Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

AMERYKA PÓŁNOCNA
 

Wybierz Państwo

Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Dominika, Dominikana, Grenada, Gwatemala, Haiti, Honduras, Jamajka, Kanada, Kostaryka, Kuba, Meksyk, Nikaragua, Panama, Portoryko, Saint Lucia, Saint Kitts i Nevis, Saint Vincent i Grenadyny, Salwador, Trynidad i Tobago, USA - Stany Zjednoczone Ameryki

PANAMA

Flaga Panamy

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 77080 km2
Ludność: 3,1 mln
Stolica: Panama
Ważniejsze Miasta: Colon, La Palma, Las Tablas, Bocas Del Toro
Język Urzędowy: hiszpański
Religie: Chrześcijaństwo
Waluta: Balboa
Średnia Temperatura:
Latem; 28°C
Zimą: 22°CAtrakcyjność Turystyczna:


Galeria Zdjęć z Panamy

Galeria Zdjęć z Panamy
Panama, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Panamy (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny Panama "Twoje Podróże I Wakacje Marzeń".
 

Geografia i Klimat Panamy / Historia Panamy / Ludność i Gospodarka Panamy / Wakacje i Podróże Po Panamie / Panama i Kanał Panamski / Wyspa Bocas Del Toro / Chiriqui / Los Santos / Dolina Anton / Wyspa Taboga / Wyspa Contadora / Baro Colorado / Portobelo / Zdjęcia z Panamy / Atrakcje Turystyczne Panamy (Filmy) / Znajdź Hotele W Panamie

 

Przewodnik Panama

Geografia i Klimat Panamy

Panama
- to państwo zajmujące wąski lądowy przesmyk łączący Amerykę Środkową i Amerykę Południową. Położone nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym graniczy od południa z Kolumbią i od północy z Kostaryką. Panama znana jest głównie z Kanału Panamskiego dzięki któremu statki aby przepłynąć z zachodu na wschód Ameryki nie muszą opływać Ameryki Południowej i przechodzić przez Cieśninę Magellana, co przynosi jej duże korzyści finansowe. Na wschód od kanału rozciągają się liczne bagna oraz lasy tropikalne tworzące wyjątkowy mikroklimat. Ponad połowa powierzchni Panamy zajmują wyżyny i góry Kordyliery Centralne. Na zachodzie znajdują się liczne szczyty wulkaniczne, w tym najwyższy szczyt kraju Chiriqui (3478 m). Wybrzeża Panamy pokrywają niziny aluwialne, które poprzecinane są licznymi zatokami i urozmaicone rafami koralowymi.

Klimat Panamy
- charakteryzują równikowe gorące i wilgotne masy powietrza, szczególnie na północy kraju gdzie opady całoroczne dochodzą do 4000 mm. Obszary południowe są nieco mniej wilgotne, a na terenach górskich i wyżynnych temperatury spadają nawet o 10 stopni. Na wybrzeżu Morza Karaibskiego występują liczne burze, które czasami przeradzają się w huragany. Panama posiada także dobrze rozwiniętą sieć rzeczną, które znajdują swoje ujście głównie w Oceanie Spokojnym. Występująca tu roślinność to równikowe wilgotne lasy występujące na północy, zrzucające okresowo liście na południu, liczne sawanny występujące w kotlinach jak i namorzynowe na wybrzeżu Morza Karaibskiego.

Historia Panamy

Panama - zamieszkana była niegdyś przez Indian, głównie Czibczów, którzy znajdowali się w zasięgu handlu prowadzonego przez Azteków i Majów. Odkrycie Panamy przypadło na rok 1501 zaś od 1535 wchodziła ona w skład wicekrólestwa Nowej Hiszpanii. Panama odgrywała ważną rolę na mapie handlowej świata a jej znaczenie wzrosło kiedy to od 1830 roku przynależała do Kolumbii i kiedy w 1855 wybudowana kolej łączącą Morze Karaibskie z Oceanem Spokojnym a następnie w 1881 słynny po dziś dzień Kanał Panamski. W 1903 roku, przy wsparciu Stanów Zjednoczonych, oderwała się od Kolumbii, i już jako samodzielne państwo oddała rządowi amerykańskiemu kontrolę nad strefą przyszłego kanału. Kanał został otwarty dla żeglugi w 1914. Układy z 1977 określiły tryb przekazania przez Stany Zjednoczone kanału Panamie, co ostatecznie nastąpiło na przełomie lat 1999/2000. Panama to obecnie republika konstytucja, którą ustawę zasadniczą uchwalono w 1972 i znowelizowano w 1983. Głową państwa jak i szefem rządu jest prezydent, który jest wybierany w demokratycznych wyborach na kadencję 5-letnią, obecnie (Martin Torrijos).

Ludność i Gospodarka Panamy

Panama - zamieszkana jest głównie przez Metysów, którzy stanowią 60% populacji Panamy i Mulatów stanowiących 20%. Inne grupy etniczne to Murzyni 10%, ludność pochodzenia europejskiego, i niewielka grupa Indian, skupionych głównie na wybrzeżu Morza Karaibskiego. Panama charakteryzuje się także wysokim przyrostem naturalny, ok. 21 promili rocznie i aż 1/3 ludności jest w wieku dziecięcym i młodzieńczym. Średnia gęstość zaludnienia to obecnie 33 mieszkańców na km2.

Gospodarka Panamy - należy do jednej z bardziej stabilnych w Ameryce Środkowej, (głównie dzięki opłatą za przepływanie Kanałem Panamskim - 76% PKB), niemniej jednak poziom życia jej mieszkańców jest niski, i według szacunków aż 50% ludności żyje w ubóstwie. Większość mieszkańców zatrudnionych jest w usługach związanych z obsługą ruchu statków na kanale ale także w rolnictwie i przetwórstwie (uprawia się, banany, trzcinę cukrową, kakao i kawę) oraz przemyśle, wydobyciu soli kamiennej, rud żelaza, manganu, złota, miedzi oraz węgla kamiennego. Największymi ośrodkami przemysłowymi w PanamieColon (wraz ze strefą wolnocłową) i miasto stolica Panama. Ostatnio Panama odnotowuje także wzrost znaczenia turystyki i to nie tylko tej związanej z biznesem.


 
Hotele Panama

 

Mapa Panamy

Mapa Panamy


Panama Strój Ludowy

Strój Narodowy Panamy

Ptak Tukan - Jeden z Symboli Panamskiej Przyrody

Ptak Tukan

Podróże Po Panamie - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje W Panamie?


Panama
, to jedno z najszybciej rozwijających się krajów turystycznie w Ameryce Łacińskiej i rosnący na sile punkt wakacyjnego wypoczynku wielu Amerykanów jak i Europejczyków. Pomimo dużej konkurencji ze strony sąsiadującej Kostaryki, Panama staje się centrum i magnesem przyciągających turystów zainteresowanych eko-turystyką, wypoczynkiem i nowoczesnością. Największym atutem kraju jest duża różnorodność atrakcji turystycznych. Możemy tu podziwiać nowoczesne budowle stolicy - Panama, poznać życie zamieszkujących tu niegdyś Indian na wyspie San Blas czy też zażyć iście sielankowego i karaibskiego życia połączonego z kąpielami i wygrzewaniem się na słońcu w okolicach Bocas del Toro. Osoby pragnące przeżyć przygodę w tropikalnej dżungli oraz pragnące udać się na spływ kajakowy z pewnością udadzą się do prowincji Chiriqui, gdzie pobyt nasz umilą najlepsze w regionie truskawki i maliny. Nie mniej jednak naszą przygodę i podróże po Panamie należy rozpocząć od jej stolicy - Panama.

Panama i Kanał Panamski

Miasto i stolica Panama to bardzo interesujące miejsce gdzie przemieszała się nowoczesność ze starymi barokowymi budowlami czasów kolonialnych. Stara część miasta zwana tutaj Casco Viejo założona została w 1673 roku, i przenosi nas w dawne czasy kiedy to dominowały w architekturze małe i wąskie brukowane uliczki z rozsianymi wokół nich restauracjami i sklepikami. Główne atrakcje Casco Viejo to Las Bovedas (promenada położona nad wodami Pacyfiku), budynek Narodowego Instytutu Kultury, Plac Katedralny wraz z katedrą, budynek Teatru Narodowego, Museo del Canal Interoceánico (czyli wewnątrz-oceaniczne Muzeum Kanału Panamskiego), Palacio de las Garzas (pałac prezydencki) oraz liczne wcześniej wspomniane restauracje i sklepiki. Aleja Balboa i dystrykt Punta Paitilla to symbol nowoczesności i "prosperity" Panamy. W regionie tym znajdują się wysokie błyszczące wieżowce, gdzie swoje siedziby mają wielkie koncerny międzynarodowe jak i jest pełno atrakcji związanych z życiem nocnym, czyli dyskoteki, puby, restauracje i nowoczesne centra handlowe. Na peryferiach nowoczesnej Panamy znajdują się także godne zobaczenia ruiny starego miasta Panama la Vieja powstałego tu za czasów hiszpańskich kolonizatorów w 1519 roku. Tuż za centrum miasta znajduje się tak zwana "strefa kanałowa" gdzie z miejsca zwanego Miraflores będziemy mogli obserwować potężne statki i kontenerowce wpływające na wody Kanału Panamskiego. Sam kanał ma długość 81,6 km, z czego 16,4 km przypada na płytkie wody przybrzeżne Zatok: Panamskiej i Colon. Przepłynięcie kanałem skraca statkom drogę aż o 14,5 tys. kilometrów, czego głównym powodem było w ostatnich latach podjęcie decyzji o poszerzeniu i pogłębieniu kanału.

Wyspa Bocas Del Toro

Wyspa Bocas Del Toro
położona jest niedaleko granicy z Kostaryką i posiada wiele atrakcji turystycznych. Wakacje w Bocas Del Toro to przede wszystkim, opalanie się na pięknych plażach, możliwość nurkowania w krystalicznie czystych wodach i podziwianie raf koralowych jak i życia podwodnego (najlepiej udać się do Zapatillas), palmowe i tropikalne lasy, tradycyjne indiańskie wioski oraz bogaty ekosystem archipelagu tworzący niebywały mikroklimat. Dodatkowym atutem spędzenia wakacji w Bocas Del Toro, będzie także bogactwo kulturalne i architektoniczne, które połączone z przemiłymi ludźmi, lokalną wyśmienita kuchnią i licznymi festynami pozwolą zaznać nam wypoczynku w iście karaibskim stylu. Osoby pragnące spędzić swój urlop na plaży powinni udać się do dwóch najbardziej znanych i najpiękniejszych plaż, Bluff (idealne warunki do surfowania) oraz Bocas Del Drago.

Chiriqui

Zachodnia Prowincja Chiriqui to bogaty region rolniczy, który charakteryzują występujące tu różnice klimatyczne, od gorących płaskich terenów po nieco chłodniejsze wyżynne i górzyste wraz ze słynnym wulkanem Baru. Region Chiriqui to także unikalna przyroda lasów tropikalnych będących dużą atrakcją eko-turystyki. Najbardziej popularne i atrakcyjne miejsca w okolicy to miasta; Boquette i Cerro Punto. Pomiędzy miastami znajduje się zdecydowanie najlepsza ścieżka dla zapalonych wędrowców, którzy wraz z przewodnikiem będą mogli odkryć i podziwiać piękną przyrodę i widoki. Zarówno Boquette jak i Cerro Punto to idealne miejsca do rozpoczęcia wyprawy na znajdujące się tu wulkany, uprawianie "raftingu" na rwących rzekach czy też odwiedzenia dzikiego i nie odkrytego Parku Narodowego De la Amistad (Park Przyjaźni).

Los Santos

Los Santos
to miasto uważane za centrum kultury i tradycji hiszpańskiej w Panamie, jak i jedne z najlepszych plaż. Osoby pragnące spędzić swoje w wakacje w nieco mniej popularnym miejscu niż Wyspy Bocas Del Toro, powinny udać się właśnie tutaj. najlepsze plaże regionu to; Pedasi i Venado, które są jednocześnie miejsce fenomenalnego zjawiska jakie ma tu miejsce każdego roku w październiku, kiedy to tysiące żółwi morskich wychodzi na plaże w celu złożenia jaj. Ten spektakularny widok przyciąga setki turystów, jak i przyrodników, którzy pragną na własne oczy podglądać to niebywałe zjawisko. Inną atrakcją jak ma tu miejsce jest odbywający się w lutym festiwal, najhuczniej obchodzony w miejscowości Las Tablas.

Dolina Anton

Dolina Anton
to miejsce położone w drugim pod względem wielkości kraterze wulkanicznym na świecie. Stanowi ono popularne miejsce wypadowe dla mieszkańców miasta Panama, którzy licznie przybywają tu na weekendowe wypady, aby uciec chociaż na trochę od gorącego i wilgotnego klimatu miasta. Turystycznie region Doliny Anton zyskał swoją popularność dzięki wspaniałym ścieżką rowerowych, możliwości odbycia długich spacerów, kąpieli w gorących źródłach jak i podziwiania unikalnych gatunków roślinności w tym tak bardzo tu popularnych drzew kwadratowych. Udanie się podczas weekendu na znajdujący się lokalny ryneczek Cerro Gaital będzie również dodatkową atrakcją, gdzie zaopatrzymy się w pamiątki lokalnych artystów czy też w sprzedawane tu świeże owoce.

Wyspa Taboga

Ta niewielka wyspa położona w Zatoce Panamskiej to idealne miejsce na jednodniową wycieczkę. Oddalona zaledwie o godzinę drogi od głównego lądu Panamy, Taboga zyskała swoją popularność dzięki pięknym widoką jak i dużej ilości panoramicznych szlaków. Na wyspie znajduje się także godny odwiedzenia kościół San Pedro, niewielkie muzeum oraz Ołtarz Buga, wraz z pięknymi otaczającymi go ogrodami. Przebywając na wyspie warto jest również udać się do Rezerwatu Przyrody Taboga, gdzie mają swoje ,miejsca godowe liczne gatunki ptaków.

Wyspa Contadora

Contadora
to wyspa położona na Oceanie Spokojnym należąca do Archipelagu De Las Perlas (Wysp Perłowych), której nazwa pochodzi od legendy, która głosi iż piraci właśnie na tej wyspie starali się policzyć wszystkie perły jakie byli w stanie zdobyć. Wyspa słynie wśród turystów głównie z możliwości spędzenia tu wakacyjnego wypoczynku na jednej z 13 pięknych i żółto-piaszczystych plażach. Niejednokrotnie wielu turystów przybywa tu także ze względu na doskonałe miejsca na uprawianie wędkarstwa morskiego jak i dobrych terenów do nurkowania.

Baro Colorado

Baro Colorado
to kolejna wyspa należąca do Panamy ale także ogromny rezerwat przyrody. Stanowi ona miejsce badań nad lasami tropikalnymi i tropikalną przyrodą dlatego też udanie się na nią jest limitowane i tylko niewielkie grupy turystów mogę się tam udać w towarzystwie przewodnika. Sama wyspa jest miejscem niesamowicie bogatym w tropikalną roślinność (występuje tu aż 1369 gatunków) i rzadkie gatunki zwierząt, w tym ssaków, gadów i owadów, których jest około 550. Ze względu na swoją unikalność, chętni powinni zgłosić się do instytutu badawczego dużo wcześniej i zaaranżować taką wyprawę w mieście Panama, skąd kursuje prom na wyspę.

Portobelo

Portobelo to najstarsze iście hiszpańskie miasteczko z okresu kolonialnego, które było istotnym miejscem przeładunku i wypływania statków załadowanymi towarami do Europy. Ze względu na ten fakt, otaczały je niegdyś silnie strzeżone forty, których ruiny są obecnie największą atrakcją w mieście. Ze względu na swoje wielkie znaczenie, Portobelo było także magnesem przyciągającym piratów w tym słynnego Kapitana Morgana czy Drake. Portabelo słynie także z figury Czarnego Chrystusa, która była przechowywana w pobliskim kościele.

Zobacz zdjęcia z Panamy
 


Panama w Obiektywie

Widok Na Centrum Miasta Panama

Miasto Panama

Piaszczysta Plaża Wysp Bocas Del Toro

Plaża w Bocas Del Toro

Statki Kontenerowe Przepływające Kanałem Panamskim

Kanał Panamski

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Panamy

Panama - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Panama Hotele

Panama WikiPedia
Kanał Panamski
Portal o Panamie (Ang.)
Panama Przewodnik (Ang.)

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012