Przewodnik Turystyczny - Twoje Wakacje i Podróże Marzeń

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

AMERYKA POŁUDNIOWA
 

Wybierz Państwo

Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Ekwador, Gujana, Kolumbia, Paragwaj, Peru, Surinam, Urugwaj, Wenezuela.

 

SURINAM
Flaga Surinamu


Ważniejsze Dane:
Powierzchnia: 163 270 km2
Ludność: 0,5 mln.
Stolica: Paramaribo
Ważniejsze Miasta: Nowy Amsterdam, Albina, Apoera, Moengo
Język Urzędowy: niderlandzki
Religie: hinduizm, protestanci, katolicy, muzułmanie
Waluta: Dolar Surinamski
Średnia Temperatura:
Latem (styczeń); 27 °C
Zimą: (czerwiec): 26
°C
 
Atrakcyjność Turystyczna:
Gwiazdki
 
Galeria Zdjęć z Surinamu
Zdjęcia z Surinamu
 
Surinam, Filmy i Atrakcje Turystyczne

Atrakcje Turystyczne
Surinam (Filmy)


 
Linki Sponsorowane
 
 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny Po Surinam "Twoje Podróże I Wakacje Marzeń".
Geografia i Klimat Surinamu / Historia Surinamu / Ludność i Gospodarka Surinamu / Wakacje i Podróże Po Surinam / Paramaribo / Brownsberg / Centralny Surinam Rezerwat / Rezerwat Releighvallen / Rezerwat Galibi / Zdjęcia z Surinamu / Atrakcje Turystyczne Surinamu / Znajdź Hotel Na Wakacje i Podróże

 

Przewodnik Po Surinam

Geografia i Klimat Surinamu

Surinam -
położony jest nad Oceanem Atlantyckim w południowo wschodniej części Ameryki Południowej. Jego sąsiadami są Gujana, Gujana Francuska oraz Brazylia. Wzdłuż wybrzeża Oceanu, którego długość na terenie Surinamu wynosi 386 km, rozciąga się bagnista Nizina Gujańska, która osiąga szerokość od 20 km na wschodzie do 100 km na zachodzie. Na południe od niziny nadmorskiej rozciąga się pas wzniesień porośniętych sawanną. Środkową oraz południową część kraju zajmuje Wyżyna Gujańska, której najwyższe partie tworzą liczne grzbiety górskie. Wśród nich wyróżnić można Góry Wilhelminy, z najwyższym szczytem Surinamu - Juliana (1280 m n.p.m.), oraz Eilerts de Haan, Kayser i Oranje. Sieć rzek na terenie Surinamu jest gęsta i dobrze rozwinięta. Do najdłuższych rzek zaliczyć można Marowijne, które jest na granicy z Gujaną Francuską oraz Corantijn, które jest na granicy z Gujaną. Inne rzeki to Nigerie, Coppename, Saramacca, Surinam oraz Tapanahoni. Na nich znajdują się liczne wodospady, a ich dolnych odcinkach poprzez budowę zapór utworzonych jest kilka sztucznych zbiorników wodnych. Pośród największych atrakcji przyrodniczych kraju należy wymienić głównie zespół wodospadów Blanche Marievallen na rzece Nickerie oraz park narodowy Voltz Berg. Znajduje się tam duże bogactwo gatunkowe drzew, kaktusów oraz liczne kaskady oraz wodospady
.

Klimat Surinamu - W Surinamie występuje klimat równikowy i podrównikowy wilgotny. W stolicy kraju średnia temperatura najcieplejszych miesięcy wynosi 28,5°C, a najchłodniejszych 26,4°C. Roczna suma opadów na wybrzeżu to ok. 2000 mm, a w głębi kraju ok. 3000 mm. Wyróżnia się tam dwa okresy zwiększonych opadów, od miesiąca kwietnia do sierpnia - deszcze zenitalne, oraz od listopada do stycznia - pasat północno wschodni. W strefie wilgotnych lasów równikowych rozwinęły się czerwono żółte gleby, które charakteryzują się niską zawartości próchnicy. Na terenach sawanny Surinamu wykształciły się gleby ferralitowe, natomiast wzdłuż dolin dużych rzek gleby aluwialne. Aż 96% powierzchni Surinamu to wilgotne lasy równikowe, które bogate są w cenne gatunki drzew o twardym drewnie. Wzdłuż wybrzeża rozciąga się pas namorzynowy, a na południe od pasa nizin rośnie sawanna drzewiasta. Sawanna górska natomiast porasta na obszarach granicznych z Brazylią oraz w najwyżej położonych częściach Wyżyny Gujańskiej. W lasach żyją liczne gatunki zwierząt, ptaków, gadów, ryb oraz owadów. Ochroną objęte jest 4% powierzchni kraju.

Historia Surinamu

Tereny dzisiejszego Surinamu, przed przybyciem Europejczyków, zamieszkiwali Indianie Arawakowie i Karaibowie. Od roku 1581 kolonizowane były one przez ludność pochodzenia holenderskiego, z którymi z pierwszej połowie XVII w. rywalizowali Anglicy. To właśnie oni w 1667 r. scedowali obszary, zwane od tego czasu Gujaną Holenderską. W 1814 r. Gujana Holenderska otrzymała status kolonii, a w 1863 r. zniesiono na niej niewolnictwo, co przyczyniło się bezpośrednio do napływu emigrantów. W roku 1922 Gujana Holenderska stała się integralną częścią królestwa Niderlandów, w 1954 r. terytorium autonomicznym, a 21 lat później uzyskała niepodległość, jako Surinam. W 1980 r. władzę w kraju objął ppłk Bouterse, który przez osiem lat sprawował rządy jako dyktator. W 1991 r. w wolnych wyborach prezydenckich zwyciężył R. Venetiaan, który przyczynił się do przywrócenia rządów cywilów, ograniczył rolę armii w państwie oraz zakończył wojnę partyzancką. W roku 1996 sformowany został rząd koalicyjny, a na prezydenta wybrany został J. Wijdenboscha.

Ludność i Gospodarka Surinamu

Ludności Surinamu - Surinam należy do najsłabiej zaludnionych krajów Ameryki Południowej. Ludność kraju głównie skupia się na nizinie nadbrzeżnej, z czego większość, bo ponad 70% zamieszkuje w odległości ok. 30 km od stolicy, Paramaribo, największego miasta Surinamu. Okolice drugiego co do wielkości miasta, Nieuk Nickerie, zamieszkuje ok. 10% ludności kraju. Na terenie miast żyje ogółem 50% mieszkańców, przy czym większa część z nich to Kreole Hindusi. Do dnia dzisiejszego ponad połowę mieszkańców Surinamu stanowią Azjaci. Jest to głównie ludność pochodzenia hinduskiego, jawajskiego, w mniejszej liczbie chińskiego oraz libańskiego. Drugą co do liczebności grupą etniczną to wspomniani wcześniej Kreole. Stanowią oni 1/3 wielkości populacji. Duży udział mają także Murzyni, których ilość szacuje się na 10%. Centralną część Surinamu zamieszkuje ok. 7,5 tys. Indian, którzy trudnią się tradycyjnymi zajęciami, jak ryboustwo czy myślistwo. Średnią wieku powyżej 65 lat osiągają jedynie 5% ludności. Na 100 kobiet w tym kraju przypada 103 mężczyzn. Opieka zdrowotna jest dobrze rozwinięta, a edukacja bezpłatna jest obowiązkowa dla dzieci pomiędzy 6 a 16 rokiem życia. Większość ludności to chrześcijanie, a dokładnie 22% to katolicy, 18% to protestanci. Drugą co do wielkości grupą są hinduiści oraz muzułmanie. Wśród Indian nadal dominują religie rodzime.

Gospodarka Surinamu - Surinam należy do słabo rozwiniętych krajów Ameryki Południowej, a rozwój państwa uzależniony jest od zagranicznego kapitału. Podstawą gospodarki jest eksploatacja i przetwórstwo boksytów, które zawierają ok. 63% tlenku glinu. Złoża te znajdują się główenie w okolicach nad rzeką Cottica, Onverwacht i Paranam nad Surinamem oraz nad rzeką Kabalelo. Górnictwo oraz ich przetwórstwo znajduje się w rękach dwóch kompanii, tj. Suralco i Billiton. Inne gałęzie przemysłu w Surinamie mają niewielkie znaczenie. Także rolnictwo ma dość ograniczone warunki rozwoju, ponieważ zaledwie 1% powierzchni kraju nadaje się uprawę. Na tych terenach uprawia się ryż - jego nieduże nadwyżki eksportowane są m.in. na Antyle Holenderskie i do Holandii. Produkcja cukru wynosi ok. 2 mln ton rocznie, a jego duża część przerabiana jest na rum. Oprócz tego uprawia się palmę kokosową, banany, kawę, kakao, cytrusowe owoce oraz warzywa. Bardzo małe znaczenie ze względu na niesprzyjające warunki naturalne ma chów zwierząt, natomiast na terenie Surinamu wzrasta rola rybołówstwo. Poławiane są głównie ryby morskie oraz kraby i krewetki.

 

 

Mapa Surinamu

Mapa Surinamu

Strój Ludowy Surinamu

Strój Ludowy Surinamu

Surinam - Słynne Czereśnie

Surinam owoce Czereśni

Królowa Amazonki Anakonda

Anakonda

Podróże Po Surinam - Co Zobaczyć I Gdzie Spędzić Wakacje w Surinamie?


Surinam
nie należy do bardzo popularnych miejsc podróży wśród turystów, i nie posiada dogodnej bazy turystycznej, dlatego też powinniśmy być przygotowani na większe koszty podróży i zwiedzania tego kraju, przewyższające niekiedy nawet wycieczki po Europie i USA. Pozostaje jednak nadzieja iż stan ten niedługo się zmieni ze względu na fakt iż powstaje coraz więcej inwestycji związanych z infrastrukturą i turystyką. Najlepsza forma podróży po Surinamie jest na chwilę obecną wynajem samochodu (polecamy samochód "SUV" ze względu na teren). Do jednych z najbardziej znanych i cenionych atrakcji turystycznych Surinamu należą; środkowy Rezerwat Przyrody, Rezerwat Raleighvallen, Park Brownsberg oraz światowej renomy Rezerwat Galibi, będący miejscem lęgowym żółwi morskich. Warto również odwiedzić tutaj takie miejsca jak stolica kraju Paramaribo, Nowy Amsterdam, Albina, Apoera, Moengo czy Awarradam, Palumeu, Kasikasima, Nickerie / Bigi Pan oraz Colakreek. Poza tymi miejscami Surinam słynie również z licznych rzek, które przecinając terytorium państwa tworzą liczne wodospady.

Paramaribo

Paramaribo to stolica Surinamu będąca najważniejszym miejscem w państwie ze względu na lotnisko i znajdujący się tam port. Paramaribo słynie głównie z licznych domów kolonialnych i miejsca w którym mieszają się wszystkie religie i kultury   Z zabytków, które warto zobaczyć należy wymienić Fort Zelandia, będący jednocześnie muzeum, oraz budynki kultu religijnego jak Katedra Św. Piotra i Pawła, synagogi, świątynie hinduskie i buddyjskie  oraz jeden z największych na całych Karaibach meczetów. To właśnie dzięki tolerancyjności mieszkańców jak i panującej tu różnorodności kulturowej, Paramaribo stało się jednym  z unikalnych na skalę światowa miejsc, które ideę nienawiści religijnej przekuło w tolerancję i poszanowanie. Będąc w Paramaribo warto również pokusić się o wyprawę do jednego z dwóch parków Palmentuin i Cultuurtuin, gdzie znajdziemy odrobinę relaksu.

Brownsberg

Brownsberg położony jest 130 km na południe od Paramaribo i jest łatwo dostępny samochodem. Sam park posiada również zakwaterowanie jak i informacje turystyczną położoną w nieco chłodniejszym miejscu płaskowyżu Mazaroni. To właśnie tutaj należy rozpocząć zwiedzanie parku gdzie rozpościera się piękny widok na rezerwat Brokopondo. Liczne szlaki przecierają się pośród potoków, wodospadów, a rozmieszczane wieże widokowe umożliwiają nam podziwiania najpiękniejszych widoków rezerwatu i zrobienia magicznych zdjęć. Jednymi z głównych atrakcji parku jest występowanie 650 gatunków ptaków, z czego aż 200 możemy spotkać tylko w tym miejscu. Brownsberg słynne również z Wodospadu Irenevallen, i licznych stłumieni. Odwiedzajacy go turyści cenią sobie głównie to miejsce za dobre możliwości biwakowe, które jednocześnie dostarczy nam możliwość przeżycia prawdziwej przygody. Podczas poznania bliżej dzikiej przyrody, możemy również przeżyć sielankowe chwile kąpiąc się chociażby w licznych strumieniach i wodospadach.

Centralny Surinam Rezerwat

Centralny Surinam Rezerwat - ten rezerwat przyrody chroni jedne z najbardziej starych i dziewiczych obszarów Ziemi. Obejmuje on ponad 1,6 milionów hektarów lasów tropikalnych, łącząc najważniejsze obszary chronione w centralnych Surinamie - Releighvallen, na północy i Tafelberg i Eilerts de Hann Gebergte w środkowej i południowej części korytarza. Obszar ten słynie również z bardzo różnorodnej i niespotykanej nigdzie indziej na świecie fauny i flory. Oprócz tropikalnych lasów, i sawanny, otaczającej rzesze obszaru rezerwatu, znajduje się tam również miejsce pustynne, które dodatkowo urozmaica krajobraz tego niewielkiego państwa.

Rezerwat Releighvallen

Rezerwat Releighvallen to miejsce o powierzchni 78170 hektarów, położone wzdłuż rzeki Coppename. Można dostać się do niego zarówno samolotem jaki i łodziami i samochodem. Sam rezerwat położony jest na wyspie Fungo w środkowej części rzeki. Sama nazwa wywodzi się od wodospadów które tworzą się w górnych partiach rzeki rezerwatu, tworząc jego unikalny charakter. Rezerwat Releighvallen to również raj dla miłośników ptactwa i zwierząt. Zamieszkują go liczne gatunki ptaków jak (tukany, papugi, maku łącznie około 400 gatunków) oraz małpy i inne owady. Innym interesującym miejscem jest Voltzberg - "góra cukrowa" która położona jest około 3 godzin spacerem  i która nadaje się idealnie do urządzenia obozowiska. To właśnie z tej góry będziemy mieli okazję obserwować otaczająca nas przyrodę oraz wysłuchać koncertu śpiewu ptaków i odgłosów tropikalnej dżungli

Rezerwat Galibi

Rezerwat Galibi - jest znany na całym świecie jako miejsce lęgowe żółwi morskich. Odbywający się tu okres godowy tych stworzeń w lutym i sierpniu, dostarcza niesamowitego widoku, kiedy to masowo żółwie morskie wychodzą z wód morskich aby złożyć na plażach swoje jaja. Spektakl ten odbywa się głównie w rejonie plaży Eilanti, która szczególnie jest popularna wśród żółwi, ze względu na idealne panujące tu warunki. Sam Park Galibi położony jest w północno-wschodniej części Surinamu przy ujściu rzeki Marowijne. Rezerwat jak i słynna wioska rybacka Amerinidan dostępny są tylko drogą wodną, jednak trud związany z utrudnionym dostępem z pewnością zrekompensuje nam unikalna przyroda oraz niepowtarzalność tego miejsca

Zobacz Zdjęcia z Surinamu

 


Surinam w Obiektywie

Stolica Surinamu - Paramaribo

Surinam Paramaribo

Żółw W Parku Narodowym Galibi

Surinam Zbiornik Wodny Brokopondo

Zbiornik Brokopondo

Zobacz Również

Zdjęcia z Surinamu
Atrakcje Turystyczne Surinamu
Rezerwacja Hoteli

Linki Zewnętrzne
Surinam WikiPedia


Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl