoje zainteresowanie wśród podróżnych i wakacjowiczów zyskał głównie dzięki bogatej faunie i florze. Występuje tu ponad 350 gatunków zwierząt w tym przeważnie ptaki (papugi, tukany, sowy i inne) ale także liczne zwierzęta morskie oraz zamieszkujące dżunglę małpy. Osoby pragnące wypocząć czy też zażyć kąpieli, park zachęca dwiema pięknym plażami, Espadilla Sur i Manuel Antonio. Park Narodowy Manuel Antonio to także idealne miejsce na wędrówki po dżungli, poznanie Jaskiń Damas, uprawianie wędkarstwa, obserwację dzikiej przyrody, możliwość wypraw rowerowych jak i udanie się na spływ kajakiem po burzliwej rzece.

Tamarindo

Tamarindo
to położone w północnej części państwa nad wybrzeżami Pacyfiku piękne plaże zatoka i tropikalny las. Jedne z większych atrakcji tego regionu to lęgowiska wielkich żółwi morskich, wiele gatunków niespotykanych nigdzie indziej ptaków oraz 400 hektarów tropikalnego lasu stanowiącego przygodę i wyzwanie dla miłośników wędrówek. Tamarindo stało się ulubionym miejscem na wakacje dla znacznej części miłośników sportów wodnych w tym głównie surferów, którzy dzięki wysokim falą oceanu znajda idealne warunki to uprawiania swojego hobby.

Quepos

To niewielka miejscowość położona niedaleko Manuel Antonio, która kusi turystów głównie piękną dżunglą i piaszczystymi plażami. Unikalny charakter Quepos dodają liczne restauracje, bary, hotele, sklepiki z pamiątkami oraz galerie artystyczne, gdzie prezentowane są dzieła lokalnych artystów. Najlepszym okresem spędzenia wakacji w Quepos jest okres od grudnia do maja, kiedy to panują tu najlepsze warunki turystyczne a osoby szukające rozrywki mogą w lutym partycypować w corocznym festiwalu morza, zwanym Festiwal Del Mar.

Tropikalne Lasy Monteverde

Monteverde
to jedno z najpiękniejszych miejsc i rezerwatów przyrody Ameryki Środkowej. W rezerwacie tym znajduje się ponad 2,5 tys. gatunków roślin, wiele gatunków zwierząt i owadów. Ciągnące się na odcinku 24 km ścieżki pozwolą nam podglądać i podziwiać dziką przyrodę jak i piękne wodospady oraz otwarte niedawno na potrzeby turystów farmy motyli i żab. Bujna roślinność tropikalna dżungla jak i panujący tam mikroklimat sprzyjają rozwojowi ekoturystyki, będąc istnym eldorado dla miłośników przyrody. Ważnym obiektem przyciągającym turystów jest znajdujący się w pobliżu aktywny Wulkan Arenal.

Cartago

Cartago
to jedno z najstarszych miast w Kostaryce będące niegdyś jej stolicą. Główną atrakcją miasta są liczne stare budowle i ruiny pochodzące z XVI wieku (z czasów kolonialnych) w tym piękna Bazylika Cartago zwana Basilica de Nuestra Senora de Los Angeles. W bazylice znajduje się statua Czarnej Madony - La Negrita, która to według wielu pielgrzymów potrafi wyleczyć i dokonać cudu, na przekór bezradnej niekiedy tradycyjnej medycyny.

Limon

Limon
to główne miasto portowe Kostaryki, które powstało w miejscu starej indiańskiej osady Cariari. To właśnie tutaj Krzysztof Kolumb w 1502 roku po raz pierwszy postawił swoją nogę na tych terenach. Wielu turystów przybywa do Limon ze względu na otaczające w pobliżu miasto piękne plaże, ale także aby zobaczyć słynny tu Park Vargas wraz z promenadą. Limon to także miejsce wypadowe do zobaczenia chociażby takich parków narodowych Kostaryki jak, Cahuita (będącym parkiem gdzie zachowały się pozostałości cywilizacji Indian), Puerto Viejo (posiadające unikalne roślinności i zwierzęta) czy też Rezerwat Gandoca Manzanillo.

Puntarenas

Puntarenas
to główny port morski Kostaryki na wybrzeżu pacyficznym skąd wysyła się głównie kawę. Główną atrakcją miasta są pobliskie plaże oraz wspaniałe miejsca do surfowania jaki i nurkowania. Swój wakacyjny wypoczynek w Puntarenas umili nam także zwiedzenie miasteczek, Puerto Plata i San Vito, które przesiąknięte są włoską architekturą i kulturą. Nie lada atrakcję stanowi tutaj także Monteverde (z hisz. Zielona Góra) jak i miejscowości Tico i Santa Elena. Miejscowości te to istny raj dla uprawiania ekoturystyki. Piękna bujna roślinność, zawieszane mosty linowe zanikające w mgłach tropikalnego lasu oraz odgłosy nawzajem przekrzykujących się tam zwierząt, czynią te miejsca mistycznymi i jedynymi w swoim rodzaju.

Liberia

Liberia
to stolica regionu Guanacaste, która kusi turystów pięknymi białymi domami z czasów kolonialnych, dzięki to którym uzyskała przydomek "białego miasta". Jedną z większych atrakcji miasta jest tam piękny biały kościół, będący ciekawą budowlą architektoniczną. Miasto to chyba jest najbardziej ze wszystkich przesiąknięte kultura hiszpańską, czego dowodem może być nadal kultywowana codzienna sjesta. Liberia to także dobre miejsce do zwiedzenia jednych z piękniejszych Parków Narodowych Kostaryki. Możemy udać się chociażby do Parku Rincon de la Vieja, gdzie znajdują się piękne kratery wulkanów czy też liczne bajeczne małe wodospady. Dzięki właśnie swojej atrakcyjności i zwiększającej się popularności staje się ona drugim centrum biznesowym Kostaryki, oraz ważnym portem lotniczym w regionie.

Heredia

Heredia
to kolejne wielkie miasto znajdujące się niedaleko stolicy San Jose. Słynie ona głównie z plantacji kawy oraz znajdujących się na jej obrzeżach Parków Narodowych. Najbardziej popularnym miejscem na wyprawy z namiotem i kamping jest Park Narodowy Braulio Carrillo, gdzie znajduje się majestatyczny Wulkan Brava. Samo miasto oferuje turystom nieco mniejszy tłok niż stolica a zarazem posiada wszelkie idealne warunki do wypoczynku, które można znaleźć w San Jose.

Wyspa Tortuga

To tropikalna wyspa położona na Pacyfiku z wymarzonymi białymi plażami i błękitnymi wodami, będąca popularną atrakcją turystyczną wśród turystów poszukujących wakacyjnego wypoczynku. Opalanie się, uprawianie sportów wodnych, kąpiele w szmaragdowej wodzie oraz wrażenie iż znajdujemy się w zapomnianym przez cywilizację raju, z pewnością pozostawią nam na długo wspaniałe wspomnienia z wakacji. Na wyspę najlepiej jest dostać się własnym jachtem lub też możemy skorzystać z jednej z ofert firm przewozowych, które organizują wyprawy promem czy wodolotem do tej magicznej krainy.

Ciudad Quesada

Ciudad Quesada to rolnicza stolica Kostaryki, dokąd możemy udać sie ze stolicy na nawet jednodniową wyprawę, zaliczając po drodze znane miasta plantacji kawy jak Aguas i Zarcas. Ciudad Quesada to także znajdujące się tu nieopodal piękne wodospady oraz gorące wulkaniczne źródła. Miejsce to stanowi pewnego rodzaju skansen, w którym to podpatrzymy codzienne życie mieszkańców oraz będziemy mieli możliwość odkrycia Kostaryki na swój własny sposób wędrując po malowniczych pagórkach i podziwiając piękne krajobrazy.

Zobacz zdjęcia z Kostaryki 
Kostaryka w Obiektywie

Teatr Narodowy w San Jose

Teatr Narodowy w San Jose

Kostaryka - Wybrzeże i Wodospad Montezuma

Kostaryka Wodospad Montezuma

Plaża w Quepos

Kostaryka Plaża w Quepos

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Kostaryki
Kostaryka - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Kostaryka Hotele
Kostaryka WikiPedia
Informator o Kostaryce
Kostaryka Interaktywna Mapa
Artykuł o Kostaryce
Kostaryka Przewodnik (Ang.- Hisz.)

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012