Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

AMERYKA PÓŁNOCNA
 

Wybierz Państwo

Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Dominika, Dominikana, Grenada, Gwatemala, Haiti, Honduras, Jamajka, Kanada, Kostaryka, Kuba, Meksyk, Nikaragua, Panama, Portoryko, Saint Lucia, Saint Kitts i Nevis, Saint Vincent i Grenadyny, Salwador, Trynidad i Tobago, USA - Stany Zjednoczone Ameryki

SAINT VINCENT I GRENADYNY

Flaga Saint Vincent i Grenadyny

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 390 km2
Ludność: 116 tys.
Stolica: Kingstown
Ważniejsze Miasta: Georgetown, Chateaubelair, Stubbs
Język Urzędowy: angielski
Religie: Chrześcijaństwo
Waluta: Dolar Wschodniokaraibski
Średnia Temperatura:
Latem; 30°C
Zimą: 25°CAtrakcyjność Turystyczna:


Galeria Zdjęć z Saint Vincent i Grenadyny

Zdjęcia z Saint Vincent i Grenadyny
St. Vincent i Grenadyny, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Saint Vincent i Grenadyny (Filmy)


 

Linki Sponsorowane
 
 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny Saint Vincent i Grenadyny "Twoje Podróże I Wakacje Marzeń".
 

Geografia i Klimat Saint Vincent i Grenadyny / Historia Saint Vincent i Grenadyny / Ludność i Gospodarka Saint Vincent i Grenadyny / Wakacje i Podróże Po Saint Vincent i Grenadyny / Kingstown / Wyspa Bequia / Wyspa Mustique / Wyspa Canouan / Wyspa Mayreau / Palm Island / Wyspa Union / Tobago Cays / Zdjęcia z Saint Vincent i Grenadyny / Atrakcje Turystyczne Po Saint Vincent i Grenadyny (Filmy) / Znajdź Hotele W Saint Vincent i Grenadyny

 

Przewodnik Saint Vincent i Grenadyny

Geografia i Klimat Saint Ktts i Nevis

Saint Vincent i Grenadyny
- to niewielkie wyspiarskie państwo na Morzu Karaibskim położone w Archipelagu Małych Antyli oraz części Archipelagu Grenadyny. W skład państwa wchodzi główna wyspa Saint Vincent oraz około 100 mniejszych wysepek zwanymi Grenadyny, z których największe to Bequia, Mustique, Canouan i Union. Wyspa Saint Vincent ma powierzchnię górzystą, którą zdobi najwyższy szczyt będący czynnym wulkanem Soufriere (1234 m n.p.m). Z powodu licznych wybuchów wulkanu, część wyspy ulegała zniszczeniu i zalaniu lawą i pyłem wulkanicznych, co z kolei stworzyło wyjątkowy krajobraz, kiedy to gorąca magma i pył spotkały się z wodami morskimi, tworząc tym samym unikalne wybrzeża wyspy. Położony na południe Archipelag Wysp Grenadyny, to ciąg płaskich i malowniczych wysepek koralowych, stanowiących raj dla uprawiania turystyki wodnej i wypoczynkowej.

Klimat Saint Vincent i Grenadyny -
to podrównikowe wilgotne i tropikalne masy powietrza, z niewielką ilością opadów, podczas pory suchej oraz z silnymi cyklonami i burzami podczas pory deszczowej. Panujące tu całym rokiem wysokie temperatury jak i rafy koralowe oraz tropikalna roślinność porastająca wzgórza wysp sprzyjają turystyce wypoczynkowej jak i aktywnej formie wypoczynku.

Historia Saint Vincent i Grenadyny

Saint Vincent i Grenadyny - odkrył jako pierwszy nie kto inny jak Krzysztof Kolumb w 1498. Jednak pierwszymi Europejczykami, którzy podjęli próby zasiedlenia Saint Vincent byli w XVIII wieku Anglicy. Od 1779 wyspa zajęta była przez Francuzów, jednak na mocy ustaleń podpisanego traktatu wersalskiego powróciła ona ponownie do korony angielskiej. Od tego momentu a dokładnie w 1795 rdzenni mieszkańcy wyspy Karaibowie, wspierani przez wojska Francuskie wzniecili powstanie i wymordowali osadników angielskich. Jednak w niespełna rok później powstanie zostało stłumione przez Brytyjczyków, a większość Karaibów przesiedlono na wyspę Roatan w Zatoce Honduraskiej. Od 1871 roku Saint Vincent wraz z wyspami archipelagu Grenadyny włączone zostały do Wysp Zawietrznych, będących pod panowaniem Brytyjczyków. Następne lata (1958-1962) to przynależność wysp do Federacji Indii Zachodnich, zaś od 1969 Saint Vincent i Grenadyny stowarzyszone zostało z Wielką Brytanią uzyskując jednocześnie pełną autonomią wewnętrzną. Ostateczna niepodległość przyszła w roku 1979 kiedy to oficjalnie proklamowano niepodległość. W tym samym roku państwo przyjęto także do Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, a królowa brytyjska pozostała głową państwa. Od 2002 roku gubernatorem Saint Vincent i Grenadyny jest Sir Frederick Nathaniel Ballantyne, który objął stanowisko po śmierci Charlesa Antrobusa i tymczasowych rządach Moniki Dacon.

Ludność i Gospodarka Saint Vincent i Grenadyny

Saint Vincent i Grenadyny - zamieszkują głównie Murzyni i Mulaci, będący potomkami niewolników przywiezionych z Afryki oraz potomkowie europejskich kolonistów. Większość wyspiarzy prowadzi życie ubogich rolników, lub też zajmuje się obsługą ruchu turystycznego i usługami. Ludność wyznaje religie chrześcijańskie: anglikanie 47%, metodyści 28%, katolicy 13% i inne wyznania.

Gospodarka Saint Vincent i Grenadyny -
nastawiona jest głównie na rolnictwo i eksport produktów rolnych, przede wszystkim bananów, ale także gałkę muszkatołową, bawełnę, kakao oraz bataty. Istotnym działem gospodarki pozarolniczej Saint Vincent i Grenadyny jest turystyka, która przynosi corocznie coraz to więcej wpływów do budżetu państwa. Do głównych partnerów handlowych należą, USA, Kanada i Wielka Brytania.

 
Hotele Saint Vincent i Grenadyny

 

Mapa Saint Vincent i Grenadyny

Mapa Saint Vincent i Grenadyny


Kobieta z Owocami z Saint Vincent i Grenadyny

Owoce z Saint Vincent i Grenadyny

Papuga z Saint Vincent i Grenadyny

Papuga z Saint Vincent i Grenadyny

Podróże Po Saint Vincent i Grenadynach - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje W Saint Vincent i Grenadyny ?


Saint Vincent i Grenadyny
to państwo pięknych karaibskich wysepek, wulkanów, raf koralowych, tropikalnych lasów i unikalnej fauny i flory. Głównym ośrodkiem turystycznym jest wyspa Saint Vincent, dokąd to udaje się najwięcej turystów. Najlepszym sposobem na spędzenie wakacji w Saint Vincent i Grenadyny jest podróżowanie po tych malowniczych wyspach wypożyczoną czy też swoją żaglówką czy jachtem. Będziemy wtedy mieli okazję zobaczyć te najbardziej odległe i dzikie zakątki tego pięknego kraju, a pozostawione wrażenia pozostaną nam na długo w pamięci. Dla tych mniej zamożnych istnieje również możliwość przemieszczania się z wyspy na wyspę kursującymi regularnie promami. Niewątpliwie magnesem przyciągającym turystów do Saint Vincent i Grenadyny są piękne plaże, możliwość podziwiania podwodnego świata w tym pięknych raf koralowych, duże możliwość uprawiania coraz to popularniejszej eko-turystyki oraz niesamowita atmosfera Karaibskich wysp i gościnność ich mieszkańców.

Kingstown

Kingstown
to miasto stolica o duchu iście karaibskim, gdzie swoje duże piętno odznaczyła kultura brytyjska.Kingstown to ważne miasto, pod względem gospodarczym i turystycznym. To właśnie tutaj w porcie morskim znajdują się wielkie statki wycieczkowe przywożące turystów a znajdujący się niedaleko port lotniczy, obsługuje wspólnie z morskim 95% ruchu turystycznego. Centrum miasta usytuowane jest malowniczo tuż nad brzegiem morza, gdzie znajdują się budynki rządowe, katedra St. Geroge's (z pięknymi witrażami i ogrodem) oraz kościół metodystyczny. Inne znane miejsce w mieście to majestatyczna, barokowo-gotycka Katedra Św. Marii. Na placu centralnym znajdują się również stragany lokalnych handlarzy, sklepy spożywcze i rzemieślnicze jak i targ na którym można kupić smakołyki z wyspy. Jedną z atrakcji turystycznych w Kingstown jest także spoglądający na miasto XVIII wieczny Fort Charlotte, w którym to przetrwały w nienaruszonym stanie armaty. Obecnie na miejscu utworzony został Ogród Botaniczny, którego częścią jest właśnie fort. Osoby pragnące udać się na krajoznawczą wycieczkę wędrowną powinny przemierzyć szlaki w dolinie rzeki Omo, gdzie będziemy mieli okazję podziwiać piękne widoki oraz faunę i florę ale także zażyć morskich i słonecznych kąpieli na położonych nieopodal pięknych plażach. Najbliższa stolicy plaża znajduje się na willowo-hotelowym przedmieściu miasta o nazwie Villa oraz w Indiańskiej Zatoce (Indian Bay). Panują tu idealne warunki do uprawiania sportów wodnych jak i znajdują się liczne kurorty i hotele wypoczynkowe Kingstown. Nieopodal znajdują się również małe wysepki dodające uroku temu miejscu. Jedną z nich jest Gołębia Wyspa (Dove Island), na której znajduje się pamiątkowy krzyż mieszkającego tu niegdyś i właściciela wysepki Sylwestra De Freitas.

Wyspa Bequia

Wyspa Bequia
nazywana jest klejnotem Grenadynów, ze względu na swój uroczy stary karaibski charakter oraz przyjazną atmosferę tworzoną przez ludzi. Wyspa Bequia to również idealne miejsce dla wszystkich poszukujących spokoju i relaksującego wypoczynku. Przechadzając się po niej mamy wrażenie iż stanowimy część wielkiej rodziny, która zamieszkuje te tereny od lat, a w lokalnych barach możemy posłuchać opowieści o morskich wyprawach zamieszkujących wyspę żeglarzy. Bequia to przede wszystkim piękne piaszczyste plaże, porośnięte palmami i tropikalną roślinnością, wtopione w krajobraz malownicze małe rybackie wioski, gościnne rodzinne hotele i kurorty oraz przemieszanie nowoczesności z tradycją i kulturą wyspy. Wybierając ją jako miejsce naszych wakacji z pewnością nas nie zawiedzie. Możliwość leniuchowania i kąpieli w kryształowo czystych wodach, sączenia zimnego drinka na bajecznych plażach czy też lokalna kuchnia wraz z życiem nocnym pełnym tańca i lokalnych występów nadają wyspie swój jedyny i niepowtarzalny charakter.

Wyspa Mustique


Mustique to prywatna wyspa położona na południe od Bequia, na której znajdują się liczne luksusowe kurorty, pola golfowe, piękne piaszczyste plaże, oraz wszelkie udogodnienia dla turystów ceniących sobie luksus komfort i wyjątkowość. Jednym z najpiękniejszych miejsc na wyspie jest plaża Macaroni, gdzie niemal śnieżno biały piasek i szmaragdowa woda oblewające jej brzegi tworzą wrażenie iż jest się w raju. Ze względu na to iż jest to prywatna wyspa a wypoczynek na niej odbywa się na zasadzie wynajmu domu letniskowego, znajduje się tu ograniczona liczba turystów i nie jednokrotnie będziemy mieć wrażenie iż jesteśmy jej jedynymi rezydentami. Przejażdżki konne po plażach w świetle zachodzącego słońca, gra w golfa czy tenisa oraz wypoczynek w luksusowych warunkach to jedyny sposób na wakacje w Mustique. Ze względu na swój charakter wakacje tu należy rezerwować dużo wcześniej a jeżeli już się nam uda to trzeba będzie za nie słono zapłacić.

Wyspa Canouan

Canouan to kolejna piękna i magiczna wyspa Saint Vincent i Grenadyny, której głównym ośrodkiem i miastem jest Charlestown. Tworzą ją dwie główne zatoki, Glossy i Friendship oraz Królewski Szczyt (Mount Royal). Wakacje na wyspie Canouan spędza się głównie w luksusowych hotelach, jadając wykwintne dania, a w ciągu dnia leniuchuje na pięknych plażach czy też gra w golfa lub nurkuje w przepięknych rafach koralowych położonych nieopodal wysp Tobago Cays. Szczególnie upodobali sobie tą wyspę znane gwiazdy amerykańskie, których spotkać tu nie jest zbyt trudno. Znajdujące się na wyspie małe kapliczki czy też nawet plaże to także idealne miejsce na zawarcie związku małżeńskiego, będące głównie popularną metodą pobierania się wśród amerykańskich par.

Wyspa Mayreau

Mayreau to najmniejsza spośród zamieszkanych wysp łańcucha Grenadyn. Wybrzeża wyspy są przeważnie skaliste za wyjątkiem nielicznych zatok, w których ukryły się piękne plaże. Na wyspie znajduje się chyba jeden z piękniejszych na Karaibach kamienny katolicki kościółek wzniesiony na szczycie wzgórza. Co ciekawe na wyspie nie ma elektrowni elektrycznej dlatego też, podczas zmierzchu uruchamiane są tu agregatory spalinowe lub też czerpie się ją z akumulatorów. Mayreau to niewątpliwie wyspa, którą warto odwiedzić jednak przy tak bogatej ofercie wypoczynkowej w Saint Vincent i Grenadyny nie należy ona do czołowych miejsc wakacyjnego wypoczynku.

Palmowa Wyspa Czyli Palm Island

Palm Island
to kolejna prywatna wyspa, która jak już sama nazwa wskazuje obfituje w dużą ilość drzew palmowych w tym głównie kokosowych. Przepiękne krajobrazy, luksusowe hotele jak i nadmorskie plaże nadają jej wyjątkowego charakteru. Uznana jest ona jako jedna z najpiękniejszych prywatnych wysp Morza Karaibskiego. Do jej głównych atrakcji należy szeroki wachlarz możliwości w tym głównie uprawiania wszelkich sportów wodnych (można udać się tutaj na rejs wokół położonych blisko wysp), a także spędzić wakacje na bardzo wysokim ekskluzywnym poziomie. Bardzo popularną formą wypoczynku jest tutaj wypożyczenie kajaku i przemierzanie jej cudownych kryształowych wybrzeży.

Wyspa Union

Wyspa Union
nazywana jest często Tahiti Indii Zachodnich, i zdobi ją szczyt wulkanu Mount Parnassus. Wyspa słynie z dużej ilości cumujących tu jachtów, którymi podróżują turyści przemierzający tereny Morza Karaibskiego. Znajdują się tutaj również luksusowe hotel oraz niewielki port lotniczy, który znacznie ułatwia przemieszczanie się między wyspami. Popularną formą wypoczynku oprócz oczywiście nurkowania, kąpieli morskich jak i wylegiwania się na plaży jest także udanie się na safari samochodem terenowym po bezdrożach wyspy. Osoby szukający bardziej aktywnej formy wypoczynku mogą wynająć rower czy też udać się na wędrówkę pieszą po bogatej w unikalną przyrodę wyspie.

Tobago Cays

Tobago Cays to jedne z najlepszych i najcudowniejszych miejsc na świecie do uprawiania sportów wodnych w tym głównie nurkowania. Idealną formą wypoczynku jest udać się tutaj wynajętym jachtem czy też żaglówką, a następnie całymi dniami podziwiać piękne rafy koralowe, zażywać morskich kąpieli oraz cieszyć się promieniami słonecznymi. Tobago Cays tworzą niewielkie wysepki oraz liczne piaszczyste łachy, tworzące tak zwany Park Morski - Marine Park. Oprócz podwodnego świata będziemy mieli także okazję podziwiać liczne gatunki ptaków oraz wychodzące z morza ogromne żółwie morskie.

Zobacz zdjęcia z Saint Vincent i Grenadyny
 
Saint Vincent i Grenadyny w Obiektywie

Widok Na Plażę Na Wyspie Saint Vincent

Plaża w Saint Vincent i Grenadyny

Żaglówka Podczas Zachodu Słońca Na Morzu Karaibskim

Zachód Słońca

Kajaki Na Plaży Palmowej Wyspy

Palm Island Grenadyny

Więcej zdjęć z Saint Vincent i Grenadyny
Saint Vincent i Grenadyny - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Saint Vincent i Grenadyny WikiPedia
Podróże po St. Vincent i Grenadyny Wspomnienia
Portal dotyczący St. Vincent i Grenadyny (Ang.)

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012