Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

AMERYKA PÓŁNOCNA
 

Wybierz Państwo

Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Dominika, Dominikana, Grenada, Gwatemala, Haiti, Honduras, Jamajka, Kanada, Kostaryka, Kuba, Meksyk, Nikaragua, Panama, Portoryko, Saint Lucia, Saint Kitts i Nevis, Saint Vincent i Grenadyny, Salwador, Trynidad i Tobago, USA - Stany Zjednoczone Ameryki

SAINT LUCIA

Flaga Saint Lucia

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 620 km2
Ludność: 170 tys.
Stolica: Castries
Ważniejsze Miasta: Micoud, Vieux Fort, Soufriere
Język Urzędowy: angielski
Religie: Chrześcijaństwo
Waluta: Dolar Wschodniokaraibski
Średnia Temperatura:
Latem; 28°C
Zimą: 24°CAtrakcyjność Turystyczna:


Galeria Zdjęć z Saint Lucia

Zdjęcia z Saint Lucia
Saint Lucia, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Saint Lucia (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny St. Lucia ( Saint Lucia) "Twoje Podróże I Wakacje Marzeń".
 

Geografia i Klimat Saint Lucia / Historia Saint Lucia / Ludność i Gospodarka Saint Lucia / Wakacje i Podróże Po Saint Lucia / Castries / Vieux Fort / Zatoka Marigot / Saint Lucia National Rain Forest / Soufriere / Zdjęcia z Saint Lucia / Atrakcje Turystyczne Saint Lucia (Filmy) / Znajdź Hotele W Saint Lucia

 

Przewodnik Saint Lucia

Geografia i Klimat Saint Lucia

Saint Lucia
- to niewielka wyspa pochodzenia wulkanicznego płożona w archipelagu Małe Antyle. W krajobrazie dominują góry, głębokie doliny i bujne lasy równikowe. Szczególnie piękne krajobrazy spotyka się w pobliżu Soufriere, pierwszej osadzie na wyspie założonych przez francuskich kolonialistów. Swoją nazwę miasto to uzyskało od znajdujących się tam gorących źródeł siarkowych (soufre po francusku siarka). Nieodzownym krajobrazem St. Lucia są także piękne piaszczyste i dzikie plaże, oblewane przez ciepłe wody Morza Karaibskiego i Oceanu Atlantyckiego wraz z bogatą ofertą życia podwodnego koralowców i fauny wodnej.

Klimat Saint Lucia -
charakteryzuje się podrównikowymi i wilgotnymi masami powietrza o zróżnicowanej ilości opadów. Ilość opadów w Saint Lucia wacha się od 1400 mm na wybrzeżach, do nawet 4000 mm na terenach górskich. Występują tu także dwie klimatyczne pory roku, sucha (trwająca od stycznia do kwietnia) i deszczowa (od maja do sierpnia).

Historia Saint Lucia

Saint Lucia - zamieszkana niegdyś była przez lud India Arawak, którzy wyparci zostali z tych terenów przez osiedlających się tu Karaibów. Saint Lucia odkryta została przez Krzysztofa Kolumba w 1502, jednak skolonizowana została w XVII przez powiększających swe wpływy Anglików. W latach 1605 i 1638 na wyspie pojawili się także Francuzi, którzy od 1635 zgłaszali swe roszczenia do wyspy. Już w 1650 powstało tutaj także pierwsze osiedle francuskie Soufriere. W 14 lat później wybuchł konflikt brytyjsko-francuski o przejęcie panowania i dominację na wyspie, który ostatecznie zakończył się zwycięstwem Anglików. Od roku 1871, Saint Lucia włączona została do Wysp Zawietrznych, a w latach 1958-1962 weszła w skład Federacji Indii Zachodnich. Dzięki konsekwencji mieszkańców, pragnących otrzymać autonomię wolnego państwa udało się to osiągnąć w 1967 roku aby ostatecznie w 1979 uzyskać pełną suwerenność. W 1983 Saint Lucia, jako członek OPW - Organizacji Państw Wschodniokaraibskich wzięła udział w kierowanej przez USA inwazji na Grenadę. Obecnie głową państwa St. Lucia, jest królowa brytyjska wraz z sprawującym lokalną władzę gubernatorem generalnym.

Ludność i Gospodarka Saint Lucia

Saint Lucia - zamieszkana głównie jest przez potomków niewolników murzyńskich stanowiących aż (87%) i następnie Mulatów (9,1%), rodowitych Indian (2,6%), oraz białych (1,3%). Saint Lucia boryka się także z dużym wskaźnikiem analfabetyzmu wynoszącym tutaj aż 33 %.

Gospodarka Saint Lucia - nastawiona jest głównie na dwie gałęzie, rolnictwo i turystyka. Biorąc pod uwagę swój klimat i piękno wyspy turystyka wypoczynkowa jak i obsługa ruchu z nią związana dają główne dochody państwu jak i jej mieszkańcom. Niegdyś głównym towarem eksportowym w Saint Lucia była trzcina cukrowa i banany, które dostarczają ok. 2/3 dochodów. Na potrzeby rynku wewnętrznego uprawia się tu także, słodkie ziemniaki, maniok, mango, bataty, kakao i orzechy kokosowe. Jeżeli chodzi o sam przemysł to nie jest on zbyt dobrze rozwinięty, a na wyspie znajduje się jedynie kilka zakładów produkujących olej jadalny, mączkę bananową i mączkę z chlebowca oraz popularne gorzelnie rumu. Nieco lepiej wygląda tutaj jedynie rybołówstwo morskie.


 
Hotele Saint Lucia

 

Mapa Saint Lucia

Saint Lucia Mapa

Saint Lucia Strój Ludowy

Saint Lucia Strój Ludowy

Godło Państwa St. Lucia

Godło Saint Lucia

Podróże Po Saint Lucia - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje W Saint Lucia?


Saint Lucia
to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najpiękniejszych wysp karaibskich. Jej znakiem rozpoznawczym są dwa wysokie i z daleka zauważalne szczyty wulkanów, Petit Piton i Gros Piton. Większość wyspy pokryta jest tropikalnymi lasami oraz plantacjami bananów, które tworzą iście karaibski krajobraz. Roztaczająca się na obszarze 12 kilometrów Zatoka Marigot oraz piękne plaże, kryształowo czysta i ciepła woda, możliwość uprawiania sportów wodnych, tropikalna roślinność, kurorty turystyczne jak i bogactwo historyczne, pozwalają śmiało stwierdzić iż Saint Lucia jest jednym z niepowtarzalnych i wyjątkowych miejsc na spędzenie swoich wymarzonych wakacji. Szczególnie ostatnie lata pokazują iż wyspa staję się coraz to bardziej popularna gdyż przybywa na nią co roku coraz to więcej spragnionych słońca i iście karaibskiego wypoczynku turystów.

Castries

Stolica Saint Lucia, Castries
to największe miasto jak i port na wyspie, skąd eksportuje się takie produkty jak; banany, limonki, kokosy, kakao i rum. Samo miasto założone zostało w 1650 roku przez Francuzów a od 1814 przeszło pod panowanie Brytyjczyków. Od 1981 roku Castries stało się także siedzibą Organizacji Państw Wschodnich Karaibów. Stolica Saint Lucia to także ważne miejsce dla cumujących tu wielkich statków wypoczynkowych, które przywożą tysiące turystów. Do jednych z najbardziej popularnych zabytków w Castries, należy,  "Katedra Immaculate Conception". Warto również odwiedzić tu plac główny im. Dereka Walcotta (poety - noblisty), budynek siedziby władz rządowych oraz słynny Fort Charlotte, znajdujący się na szczycie Morne Fortune. Nie mniej jednak najbardziej popularnymi atrakcjami w Castries są miejsca wakacyjnego wypoczynku, w tym plaże, Malabar Beach, Choc Beach, i La Toc Beach.

Vieux Fort

Vieux Fort znajduje się w południowej część wyspy Saint Lucia i jest to drugie pod względem wielkości miasto na wyspie. Podzielone jest ono także na kilka mniejszych dystryktów, w tym Pierrot, Grace, Belle Vue, Zaboo, La Resource, Augier, St.Urban oraz Black Bay i  stanowiło kiedyś ono centrum gdzie produkowano cukier. W ostatnich latach miasto zostało przebudowane aby odzwierciedlać nowoczesność i postęp, nie mniej jednak zachowane zostały tu elementy z czasów kolonialnych, chociażby budowle znajdujące się w okolicy ulicy Clark i obrębie Starego Miasta. To właśnie tutaj odkryjemy prawdziwy duch miasta, z lat panowania na wyspie Francuzów i Brytyjczyków. Dużą atrakcją turystyczną w Vieux Fort jest także odbywający się co tydzień targ, na którym to zakupimy wyśmienite smakołyki z wyspy oraz ryby i owoce morza. Osoby pragnące podziwiać piękną karaibską przyrodę, powinny udać się do rezerwatu przyrody "Maria Islands Nature Reserve", gdzie będziemy mieli okazję podziwiać wychodzące na plaże żółwie morskie i jaszczurki oraz unikalne gatunki roślin. Symbol Vieux Fort to także piękna latarnia morska oraz ruiny murów i armat po znajdującym się tu niegdyś forcie.

Zatoka Marigot

Zatoka Marigot
wygląda tak jakby została celowo stworzona na potrzeby przemysły filmowego. Jej unikalne położenia jak i wygląd przyciągnęły tu nie jedną ekipę hollywoodzką. Ta naturalna zatoka posiada wspaniałą plaże oraz miejsca gdzie będziemy mogli wypożyczyć żaglówkę, skuter wodny czy też po prostu udać się do którejś ze znajdujących się tam wspaniałych restauracji czy barów  i zasmakować przepysznego kreolskiego jedzenia. Zatoka Marigot to niewątpliwie wspaniałe miejsce na spędzenie wakacji, w którym to znajdziemy miejsca na relaksujący i kojący wypoczynek oraz będziemy mieli możliwość spędzić nasz urlop aktywnie, dzięki znajdującej się tu bogatej ofercie rozrywkowej.

Saint Lucia National Rain Forest

Dla wszystkich tych, którzy znudzą się nieco wylegiwaniem na słońcu, polecamy wyprawę po tropikalnych lasach i dżungli wyspy do Saint Lucia National Rain Forest. Zwiedzanie odbywa się tutaj głównie poprzez wyprawę specjalnym samochodem z odkrytym dachem po bezdrożach wyspy oraz pieszo, gdzie będziemy mogli zobaczyć plantacje bananów, poznać malownicze wioski oraz podziwiać piękno przyrody. Podczas naszej wycieczki będziemy mogli także zobaczyć najwyższy szczyt w Saint Lucia, Mount Gimie, podziwiać piękne wodospady w tym słynne Piton Falls, (gdzię będziemy mogli zażyć kąpieli w gorących leczniczych źródłach), zobaczyć La Sikwi - XVIII wieczny młyn oraz przepiękna rybacką wioskę Soufriere. Sam las tropikalny to raj dla miłośników przyrody. Znajdą się tam liczne niespotykane nigdzie indziej rośliny i zwierzęta, których obserwacja w ich naturalnym środowisku pozostawia niesamowite wrażenia.

Soufriere

Soufriere to niewielki port nazwany od górującego na St. Lucia wulkanu (posiadającego krater, skąd wydobywa się siarka), który jest chyba jedynym, na który wjechać można samochodem. Najpiękniejsze widoki znaleźć można tu przy Wodospadach Diamond oraz Mineral Baths jak i w znajdującym się tutaj ogrodach botanicznych. Soufriere posiada także wspaniałe miejsce widokowe na wcześniej wspomniane wulkany, Grand Piton i Petit Piton oraz Les Pitons.

Zobacz zdjęcia z Saint Lucia 
Saint Lucia w Obiektywie

Widok Na Jedną z Pięknych Plaż Saint Lucia

Plaża w Saint Lucia

Latarnia Morska w Vieux Fort

Saint Lucia Vieux Fort

Widok Na Symbol Saint Lucia Wulkan Petit Piton

Saint Lucia Petit Piton

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Saint Lucia
Saint Lucia - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Saint Lucia Hotele

Saint Lucia WikiPedia
Saint Lucia Przewodnik (Ang.)

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012