Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

AMERYKA POŁUDNIOWA
 

Wybierz Państwo

Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Ekwador, Gujana, Kolumbia, Paragwaj, Peru, Surinam, Urugwaj, Wenezuela.
 

ARGENTYNA

Flaga Argentyny

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 2766890 km2
Ludność: 40,1 mln.
Stolica: Buenos Aires
Ważniejsze Miasta: San Juan, Cordoba, La Plata
Język Urzędowy: hiszpański
Religie: chrześcijaństwo
Waluta: Peso Argentyńskie
Średnia Temperatura:
Latem (styczeń); 24 °C
Zimą: (czerwiec): 12
°C


Atrakcyjność Turystyczna:


Galeria Zdjęć z Argentyny

Zdjęcia z Argentyny
Argentyna, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Argentyny (Filmy)


 
Linki Sponsorowane
 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny Po Argentynie "Twoje Podróże I Wakacje Marzeń".

 

Geografia i Klimat Argentyny / Historia Argentyny / Ludność i Gospodarka Argentyny / Wakacje i Podróże po Argentynie / Buenos Aires / Cordoba / Wodospady Iguazu / Patagonia / Pampa / Zdjęcia z Argentyny / Atrakcje Turystyczne Argentyny (Filmy) / Znajdź Hotele W Argentynie

 

Przewodnik Po Argentynie

Geografia i Klimat Argentyny

Argentyna -
to państwo położone w południowo-wschodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Atlantyckim, graniczące z Chile, Boliwią, Paragwajem, Brazylią i Urugwajem. Argentyna geograficznie podzielona jest na dwa regiony: wschodni - nizinny (Nizina La Platy) oraz zachodni, górzysto-wyżynny, z Patagonią, Puną de Atacama oraz Andami (najwyższy szczyt Aconcagua liczy 6960 m n.p.m.) Tereny nizinne podzielić można na 3 krainy; Gran Chaco (północne obszary), Międzyrzecze Argentyńskie (pomiędzy dolinami rzek Parana i Urugwaj) oraz Pampę (obejmująca południe regionu). Tereny gór Andy to natomiast obszary aktywne sejsmicznie gdzie występują liczne czynne wulkany. Argentyna poprzecinana jest również licznymi rzekami (La Plata, Parana z Paragwajem i Urugwajem, Colorado, Negro, Chubut), które znajdują swoje ujście w Oceanie Atlantyckim. Na obszarach Argentyny występują również liczne jeziora, (Buenos Aires, Argentino, Viedma). Argentynę charakteryzuje także bogactwo i różnorodność fauny (lamy, małpy, jaguary, pancerniki, węże tukany, kolibry, papugi, nandu tzw. strusie pampasów, w rzekach piranie) i flory (roślinność półpustynna - puna, sawannowa - kebraczo, monte, stepowa, górska i umiarkowana - lasy).

Klimat Argentyny - jest bardzo zróżnicowany, i przechodzi od zwrotnikowego skrajnie suchego (Pustynia Atacama) na północy przez podzwrotnikowy i umiarkowany do subpolarnego na Ziemi Ognistej. To właśnie na północy lata są bardzo gorące i wilgotne z umiarkowanie suchszymi zimami oraz z okresowymi suszami zaś w centrum kraju lata są gorące i chłodne zimy. Południowe obszary charakteryzują ciepłe lata, a zimy zimne z dużymi opadami śniegu. To właśnie w Argentynie występują największe rozbieżności temperatur, które mogą się różnić pomiędzy regionami o nawet 80 stopni Celsjusza.

Historia Argentyny

Nazwa państwa Argentyna pochodzi od łacińskiego słowa argentum (srebro), którym zamieszkujące te tereny Indianie obdarowali hiszpańskich rozbitków Juana Díaza de Solís.  Jako pierwsze miasto na jej terytorium powstało Buenos Aires, które założył w 1536 Hiszpan Mendoga. Od 1776 ziemie te weszły w skład wicekrólestwa Peru, a następnie wicekrólestwa La Platy, którego stolicą stało się właśnie Buenos Aires. W początkach XIX wieku miasto zostało podbite przez Brytyjczyków, którzy jednak w niedługim czasie zostali pokonani przez armię obywatelską. Następujące po inwazji w 1810 roku antyhiszpańskie powstanie Kreolów, dokonało przewrotu i pozbawiło korony króla, zaś walki, które miały miejsce w latach 1814-1815 doprowadziły do wyparcia Hiszpanów z kraju. W dniu 9 lipca 1816 , kongres wraz z  przedstawicielami prowincji, proklamował w San Miguel de Tucuman niepodległość Zjednoczonych Prowincji La Plata. To właśnie te wydarzenia i dzień ustanowiony został jako początek wolnej Argentyny, i obecnie obchodzony jest jako narodowe święto niepodległości. Po obaleniu rządów Juan Manuel de Rosa, władzę w kraju przejął Justo Urquizy, który w 1854 roku został proklamowany na pierwszego prezydenta Konfederacji La Platy. Lata wieku XX zdominowane zostały przez liczne wojskowe zamachy stanu, oraz brak stabilizacji politycznej i gospodarczej w kraju. Konflikt z Wielka Brytanią o Falklandy i liczne rewolty w kraju, skończyły się dopiero w Argentynie po przywróceniu demokracji przez prezydenta Raúla Alfonsína. W roku 2001 Argentyna przeżyła krach gospodarczy, zaś obecna sytuacje w kraju napawa optymizmem, gdyż jest duży wzrost gospodarczy oraz następuje szybki spadek bezrobocia.

Ludność i Gospodarka Argentyny

Ludność Argentyny składa się w 98% z białych potomków europejczyków (głównie Włochów, Francuzów, Hiszpanów, Niemców, Ukraińców, Portugalczyków, Brytyjczyków i Polaków), którzy przybyli tu w wyniku masowych migracji z Europy. Pozostałą część społeczeństwa tworzą Metysi oraz nieliczni Indianie (mniej niż 150 tys.). Argentynę charakteryzuje bardzo wysoki odsetek ludności miejskiej. Tylko 12% ludności mieszka na obszarach wiejskich - głównie w izolowanych osiedlach hodowlanych i latyfundiach. Miejska ludność koncentruje się w dużych miastach, gdzie też znajduje zatrudnienie. Pomimo faktu, iż językiem urzędowym jest hiszpański, znaczna część społeczeństwa posługuje się także angielskim, włoskim i francuskim.

Gospodarka Argentyńska
będąca niegdyś dominującą siłą napędową w Ameryce Południowej, przeżyła w ostatnich latach załamanie, z którego to impasu stara się obecnie dość skutecznie wyjść. Po deprecjacji kursu argentyńskiej waluty, który miał miejsce w latach 2003-2005 kryzys został opanowany i obecnie odnotowuje się w Argentynie wzrost PKB w granicach 8-9% rocznie. W Argentynie uprawia się obecnie; pszenicę, rośliny oleiste (słonecznik, soja, len), bawełnę, trzcinę cukrową, kukurydzę, ziemniaki, owies, pomidory, tytoń, winorośl i drzewa cytrusowe oraz hoduje zwierzęta takie jak owce (głównie na wełnę), trzodę chlewną, kozy, konie. Do głównych bogactw naturalnych należą; ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel kamienny, rudy żelaza, cyny, cynku, ołowiu, srebra, złota, uranu, miedzi, boksyty, siarki, manganu, wolframu, beryli, oraz sól kamienna, antymon i fosforyty. Duże znaczenie dla gospodarki Argentyny ma także rozwinięty przemysł przetwórczy spożywczy, włókienniczy oraz prężnie rozwijająca się turystyka (szczególnie dzięki licznym ośrodkom turystycznym i uzdrowiskom na wybrzeżu atlantyckim i w Andach). 
Hotele Argentyna

 

Mapa Argentyny

Mapa Argentyny

Tango - Rodowity Taniec Argentyny
Argentyńskie Tango

Argentyński Symbol Footbolu Diego Armando Maradona

Diego Armando Maradona

 
Podróże Po Argentynie - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje w Argentynie?


Argentyna będąc drugim, co do wielkości krajem Ameryki Południowej cc. Naturalną zachodnią granicę Argentyny stanowią Andy, z górą Aconcagua, która jest najwyższym szczytem Andów jak i całej Ameryki Południowej, będąc jednocześnie jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych tego regionu. Udając się do Argentyny na wakacje z pewnością trzeba odwiedzić jej słynne Parki Narodowe, Iguazú (słynie z największych wodospadów świata - Cataratas del Iguazu), Lamín, Nahuel Huapi i Los Glaciares, czy też wybrać się na dzikie tereny Wyżyny Patagońskiej, która przechodząc stopniowo ku Oceanu Atlantyckiemu tworzy niepowtarzalny charakter klifowy. Ze względu na swoje położenie geograficzne najlepiej jest wybrać się do Argentyny w miesiącach zimowych (polecamy styczeń), kiedy to temperatury sięgają średnio od 23-do 29 stopni Celsjusza. W Argentynie znajduje się wiele ciekawych miejsc w tym stolica Buenos Aires (wraz z Plaza de Mayo, który jest najstarszym placem), Cordoba (Manzana Jesuítica - XVII-wieczne budynki związane z zakonem jezuitów), oraz kilka tzw. estancias (pojezuickie gospodarstwa rolne należące do UNESCO) czy też takie miejsca jak; Rosario, (miejsce urodzenia Ernesto Che Guevary), Punta Tombo (rezerwat pingwinów), czy też Półwysep Valdes gdzie można obserwować wieloryby.

Buenos Aires

Główne atrakcje stolicy Argentyny, Buenos Aires to niewątpliwie, założonym jeszcze w 1580 r. plac Plaza de Mayo, którego otaczają okazałe budowle pochodzące z XIX wieku. W samym Buenos Aires starsza jest jeszcze katedra metropolitarna, z lat 1687 - 1729, w której to znajduje się grobowiec słynnego Josego de San Martín najbardziej czczonego w Argentynie bohatera narodowego, który zasłynął z prowadzenia walk na rzecz niepodległość. Niebywałą atrakcją turystyczną jest tak zwany Różowy Dom (Casa Rosada) będący pałacem prezydenckim i udostępnionym do zwiedzania po upadku dyktatury w 1983 r. Będąc w okolicy warto zobaczyć również takie miejsca jak; Teatr Kolumba (Teatro Colon, będący jednym z największych teatrów operowych na świecie), Plac Kongresowy (Plaza del Congreso) wraz z pomnikiem kongresmanów upamiętniającym uzyskanie niepodległości, deptak i promenadę Avenida de Mayo calle Florida, kopię londyńskiego Big Bena, tzw. Wieżę Anglików, dzielnicę artystów San Telmo wraz z najstarszym kościołem św. Ignacego z lat 1712 - 34 a także takie malownicze dzielnice jak La Boca (wzniesioną przez włoskich imigrantów wzdłuż kanału Riachuelo i Recoleta (będąca dzielnicą zamieszkiwaną przez najbogatszych w mieście. Samo Buenos Aires posiada także aż 150 parków oraz liczne muzea jak Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych (Museo Nacional de Bellas Artes), Muzeum Miejskie (Museo del Cabildo), Muzeum Sztuk Pięknych (Museo de Bellas Artes de La Boca), oraz Muzeum Sztuk Pięknych (Museo de Bellas Artes de La Boca. Buenos Aires wraz z całą Argentyną słynie z również z tego iż turyści kupują tu doskonałej produkcji wyroby skórzane, (głównie buty) ale i również chętnie piękne i słynne wyroby jubilerskie. Warto odwiedzić w Buenos Aires również któryś z licznych targów wyrobów lokalnych artystów, czyli ferias. Jeden z bardziej znanych pchlich targów odbywa się, co niedzielę na Plaza Dorrego w dzielnicy San Telmo. Argentyna jak i Buenos Aires to również światowa stolica tanga. Liczne pokazy tańca odbywające się w ekskluzywnych klubach (najbardziej znany La Casa Blanca) w dzielnicach San Telmo i La Boca, zdecydowanie uprzyjemnią nam pobyt w miesicie jak i pozwolą poczuć jego prawdziwy smak.

Cordoba

Cordoba
to drugie, co do wielkości miasto usytuowane, tuż u podnóża gór Sierra de Córdoba w środkowej części Argentyny, które założył Hiszpan Jerónimo Luis de Cabrera. Córdoba stanowi siedzibę najstarszego południowo-amerykańskiego uniwersytetu, który działa tu już od 1613 roku, kiedy to zakon jezuitów założył tutaj Universidad Nacional de Córdoba. Przebywając w Cordobie konieczne będzie odwiedzenie XVII wiecznej katedry przy Plaza San Martín, która posiada ciekawą architekturę. Samo miasto stanowi niebywałą atrakcje turystyczną gdyż znajduje się tutaj duża ilość oryginalnych domów z epoki kolonialnej, przemieszanej z nowoczesnością. Popularną formą zwiedzania miasta jest spacer po licznych deptakach oblepionych malowniczymi sklepami, restauracjami i zabytkami. Przebywając w mieście należy zobaczyć również takie miejsca jak, San Martin Square, historyczny budynek władz miasta, Trejo's House, Szkołe Narodową Monserrat oraz Muzeum Fray José Antonio de San Alberto. Mając chwile czasu warto jest także udać się na chwilę wypoczynku do słynnego tu Parku Sarmiento's, jak i w okolice wybrzeży malowniczej rzeki Suquia.

Wodospady Iguazu

Wodospady Iguazu
to zdecydowanie najpiękniejsze i oszałamiające miejsce w Argentynie. Położony na granicy argentyńsko-brazylijskiej, Park Narodowy Iguazu na rzece o tej samej nazwie tworzą 275 wodospady (zwane w języku Indian Guarani - Wielka Woda), o niepowtarzalnym i majestatycznym wyglądzie. Po stronie argentyńskiej wodospady osiągają szerokość prawie 2500 m a wśród nich wyróżniają się m.in. wodospady: Dwóch Braci, A. Nuneza Cabezy da Vaca i najwspanialszy, 80-metrowy - Gardziel Diabła (Garganta del Diabolo). Inne wodospady godne zobaczenia to; Floriano, Deodoro, Benjamin Constant, Union, Escondido, Mitre, Belgrano, Rivadavia, Tres Mosqueteros, Dos Mosqueteros, San Martin, Adan y Eva, Bozzetti, Ramirez, oraz Chico. Samo zwiedzanie Wodospadów Iguazu, można rozpocząć w dwojaki sposób; udając się pieszo na tarasy widokowe, lub też skorzystać z jednej z ofert lokalnych przewoźników wodnych, którzy zafundują nam spływ rzeką i podziwianie wodospadów z nieco innej perspektywy. Porastająca brzegi wodospadów bujna roślinność oraz możliwość obserwacji wielu unikalnych gatunków zwierząt w otaczającym wodospady Parku Narodowym to także kolejny atut tej wycieczki, która pozostawi nam niezapomniane wrażenia i pozwoli na zrobienie bajecznych zdjęć z podróży
.

Patagonia

Patagonia
to przepiękna i mistyczna kraina geograficzna położona w południowej części Argentyny jak i całej Ameryki Południowej. Na zachodzie i południu Patagonia obejmuje część Andów (Kordyliera Patagońska) oraz Ziemię Ognistą, na północy ograniczona jest Pampą i niziną La Platy, natomiast na wschodzie sięga do Oceanu Atlantyckiego. Na jej terenie znajduje się m.in. Wyżyna Patagońska, Cieśnina Magellana oraz przylądek Horn. Jednym z najwspanialszych miejsc w Patagonii są niewątpliwie (zaliczane do dziedzictwa światowego UNESCO) lodowce, (słynny Perito Moreno) które pokrywają obszar 13 000 km2, i przyciągają turystów i podróżnych z całego świata. Te magiczne błękitne płaty lodu podziwiać można w Parku Narodowym Los Glaciers z specjalnie przygotowanych tarasów widokowych lub też, (co zdecydowanie polecamy) udać się na wycieczkę statkiem wycieczkowym, która zabierze nas do odległych i najbardziej zapomnianych i przepięknych zakątków świata. Korzystając z usług lokalnych przewoźników możemy również wybrać się na wspaniałą wycieczkę na Antarktydę gdzie podziwiać będzie można białe noce, wieloryby czy też pingwiny. Pingwiny podziwiać można również w Punta Tombo, które jest naturalnym rezerwatem i domem dla blisko 2 mln. pingwinów Magellana. Znajdują się tu także liczne kolonie ptaków, takich jak kormorany czy kaczki oraz wiele innych zwierząt. Warto udać się także na Półwysep Valdes gdzie znajduje się duży rezerwat zwierząt a co roku między czerwcem a grudniem obok jego wybrzeża przepływają liczne stada wielorybów.

Osoby pragnące spędzić swoje wakacje w Patagonii powinny udać się do miejscowości El Calafate, która to słynie z wspaniałych możliwości noclegowych, i wypadowych na całą Patagonię. Ważnym miejscem wakacyjnego wypoczynku jest również Bariloche i jezioro Nahuel Huapi. Przepiękne widoki na górę Cerro Catedral, możliwość uprawiania sportów wodnych oraz sezon trwający całym rokiem przyciągają  tu licznych turystów z całego świata. Innym ciekawym rejonem jest również Tierra del Fuego. Jest to region jak i Park Narodowy uznawany przez wielu turystów jak miejsce wakacyjnego wypoczynku nr. 1. Wraz z najdalej wysunięta miejscowością Ushuaia, nazywane są niejednokrotnie krańcem świata. Nieskazitelnie czysta przyroda, lodowce, rzeki, ośnieżone szczyty górskie jak i ostatni przystanek na drodze do Antarktydy, czynią to miejsce jedyne w swoim rodzaju. Patagonia bezwątpienia jest idealnym miejscem do uprawiania wszelkiej formy turystyki, poczynając od wyczynowej (wspinaczka, spływy pontonowe i kajakowe), różnego rodzajów sportów (narciarstwo, jazda konna, wędkarstwo, jazda na rowerze), poprzez zwiedzanie i iście relaksacyjny wypoczynek w saunach i górskich kurortach. Odkrywać jej piękno można tylko w jeden sposób - udając się do niej na wakacje, podczas to których przeżyjemy niezapomniane chwile, a zrobione zdjęcia i wspomnienia z podróży pozostaną nam w pamięci na zawsze

Pampa

Pampa
To płaska i stepowa kraina geograficzna w Argentynie gdzie panuje klimat łagodny sprzyjający rozwoju rolnictwa. Region ten jest warty odwiedzenia gdyż znacząco odróżnia się od innych części Argentyny. Porośnięte trawami stepowymi pola, pasące się bydło i doglądający je pasterze na koniach, jak i przepiękne pola słoneczników i innych roślin dają niebywałego urokowi temu miejscu. Duch prowincji oraz jej charakter z pewnością poznamy udając się do San Antonio de Areco, lub też Lobos czy San Miguel del Monte gdzie będziemy mogli podziwiać piękną architekturę oraz tradycyjne argentyńskie miasteczka prowincji. Najbardziej dramatycznym i nieco innym miejscem w regionie Pampy jest malowniczy pas górski Sierra de la Ventana. Wraz z najwyższym szczytem  Cerro de la Ventana stanowi on idealne miejsce do uprawiania aktywnej formy wypoczynku w regionie. Osoby pragnące udać się do Argentyny na iście wakacyjny wypoczynek powinny skorzystać z kurortów i uroków takich miejscowości jak chociażby Mar del Plata czy Bahia Blanca.

Zobacz zdjęcia z Argentyny


   

 
Argentyna w Obiektywie

Buenos Aires - Plaza de Mayo

Buenos Aires Plac Plaza de Mayo

Słynny Lodowiec Patagonii Perito Moreno

Patagonia Lodowiec Perito Moreno

Pola Uprawne Pampy

Argentyna Pampa

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Argentyny
Argentyna - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Argentyna Hotele

Argentyna WikiPedia
Wspomnienia z Podróży
Argentyna Przewodnik (Ang.)

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012