Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

AMERYKA PÓŁNOCNA
 

Wybierz Państwo

Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Dominika, Dominikana, Grenada, Gwatemala, Haiti, Honduras, Jamajka, Kanada, Kostaryka, Kuba, Meksyk, Nikaragua, Panama, Portoryko, Saint Lucia, Saint Kitts i Nevis, Saint Vincent i Grenadyny, Salwador, Trynidad i Tobago, USA - Stany Zjednoczone Ameryki

TRYNIDAD I TOBAGO

Flaga Trynidad i Tobago

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 5130 km2
Ludność: 1,3 mln
Stolica: Port of Spain
Ważniejsze Miasta: San Fernando, Bonasse, California, Plymouth
Język Urzędowy: angielski
Religie: Chrześcijaństwo, Hinduizm
Waluta: Dolar Trynidadu i Tobago
Średnia Temperatura:
Latem; 29°C
Zimą: 23°CAtrakcyjność Turystyczna:


Galeria Zdjęć z Trynidad i Tobago

Zdjęcia Z Trynidad i Tobago
Trynidad i Tobago, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Trynidad i Tobago (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny Trynidad i Tobago "Twoje Podróże I Wakacje Marzeń".
 

Geografia i Klimat Trynidad i Tobago / Historia Trynidad i Tobago / Ludność i Gospodarka Trynidad i Tobago / Wakacje i Podróże Po Trynidad i Tobago / Port of Spain / Chaguaramas / Diego Martin / Marabella / San Fernando / Wyspa Tobago / Zdjęcia z Trynidad i Tobago / Atrakcje Turystyczne Trynidad i Tobago (Filmy) / Znajdź Hotel Na Wakacje i Podróże

 

Przewodnik Trynidad i Tobago

Geografia i Klimat Trynidad i Tobago

Trynidad i Tobago
- obejmuje dwie główne wyspy Trynidad i Tobago i 21 mniejszych wysepek, leżących u wybrzeży Wenezueli. Największa wyspa Trynidad stanowi pod względem geologicznym przedłużenie Gór Karaibskich z północno-wschodniej Wenezueli, i tworzą ją Góry Północne, Środkowe i Południowe wraz z licznymi wartko płynącymi rzekami, wodospadami oraz pięknymi plażami. Między pasami górskimi rozpościera się obniżenie, w którym występują tu rzadkie wulkany błotne oraz naturalny wypływ smoły tzw. Jezioro Asfaltowe (Pitche Lake). Wyspa Tobago to obszary górzyste z najwyższym szczytem (576 m.n.p.m.), które oblewają wody Morza Karaibskiego oraz łańcuch raf koralowych. Gęsty las równikowy porastający wyspę to także idealne schronienie dla wielu rzadkich gatunków zwierząt i roślinności.

Klimat Trynidad i Tobago
- to gorący i wilgotny klimat równikowy, łagodzony przez wiatry pasatowe, które przynoszą opady sięgające 3000 mm rocznie. W odróżnieniu od wysp Małych Antyli, Trynidad i Tobago nie nawiedzają huragany co sprzyja turystyce wypoczynkowej w tym państwie.

Historia Trynidad i Tobago


Trynidad i Tobago - w okresie prekolumbijskim zamieszkany był przez Indian Arawak (Wyspa Trynidad), oraz Karaibów (Wyspa Tobago). Wyspy odkryte zostały przez Krzysztofa Kolumba w 1498 roku i włączone do królestwa Hiszpanii, którzy od 1532 roku uznali je za swoje ziemie kolonialne. Wyspy te był dla Hiszpanów miejscami upraw tytoniu, kakao i trzciny cukrowej przy których pracowali lokalni Indianie w późniejszym okresie niewolnicy sprowadzani z Afryki. W latach 1639-1693 wyspa Tobago przynależała do Polski (a ściślej do Księstwa Kurlandii, polskiego lenna). W pod koniec XVII wieku wyspę Trynidad opanowali Brytyjczycy, którzy w 1802 roku przejęli ją od Francuzów. Połączenie Wysp w jedno państwo, które miało miejsce w pierwszej połowie XX wieku rozpoczęło proces imigracji zarobkowej. Od roku 1946 została rozszerzona autonomia jednak brak stabilizacji w kraju spowodował wybuch konfliktów rasowych i etnicznych. W latach 50 rozpoczęto proces zjednoczenia podczas, którego narodził się ruchu na rzecz niepodległości, wśród wszystkich grup etnicznych. Ruch ten kierowanym był przez E.E. Williamsa i jego partię Ludowy Ruch Narodowy (PNM). Od 1958 roku Trynidad i Tobago wchodziły w skład Federacji Indii Zachodnich a w1962 uzyskały niepodległość jako jedna z pierwszych brytyjskich kolonii, zaś w 1976 roku państwo przekształcone było w republikę.

Ludność i Gospodarka Trynidad i Tobago

Trynidad i Tobago - zamieszkany jest głównie przez Murzynów (43%), Hindusów (36%), Mulatów (16%), Białych (2%), i Chińczyków (1%). Średnia gęstość zaludnienia w Trynidad i Tobago to 216 osób/km2, jednak niepokojącym wskaźnikiem jest ujemny przyrost naturalny na wyspie. Również struktura wyznaniowa wysp jest mocno zróżnicowana i przedstawia się następująco; katolicy 32%, protestanci 28%, hinduiści 24%, muzułmanie 6%.

Gospodarka Trynidad i Tobago -
oparta jest na wydobyciu takich surowców jak ropa naftowa, gaz ziemny, boksyty i asfalt. Nadal ważną gałęzią gospodarki pozostaje także rolnictwo i uprawa, trzciny cukrowej, kakaowca, ryżu, kawy, bananów i warzyw. Rozwinęła się także hodowla bydła, kóz, owiec oraz rybołówstwo, w tym głównie połów krewetek. Ze względu na swój wyspiarski charakter jak i piękne warunki naturalne, Trynidad i Tobago to także coraz popularniejsze miejsce wakacyjnego wypoczynku i duży wzrost znaczenia turystyki i obsługi jej ruchu dla dochodów państwa.

 
Hotele

 

Mapa Trynidad i Tobago

Mapa Trynidad i Tobago

Trynidad i Tobago Strój Ludowy

Strój Ludowy Trynidad i Tobago

Marlin - Popularna Ryba Morska W Trynidad i Tobago

Ryba Marlin

Podróże Po Trynidad i Tobago - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje W Trynidad i Tobago?


Trynidad i Tobago
(a ściślej wyspa Tobago), to miejsce akcji słynnej powieści autorstwa Daniela Defoe - "Robinson Crusoe". Fakt ten z pewnością porusza naszą wyobraźnie i daje już nam pierwszy obraz tego dzikiego i wspaniałego państwa i jego wysp. To położone pomiędzy Morzem Karaibskim a Oceanem Atlantyckim państwo, oferuje jedne z najlepszych miejsc na spędzenie urlopu czy wymarzonych wakacji w regionie. Dużą atrakcją wysp jest ich unikalna przyroda (w tym rzadkie gatunki ptaków i motyli), oraz możliwość spędzenia wakacji wypoczynkowych w połączeniu z prawdziwą iście "robinsonowską" przygodą. Poza wspaniałą przyrodą i tropikalnym klimatem, Trynidad i Tobago to także miejsce gdzie życie nocne nigdy nie umiera a organizowane często festyny i festiwale stanowią kolejny atut dla wyboru tegoż państwa na miejsce swojego wypoczynku. Swoją przygodę z tym krajem rozpoczynam więc od stolicy Trynidad i Tobago - Port Of Spain.

Port of Spain

Port of Spain
przeżywa w ostatnich latach prawdziwy rozkwit gospodarczy i turystyczny. Główną atrakcją miasta i stolicy kraju są odbywające się tutaj festiwale, zaś sama zabawa przenosi się na ulice i lokalne bary, kluby i restauracje i trwa do białego rana. Samo miasto a w zasadzie jego mieszkańcy roztaczają wokół siebie bardzo przyjemną atmosferę, co z pewnością umili nam pobyt. Łączące się tutaj tropikalne lasy wraz z wodami Zatoki Paria, tworzą niesamowite widoki i tropikalny wakacyjny klimat w mieście. Sercem i głównym punktem turystycznym w mieście jest Park Queens Savannah oraz Promenada Brian Lara. Większość codziennego życia jak i biurowce i budynki rządowe znajdują się w przy placu - Woodford Square. Znajduą się tam sądy, parlament, biblioteki oraz Katedra Holy Trinity. Woodford Square to także park pełen zieleni, pięknych stylowych ławeczek, fontann gdzie zazwyczaj w okolicach południa zaludnia się osobami pracującymi w pobliżu a mającymi swoją przerwę na lunch. Inna dzielnica Belmont, to z kolei stare pokolonialne budynki, zamieszkane przez średnią klasę społeczeństwa. Dzielnicę tą charakteryzują wąskie, czasami brukowane uliczki oraz słynie z zamieszkujących te okolicę artystów i architektów. Samo miasto Port of Spain charakteryzują przede wszystkim liczne parki które porozrzucane są po licznych dzielnicach , takich jak; Woodbrook, St. Clair, oraz St. James i Mucurapo.

Chaguaramas

Chaguaramas
to region położony w północno-zachodniej części wyspy Trynidad, który słynie głównie z wspaniałych miejsc do żeglowania, plaż oraz tropikalnych lasów porastających jego wyżynne tereny. Liczne małe wysepki rozsiane przy brzegach wyspy, małe dzikie plaże oraz popularne miejsca i kurorty wypoczynkowe, pełne dobrych hoteli, restauracji barów, sprawiają iż turystyka wypoczynkowa stanowi główną atrakcję regionu. Miejsce to przypodobali sobie także żeglarze, którzy cumują to swoje łodzie w zatoce aby następnie udać się na ląd i udać się chociażby do Parku Narodowego Chaguaramas. Znajdują się tutaj unikalne gatunki roślin i zwierząt w tym "czerwona małpa", ale przede wszystkim jego atrakcyjność skupia się wokół pięknych widoków, wodospadów Edith, jaskini Gasparee, ścieżki rekreacyjnej Macqueripe i Covign River, słonego stawu Chacachacare oraz latarni morskiej o tej samej nazwie.

Diego Martin

Diego Martin to gęsto zaludnione miasto położone w północno-zachodniej części wyspy Trynidad, malowniczo położone Dolinie North Range. Swoją nazwę zawdzięcza hiszpańskiemu podróżnikowi - Don Diego
Martin. Do samego miasta wlicza się także liczne malownicze wioski, takie jak; Congo, Diamond Vale, Green Hill, Patna, Petit Valley, La Puerta, Rich Plain, River Estate i Sierra Leone. Z pośró tych wszystkich miejsc najatrakcyjniejsze są Patna (odzwierciedlająca kulturę zamieszkujących tu niegdyś hinduskich niewolników) oraz "Congo (zamieszkana niegdyś przez niewolników z Afryki). Będac w Diego Martin należy zobaczyć także historyczny Młyn Wodny a także pobliskie wodospady Blue Range. Okolice te charakteryzuje również wielo kulturowość społeczeństwa oraz możliwość podpatrzenia prawdziwego życia jakie toczy się na wyspie.

Marabella

Marabella
to miasteczko, które z wioski rybackiej zamienione zostało luksusowymi hotelami, a w szczególności prywatnymi willami i domami. Oprócz pięknych plaż i idealnych warunków do spędzenia wymarzonych wypoczynkowych wakacji, na pływaniu, nurkowaniu, grze w golfa, tenisa czy po prostu wylegiwaniu się na słońcu, Marabella oferuje również możliwość zwiedzania zabytków. Warto odwiedzić tu ruiny starej fortecy Moorish, ulicę Calle Alonso de Bazán, przy której znajduje się Galeria Sztuki - Contemporary Spanish Print Gallery, Kościół (1505) Iglesia de la Encarnación, Plaza de los Naranjos (gdzie znajdują się budynki władz miasta), park Avenida Ricardo Soriano, promenadę Paseo Marítimo oraz wspaniałą restaurację Milla de Oro. Jedną z ważnych atrakcji w mieście jest także zatoka i port Puerto Banús, gdzie niejednokrotnie przyjeżdżają tu wielkie gwiazdy światowego kalibru i cumują tu swoje jachty. To właśnie tu wielu paparazzi stara się zrobić zdjęcia, jednej z gwiazd, które przyniosą im duże pieniądze.

San Fernando

San Fernando to miasto w zachodniej części wyspy Trynidad, nad zatoką Paria. Niewątpliwie główną atrakcją miasta jest Wzgórze San Fernando, skąd możemy podziwiać cały region oraz zobaczyć ląd Wenezueli jak i Ameryki Południowej. Główną ulicą w mieście jest Harris Promenade, przy której to znajduje się wiele budynków rządowych, szkół i kościołów. Na dobrą sprawę całe życie towarzyskie jak i zawodowe związane jest z tą promenadą, gdzie znajdują się liczne restauracje bary czy też miejsca pracy lokalnej społeczności. Przy ulicy tej znajduje się także ostatnia na wyspie zmontowana parowa kolej, która obecnie służy jako pomnik i atrakcja turystyczna.

Wyspa Tobago

Mniejsza
wyspa Tobago, niejednokrotnie nazywana jest klejnotem Karaibów. Będąc czystą, nie dotkniętą przez cywilizację wyspą, na której ruch turystyczny jest limitowany, Tobago stało się jednym z tych miejsc, na których spędzenie wakacji należy do czegoś wyjątkowego. Nie ma tu dużych sklepów, restauracji czy też hoteli na najwyższym poziomie, a życie na wyspie skupia się raczej wokół małych rybackich wiosek, gdzie znajduje się kilka sklepów, restauracji, destylarnia rumu, domy wypoczynkowe i kwatery prywatne. Najbardziej rozbudowane tereny to miejscowość Crown Point, gdzie znajduje się nieco więcej sklepów, restauracji, lepsze hotele i lotnisko wyspy. Innym miejscem, przeżywającym znaczne ożywienie jest miasto (stolica wyspy) Scarborough, gdzie znajduje się port, do którego to wpływają statki wycieczkowe. Oprócz w/w miejsc, wyspa Tobago to prawdziwy skansen przyrody. Piękne plaże, wodospady, kryształowe wody wybrzeża wraz z cudownymi rafami koralowymi i podwodnym światem morskim, nieustający okres wegetacji tropikalnych lasów jak i jedyne w swoim rodzaju miejsca obserwacji rzadkich gatunków ptaków (głównie na nie zaludnionej wyspie Małe Tobago), sprawiają iż wypoczynek tu można porównać do przygody jaką przeżył właśnie wszystkim znany bohater Robinson Crusoe.

Zobacz zdjęcia z Trynidad i Tobago
 
Trynidad i Tobago w Obiektywie

Kolonialne Miasto i Krajobraz Trynidad i Tobago

Trynidad i Tobago

Świątynia Hinduska w Port Of Spain

Port Of Spain

Wyspa Tobago Pigeon Point

Tobago Pigeon point

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Trynidad i Tobago
Trynidad i Tobago - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Rezerwacja Hoteli
Trynidad i Tobago WikiPedia
Artukuł o Trynidad i Tobago
Przewodnik po Wyspie Tobago (Ang.)

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012