Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

AMERYKA POŁUDNIOWA

Wybierz Państwo

Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Ekwador, Gujana, Kolumbia, Paragwaj, Peru, Surinam, Urugwaj, Wenezuela.
 

EKWADOR

Flaga Ekwadoru

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 283560 km2
Ludność: 13,9 mln.
Stolica: Quito
Ważniejsze Miasta: Esmeraldas, Tena, Gyuaaquil
Język Urzędowy: hiszpański
Religie: chrześcijaństwo
Waluta: Dolar Amerykański USD
Średnia Temperatura:
Latem: 20 °C
Zimą: 15
°C


Atrakcyjność Turystyczna:


Galeria Zdjęć z Ekwadoru

Zdjęcia z Ekwadoru

 

Ekwador, Filmy i Atrakcje Turystyczne

Atrakcje Turystyczne
Ekwadoru (Filmy)


 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny Ekwador "Twoje Wakacje i Podróże Marzeń".

 

Geografia i Klimat Ekwadoru / Historia Ekwadoru / Ludność i Gospodarka Ekwadoru / Wakacje i Podróże do Ekwadoru / Quito / Guayaquil / Wyspy Galapagos / Banos / Zdjęcia z Ekwadoru / Atrakcje Turystyczne Ekwadoru (Filmy) / Znajdź Hotel Na Wakacje i Podróże

 

Przewodnik Po Ekwadorze

Geografia i Klimat Ekwadoru

Ekwador
- to kraj Ameryki Południowej położony w północno-zachodniej części kontynentu tuż nad Oceanem Spokojnym. Ekwador graniczy z  Kolumbią i  Peru  oraz posiada pod swoją jurysdykcją również słynne Wyspy Galapagos, które znajdują się na Oceanie Spokojnym ok. 1000 km na zachód od części kontynentalnej. Całkowita długość granic Ekwadoru to 2010 km. Krajobraz Ekwadoru tworzą niziny położone przy wybrzeżach Oceanu Spokojnego w zachodniej części kraju, poprzez łańcuchy górskie majestatycznych Andów, aż po zachodnie krańce Nizinnych terenów Amazonki na wschodzie.

Klimat Ekwadoru

W Ekwadorze dominuje klimat równikowy, w Andach górski z piętrami klimatycznymi, w południowej części wybrzeża suchy, pozostający pod wpływem zimnego Prądu Peruwiańskiego. Średnia roczna suma opadów waha się tutaj od 200 mm w południowej części wybrzeża i do 400 mm w górskich kotlinach oraz w południowej części Andów, i aż do 3000 mm w północnej części wybrzeża, na wschodnich stokach Kordyliery Środkowej i we wschodnim Ekwadorze. Fauna i flora. Główna część terytorium Ekwadoru pokryta jest lasami, (ponad 50%) powierzchni Ekwadoru. We wschodnim Ekwadorze w dorzeczu Amazonki wilgotne lasy równikowe (mahoniowiec, palisander, balsa, kauczukowiec), w Andach wiecznie zielone lasy liściaste, na wybrzeżu lasy suche. Śródgórskie płaskowyże porasta trawiasto-krzewiasta formacja zwana parámo wraz z innymi formacjami trawiastymi .

Historia Ekwadoru

Pierwsi osadnicy w Ekwadorze pojawili się  ok. 8000 p.n.e. To właśnie w tym czasie Król Tupa Inca Yupanqui włączył te tereny w granice państwa Inków.  Pierwsi kolonialiści pojawili się w XV w. , w latach 1531-1533 i byli nimi hiszpańscy konkwistadorzy, który założyli pierwsze miasta Quito i Guyaquil. W 1536 Ekwador włączono do wicekrólestwa Peru, następnie, w 1739, do wicekrólestwa Nowa Granada. W początkach XIX w. rozpoczęła się walka miejscowej ludności z kolonizatorami hiszpańskimi. W 1822 miała miejsce przegrana przez wojska hiszpańskie, rozstrzygająca bitwa pod Pichincha, o wolność Ekwadoru. Ostatecznie Ekwador przyłączył się do Republiki Wielkiej Kolumbii aby w 1830 roku ogłosić się niezależnym państwem. Po osiągnięciu niepodległości Ekwador przeprowadził  przeprowadzono szereg reform społecznych jak zniesienie niewolnictwa, wprowadzono bezpłatne szkolnictwo podstawowe, rozwinięto infrastrukturę komunikacyjną kraju, budując wiele kilometrów linii kolejowych i dróg. Po otwarciu Kanału Panamskiego intensywnie zaczął rozwijać się handel zagraniczny, Ekwador stał się jednym z największych na świecie eksporterów kakao. Obecnie Ekwador jest republiką, i dąży do współpracy o wolnym handlu z USA, co spotyka się z negatywnym odzewem społeczności Indiańskiej.

Ludność i Gospodarka Ekwadoru

Ludność Ekwadoru

Większość Ludności Ekwadoru
to mieszanka indiańsko-europejska która zamieszkuje obszary miejskie. Według oficjalnych danych, Metysi czyli (potomkowie mieszanych małżeństw białych i Indian) stanowią 65% ludności; następnie Indianie południowoamerykańscy (Keczua): 25%, potomkowie białych kolonizatorów (głównie Hiszpanów): 7%, Murzyni (potomkowie afrykańskich niewolników): 3%. Aż ponad 90% społeczeństwa Ekwadoru wyznaje różne odłamy chrześcijaństwa. Językiem urzędowym jest hiszpański, w użyciu wśród miejscowej populacji Indian jest także język keczua, chibcha i inne

Gospodarka Ekwadoru

Gospodarka Ekwadoru opiera się głównie na rolnictwie (kakao) i wydobyciu ropy naftowej (drugie na kontynencie zasoby). Od 10 września 2000 r. w celu usprawnienia wymiany handlowej jak i podniesieniu lokalnej gospodarki obowiązującą walutą stał się dolar amerykański. Dawniej jednostką monetarną było sucre = 100 centavos. Ekwador jest jednym z największych w świecie producentów i eksporterów takich produktów jak; banany, kawa i kakao. Na potrzeby swojego kraju uprawia się również: trzcinę cukrową, ryż, jęczmień, ziemniaki, kukurydzę, pszenicę, soję, maniok jadalny, drzewa cytrusowe (głównie pomarańcze) palmę oleistą oraz bawełnę. Ekwador posiada także dobrze rozwinięty przemysł mięsny gdzie hoduje się tutaj bydło, trzodę chlewną, owce, konie i kozy.

 
Hotele

Mapa Ekwadoru

Mapa Ekwadoru

Ekwadorski Strój Ludowy
Ekwadorski Strój Ludowy


Słynny Żółw Słoniowy z Wysp Galapagos

Żółw Słoniwy z Wysp Galapagos

 
Podróże Do Ekwadoru - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje w Ekwadorze?


Ekwador posiada bardzo dużo atrakcji turystycznych jak i bogatą ofertę wakacyjnego wypoczynku. Poczynając od stolicy Quito, które ma wiele historycznych pamiątek i budowli z czasów kolonialnych poprzez magiczne Wyspy Galapagos, czy też region Gyuaaquil  a na wspaniałych Parkach Narodowych Machalilla i Cajas kończąc. Regiony Północnego Ekwadoru oferują najlepsze miejsca wakacyjnego wypoczynku, kurorty takie jak Bahia de Caraquez, Manta, Crucita, San Jacinto, San Clemente czy też wiele innych oferują wspaniałe możliwości wypoczynkowe za stosunkowo niską cenę. Jednym z miejsc koniecznych do zobaczenia jest również urokliwa prowincja Manabi. Inne miejsce godne polecenia to Banos, jest ono idealnym miastem ale także oferuje liczne możliwości uprawiania sportów ekstremalnych jak raftingu, wspinaczki górskiej czy też licznych wycieczek pieszych. Niebywałym atutem podróży po Ekwadorze są sami ludzie, których przyjaźń da się odczuć na każdym kroku. Ekwador to także chyba najbardziej zróżnicowany kraj na świecie dlatego też nie strać okazji aby podziwiać wspaniałą faunę i florę (głównie na Wyspach Galapagos) ale i także na lądzie głównym.

Quito

Quito - wraz ze swoim placem głównym położony jest na wysokości 2850 metrów n.p.m., co czyni go drugą najwyżej położoną stolicą na świecie zaraz po La Paz w Boliwii. Quito położone jest również tuż przy aktywnym wulkanie Pichincha, który majestatycznie spogląda na miasto. Stare miasto Quito nazwane jest "El Centro" lub też "Centro Historico" a czasami nawet "Quito Colonial". Jest to z pewnością miejsce, które nie można ominąć. Znajduje się tam wiele muzeów, zabytkowych kościołów i innych zabytków. Rozsiane po centrum sklepiki jak i restauracji  tworzą urokliwą atmosferę a wiecznie tętniące życiem Quito tworzy niezapomniany klimat. Do nowych atrakcji miasta należy (teleferico) czyli kolejka górska, która zabierze nas w górne partie górskie i da możliwość fotografowania i podziwiania wulkanów jak i pokryte śniegiem szczyty górskie. Nowa część miasta Quito znajduje się w okolicy dzielnicy Mariscal. Jest to miejsce gdzie można znaleźć w bardzo dobrej cenie hotele i restauracje. Położona zaledwie 10 minut od lotniska Mariscal, staje się głównym miejscem gdzie zbierają się turyści z całego świata. Quito dzięki swojemu położeniu jak i wspaniałemu klimatowi gdzie wiosna trwa tutaj przez cały rok, jest idealnym miejscem na rozpoczęcie podróży po Ekwadorze. To właśnie z Quito możemy udać się do największego miasta Guayaquil oraz do innych ciekawych miejsc turystycznych.

Guayaquil

Guayaquil -z pewnością stanie się twoim ulubionym miejscem w Ekwadorze.  Miasto przeszło ostatnio ogromne zmiany i niemal na każdym kroku trwają tutaj pracę remontowe. Guayaquil zwane niekiedy jako Perła Pacyfiku, głównie dzięki nowoczesnemu portowi który położony jest przy ujściu rzeki Guayas i został zaprojektowany przez specjalistów z Londynu. Samo miasto położone jest właśnie nad rzeką Guayas i zatoki Guayaquil, tuż nieopodal płaskich wybrzeży Pacyfiku.  Jest ono zarówno największym miastem Ekwadoru jak i najprężniejszym centrum ekonomicznym państwa. Do miejsc, które trzeba zobaczyć zdecydowanie należą 3 km promenada Malecón, umieszczona wzdłuż rzeki Guayas, przy której to znajduje się Pałac "alacio de Cristal" będący międzynarodowym centrum wystawiennictwa zbudowanego i zaprojektowanego prze samego Eiffela. Oprócz pałacu znajduje się tam również wspaniały pomnik "Hemiciclo de La Roto" wspominający Simona Bolivar, i Jose de San Martin, wyzwolicieli państwa i Ameryki Południowej. Przy promenadzie znajdują się również liczne sklepy i restauracje oferujące atrakcje turystyczne jak pokaz tańca i muzyki ekwadorskiej, jak i także warto odwiedzić najpiękniejsze w mieście ogrody botaniczne. Na końcu Malecón znajdują się miejsca zwane Las Penas, i Cerro Santa Ana, z których to rozpościerają się wspaniałe widoki na miasto. Oprócz promenady duże wrażenie robi również Park Bolivar, w którym to w naturalny sposób żyją iguany (jaszczurki z rodziny legwanów), i zwisają na gałęziach drzew. Guayaquil stanowi także wstęp do najpiękniejszych plaż Ekwadoru, które znajdują się przy nadbrzeżu Ruta del Sol i są to między innymi Playas, Salinas, Punta Blanc czy też uważane za najpiękniejsze znajdujące się nieco dalej Montanita, Ayampe, Ayangue, Olon, Puerto López.

Wyspy Galapagos

Wyspy Galapagos - czyli Wyspy Żółwie zwane inaczej Archipelagiem Kolumba - stanowią wyspy pochodzenia wulkanicznego na Oceanie Spokojnym, które położone są na wysokości równika, ok. 960 km na zachód od wybrzeża Ameryki PołudniowejWyspy Galapagos mają powierzchnię 7,8 tys. km2 i rozsławione głównie zostały przez Karola Darwina, a właściwie teorię ewolucji, do której podparcia niejednokrotnie wykorzystywano zjawiska przyrodnicze zaobserwowane na tym majestatycznym archipelagu. Wyspy Galapagos te przede wszystkim raj dla wszystkich kochających dziką przyrodę i pragnących z nią obcować. Wyspy słynną głównie z endemitów (unikalnych niepowtarzalnych miejsc), które występują tylko na tym obszarze. Galapagos tworzą Park Narodowy Galapagos chroniący aż 97.5% obszaru całego archipelagu. UNESCO uznało wyspy jako Miejsce Światowego Dziedzictwa, które ma na celu ochronę wszelkiego co się tutaj znajduje. Oprócz wspaniałych widoków i podziwianiu tego niesamowitego miejsca, będziemy mieli okazję również zobaczyć takie unikalne gatunki zwierząt jak; żółw słoniowy (od którego to pochodzi nazwa archipelagu) legwan lądowy, legwan z Santa Fe, jaszczurki lawowe, gekkony galapagoskie, pingwin równikowy, nielotny kormoran galapagoski, myszołów galapagoski i drozd przedrzeźniacz. Galapagos składa się także z kilku wysp, zaś najważniejsze z nich to; San Cristóbal (Chatham), Espanola (Hood), Santa Fe(Barrington) i Genovesa (Tower).

Banos

Banos - należy do jednych z najpopularniejszych miejsc podróżniczych Ekwadoru. Do Banos udają się głównie indywidualni podróżnicy szukający niezapomnianych wrażeń. Banos posiada nieco umiarkowany klimat i stanowi bramę pomiędzy Andami i orientalnym klimatem amazońskiej dżungli.  Miasto zbudowane jest w szelfie stromych uskoków Wulkanu Tungurahua, przez co niejednokrotnie narażone jest na jego aktywność. To właśnie dzięki wulkanowi stało się ono również atrakcją turystyczną, gdyż znajdują się tutaj wiele gorących leczniczych źródeł, w których kąpiel stanowi nie lada atrakcję. Sama okolica Banos zachęca również do pieszych wędrówek, dzięki którym będziemy mieli okazję podziwiać wspaniałe wodospady i sceniczne górskie widoki. Samo miasto Banos słynie głównie z kościoła Dziewiczej Świętej Wody, z którym wiąże się legenda o leczniczych walorach znajdującej się tu wody, co sprawia iż wiele pielgrzymów przybywa tu w celu modlitwy o uzdrowienie.

 Zobacz zdjęcia z Ekwadoru


 
Ekwador w Obiektywie

Widok Na Stolicę Ekwadoru - Quito

Quito Stolica Ekwadoru

Malownicze Wyspy Galapagos

Wyspy Galapagos

Krajobraz Ekwadoru

Krajobraz Ekwadoru

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Ekwadoru
Ekwador - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Rezerwacja Hoteli
Ekwador WikiPedia

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012