Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

AMERYKA PÓŁNOCNA
 

Wybierz Państwo

Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Dominika, Dominikana, Grenada, Gwatemala, Haiti, Honduras, Jamajka, Kanada, Kostaryka, Kuba, Meksyk, Nikaragua, Panama, Portoryko, Saint Lucia, Saint Kitts i Nevis, Saint Vincent i Grenadyny, Salwador, Trynidad i Tobago, USA - Stany Zjednoczone Ameryki

KUBA

Flaga Kuby

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 110900 km2
Ludność: 11 mln
Stolica: Hawana
Ważniejsze Miasta: Santiago de Cuba, Camaguey, Manzanillo, Banes
Język Urzędowy: hiszpański
Religie: Chrześcijaństwo
Waluta: Peso Kubańskie
Średnia Temperatura:
Latem; 32°C
Zimą: 19°CAtrakcyjność Turystyczna:


Galeria Zdjęć z Kuby

Zdjęcia z Kuby
Kuba, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Kuby (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny Kuba "Twoje Podróże I Wakacje Marzeń".
 

Geografia i Klimat Kuby / Historia Kuby / Ludność i Gospodarka Kuby / Wakacje i Podróże Po Kubie / Hawana / Varadero / Vinales / Trinidad / Remedios / Santiago De Cuba / Pinar Del Rio / Baracoa / Holguin / Wyspy Kuby / Zdjęcia z Kuby / Atrakcje Turystyczne Kuby (Filmy) / Znajdź Hotel Na Wakacje i Podróże

 

Przewodnik Kuba

Geografia i Klimat Kuby

Kuba
to państwo, wyspa położone na Morzu Karaibskim i Oceanie Atlantyckim ale także 1500 mniejszych wysp i wysepek rozsianych przy jej wybrzeżach niejednokrotnie tworzących archipelagi. Większość głównej wyspy zajmują żyzne niziny, urozmaicone łagodnymi wzgórzami, zaś gęste lasy porastają górzyste tereny położone w południowo-wschodniej części Kuby. Wyspa Kuba jest największą ze wszystkich znajdujących się na Karaibach, a na liście największych wysp świata zajmuje 15 miejsce. Kuba posiada także trzy pojedyncze pasma górskie: na zachodzie Cordillera de Guaniguanico, w centrum wyspy łańcuch wzgórz Guamhaya i na wschodzie najpotężniejsze góry Sierra Maestra, sięgające 2000 m. Krajobraz pomiędzy tymi wzniesieniami jest płaski lub lekko pofałdowany. Tutaj rozciągają się plantacje upraw najsłodszego skarbu Kuby - trzciny cukrowej.

Klimat Kuby
- jest tropikalny, gorący z występującą od maja do października porą deszczową oraz porą suchą od listopada do kwietnia. Podczas pory deszczowej nawiedzają ją liczne cyklony i huragany. Kuba posiada także dobrze rozwiniętą sieć, rzeczną, szczególnie we wschodniej części kraju, lecz rzeki są krótkie i zwykle nieżeglowne. Wyspę porastają także wilgotne lasy równikowe, sawanny i w niektórych częściach bagnistych wybrzeży, namorzyny.

Historia Kuby

Kuba - była już zamieszkana około 3 tys. lat p.n.e. przez plemiona przybyłe z Ameryki Południowej przez Antyle, zwanymi Indianami Guanahatabey. W późniejszym okresie pojawiło się także plemię Ciboney (Sibonejów) a następnie zachodnią i środkową Kubę zasiedlili Tainowie. Kiedy Krzysztof Kolumb odkrył Kubę i nazwał ją Juana, 28 października 1492 roku zamieszkiwana ona była przez około 100 tys. różnych plemion indiańskich. Już w 1521 r. Kuba została włączona do wicekrólestwa zwanego Nową Hiszpanią a 50 lat kolonializmu wystarczyło aby doprowadzić do całkowitej zagłady miejscowej ludności. Ponieważ na wyspie powstawało coraz więcej plantacji trzciny cukrowej i brakowało rąk do pracy, zaczęto sprowadzać murzyńskich niewolników z czarnego lądu Afryki. Od XVII i XVIII wieku Kuba stała się centrum handlu niewolnikami, a także nowych upraw plantacyjnych tytoniu i kawy, pozostając do dziś dzień ważnym producentem tych produktów. W 1762 r. Kuba została podbita przez Anglików, którzy w niespełna roku później oddali ją Hiszpanom za Florydę. Koniec XIX wieku to także wprowadzenie zakazu handlu niewolników jak i zniesienie go całkowicie. Kuba uzyskała swoją niezależność w 1898 roku na skutek wojny hiszpańsko-amerykańskiej. W 1959 roku po latach dyktatorskich rządów, rewolucjoniści pod wodzą Fidela Castro obalili reżim Fulgencio Batisty. Zbliżenie między nowym rządem Kuby a byłym Związkiem Radzieckim doprowadziło do konfliktu ze Stanami Zjednoczonymi. W 1962 USA wprowadziły embargo handlowe i blokadę morską Kuby i wpisały to państwo na listę krajów popierających terroryzm. Do 1991 roku komunistyczna Kuba korzystała z pomocy ZSRR zaś po jej rozpadzie gospodarka kubańska znalazła się w głębokim kryzysie. Obecnie władzę na Kubie sprawuje brat Fidela Castro, Raul.

Ludność i Gospodarka Kuby

Ludność Kuby - stanowią trzy główne grupy rasowe i etniczne; Mulaci 51%, Biali 37% i Murzyni 11%. Obecnie Kuba boryka się najniższą liczbę urodzeń w Ameryce Łacińskiej (1,6 dziecka na kobietę). Główna przyczyna problemu jest możliwość darmowego usuwania ciąży co następuje w co 3 przypadku. Kuba słynie także z liberalnego podejścia do homoseksualizmu, co zostało uznane i aprobowane przez władzę.

Gospodarka Kuby - skupia się głównie na usługach (w tym obsłudze ruchu turystycznego) oraz produkcji rolniczo-przemysłowej. Struktura zatrudnienia na Kubie to, usługi 51%, przemysł 25%, rolnictwo 24%. Uprawia się tutaj głównie trzcinę cukrową, tytoń, rośliny cytrusowe i kawę. Kuba posiada także wiele bogactw naturalnych, m.in.: rudy niklu, miedzi, chromu, żelaza oraz złoża ropy naftowej. Ze względu na embarga handlowe nałożone przez USA, Kuba ma problemy z nawiązaniem wymiany handlowej na świecie, niemniej jednak, takie produkty jak papierosy i słynne kubańskie cygara należą do produktów z najwyższej światowej klasy.

 
Hotele

 

Mapa Kuby

Mapa Kuby

Kubański Dyktator El Commandante Fidel Castro

Fidel Castro

Słynne Kubańskie Cygara

Kubańskie Cygara

Stylowe Kubańskie Samochody

Kubańskie Samochody

Podróże Po Kubie - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje Na Kubie ?


Kuba
pomimo wieloletniej izolacji od świata i braku możliwości dynamicznego rozwoju związanego ze staniem się demokratycznym państwem potrafiła zachować swoje najlepsze walory i cieszyć się dużą popularnością wśród turystów. Kuba to nie tylko piękne rafy koralowe czy też jedne z najpiękniejszych plaż na świecie, ale także duże bogactwo kulturalne, oraz unikalny charakter prowadzonego tam życia, stanowi magnes przyciągający turystów do spędzenia tu swoich wakacji. Jeżeli nawet na chwilę uda nam się wyjść ze szmaragdowo czystej i ciepłej wody i zapragnie poznania tej wspaniałej wyspy, będziemy mieli okazję podziwiać zabytki mieszającej się tu kultury hiszpańskiej z elementami afrykańskimi i karaibskimi. Dużym atutem Kuby są także jej mieszkańcy, którzy zaskoczą nas swoją otwartością i przyjaznym nastawieniem. Ze względu na dużą wartość dolara amerykańskiego na ulicach jest pełno żebraków, którzy będą chcieli wyciągnąć od nas 1 dolara (o tyle zawsze proszą) co w kwocie pięciu stanowi podstawową pensję kubańczyka. Rozpoczynając przygodę i podróże po Kubie pierwszym miejscem zdecydowanie będzie jej stolica Hawana.

Hawana

Hawana to przede wszystkim liczne zabytki architektury kolonialnej, a szczególnie jej stare miasto La Habana Vieja, które wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najważniejsze i konieczne do zobaczenia zabytki w Hawanie to; Zamek i Fort Morro z XVI wieku, Zamek De La Real Fuerza z XVI wieku (stanowiący niegdyś rezydencję hiszpańskiego gubernatora), budynek senatu i kapitolu z XVIII wieku, Katedra Niepokalanego Poczęcia (XVII wiek), Klasztor Santa Clara z roku 1644 i Kościół San Francisco z roku 1656, Wielki Teatr Garcia Lorca oraz Ratusz Miejski z 1792 roku. Miłośnicy kubańskich cygar z pewnością powinni udać się do jej fabryki "Fabrica de Tabacos Partagás", gdzie będziemy mogli zaobserwować jak wygląda produkcja tego sławnego produktu Kuby. Dużą atrakcją turystyczną Hawany są także jej stylowe ulice, po których poruszają się z zupełnie innej epoki piękne stare samochody, często fotografowane przez przybywających do niej turystów. Hawana posiada także swoje drugie oblicze, które nie wygląda już tak kolorowo a przenikająca jej ulice i społeczność bieda daje nam rzeczywisty obraz miasta jak i państwa. Osoby przybywające do Hawany w celach ściśle wypoczynkowych z pewnością udadzą się do jednej z miejscowości położonych na Riwierze Tropikana, Matazsas, La Habana czy też do najsłynniejszej - Varadero.

Varadero

Varadero
położone zaledwie dwie godziny drogi od stolicy Kuby, Hawany stanowi mekkę turystyki wypoczynkowej i główny kurort wakacyjny na wyspie. Varadero słynie wśród międzynarodowej społeczności z pięknych piaszczystych plaż, szmaragdowo czystej wody oraz z aż 50 wysokiej jakości ośrodków wypoczynkowych i hoteli. Głodni promieni słonecznych Europejczycy, Amerykanie i Kanadyjczycy stanowią tu niemal 2/3 turystów, a wysokiej jakości hotele zapewniają im standardy najlepszej jakości. Osoby spędzające wakacje w Varadero znajdą tu aż 23 specjalnie wytyczone miejsca do nurkowania, a oprócz tego także idealne warunki do uprawiania innych sportów wodnych czy też po prostu do spędzenia rodzinnych wakacji relaksując się w ciepłym morzu czy wygrzewając na plaży. Dla osób pragnących dokonać wakacyjnych zakupów, kurort posiada także centrum handlowe, Plaza America, zaś aby zakupić słynne kubańskie cygara polecamy udać się do Casa Del Habano.

Vinales

Vinales a w zasadzie otaczająca go dolina (będąca wpisana na listę UNESCO) stanowi jedną z bardziej popularnych atrakcji turystycznych na Kubie. Sama dolina zapiera dech w piersiach, a płaskie tereny pełne rosnącego tytoniu i drzew palmowych przemieszane licznymi pagórkami i wzniesieniami (zwanymi mogotes) tworzą niesamowite widoki. Płaskowyż w Vinales powstał miliony lat temu, kiedy to płynące przez ten teren wody wyżłobiły ten piękny krajobraz, a sam teren podobny jest nieco do tureckiej Kapadocji. Oprócz samej doliny w Vinales warto zobaczyć także, Miejskie Muzeum, Ogrody Botaniczne Casa de Caridad, Muzeum Palaentologii, wioskę Maroon, oraz liczne piękne jaskinie (Cueva del Indio, Cueva de José Miguel, Cueva de Santo Tomás), znajdujące się w Parku Narodowym Vinales.

Miasto Trinidad

Trinidad
to kolejne malownicze miasteczko (zaliczane do zabytków UNESCO) jest typowym przykładem hiszpańskiej architektury, i przebywając w nim mamy wrażenie jakby czas dawno się tu zatrzymał. Jego piękne pnące się w górę brukowane uliczki, otoczone kolorowymi domami zmierzają do centralnego miejsca w mieście usytuowanego w najwyższym punkcie, kościoła. W Trinidad oprócz panującej tu nadal atmosfery kolonialnej, warto jest także odwiedzić Muzeum Romantyzmu, Kolonialnej Architektury i Miejskie im. Palacio Cantero, rynek główny, jak i majestatycznie wystającą ponad inne budynki Katedrę Iglesia De La Santisima Trinidad.
Remedios

Remedios
to zapomniany klejnot Kuby, który podobnie jak Trinidad stanowi perłę wśród kolonialnych miasteczek. Miasteczko to cechuje przyjemny klimat, który tworzą przyjaźni mieszkańcy. Jako jedyne miasto na Kubie posiada ono w swoim centrum dwa kościoły, Iglesia San Juan Bautista de Remedios i Iglesia Buen Viaje. Remedios to istny raj dla osób pragnących znaleźć nieco spokoju jak i poznać Kubę i jej prawdziwego ducha.

Santiago de Cuba

Santiago de Cuba to piękne miasto otoczone górami Sierra Maestra, które przechodzą stopniowo ku Morzu Karaibskiemu. Santiago to miasto wzniesień, po których wiją się małe barwne uliczki tworzące jego wyjątkowy klimat. Charakterystyczne jest tutaj także przemieszanie się ludności hiszpańskiego pochodzenia z francuską, (pochodzącą z Indii Zachodnich), które dzięki wielokulturowości nadali swoisty klimat temu regionu. Liczne festiwale, tętniące życie nocne jak i wspaniała i przyjazna ludność nadają duży rozdźwięk temu miastu. Przebywając tu warto zobaczyć tu katedrę oraz słynne wzniesienie San Juan.

Pinar Del Rio

Pinar Del Rio
to miejsce położona 200 km na zachód od Hawany, które słynie głównie z pięknych widoków oraz licznych pól uprawnych tytoniu. Pinar Del Rio uważa się za światowe centrum uprawy i produkcji tytoniu, gdzie możemy podpatrzeć cały proces przygotowania najznakomitszych kubańskich cygar. To właśnie w miejscowościach takich jak San Juan czy Martinez, przyjaźni farmerzy pokażą nam i zdradzą tajemnicę sadzenia, uprawiania i suszenia najlepszego tytoniu.

Baracoa

Baracoa to jedno z pierwszych miast założone na wyspie Kuba, gdzie nawet przed przybyciem kolonizatorów zamieszkiwali je Indianie Taino, którzy nazywali je "Pierwszym Miastem" - Ciudad Primada. Pomimo faktu iż tak naprawdę wszelkie ślady kultury przed kolonialnej zniknęły, miejsce to ma w sobie coś magicznego. Niewątpliwie związane jest to z klątwą Pelu, która rzekomo została rzucona na miasto, i o której to snują opowieści lokalni mieszkańcy. Baracoa to także klika muzeów przypominających czasy kolonialne jak i piękna Katedra Nuestra Senora de la Asunción, w której to znajdują się religijne artefakty przywiezione przez Kolumba z Hiszpanii. Baracoa słynie także z dużych możliwości uprawianie turystyki pieszej, gdzie będziemy mogli obserwować piękne widoki roztaczające się na rzeki i zatokę oraz przyglądać się pięknej tropikalnej roślinności.

Holguin

Holguin
położony jest w wschodniej części wyspy a otaczająca go zatoka Bariay to jedno z piękniejszych miejsc Kuby. Samo miasto położone jest nieco w głąb lądu i pochwalić się może znajdującymi się w okolicy 34 rzeczkami, na których utworzyło się 6 pięknych wodospadów, wśród nich najbardziej znany Guayabo. Oprócz pięknej przyrody Holguin to także centrum historyczne i kulturalne Kuby, gdzie znajduje się wiele cennych obiektów, w tym aż 132 ważne miejsca pod względem archeologicznym. Okolice zatoki i Holguin to także 60 kilometrów piaszczystych białych plaż, które w połączeniu z tropikalnym lasem tworzą wspaniałe miejsca do wakacyjnego wypoczynku.

Wyspy Kuby

Kuba poza swoim głównym lądem, posiada także około 1500 licznych wysepek i mniejszych czy większych archipelagów. Niewątpliwie wszystkie z nich cechuje to iż wszystkie są piękne i posiadają wspaniałe plaże i krystalicznie czyste wody, tworząc istny raj dla turystów. Od tych bardziej uczęszczanych do maleńkich zapomnianych rajów tworzą one wspólnie nowe oblicze Kuby. Otaczające je rafy koralowe, bujna tropikalna roślinność i wspaniałe wielkie żółwie morskie składające jaja na ich wybrzeżach pozwalają nam poczuć się jak krainie baśni. Z pośród tysiąca wysp zdecydowanie polecamy, Cayo Levisa, Cayo Guillermo, Cayo Largo, Cayo Coco, Cayo Saetia i Cayo Las Brujas, na których to poznamy prawdziwy smak Kuby i Karaibów.

Zobacz zdjęcia z Kuby 
Kuba w Obiektywie

Wybrzeże w Hawanie

Kuba Hawana

Zachód Słońca w Kurorcie Varadero

Kuba Varadero

Piękne Doliny Vinales

Kuba Vinales

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Kuby
Kuba - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Rezerwacja Hoteli
Kuba WikiPedia
Informacje o Kubie
Wypoczynek na Kubie
Oficjalny Portal Kuby

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012