Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

AMERYKA PÓŁNOCNA
 

Wybierz Państwo

Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Dominika, Dominikana, Grenada, Gwatemala, Haiti, Honduras, Jamajka, Kanada, Kostaryka, Kuba, Meksyk, Nikaragua, Panama, Portoryko, Saint Lucia, Saint Kitts i Nevis, Saint Vincent i Grenadyny, Salwador, Trynidad i Tobago, USA - Stany Zjednoczone Ameryki

PORTORYKO

Flaga Portoryko

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 8900 km2
Ludność: 4,0 mln
Stolica: San Juan
Ważniejsze Miasta: Bayamon, Ponce, Carolina, Caguas, Mayaguez
Język Urzędowy: hiszpańsk, angielskii
Religie: Chrześcijaństwo
Waluta: Dolar Amerykański
Średnia Temperatura:
Latem; 28°C
Zimą: 24°CAtrakcyjność Turystyczna:


Galeria Zdjęć z Portoryko

Portoryko Zdjęcia Galeria
Portoryko, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Portoryko (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny Portoryko "Twoje Podróże I Wakacje Marzeń".
 

Geografia i Klimat Portoryko / Historia Portoryko / Ludność i Gospodarka Portoryko / Wakacje i Podróże Po Portoryko / San Juan / Ponce / Isle Verde / Arecibo / Carolina / Wyspa Vieques / Aguadilla / Zdjęcia z Portoryko / Atrakcje Turystyczne Portoryko (Filmy) / Znajdź Hotele W Portoryko

 

Przewodnik Portoryko (Puerto Rico)

Geografia i Klimat Portoryko

Portoryko
- to państwo wyspiarskie w skład, którego oprócz głównej wyspy Puerto Rico, zalicza się również Vieques, Culebra, Mona, Desecheo i Caja de Muertos. Wyspa główna Portoryko, ma kształt prostokąta i liczy sobie 170 km długości i 60 km szerokości. Zamieszkana jest ona przez 3,9 miliona mieszkańców, i stanowi centrum kulturalne i biznesowe kraju. Większość powierzchni wyspy Puerto Rico zajmują góry i wzgórza (Cordilliera Central, wraz z najwyższym wzniesieniem Punta, 1638 m n.p.m.) a w ich dolinach i na terenach morskich-nizinnych rozwinęło się rolnictwo. Część południowa jednak jest zbyt sucha i dla podtrzymania warunków rolniczych i wymaga częstego sztucznego nawadniania. Portoryko porośnięte było niegdyś lasami równikowymi, obecnie jednak zostały prawie całkowicie wycięte z wyjątkiem objętych ochroną miejsc.

Klimat Portoryko
- uważany jest za równikowy wilgotny pod silnym wpływem północno wschodniego pasatu. Średnie roczne sumy opadów wahają się tu od 940 mm na południowym wybrzeżu do 1800 mm na północy kraju. W obszarach górskich opady mogą dojść nawet do 4300 mm, co w porach letnich (czerwiec-grudzień) może przerodzić się w silne huragany i cyklony.

Historia Portoryko

Portoryko - odkryte zostało podobnie jak inne tereny Ameryki Środkowej przez Krzysztofa Kolumba w 1493 roku. Co ciekawe wyspa ta jako jedna z niewielu została pod panowaniem Hiszpanów przez prawie 405 lat. W 1508 powstało tu pierwsze osiedle europejskie, Caparra, które założone zostało przez podróżnika J. Ponce de Leona. Wiek XVI w. przyniósł liczne próby opanowania wyspy przez Brytyjczyków i Holendrów, które jednak były skutecznie tłumione przez Hiszpanów. Około 1830 rozwinęły się na wyspie duże plantacje, w tym głównie trzciny cukrowej, kawy i tytoniu, na których do pracy wykorzystywano niewolników. Końcówka XIX wieku przyniosła aktywowanie silnego ruchu niepodległościowego co przyczyniło się do wkroczenia wojsk USA i wybuchu wojny amerykańsko-hiszpańskiej na wyspie. Hiszpania ponosząc porażkę była zmuszona oddać Amerykanom Portoryko co zostało upieczętowane na traktacie paryskim podpisanym w 1898. Od roku 1917 Kongers USA wydał dekret nadający wszystkim mieszkańcom Portoryko obywatelstwo amerykańskie. W nieco późniejszych latach Portoryko otrzymało także prawo do wybierania swojego gubernatora w wolnych i demokratycznych wyborach. Istotnym faktem dla upieczętowania stosunków z USA było przyjęcie w 1952 konstytucji, która ostatecznie precyzowała stosunki polityczne i legislacyjne z USA, potwierdzone późniejszym ogólnym referendum z 1993 roku. Obecnie Portoryko uważa się za państwo zrzeszone ze Stanami Zjednoczonymi, którego prezydentem jest głowa państwa USA.

Ludność i Gospodarka Portoryko

Portoryko - zamieszkana jest głównie przez potomków Europejczyków i przywiezionych w przeszłości na wyspę niewolników z Afryki oraz rodowitych Indian zamieszkujących niegdyś tą wyspę i jej okolice. Ze względu na charakter państwa obserwuję się tutaj dużą emigrację na kontynentalną część USA, w szczególności ludzi młodych, którzy szukają lepszych warunków bytowych i zawodowych. Ważny fakt dotyczący Portoryko, jest to iż obowiązują tu dwa języki, hiszpański i angielski, dzięki czemu porozumiewanie się z jej mieszkańcami jest nieco łatwiejsze dla osób władających jednym z tych języków.

Gospodarka Portoryko - prawie całkowicie znajduje się pod kontrolą Stanów Zjednoczonych, co przyczyniło się do rozwoju tu przemysłu przetwórczego, niewielkie rafinerie, zakłady chemiczne, farmaceutyczne, odzieżowe, produkcji cygar, gorzelnie, huty szkła, cementownie, papiernie i fabryki mebli.
Tam gdzie jest to możliwe uprawia się także trzcinę cukrową, tytoń, kawę i banany. Głównym źródłem dochodów wyspy jest jednak turystyka, nastawiona głównie na turystów z USA i Kanady ale i coraz częściej także Europy i Azji.

 
Hotele Portoryko

 

Mapa Portoryko

Mapa Portoryko

Portoryko Strój Ludowy

Portoryko Strój Ludowy

Karnawałowa Maska z Portoryko
Maska z Portoryko


Podróże Po Portoryko - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje W Portoryko ?


Portoryko
, pomimo swojej synergii gospodarczej jak i politycznej z USA, zachowało swój duch samodzielności i odrębności. Głównym miejscem turystyki jak i celem wakacyjnych podróży w Portoryko jest jego stolica San Juan. Największym atutem państwa jak i samej wyspy Puerto Rico, są piękne plaże wraz z czystymi i ciepłymi całym rokiem oblewającymi je wodami sprzyjającymi uprawianiu sportów wodnych (surfing, snorkling, nurkowanie i inne.), kasyna, restauracje, liczne bary oraz możliwość długi i romantycznych wędrówek nad pięknymi wybrzeżami i promenadami. To dzięki tym walorom turystycznym jak i przyjaźnie nastawionym mieszkańcom wyspa stała się popularnym miejscem na spędzenie urlopy czy też wakacji.

San Juan

Metropolia i stolica Portoryko San Juan, liczy około 1,2 mln mieszkańców i jest głównym punktem podróży przybywających tu turystów. To iście karaibskie miasto jak i port stanowi mieszankę nowoczesności z panującym tu niegdyś stylem kolonialnym. Wszyscy udający się do tego miasto powinni rozpocząć swoje wojaże od starej części miasta San Juan, która usytuowana jest na wzgórzu majestatycznie spoglądającym na Atlantyk. To obwarowane murami miasto założone zostało w 1510 roku i stanowi kolebkę architektoniczną czterech wieków jak i prezentuje unikalność kulturową. Ze względu na małą ilość miejsc parkingowych, najlepszym sposobem zwiedzania miasta będzie wędrówka piesza podczas to której będziemy mieć okazję podziwiać, małe brukowane uliczki wraz z kolorowymi kolonialnymi domami, liczne restauracje, butiki, kafejki i sklepiki. Przechadzka po najsłynniejszym deptaku Paseo del la Princesa jak i nadbrzeżną promenadą Paseo de la Muralla, dostarczą nam beztroskiej i romantycznej atmosfery. Konieczną do zobaczenia atrakcją w mieście są także 3 mocno niegdyś ufortyfikowane fortece. Największa z nich to spoglądająca na zatokę San Juan El Morro oraz nieco mniejsze San Cristobal i San Jeronimo wraz z jej militarnym muzeum. Innymi atrakcjami San Juan są, La Fortaleza (będąca siedzibą gubernatora), Katedra San Juan, Casa Balnca (dom będący podarunkiem od króla Charlesa), ulicę Calle del Cristo oraz przyległy Park De Las Palomas wraz z znajdującą się tam kapliczką, Muzeum Pablo Casals, Museo de las Americas (gdzie znajdują się cenne pamiątki z regionu), Casa de los Contrafuertes (najstarszy dom na wyspie), dominikański konwent, wielopoziomowa Plaza Quincentennial wraz z parkiem "wyglądającym na ocean" oraz znajdujące się nieco na przedmieściach Muzeum Antropologii, Uniwersytet Portoryko, ogrody botaniczne oraz słynną fabrykę rumu Bacardi w Catano. Jeżeli poczujemy się choć trochę zmęczeni zwiedzaniem, San Juan oferuje jedne z lepszych plaż na wyspie, takie jak Ocean Park, w dystrykcie Isla Verde i w pobliskiej Carolina. Miłośnicy życia nocnego natomiast powinni udać się do klubu Babylon w hotelu Grand lub też do Condado Plaza. San Juan to także miejsce licznych festiwali i festynów takich jak, festiwal ludowy LeLoLai, muzyki klasycznej i tradycyjnej Casals Festival i Puerto Rico Heineken Jazz Festival, czy też lokalne święto, Dzień San Juan Bautisty jak i festiwal sztuki Inter-American Festival  of Art, afro-amerykański Bomba y Plena Festival oraz Bacardi Arts Festival.

Ponce

Ponce
to najlepsze miejsce na wyspie gdzie można podziwiać pamiątki okresu kolonialnego, co przysłużyło się do nadania jej przydomku "Perły Południa". Ze względu na swoją dużą wartość historyczną znaczne środki finansowe zostały przekazana na renowacje i odbudowę. Będąc w Ponce koniecznie trzeba zobaczyć jego piękny ryneczek Plaza de las Delicias z pięknymi fontannami i znajdującą się tam katedrą oraz stary nadal działający budynek straży pożarnej zwanym "Parque de Bombas". Inne atrakcje miasta to także urząd miasta i najstarszy budynek w mieście - Casa Alcaldía, Muzeum Muzyki Portorykańskiej i Muzeum Sztuki, deptak La Guancha Paseo Tablado, centrum pamiątkowe Indian - Tibes Indian Ceremonial Center oraz plantację kawy Hacienda Buena Vista. Wszyscy, którzy uwielbiają podziwiać przepiękne krajobrazy, lub też robić zdjęcia powinni udać się na górę El Vigia czy też wieżę La Cruz del Vigia, skąd rozpościerają się przepiękne widoki na Ponce oraz łączące się góry z Morzem Karaibskim.

Isle Verde

Isle Verde
to dystrykt w prowincji Carolina, stanowiący od dekad miejsce wakacyjnego wypoczynku w Portoryko. Liczne hotele, restauracje, bary jak i dobre warunki do uprawiania sportów wodnych wraz z leniuchowaniem na plaży przyczyniło się głównie do popularyzacji tego miejsca. Oprócz pięknych plaż jak i pubów i dyskotek Isle Verde zachwyca także wyśmienitymi lokalnym restauracjami jak i przyjaźnie nastawioną lokalną społecznością.

Arecibo

Arecibo
zasiedlone było już w 1556 roku i stało się trzecią hiszpańską osadą. Miasto znane jest także jako La Villa del Capitan Correa co oznacza pamiątkę po toczącej się tu kiedyś bitwie z Brytyjczykami. Główną atrakcją Arecibo jest archeologiczne miejsce zwane Cueva del Indio, wraz z jej wybrzeżami Oceanu Atlantyckiego oraz morską "Jaskinią Indian" - The Cave of the Indian, gdzie na jej ścianach znajdują się prehistoryczne malowidła. Arecibo zasłynęło jednak ze położonej w pobliżu amerykańskiej stacji badawczej kosmosu i obserwatorium, w której to znajduje się jeden z najbardziej zaawansowanych i najdoskonalszych teleskopów na świecie. inne atrakcje Arecibo to także, piękna latarnia morska i park historyczny, rezerwat Cambalache (znajdują się tutaj tak cenne liście eukaliptusa), jezioro Dos Bocas oraz piękne plaże sprzyjające opalaniu i morskim kąpielą takie jak, Las Tunas, Los Negritos, Morillo wraz z plazą i promenadą atlantycką.

Carolina

Carolina zwana jako La Tierra de Gigantes - "Ląd Gigantów", uzyskała swój przydomek dzięki mieszkającemu tu kiedyś jednego z najwyższych ludzi na świecie Don Felipe Brriela. Stanowiła ona niegdyś istotne centrum produkcji cukru, a przepływające przez jej tereny rzeki Grande de Loíza, i Canovanillas odgrywały ważną rolę w handlu dla Portoryko. Godnymi zobaczenia atrakcjami w mieście są; t
or wyścigowy Caribbean Raceway, kręgielnia Carolina Bowling Center oraz plaże Carolina i Pińones.

Wyspa Vieques

Wyspa Vieques
należy do jednej z tak zwanych "Dziewiczych Wysp Hiszpańskich" i swoją popularność zyskała w latach 90-tych, kiedy to zlikwidowano na wyspie amerykańskie bazy wojskowe. Najbardziej znanym i popularnym regionem turystycznym wyspy jest wioska Esperanzas. Dzięki braku rzek spływających z wyspy otaczające ją wody oceaniczne jak i plaże są nieskazitelnie czyste, co zachęca wielu turystów do spędzenia tu swoich wakacji. Piękne plaże Zatoki Słońca stanowią także idealne miejsca do nurkowania, gdzie podziwiać można piękne rafy koralowe. Warto zobaczyć tutaj także Latarnię Morską Punta Mulas oraz fort - El Fortin Conde de Mirasol. osoby pragnące przeżyć prawdziwą przygodę zachęcamy także do wynajęcia samochodu terenowego i udać się na przejażdżkę po bezdrożach wyspy, podczas której to będziemy mogli podziwiać piękne widoki i zrobić mnóstwo pamiątkowych zdjęć.

Aguadilla

Aguadilla
to miejscowość położona w północnej części wyspy słynąca głównie z idealnych warunków do surfowania. Bardzo często odbywają się tutaj także zawody w tej dyscyplinie sportowej o skali światowej na takich plażach jak; Crash Boat, Crash Point, Gas Chambers, Surfer's, Wilderness i Wishing Well. Aguadilla dysponuje również wieloma atrakcjami turystycznymi w tym; budynek Urządu Miasta Aguadilla, dom na drzewie Banyan, fontanna Campanitas de Cristal, Katedra San Carlos Barromeo, pomnik Krzysztofa Kolumba, miejsce obserwacji na miasto i zatokę El Merendero, pomnik rybaka, latarnię Punta Borinquen, rynek i pomnik Rafaela Hernandeza, Tribunal Supremo - czyli budynek sądu oraz fontana Youth i Park Juan Ponce de Leona.

Zobacz zdjęcia z Portoryko 
Portoryko w Obiektywie

Popularny Sport w Portoryko Surfowanie

Surfer w Portoryko

Widok Na Stolicę San Juan

San Juan Portoryko

Widok Na Fort Wyspy Vieques

Portoryko-Vieques

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Portoryko
Portoryko - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Portoryko Hotele
Portoryko WikiPedia
Portal Przewodnik Po Puerto Rico (Ang.)

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012