Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

AMERYKA PÓŁNOCNA
 

Wybierz Państwo

Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Dominika, Dominikana, Grenada, Gwatemala, Haiti, Honduras, Jamajka, Kanada, Kostaryka, Kuba, Meksyk, Nikaragua, Panama, Portoryko, Saint Lucia, Saint Kitts i Nevis, Saint Vincent i Grenadyny, Salwador, Trynidad i Tobago, USA - Stany Zjednoczone Ameryki

SALWADOR

Flaga Salwadoru

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 21000km2
Ludność: 6,8 mln
Stolica: San Salwador
Ważniejsze Miasta: Santa Ana, San Miguel, Acajutla, La Union
Język Urzędowy: hiszpański
Religie: Chrześcijaństwo
Waluta: Colon
Średnia Temperatura:
Latem; 27°C
Zimą: 23°CAtrakcyjność Turystyczna:


Galeria Zdjęć z Salwadoru

Zdjęcia z Salwador
Salwador, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Salwadoru (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny Salwador "Twoje Podróże I Wakacje Marzeń".
 

Geografia i Klimat Salwadoru / Historia Salwadoru / Ludność i Gospodarka Salwadoru / Wakacje i Podróże Po Salwadorze / San Salwador / Costa Del Sol / Park Narodowy El Imposible / Santa Ana / Park Narodowy Montecristo / La Libertad / La Palma / Cerro Verde / Zdjęcia z Salwadoru / Atrakcje Turystyczne Salwadoru (Filmy) / Znajdź Hotel Na Wakacje i Podróże

 

Przewodnik Salwador

Geografia i Klimat Salwadoru

Salwador
- to jeden z mniejszych krajów Środkowej Ameryki, graniczący z Hondurasem i Gwatemalą. Salwador to także państwo o bardzo dużym stopniu zaludnienia przypadającym na 1 km2 (prawie 300 mieszkańców). Ukształtowanie powierzchni państwa tworzą, na północy pasmo górskie Sierra Madre, którego szczyty sięgają 2169 m n.p.m., zaś na południu nieco wyższe pasmo Cadena Costero (2386 m n.p.m.). Między tymi górami w tak zwanym rowie tektonicznym przepływa największa rzeka Salwadoru, Lempa. Salwador to także kraina wulkanów. Znajduje się ich tutaj aż 61 (w tym czynne i wygasłe), które wraz z najwyższymi, Santa Ana (2386 m n.p.m.), San Vicente (2173 m) i San Miguel (2132 m) tworzą niepowtarzalny krajobraz tego państwa. Ze względu na swoją charakterystykę górzysto wyżynną, większość ludności skupia się na żyznych terenach środkowej części kraju, gdzie znajdują się wielkie plantacje kawy, małe gospodarstwa rolne oraz występują liczne lasy liściaste (głównie dębowe) i szpilkowe.

Klimat Salwadoru
- to klimat podzwrotnikowy gorący wilgotny z średnimi temperaturami wynoszącymi 23-25°C na wybrzeżu i znacznymi opadami sięgającymi 1800-2400 mm. Występują tutaj charakterystyczne dla regionu dwie pory roku: sucha od listopada do kwietnia i deszczowa od maja do października.

Historia Salwadoru

Salwador - przed podbojem Hiszpanów w 1524 zamieszkiwany był przez plemiona indiańskie pozostające pod wpływem Majów, później Tolteków. Po przybyciu tu Hiszpanów powstało także pierwsze miasto na tych terenach (obecna stolica państwa) San Salwador (co oznacza "zbawiciel"). Do 1539 oddziały hiszpańskie dowodzone przez P. de Alvarado, podbiły i przejęły władzę w tutejszym królestwie Cuzcatlan, włączając je do terenów Nowej Hiszpanii. Bezpośrednia władza na terenach Salwadoru należała jednak do gubernatora Gwatemali. Początki XIX w., sprzyjały rozwojowi dążeniom niepodległościowym, kiedy to trwająca w Europie kampania hiszpańska Napoleona I., pozwoliła odsunąć sprawy kolonialne na dalszy plan. W 1810 centralną część wicekrólestwa Nowej Hiszpanii objęło powstanie zbrojne prowadzone przez M. Hidalga y Costillę i J.M. Morelosa y Pavona, które niemniej jednak zostało stłumione ale nigdy całkowicie nie wygasło. Ostateczny upadek Królestwa Nowej Hiszpanii na tych terenach nastąpił w 1821, kiedy to Salwador został włączony do utworzonego przez generała A. de Iturbide nowo powstałego cesarstwa Meksyku. Po rozpadzie cesarstwa (1823) kraj przystąpił do Federacji Ameryki Środkowej a od roku 1841 stały się samodzielną republiką. Początki samodzielności nie były łatwa dla Salwadoru, kiedy to władzę sprawowały rządy autorytarne. Lata II Wojny Światowej, i przyłączenie się do koalicji z USA pozwoliły jednak na późniejsze polepszenie sytuacji gospodarczej w kraju, jednak wojna domowa lat 80-tych jak i destabilizacja pogorszyły sytuację w kraju. Obecnie, od kiedy to w 2003 Salwador zawarł porozumienie o wolnym handlu z USA sytuacja nieco się ustabilizowała i ulega poprawie.

Ludność i Gospodarka Salwadoru

Salwador - zamieszkany jest głównie przez Metysów (89%), Indian (10%), ponadto ludność białą i Chińczyków. Jest to także kraj o bardzo dużym wskaźniku zaludnienia w stosunku do swojej niewielkiej powierzchni. Dużym problemem w kraju obecnie jest dość wysoki stopień analfabetyzmu, wynoszący aż 20%.

Gospodarka Salwadoru - nastawiona jest głównie na eksport takich towarów jak; kawa, bawełna, kukurydza i trzcina cukrowa, a na rynek wewnętrzny takie towary jak; ryż, proso, bób, tytoń, kakaowce. Rozwinął się tutaj także przemysł spożywczy w tym zakłady przeróbki kawy, gorzelnie i olejarnie. Głównymi partnerami handlowymi Salwadoru Stany Zjednoczone, Gwatemala i Meksyk.
Coraz większe znaczenie dla gospodarki nabiera także turystyka.

 
Hotele

 

Mapa Salwadoru

Mapa Salwadoru

Salwador Strój Ludowy

Salwador Strój Ludowy

Malarstwo Na Rzeźbie z La Palma

Salwador Malarstwo

Podróże Po Salwadorze - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje W Salwadorze ?


Salwador
, z powodu chaosu jaki panował tu przez ostatnie lata, nie należał do czołowych miejsc na spędzenie wakacji czy podróży, nie mniej jednak posiada dość spory wachlarz atrakcji turystycznych. Większość z przybyłych tu turystów szuka wakacyjnego wypoczynku na plażach, jednak duża część pragnie także poznać dość burzliwe okresy historii Salwadoru, poprzez podziwianie starych fortec, armat i innych pozostałości po rewolucji. Nieodzownym krajobrazem Salwadoru jak i atrakcją tego państwa, są liczne wulkany oraz rolnicze doliny, upiększone posiadłościami z czasów kolonialnych i ziemskich oraz mniejsze miasteczka, w których liczne białe kościółki wraz z brukowanymi uliczkami i kolonialnymi domami stwarzają unikalną atmosferę.

San Salwador

San Salwador to stolica państwa Salwador, która niejednokrotnie ucierpiało podczas często nawiedzających te tereny trzęsienia ziemi. Z tego też powodu większość kolonialnych budynków uległa zniszczeniu a pozostały jedynie te, które można było jeszcze uratować. Centrum miasta wraz z rynkiem głównym Barrios to miejsce gdzie skupiają się ciekawsze atrakcje miasta. Znajdują się tam liczne pomniki, Pałac Narodowy oraz niedawno odrestaurowana katedra. Nieopodal Pargue Libertad znajduje się także godny zobaczenia pomnik wolności, kościół Rosario i pałac biskupi. Aby podziwiać piękne widoki należy udać się do Parque Balboa, skąd wiodąca droga doprowadzi nas do Carro Chulo i do miejsca widokowego Puerta del Diablo. Głównym powodem jednak, dla którego warto odwiedzić San Salwador jest możliwość udania się na jednodniowe wycieczki, chociażby do słynnego jeziora Ilopango, wulkanu San Salwador oraz takie miejsca jak Sansonate, Cerro Verde, Ichanmiche i Zacetocoluca.

Costa Del Sol

Costa Del Sol
, to przede wszystkim piękne piaszczyste plaże i dech zapierające widoki Oceanu Spokojnego. Znajdują się tutaj także jedne z lepszych miejsc do surfowania szczególnie w okolicach plaży Tesoro. Liczne hotele i kurorty w regionie sprawiają iż Costa Del Sol w Salwadorze przyciąga dużą liczbę turystów.

Park Narodowy El Imposible

Park Narodowy El Imposible
, to niewątpliwie jedno z piękniejszych miejsc w Salwadorze. Zanim się jednak do niego udamy należy pamiętać aby dokonać wcześniejszej rezerwacji. Park ten to idealne miejsce na wędrówki piesze, podczas których będziemy mieli możliwość wybrać jedną z trzech tras. Trasa pierwsza to kilometrowy odcinek, gdzie będziemy mogli podziwiać piękna przyrodę, trasa druga to liczący 6-7km odcinek gdzie zobaczyć będziemy mogli dwie przepływające przez park rzeki, zaś trzecia o długości 9km prowadzi do najwyższego punktu w parku Cerro Leon. Bez względu, na którą trasę jaką zdecydujemy się wybrać, należy pamiętać przed wyprawą aby zabezpieczyć się w przekąski i wodę do picia, gdyż wysokie temperatury u wyczerpujący spacer może mieć nie korzystne skutki.

Santa Ana

Santa Ana to drugie co do wielkości miasto w Salwadorze, położone w okolicach pól uprawnych kawy i trzciny cukrowej. Santa Ana słynie także z dużej ilości zachowanych budynków kolonialnych i wulkanu o tej samej nazwie. Główną atrakcją w mieście jest budynek teatru, katedra oraz liczne kościoły o architekturze kolonialnej w tym najpiękniejszy, El Calvario. Będąc w Santa Ana, warto jest również udać się do pobliskich ruin Majów w Tazumal i miasta Chalchuapa.

Park Narodowy Montecristo

Park Narodowy Montecristo
położony jest przy granicy z Hondurasem i Gwatemalą i słynie głównie z wyjątkowego tropikalnego mikroklimatu oraz licznych rzadkich roślin i gatunków zwierząt regionu. Znajduje się tutaj także wiele gatunków zwierząt będących na liście zagrożonych wymarciem ale także są i takie, o których istnieniu dopiero się dowiadujemy. Z tego też powodu, Montecristo stanowi z pewnością idealne miejsce dla osób pragnących spędzić swój wypoczynek na łonie dzikiej i majestatycznej przyrody, wraz z możliwościami jej podziwiania i podglądania.

La Libertad

La Libertad
to najpiękniejsze miejsce i prowincja w Salwadore ale także i w rejonie Ameryki Środkowej. To właśnie tutaj znajdują się piękne dziewicze plaże, które swoją unikalnością zauroczyły już niejednego turystę. La Libertad to także doskonałe miejsca dla surferów, którzy tłocznie przybywają tu co roku aby zmierzyć się z jednymi z większych fal w Ameryki Środkowej.

La Palma

La Palma
to miejsce gdzie mieszkają liczni artyści, w tym głównie rzeźbiarze i malarze. To właśnie tutaj możemy zakupić jedne z piękniejszych pamiątek z Salwadoru jak i całego regionu Ameryki Środkowej, w tym najbardziej znane malowidła na drewnie. Region La Palmato tereny nieco chłodniejsze i górzyste gdzie znajdują się wysokie góry wraz z najwyższym szczytem Salwadoru. To właśnie wspinaczka i wędrówka na ten szczyt jest jedną z najbardziej popularnych form aktywnego wypoczynku w regionie. Samo miasteczko zaurocza białymi niewielkimi domkami pokrytymi czerwoną dachówką jak i przecinającymi je brukowanymi uliczkami.

Cerro Verde

Cerro Verde to park narodowy, który słynie głównie z możliwości odwiedzenie znajdującego się i nadal aktywnego wulkanu. Główną atrakcją w regionie jest możliwość odbycia długich wędrówek i spacerów podczas to których będziemy mieli okazję zatrzymać się na jednym z wielu punktów widokowych i podziwiać prawdziwe piękno Salwadoru. Jednym z takich miejsc jest Lago Coatepeque, malownicze jezioro wypełniające wulkaniczną kalderę.

Zobacz zdjęcia z Salwadoru 
Salwador w Obiektywie

Wzgórza Puerta Del Diablo - San Salwador

San Salwador Puerta Del Diablo

Wulkan Santa Ana

Santa Ana

Pozostałości Po Kulturze Majów w Salwadorze

Salwador Pozostałości Po Kulturze Majów

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Salwadoru
Salwador - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Rezerwacja Hoteli
Salwador WikiPedia
Relacje z Podróży Po Salwadorze
Portal - El Salvador

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012