Przewodnik Turystyczny - Twoje Wakacje i Podróże Marzeń

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

AMERYKA POŁUDNIOWA
 

Wybierz Państwo

Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Ekwador, Gujana, Kolumbia, Paragwaj, Peru, Surinam, Urugwaj, Wenezuela.

 

URUGWAJ
Flaga Urugwaju


Ważniejsze Dane:
Powierzchnia: 176 220 km2
Ludność: 3,5 mln.
Stolica: Montevideo
Ważniejsze Miasta: Punta Del Este, Piedras, Salto, Melo
Język Urzędowy: hiszpański
Religie: chrześcijanie, ateiści
Waluta: Peso Urugwajskie
Średnia Temperatura:
Latem (styczeń); 27 °C
Zimą: (czerwiec): 18
°C
 
Atrakcyjność Turystyczna:
Gwiazdki
 
Galeria Zdjęć z Urugwaju
Zdjęcia z Urugwaju
 
Urugwaj, Filmy i Atrakcje Turystyczne

Atrakcje Turystyczne
Urugwaju (Filmy)


 
Linki Sponsorowane
 
 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny Po Urugwaju "Twoje Podróże I Wakacje Marzeń".
Geografia i Klimat Urugwaju / Historia Urugwaju / Ludność i Gospodarka Urugwaju / Wakacje i Podróże Po Urugwaju / Montevideo / Punta del Este / Colonia del Sacramento / Rio Branco / Zdjęcia z Urugwaju / Atrakcje Turystyczne Urugwaju /

 

Przewodnik Po Urugwaju

Geografia i Klimat Urugwaju

Urugwaj -
oficjalnie Wschodnia Republika Urugwaju, to niewielkie państwo położone na terenie Ameryki Południowej nad Oceanem Atlantyckim. Jego sąsiadami są: od zachodu - Argentyna, od północy - Brazylia, natomiast wschodnie oraz południowo-wschodnie wybrzeża oblewane są przez wody oceanu. Państwo to podzielone zostało na 19 departamentów. Jego stolicą jest Montevideo, port u ujścia La Platy. Znaczną część Urugwaju zajmują faliste niziny, które stanowią teren przejściowy pomiędzy argentyńską pampą, a Wyżyną Brazylijską. Pasma niewielkich wzniesień przebiegają z północnego wschodu na południowy zachód kraju. Najwyższym szczytem państwa jest Cerro Catedral, który osiąga wysokość 513 m n.p.m. i położony jest w pobliżu wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Większe rzeki w kraju to głównie rzeka Urugwaj i jej dopływy, tj. Cuarein i Negro. Dzielą one kraj na dwie części - północną Dayman i południową Cebollati. Największym wodnym zbiornikiem jest Rio Negro, który uworzony został przez wybudowanie zapory Rincon del Bonete na rzece Negro. W Urugwaju występuje także wiele jezior lagunowych, a największym z nich jest Mirim, które częściowo położone jest także w Brazylii. Świat zwierząt w Urugwaju jest zróżnicowany. Zobaczyć tam można m.in. pumę, marę, pancerki i różnorodne gatunki ptaków.

Klimat Urugwaju - Urugwaj położony jest w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego. Kontrasty klimatyczne nie są tam spotykane, ze względu na jednostajną, równinną rzeźbę. Zimy na terenie kraju są łagodne, a tylko z południowego zachodu wieją wiatry pamperos, które powodują gwałtowny spadek temperatury. Okres lata jest charakteryzuje się ciepłem, ponieważ z Brazylii napływa gorące powietrze. Opady notuje się na przełomie miesięcy czerwca do grudnia, ich średnia roczna suma to 1000-1500 mm.

Historia Urugwaju

Obszary obecnego Urugwaju w czasach prekolumbijskich zamieszkiwały plemiona Indian Charrua. Pierwszą osobą, której udało się dotrzeć do ujścia La Plata był Hiszpan Juan Diaz de Solis. Pierwszymi europejskimi osadnikami byli Portugalczycy, którzy w roku 1726 zostali wsparci przez Hiszpanów. Ci drudzy założyli fort, wokół którego w drugiej połowie XVIII w. powstało Montevideo. To ich kolonialna ekspansja doprowadziła do dużego wyniszczenia ludności tubylczej. W 1811 r., pod przywództwem Jose Gervasio Artigasa rozpoczęła się walka o niepodległość. Dopiero 14 lat później Urugwaj uzyskał pełną niepodległość. Pierwsza ustawa zasadnicza kraju została przyjęta w 1830 r., natomiast kolejne jej zmiany w latach 80. zostały odrzucane przez społeczeństwo.

Ludność i Gospodarka Urugwaju

Ludności Urugwaju - pochodzi niemal całkowicie z kontrynentu europejskiego, i są oni w większości potomkami hiszpańskich i włoskich imigrantów. Rozmieszczenie społeczeństwa kraju jest nierównomierne. Większość ludzi mieszka na terenie miast, z czego połowa zlokalizowana jest w aglomeracji Montevideo. Poza tym, do obszarów gęściej zaludnionych należą, położone w południowej części kraju departamenty. Wśród osób wierzących przeważają katolicy, którzy stanowią 59,5% społeczeństwa kraju, natomiast 35% mieszkańców to bezwyznaniowcy. Struktura zatrudnienia Ludności Urugwaju wygląda następująco: W rolnictwie, leśnictwie i rybołówstwie pracuje 14% ludności zawodowo czynnej, w przemyśle i budownictwie 16%, w usługach 70%.

Gospodarka Urugwaju - to przede wszystkim rolnictwo, szczególnie hodowla owiec i bydła oraz przetwórstwo artykułów rolnych. Dużą rolę w Urugwaju odgrywa również hodowla bydła mlecznego, szczególnie w małych gospodarstwach podmiejskich. Łąki oraz pastwiska zajmują 77,3% powierzchni kraju, grunty orne i sady to 7,5% powierzchni. Uprawiane są tam przede wszystkim zboża, ryż, trzcinę cukrową, kukurydzę, ziemniaki, buraki cukrowe oraz rośliny przemysłowe. Urugwaj eksploatuje żywe zwierzęta, mięso, produkty roślinne czy także tekstylia. Słabo rozwinięty jest tam przemysł wydobywczy. Turystyka ma równiez spore znaczenie w gospodarce Urugwaju i rozwinęła się głównie w kurortach wypoczynkowych (m.in. kąpieliska mor.: Montevideo i Punta del Este).

 

 

Mapa Urugwaju

Mapa Urugwaju

Strój Ludowy Urugwaju

Urugwaj Strój Ludowy

Urugwaj - Słynne Brązowe Krowy Hodowlane

Urugwajka Krowa

Urugwajski Cowboy Gauczo

Urugwajski Gauczo

Podróże Po Urugwaju - Co Zobaczyć I Gdzie Spędzić Wakacje w Urugwaju?


Urugwaj
to niewątpliwie jedna z cenniejszych a zarazem "najbardziej skrywanych pereł Ameryki Południowej". Poza Argentyną, Brazylią i Chile to właśnie Urugwaj daje nam możliwości podziwiania i wypoczynku na wspaniałych piaszczystych plażach, poznania klimatu tamtejszych miast oraz rozkoszowaniu się wspaniałymi i słynnymi na cały świat stekami i życiem nocnym. Kolejnym atutem Urugwaju jest sama cena wycieczek, która różni się niemal o połową niż do wspomnianych wyżej państw. Sukces Urugwaju jako miejsca pełnych atrakcji turystycznych tworzą niewątpliwie również sami ludzie, którzy go odwiedzili i zauroczeni tym państwem jak i jego kulturą skutecznie promują i reklamują go wśród innych. Główne miejsca do, których należy się udać będąc w Urugwaju to niewątpliwie; Colonia del Sacramento, Punta del Este oraz stolica Montevideo. Inne warte odwiedzenia miejsca, które stanowią wyjątkowe atrakcje turystyczne i unikalne w swoim rodzaju "nieoszlifowane diamenty" to także Punta del Diablo i Maldonado czy też miasto rzek Tacuarembó.

Montevideo

Montevideo jako stolica Urugwaju stanowi zazwyczaj pierwszy punkt na mapie podróży turystów, udających się do tego kraju, ze względu na swoją infrastrukturę jak i bogatą ofertę turystyczną. Samo miasto Montevideo rozciąga się na 20 km od zachodu po wschód i posiada jakby "dwie twarze"; część przemysłową i portową jak i część rezydencjonalną w okolicach Carrasco. W samym centrum miasta znajduje się słynne centrum biznesowe, jak i liczne neoklasyczne budynki, które przemieszają się tutaj z kolonialnymi budowlami jak i nowoczesną architekturą miejską. Połączenie tego stylu wraz z niedalekimi kurortami w Punta Carretas czy w Pocitos, tworzą jedyny w swoim rodzaju charakter miasta. Sama część i klimat miejski Montevideo przypomina bardzo charakter innych południowo amerykańskich miast, gdzie napotkamy również zanieczyszczone miejsca jak i towarzyszył nam będzie nieodzowny dźwięk klaksonów samochodowych. Mimo wszystko nie należy się poddawać i śmiało udać chociażby w kierunku historycznego centrum Ciudad Vieja - serca zabytków, sztuki jak i licznych kawiarni i restauracji. W pobliżu portu i okolicach Mercado del Puerto znajduje się również nowe centrum turystyczne, gdzie znajdziemy muzeum Karnawału, jak i liczne międzynarodowe miejsca kultury czy ambasady. Zarówno w obu tych miejscach są również liczne centra rozrywki jak teatry, kina i kluby a ich kolonialny czy też nowoczesny charakter przyciąga rzeszę turystów spragnionych rozrywek i nocnych eskapad.

Punta del Este

Punta del Este - miasto na położone na niewielkim półwyspie, który z przepięknym portem, i licznymi przepięknymi hotelami ozdabia Urugwaj. Punta del Este to nic innego jak słynny kurort wypoczynkowy Urugwaju do którego przyjeżdżają spragnieni słońca turyści. Miejsce to charakteryzuje się dwiema rodzajami plaż, jedne ulokowane tuż nad otwartymi wodami ocean, jak i te znajdujące się w obrębie zatoki. To właśnie tutaj każdego lata przylatuję turyści z całego świata aby rozkoszować się urokami Ameryki Południowej a ściślej Urugwaju i togo co ma do zaoferowania. Innymi dodatkowymi korzyściami Punta del Este jest toczące się życie towarzyskie, które okraszone dużą ilością restauracji i barów oraz pięknych kobiet dodaje dodatkowego klimatu temu miejscu. Dla osób pragnących poznać prawdziwy smak miasta powinni udać się na plażę La Barra, gdzie posmakować można najlepszych lodów w okolicy.. Innym ciekawym miejscem w okolicy jest Jose Ignacio, położone około 30 minut od Punta del Este, które słynnie z przepięknych romantycznych widoków na ocean, jak i miejsca wypoczynku bogatych i słynnych osób. Punta del Este to także miejsce gdzie znajdziemy unikalne gatunki roślin jak eukaliptusy, araukarii i mimozy, które występują tu jako odrębne lasy, a spacer po nich daje niesamowicie relaksujące ukojenie.

Colonia del Sacramento

Colonia del Sacramento - zwane również jako Colonia jest malowniczo położone w Rio de la Plata - olbrzymim i największym na świecie estuarium (lejokowatym ujściem rzek). Colonia del Sacramento zostało założone w 1680 przez Portugalczyków i jest jednym z najpiękniejszych kolonialnych miasteczek Ameryki Południowej. Miasto zachowało swoje historyczne centrum wraz z siatką ulic, która dostosowały się do układu tutejszego terenu. Centrum historyczne Colonia del Sacramento, któe zostało zbudowane przez Portugalczyków, a później rozbudowane przez Hiszpanów, zostało wpisane w 1995 jako jedyny obiekt z Urugwaju na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miejsce to, stanowi również idealną bazę wypadową do sąsiedniej Argentyny jak i jej stolicy Buenos Aires. Aby poznać prawdziwy smak miasta neleży niewątpliwie udać się na spacer po licznych malowniczych uliczkach, które oblepione kolorowymi kolonialnymi domami, tworzą niepowtarzalną atmosferę tego miejsca. Colonia del Sacramento stanowi również miejsce wakacyjnego wypoczynku, chiociaż nie jest już tak popularnym kurortem co Punta del Este, i może właśnie z tego powodu jest coś magicznego w tym miejscu.

Rio Branco

Rio Branco - to miejsce położone na północy kraju, które słynie z urokliwych wiejskich uroków regionu. Przyciąga ono również miłośników polowań, na kaczki, których jest tutaj tysiące. Samo miasto jest niewiekie i zamieszkuje je mała liczba ludności, jednak otaczające je pola ryżowe, jak i urokliwie rozmieszczone farmy dają specyficzny klimat temu miejscu.

Zobacz Zdjęcia z Urugwaju

 


Urugwaj w Obiektywie

Urugwaj - Plaża w Punta Del Este

Urugwaj Plaża w Punta Del Este

Widok Na Ocean z Słynnego Hotelu Casapueblo

Hotel Casapueblo

Urugwaj - Lavalleja

Urugwaj Lavalleja

Zobacz Również

Zdjęcia z Urugwaju
Atrakcje Turystyczne Urugwaju
Hotele

Linki Zewnętrzne
Urugwaj WikiPedia


Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012