Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

AMERYKA PÓŁNOCNA
 

Wybierz Państwo

Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Dominika, Dominikana, Grenada, Gwatemala, Haiti, Honduras, Jamajka, Kanada, Kostaryka, Kuba, Meksyk, Nikaragua, Panama, Portoryko, Saint Lucia, Saint Kitts i Nevis, Saint Vincent i Grenadyny, Salwador, Trynidad i Tobago, USA - Stany Zjednoczone Ameryki

NIKARAGUA

Flaga Nikaragui

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 130000 km2
Ludność: 5,6 mln
Stolica: Managua
Ważniejsze Miasta: Leon, Puerto Cabezas, El Viejo, Granada
Język Urzędowy: hiszpański
Religie: Chrześcijaństwo
Waluta: Cordoba Oro
Średnia Temperatura:
Latem; 27°C
Zimą: 25°CAtrakcyjność Turystyczna:


Galeria Zdjęć z Nikaragui

Nikaragua Galeria Zdjęć
Nikaragua, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Nikaragui (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny Nikaragua "Twoje Podróże I Wakacje Marzeń".
 

Geografia i Klimat Nikaragui / Historia Nikaragui / Ludność i Gospodarka Nikaragui / Wakacje i Podróże Po Nikaragui / Managua / Matagalpa / San Juan Del Sur / Leon / Bluefields / Masaya / Wyspy Corn / Granada / El Castillo / Zdjęcia z Nikaragui / Atrakcje Turystyczne Nikaragui (Filmy) / Znajdź Hotel Na Wakacje i Podróże

 

Przewodnik Nikaragua

Geografia i Klimat Nikaragui

Nikaragua
to największe państwo w Ameryce Środkowej, graniczące z Hondurasem na północy, a Kostaryką na południu. Zachodnią granicę Nikaragui wyznaczają wody Oceanu Spokojnego, a na wschodzie na długości 480 km wody Morza Karaibskiego. Nikaragua a w zasadzie jej wschodnie wybrzeże ma charakter wybrzeża lagunowego, z licznymi rafami koralowymi, które przemieszczając się w głąb kraju przechodzą w nadmorską nizinę, miejscami zabagnioną, noszącą nazwę Wybrzeża Moskitów. W Kierunku zachodnim rozciągają się natomiast wyżyny, przecinane pasmami górskimi oraz wulkanami. Najwyższe pasmo wzniesień w Nikaragui, to Cordillera Isabelia wraz z majestatycznym szczytem Mogoton, osiągającym wysokość 2438 m n.p.m. To właśnie ta wyżyna, równoległa do wybrzeża pacyficznego, stanowi północno-wschodnią ścianę rowu tektonicznego gdzie w jego zagłębieniu usytuowane są dwa jeziora, Nikaragua i Managua. Nikaragua słynie także z dużej ilości wulkanów, spośród których najbardziej znanym jest Wulkan Momotombo (1258 m n.p.m.), położony właśnie nad jeziorem nad jeziorem Managua, będący niejednokrotnie uważany za symbol Nikaragui.

Klimat Nikaragui
- charakteryzują wilgotne i gorące równikowe masy powietrza, ze średnimi temperaturami przekraczającymi 25°C, na nizinach i terenach morskich, zaś nieco chłodniejsze temperatury panują w położonych wyżej terenach środkowej Nikaragui. Sytuacja ta tyczy się także ilości opadów gdzie, wschodnie wybrzeża karaibskie przyjmują o wiele więcej opadów (2000-6000 mm) niż tereny wyżynne i górzyste zachodniego wybrzeża. Dlatego tereny wschodnie porastają bogate wilgotne lasy równikowe, a na zachodzie sucha sawanna.

Historia Nikaragua

Nikaragua - zamieszkana była niegdyś przez dwie duże grupy etniczne Majów i Azteków, przybyłych tu z regionu Meksyku, oraz przez część Indian przybyłych z rejony Kolumbii. Nikaragua odkryta została przez Krzysztofa Kolumba w 1502 roku, który przyporządkował te tereny koronie hiszpańskiej. Pierwsze osiedla kolonialne powstały w 1524 kiedy to hiszpański zdobywca Hernandez de Cordoba założył takie miasta jak Granada i Leona. Od początku XVII i XVIII wieku Nikaraguę zaczęli odwiedzać piraci, którzy to zakładali swoje przyczółki na jej wschodnim wybrzeżu. W początkach XIX wieku a dokładnie w 1811 roku, pojawiły się pierwsze zalążki ruchu niepodległościowego, które doprowadziły w 1838 do powstania niezależnej Republiki Nikaragui. Ze względu na swoje strategiczne położenie Nikaragua, przeżywała liczne interwencje mocarstw światowych w tym brytyjską w połowie XIX wieku i amerykańskie na początku XX wieku. Dodatkowo kryzys w kraju pogłębiały trwający od początków istnienia republiki konflikty między ugrupowaniami konserwatystów (właścicieli plantacji kawy i trzciny cukrowej) a liberałami (rzemieślnikami i drobnymi właścicielami ziemskimi). Od roku 1934 Nikaragua rządzona była przez reżim wojskowy, na czele którego stanął Anastasio Somoza Garcia, a później jego synowie nieprzerwanie do 1979 roku. W 1979 roku w wyniku wojny domowej, władzę przejęły lewicowe ruchy partyzanckie sandinistów, na przeciwko którym stanęły w późniejszych latach grupy "contras" wspierane przez rząd USA. W 1990 roku w wolnych wyborach porażkę ponieśli sandiniści, a nowy rząd doprowadził do zakończenia wojny domowej.

Ludność i Gospodarka Nikaragui

Nikaragua - zamieszkana jest w większości przez Metysów, potomków Europejczyków i Indian. Większość społeczeństwa trudni się obecnie rolnictwem. Językiem urzędowym jest hiszpański, choć część osób o czarnym kolorze skóry zamieszkujących głównie wybrzeże karaibskie posługuje się językiem angielskim.

Gospodarka Nikaragui - to nadal dość słabo rozwinięty kraj, którego główną gałęzią gospodarki pozostaje rolnictwo. Większość mieszkańców znajduje zatrudnienie na plantacjach bawełny i kawy, czy też mniejszych polach gdzie uprawia się kukurydzę, ryż, rośliny strączkowe, warzywa, tytoń i banany. Pomimo mało rozwiniętego przemysłu Nikaragua odgrywa ważną rolę gdyż leży na szlaku Drogi Panamo-amerykańskiej i transport zarówno drogowy, morski jak i lotniczy odgrywa tu ważną rolę. Coraz częściej Nikaragua wybierana jest także jako miejsce wypoczynku wakacyjnego, gdyż jej atrakcyjne ceny stanowią dużą konkurencję dla innych krajów regionu.

 
Hotele

 

Mapa Nikaragui

Mapa Nikaragui


Nikaragua Strój Ludowy


Strój Ludowy Nikaragui

Tradycyjnie Wyrabiany w Nikaragui Gliniany Bębęn

Nikaragua Bęben

Podróże Po Nikaragua - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje W Nikaragui ?


Nikaragua
, nie należała z pewnością do czołowych miejsc do odwiedzenia na mapie podróżników, jednak nie było to spowodowane brakiem jej atrakcyjności, a jedynie panującą tu wcześniej niestabilną sytuacją polityczną kraju. Jeżeli zatem szukają państwo podróży do dziewiczych regionów świata, czy też pragną przeżyć prawdziwą przygodę, Nikaragua z pewnością spełni te oczekiwania. Osoby szukające wakacyjnego wypoczynku na plaży i w promieniach słońca, również nie będą zawiedzieni, gdyż zarówno wybrzeże Morza Karaibskiego jak i Pacyfiku oraz jezioro Nikaragua dostarczą nam wiele wakacyjnych wrażeń. Do najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w Nikaragui z pewnością zaliczyć można dziewiczą przyrodę - piękne plaże, majestatyczne wulkany i jeziora powulkaniczne, tropikalne lasy i sawanny, błękitne laguny, unikalne zwierzęta (w tym żółwie morskie) oraz zabytki z czasów kolonialnych. Rozpoczynając swoją podróż po Nikaragui polecamy udać się do jej stolicy Managua.

Managua

Managua
to stolica Nikaragui, położona w zachodniej części kraju nad jeziorem Managua. Nazwa stolicy pochodzi od słowa "nahuatl" i oznacza ono "miejsce, gdzie jest duża woda". Sama Managua istniała już dużo wcześniej jako duża osada indiańska. Jedną z najatrakcyjniejszych budowli w mieście jest Katedra Antigua, którą symbolizują dwie wysokie wieże. Warto zobaczyć tutaj także, Teatr Narodowy i Pałac Narodowy, fontannę na rondzie Ruben Darío Rotonda, pomnik rewolucjonisty Augusto César Sandino oraz stadion sportowy "Estadio Nacional Dennis Martínez". Ze względu na duże trzęsienie ziemi jakie miało tu miejsce w latach 70 tych duża część miasta ucierpiała i dlatego też większość turystów nie spędza tu zbyt dużo czasu, udając się częściej nad położone obok jezioro Managua czy też na wyprawę do pobliskiego wulkanu Momotombo.

Matagalpa

Matagalpa
to miasto położone w północnej części Nikaragui, którego nazwa pochodzi od indiańskiego słowa i oznacza w wolnym tłumaczeniu "chodźmy tam gdzie są skały". Matagalpa słynie głównie ze swojego nieco chłodniejszego klimatu oraz mglistego otaczającego je lasu, jak i z kopalni złota i doskonałych warunków do uprawy kawy. Samo miasto ma również dużą wartość historyczną, gdzie zachowały się budowle z czasów kolonialnych. Warto zobaczyć tutaj jest, katedrę Świętego Piotra, kościół San Jose i Molaguina, lokalne Muzeum Kawy oraz niewielką uroczą kaplicę El Ateneo w Pałacu Episkopatu, gdzie znajdują sie cenne obrazy zwane Sagrada Familia. Będąc w Matagalpa koniecznie odwiedzić trzeba Selva Negra, gdzie znajduje się przykładowa farma kawy tego regionu wraz z urokliwym domem i utopijna wizją kolonialnego raju.

San Juan Del Sur

San Juan Del Sur
to malownicza wioska rybacka położona nad Pacyfikem. Znajduje się tutaj piękna latarnia morska położona obok Fortu Williama Walkera stanowiąca symbol miasta. San Juan Del Sur to także najlepsze miejsce w Nikaragui na uprawianie sportów wodnych w tym głównie windsurfingu w okolicach plaży Maderas. Znajdująca się tam plaża sprzyja także wakacyjnemu wypoczynkowi, podczas to którego będziemy mogli oprócz kąpieli oceanicznych i opalania się na słońcu podziwiać piękną i unikalną przyrodę w tym wychodzące z oceanu ogromne żółwie morskie, składające jaja na pobliskiej plaży.

Leon

Leon
to kolejne miasto i prowincja w Nikaragui, w którym znajdziemy takie atrakcje turystyczne jak, stare kolonialne kościółki i budynki, możliwość wybrania się na wycieczkę pieszą do Wulkanu Telica i Cerro Negro oraz udanie się na pobliskie plaże, Poneloya, Penitas i wyspę Juan Venado. Koniecznym odwiedzenia w Leon miejscem jest także największa w Ameryce Środkowej Katedra Leon, będąca miejscem spoczynku poety Ruben Dario, a po wdrapaniu się na jej górne kondygnacje będziemy mogli podziwiać piękny widok na miasto jak i otaczające je wulkany.

Bluefields

Bluefields
to miejsce przyciągające wszystkich turystów, fascynujących się legendami o piratach, fanów muzyki reggae i osób lubiących życie nocne w iście karaibskim stylu. Będąc niegdyś przyczółkiem legendarnych piratów, Bluefields przemieniło się krainę rozrywki i nocnych szaleństw, gdzie można skosztować tradycyjny rum, czy też zapalić cygaro i poczuć się jak władca mórz i oceanów. Dużym ułatwieniem dla turystów jest także fakt iż większość tu osób posługuje się językiem angielskim (niegdyś brytyjska kolonia).

Masaya

Masaya s
łynie głównie z dwóch rynków handlowych, gdzie zakupić można regionalne wyroby artystyczne z Nikaragui a nawet całego regionu Ameryki Środkowej. Jeżeli natomiast postanowimy odpocząć od zgiełku targowiska możemy udać się nad malownicze jezioro Masaya, z którego w oddali widać majestatyczny i aktywny wulkan. Nieco dalej w miejscowości Święta Katarzyna, znajduje się także malownicze jezioro wulkaniczne położone w kraterze wygasłego wulkanu, zaś udając się wybrzeżem jeziora Nikaragua, będziemy mieć możliwość podziwiania tego największego akwenu Nikaragui.

Wyspy Corn

Wyspy Corn
położone na Morzu Karaibskim to zapomniany raj na ziemi gdzie panują prawa natury. Oddalone o 75 km od wybrzeża Nikaragui, wyspy są nie lada atrakcja dla przyjeżdżających tu turystów. Wspaniała tropikalna przyroda, oraz liczne zwierzęta dodają niesamowitego dzikiego uroku wyspie a znajdujące się tam piękne plaże i rafy koralowe sprzyjają wakacyjnemu wypoczynkowi. Jednym z najatrakcyjniejszych miejsc na wyspach jest tak zwany Blowing Rock - czyli miejsce gdzie można podziwiać rzadkie gatunki zwierząt w tym; żółwie morskie, kraby czy barakudy, zaś w nadbrzeżnych i podwodnych jaskiniach możemy napotkać także rekina pielęgniarza zwanego z ang. Nurse Shark.

Granada

Granada
położona jest w północnej części jeziora Nikaragua. Jedną z większych atrakcji turystycznych miasta jest jej piękny park, obok którego to znajdują się wyśmienite restauracje, gdzie przekąsić można świeżo złapaną rybę z jeziora zwaną tu Guapote. Po tak wyśmienitym obiedzie należy udać się na przechadzkę ulicami Granady, gdzie będziemy mieli okazję podziwiać kolorowe stylowe kolonialne budynki, wraz z najsłynniejszą budowlą miasta, Katedrą La Merced jak i innymi kościołami, Guadalupe, Xalteva, San Francisco i María Auxiliadora. Godnym odwiedzenia miejscem jest także centralny rynek miasta zwany tu "Parque", na którym to lokalna ludność oferuje swoje wyroby na sprzedaż. Dla sprawnego zwiedzania miasta warto jest także udać się na przejażdżkę jedną z wielu bryczek czy też kolejką Choo-Choo, którą objedziemy całe miasto. Nieopodal Granady znajdują się także liczne mniejsze jeziora, wraz ze słynnym wulkanicznym Lago de Apoyo.

El Castillo

El Castillo
to miejsce słynące głównie z usytuowanego na wzniesieniu fortu obronnego, położonego nad rzeką San Juan przy granicy z Kostaryką. Fort ten odegrał dużą rolę w obronie przed piratami, którzy byli rządni tych terenów i ich bogactw. Obecnie El Castillo to niewielkie przyjemne miasteczko, w którym znajduje się muzeum czasów kolonialnych no i jak sam fort obronny stanowiący dużą wartość historyczną. Miłośnicy wędkarstwa znajdą tutaj także wspaniałe miejsca do połowów dużych okazów ryb w przepływającej rzece.

Zobacz zdjęcia z Nikaragui 
Nikaragua w Obiektywie

Stara Katedra w Stolicy Managua

Nikaragua - Stolica Managua

Symbol Nikaragui Wulkan Momotombo

Wulkan Momotombo

Plaża i Wybrzeże Morza Karaibskiego w Nikaragui

Nikaragua Plaża

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Nikaragui
Nikaragua - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Rezerwacja Hoteli
Nikaragua WikiPedia
Wyprawa Do Nikaragui
Nikaragua Onet.pl

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012