Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

AMERYKA POŁUDNIOWA

Wybierz Państwo

Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Ekwador, Gujana, Kolumbia, Paragwaj, Peru, Surinam, Urugwaj, Wenezuela.
 

CHILE

Chile Flaga

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 756950 km2
Ludność: 16,3 mln.
Stolica: Santiago de Chile
Ważniejsze Miasta: Arica, Pucon, Talca, Valparaiso
Język Urzędowy: hiszpański
Religie: chrześcijaństwo
Waluta: Peso Chilijskie
Średnia Temperatura:
Latem: 22 °C
Zimą: 6
°C


Atrakcyjność Turystyczna:


Galeria Zdjęć z Chile

Chile Zdjęcia

 

Chile, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Chile (Filmy)


 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny Chile "Twoje Wakacje i Podróże Marzeń".

 

Geografia i Klimat Chile / Historia Chile / Ludność i Gospodarka Chile / Wakacje i Podróże do Chile / Santiago De Chile / Punta Arenas / Valparaiso / Vina del Mar / Wyspy Wielkanocne Rapa Nui / Zdjęcia z Chile / Atrakcje Turystyczne Chile (Filmy) / Znajdź Hotele W Chile

 

Przewodnik Po Chile

Geografia i Klimat Chile

Chile
- to najdłuższe państwo Ameryki Południowej, (posiadające granice lądowe o długości 6 171,00 km), które położone jest na wąskim pasie zachodniego wybrzeża kontynentu, oblewanego wodami Pacyfiku. Chile graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną oraz posiada również liczne wyspy w tym Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna, Sala y Gómez, San Ambrosio i San Félix. Tereny północnego Chile są w dużej mierze wyżynne i górskie. Przez kraj przebiegają łańcuchy górskie, Cordillera de la Costa (Kordyliera Nadbrzeżna), z najwyższym szczytem Colupo (2335 m n.p.m.) i na wschodzie główne pasmo Andów, z najwyższym szczytem Ojos del Salado (6880 m n.p.m.). Pomiędzy tymi łańcuchami górskimi położona jest Dolina Środkowochilijska, na której znajduje się pustynia słynna pustynia Atacama. To właśnie regiony dolin są w Chile najbardziej zaludnionymi obszarami, gdyż panują tu najdogodniejsze warunki do rozwoju rolnictwa. Środkowe tereny Chile są zdecydowanie mniej rozwinięte i charakteryzuje się fiordowym ukształtowaniem linii brzegowej.

Klimat Chile

Klimat Chile jest bardzo zróżnicowany ze względu długość kraju jak i na ukształtowanie terenu. Na północy Chile panuje klimat zwrotnikowy - suchy, w części środkowej, klimat podzwrotnikowy, zaś na południu klimat wilgotny oceaniczny, a na Ziemi Ognistej i w Patagonii surowy klimat subpolarny. Chile posiada również liczne obszary aktywne sejsmicznie, które tworzą malownicze i niebezpieczne pasma górskie aktywnych wulkanów, oraz liczne cieplice "gorące źródła", mineralne stanowiące ważne atrakcje turystyczne kraju.

Sieć wodną Chile tworzą liczne lecz dosyć często okresowe rzeki wypływające z Andów i liczne jeziora polodowcowe. Najdłuższą rzeką Chile jest, Loa, która wykorzystywana jest do sztucznego nawadniania okolicznych pól, zaś najważniejszą, Baker, będąca wykorzystywana do produkcji hydroenergii. Wśród słynnych jezior, stanowiących atrakcje turystyczne Chile, należy wymienić: Villarica, Llanquihue, Panguipulli, Ranco, Rupanco, Todos los Santos.

Historia Chile

Chile zaludnione zostało około 12 tys. lat temu co potwierdzają wykopaliska z okolica Tagua Tagu czy też Quereo. Pierwotnymi mieszkańcami Chile byli Indianie: Ajmarowie, Atacamo i Diaguici na północy, Changos na wybrzeżu, Araukanie (Mapuche), Huillche, Picunche na południu, Ona, Yaganes, Alcaluf i Chonos w Patagonii. Podbój obecnego terytorium Chile przez Inków zakończył się w początku XVI w. na rzece Maule, a przez Hiszpanów  w latach 1557-61 na rzece Biobío. Już w 1541 regiony te włączone zostały do hiszpańskiego wicekrólestwa Peru, wraz z założeniem licznych miast w tym Santiago, Valparaíso i Concepción. W 1778 Chile uzyskało autonomię jako kapitania generalna i zgodę na bezpośredni wymianę handlową z Hiszpanią. Z powodu toczących się wojen napoleońskich w Europie w 18 IX 1810 w Santiago powstała niezależna od władz hiszpańskich junta rządząca, a 11 VI 1811 - Kongres Narodowy Chile, który rok później ogłosił pierwszą konstytucję. W latach 1879-1884 Chile prowadziło wojnę (zwaną wojną saletrową) z sąsiadującą Boliwią (która w wyniku wojny utraciła dostęp do morza) oraz Peru. Po zwycięstwie Chile uzyskało bardzo bogate złoża saletry, co pozwoliło na zmonopolizowało światowego rynku na ten surowiec. W czasie II wojny światowej Chile zachowało status neutralny, i zerwało stosunki dyplomatyczne z Państwami Osi. Po zakończeniu wojny w 1945 przystąpiło do ONZ. Istotną datą w historii Chile jest 11 września 1973 roku kiedy to został dokonany wojskowy zamach stanu pod dowództwem Augusto Pinocheta. Pod rządami reżimu wojskowego Pinocheta rozwiązano parlament, zakazano działalności partii politycznych i prześladowano działaczy demokratycznych. Na początku lat 80, pojawiły się trudności gospodarcze, czego rezultatem było pogorszenie nastrojów społecznych, i nasilenia się działalność opozycji politycznej. W 1988 roku Pinochet przegrał plebiscyt prezydencki i w sposób pokojowy oddał władzę. Od momentu odsunięcia Augusto Pinocheta od władzy powołano Narodową Komisję Prawdy i Pojednania badającą morderstwa na zlecenie rządu, w czasie junty Pinocheta. Obecnie Chile jest krajem demokratycznym, zaś ostatnie pozytywne wskaźniki gospodarcze dają dobre prognozy na przyszłość.

Ludność i Gospodarka Chile

Ludność Chile

Chile
zamieszkane jest obecnie przez Metysów, którzy stanowią tu aż 72% ogółu mieszkańców. Innymi nacjami są wspomniani wcześniej, Indianie (Araukanie, Keczua, Ajmarowie) oraz ludność pochodzenia europejskiego. Większość z mieszkańców Chile jest także wyznania rzymskokatolickiego, stanowiącego tu prawie 70% ludności i ewangelickiego około 15%. Średnia gęstość zaludnienia Chile to 21 mieszkańców na km2 ale aż 87% zamieszkuje zurbanizowane tereny miejskie. Większość ludności zatrudniona jest w przemyśle i usługach (w tym również obsłudze zwiększającego się co roku ruchy turystycznego) oraz w rolnictwie i hodowli zwierząt.

Gospodarka Chile

Chile
należy do grona jednych z lepiej rozwiniętych gospodarczo krajów Ameryki Łacińskiej. Podstawą gospodarki Chile jest przemysł, który dostarcza 50% wartości PKB i zatrudnia aż 23,4% czynnej zawodowo ludności. W Chile wydobywa się głównie rudę miedzi (1 miejsce w świecie),  manganu, cynku, żelaza, saletry chilijskiej (1 miejsce),  złoto, srebro, ropę naftową, gaz ziemny i węgiel kamienny. Chile posiada bardzo mało terenów rolniczych, które zajmują zaledwie 7,0% powierzchni kraju, i uprawia się na nich buraki cukrowe, pszenicę, kukurydzę, ziemniaki, jęczmień, owies, ryż, żyto, fasolę oraz winorośl i drzewa owocowe. Nieco większe znaczenie ma hodowla: owiec, bydła, trzody chlewnej, kóz i koni pasących się na łąkach i pastwiskach (16% powierzchni kraju) oraz dobrze rozwinięte rybołówstwo. Chile dzięki swojej bogatej ofercie turystycznej, zarabia również około 1 miliarda dolarów rocznie na cały czas rozwijającej się turystyce.

 
Hotele Chile

 

Mapa Chile

Chile Mapa

Chilijski Strój Folklorystyczny

Strój Ludowy Wyspy Wielkanocne

Słynne Posągi Moai Wysp Wielkanocnych (Rapa Nui)

Moai - Rapa Nui

 
Podróże Do Chile - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje w Chile?


Chile to idealne miejsce na wakacje gdzie, każdy odwiedzający je turysta przeżyje prawdziwą przygodę. Do najważniejszych obszarów wakacyjno-turystycznych zalicza się w Chile okolice Santiago z ośrodkami sportów zimowych (La Parva), kąpieliska morskie (w Valparaiso), uzdrowiska (okolice Los Lagos) oraz Wyspa Wielkanocna, Wyspa Króla Jerzego (pierwszy w Arktyce hotel turystyczny), a także parki narodowe w Andach i Patagonii. Tak wszechstronna oferta wakacyjna Chile sprawia, iż każdy przyjeżdżający tu turysta znajdzie coś dla siebie.

Santiago De Chile

Santiago De Chile - to jedna z  najbardziej spektakularnie położonych stolic, która znajduje się w niedalekiej odległości od wybrzeży Pacyfiku i otoczona jest przez ośnieżone szczyty Andów. Samo miasto powstało w 1541 roku i jest najstarszym miastem w Chile. Santiago słynie z bogatej oferty życia nocnego, które skupia się w okolicy Barrio Suecia i Bellavista. Innym dogodnym miejscem na zwiedzanie jest dzielnica  Barrio Brasil, która utrzymana w renesansowym klimacie tworzy idealne miesjce do spacerów, podziwiania znajdujących się tam budynków a przede wszystkim do skorzystania z bogatej oferty okolicznych barów i restauracji (polecamy Las Vacas Gordas Steakhouse przy ulicy Cienfuego). Samo miasto nie stanowi głównego punktu docelowego dla wielu turystów a jest jedynie miejscem rozpoczęcia wojaży po Chile. Osoby, które jednak Pragą zatrzymać się na dłużej zdecydowanie polecamy udanie się do Cerro San Cristobal, skąd rozpościera się wspaniały widok na miasto. Santiago oferuje również wspaniałe możliwości wycieczek jednodniowych jak chociażby do Valparaiso i Vina del Mar, czy też wycieczki piesze w góry, lub też iście wypoczynkowe nad wybrzeże Pacyfiku. Turyści z Santiago mają również łatwy dostęp do słynnych winnic Concha y Toro czy też innych w słynnym regionie winiarskim Doliny Maipo. Dla miłośników narciarstwa czeka również mnóstwo dobrze przygotowanych ośrodków, sezon rozpoczyna się tutaj w czerwcu i trwa do października. Samo miasto posaida również kilka zabytków, które warto zobaczyć jak; katedra, zabytkowe kościoły, ratusz,  pałac arcybiskupi Cmentarz Generalny w Santiago S pałac prezydencki  i liczne muzea w tym słynne Narodowe Muzeum Historyczne (Museo Historico Nacional)  z eksponatami sztuki prekolumbijskiej.

Punta Arenas

Punta Arenas- Położone jest 3 tys. km na południe od stolicy Chile, Santiago. Punta Arenas to zurbanizowany obszar, który zamieszkuje około 115 tys. osób, stanowiący również miejsce wydarzeń kulturalnych i komercyjnych na szlaku Magellana. Punta Arenas będąc na szlaku Magellana i Półwyspu Brunswick, nazywano kiedyś "Piaszczystym Punktem". Punta Arenas jest to kontynentalne miasto znajdujące się najdalej wysunięte na południe świata przez co stało się ważnym punktem handlowym i miejscem portowym w ruchu oceanicznym. Pośród głównych atrakcji należy wymienić Museo Salesiano Mayorino Borgatello; pomnik pasterza z psem, koniem i owcą, stary cmentarz, Instytut Patagonii, centrum historyczne i zaopatrzenia, teatr miejski, słynny ogród i plac Munoz Gamero wraz z pomnikiem Ferdynanda Magellana jak i liczne stare budynki rządowe. Dla osób pragnących wydać trochę pieniędzy polecamy udać się do strefy bezcłowej gdzie okazyjnie można kupić wiele ciekawych pamiątek jak i towarów codziennego użytku.

Valparaiso

Valparaiso - to miasto znajdujące się w środkowym Chile, które położone jest malowniczo u podnóża gór Andów. Valparaíso to także stolica regionu Valparaiso, jak i ważny port nad Oceanem Spokojnym. Miasto Valparaíso  to przede wszystkim gęsto stłoczone, często kolorowe domy usytuowane stromo na  wzgórzach, które wyrastające niemal wprost z oceanu.  Co ciekawe miasto to powstało dzięki dużej ingerencji człowieka, gdyż pas nadbrzeża jest tutaj tak wąski, że dla wybudowania samego centrum musiano zasypać część zatoki. Centrum miasta stanowi niewątpliwie Plaza Sotomayor, która jest otoczona budynkami administracji miejskiej. Godne zobaczenia miejsca to także znajdujące się w pobliżu kościoły, parki, bulwary, teatry i kawiarnei. Jednak to dopiero w bocznych uliczkach skrywają się pojedyncze ale prawdziwe  zabytki architektury kolonialnej, między innymi piękny kościół La Matriz. W dni targowe wiele ulic wypełniają stragany i budki handlarzy, a w weekendy odżywa Muelle Prat, za dworcem, wychodzące daleko na port szerokie molo, na którym miejscowi rzemieślnicy i artyści wystawiają swoje dzieła. Tutaj na brzegu oceanu, orientacja w topografii miasta jest jeszcze stosunkowo łatwa. Szerokie ulice zakręcają wraz z linią brzegową. Stoki wzgórz oraz doliny położone poza centrum stanowią układ ulic przypominających nieco chaos średniowiecznych miasteczek. Tak naprawdę to istny labirynt małych uliczek, niezliczonych chodników, schodów, wąziutkich i krętych przejść oraz ślepych zaułków. Jednym z najlepszych sposobów na zwiedzanie miasta to wspinaczka, lub też przejażdżka kolejkami, które wdzięcznie wspinają się w górne części i dzielnice miasta dostarczając nam jednocześnie niezapomnianych wrażeń.

Vina del Mar

Vina del Mar - to miasto jak i najbardziej znany ośrodek turystyczny Chile. Rzesze turystów przyciągają tutaj liczne plaże, kasyna oraz coroczny festiwal muzyczny Festival de la Canción de Vina del Mar jak i turniej tenisowy ATP, na który zjeżdżają się najsłynniejsze gwiazdy tej dyscypliny sportu. Vina del Mar, nazywane jest także często jako Ciudad Jardín (miasto-ogród). Przydomek swój uzyskało dzięki swojemu przepięknemu położeniu jak i licznych parków i pięknej zadbanej zieleni i kwiatów. Do najczęściej uczęszczanych rejonów miasta należą Marga Marga, przy Plaza Vergara, Avenida Arlegui i Avenida Valparaiso. Vina del Mar to zdecydowanie kurort turystyczne w którym udanie spędzimy czas i nasze wakacje.

Wyspy Wielkanocne Rapa Nui

Wyspy Wielkanocne Rapa Nui - Mówią o nich, że to najbardziej dziwaczne miejsce i  wyspy jaką można spotkać na świecie. Niektórzy uważają, że Wyspy Wielkanocne to pozostałość raju zaś  inni wierzą iż to  pozostałości legendarnej Atlantydy. Co by jednak nie mówić, Wyspy Wielkanocne należą do najciekawszych i najbardziej rozpoznawalnych miejsc turystycznych Chile.  Jest w nich  coś fascynującego, mistycznego wręcz, co przyciąga od lat turystów i badaczy usiłujących zgłębić jej tajemnice. Wyspy Wielkanocne leżą na Pacyfiku ok. 350 km na zachód od Ameryki Południowej. Największa Wyspa Wielkanocna liczy sobie około 64 mile kwadratowe. Sama nazwa wyspy jest związana z datą odkrycia - 5 kwietnia 1722 roku, czyli dokładnie w Wielkanoc, kiedy to dotarł do niej holenderski podróżnik Jacob Roggeveen. Niewątpliwe atrakcje wyspy to Kamienne posągi (około 200) które majestatycznie spoglądają w stronę oceanu. Posągi te to jedna z dotychczas niewyjaśnianych tajemnic jakie kryje nasza planeta. Domniemywa się iż zostały one wykonane około 4 tys. lat temu przez wyspiarzy z Polinezji, którzy dzięki zawansowanym narzędziom, wykonali te cuda. Niemniej jednak powody dla których one zostały wykonane, co przedstawiają jak i dlaczego skierowane są w kierunku morze nie zostały odgadnione do dzisiaj. Gdyby udało się odczytać hieroglify zapisane przed wiekami na drewnianych tabliczkach, zwanych "rongo-rongo", tajemnica Wyspy Wielkanocnej byłaby rozwiązana. Ale do tej pory nikomu się to nie udało. A kamienne posągi milczą długo i wytrwale.

Dowiedz się więcej na temat Wyspy Wielkanocnej (Rapa Nui)  

 Zobacz zdjęcia z Chile


 
Chile w Obiektywie

Widok Na Moai Chilijskie Wyspy Wielkanocne

Chile Moai - Wyspy Wielkanocne

Widok Na Stolicę Chile - Santiago De Chile

Santiago De Chile

Szczyty Górskie Torres del Paine

Chile - Szczyty Górskie w Torres del Paine

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Chile

Wyspy Wielkanoce (Rapa Nui)
Chile - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Chile Hotele
Chile WikiPedia
Chile Lonelyplanet (Ang.)

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012