Przewodnik Turystyczny - Filmy

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

AMERYKA POŁUDNIOWA
 

Wybierz Państwo

Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Ekwador, Gujana, Kolumbia, Paragwaj, Peru, Surinam, Urugwaj, Wenezuela.
 

CHILE

Chile Flaga

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 756950 km2
Ludność: 16,3 mln.
Stolica: Santiago de Chile
Ważniejsze Miasta: Arica, Pucon, Talca, Valparaiso
Język Urzędowy: hiszpański
Religie: chrześcijaństwo
Waluta: Peso Chilijskie
Średnia Temperatura:
Latem: 22 °C
Zimą: 6
°C


Atrakcyjność Turystyczna:
Gwiazdki

Hotele Chile
 
 
Wakacyjne Atrakcje Turystyczne Chile - Wyspy Wielkanocne Rapa Nui - Przewodnik

Wyspa Wielkanocna - (Rapa Nui) Przewodnik

Geografia i Klimat Wysp Wielkanocnych / Ludność i Gospodarka Wysp Wielkanocnyuch / Historia Wysp Wielkanocnych / Atrakcje Turystyczne Wyspy Wielkanocnej (Filmy) / Znajdź Hotele W Chile


Google

Geografia I Klimat Wysp Wielkanocnych

Geografia I Klimat Wysp Wielkanocnych- Wyspa Wielkanocna, nazywana także Rapa Nui położona jest w centralnej części Wziesienia Wschodniopacyficznego, ok. 200 mil na zachód od Ameryki Południowej. Oddalona jest ona o 3600 km od wybrzeży Ameryki Południowej oraz o 4000 km od Tahiti. Jest ona także najdalej na wschód wysuniętą częścią Polinezji i Oceanii. Liczy 64 mile kwadratowe oraz 3791 mieszkańców.

Wyspa ma charakter wulkaniczny. W kalderze wulkanu Rano Kau znajduje się zarastające jezioro, które w dużym stopniu stanowi zbiornik z wodą pitną dla mieszkańców.
Jedyna znajdująca się miejscowość to Hanga Roa, która należy do Chile i wchodzi w skład regionu Valparaiso. Znajduje się ona w odległości 2078 km od najbliższej zamieszkałej wyspy - Pitcairm i znana jest przede wszystkim ze znajdujących się tam wielkich kamiennych posągów, które przedstawiają głowy, zwane moai. Na wyspie znajduje się również park narodowy Rapa Nui, którego powierzchnia liczy 66 km kwadratowych.

Krajobraz wyspy złożony jest z kilku stożków wulkanicznych, wznoszących się do wysokości 601 m n.p.m. (Cerro Terevaka w masywie Rano Aroi), opadających ku morzu głównie w formie wysokich klifów. Znajdują się tam także liczne jaskinie stanowiące pozostałości po kanałach lawowych. Szatę roślinną stanowią zbiorowiska trawiaste, miejscami także gaje palmowe.

Klimat wyspy jest zwrotnikowy, wilgotny -  średnia suma opadów to ok. 1400 mm. - przez co wyspa nie jest przyjaznym kawałkiem lądu, ponieważ nie ma tam prawie drzew, przeważają głównie trawy, skarłowaciałe drzewa morowe. Tak skąpa roślinność oraz niskie temperatury nie pozwalają na uprawę roli, co w rezultacie wpływa na brak zwierząt, spotkać można tam jedynie ryby oraz ptaki

Ludność i Gospodarka Wysp Wielkanocnych

Ludność i Gospodarka Wysp Wielkanocnych - Gospodarka Wysp Wielkanocnych oparta jest głównie na turystyce. Co roku miejsce to odwiedza ok. 15 tys. turystów, zainteresowanych kamiennymi posągami. Oprócz tego mieszkańcy zajmują się także rolnictwem (uprawiają bataty, taro, kukurydzę, banany, figowce oraz trzcinę cukrową), hodowlą drobiu, owiec i ryboustwem. Na dobrym poziomie rozwinięte jest także rzemiosło (wyrabiane są naszyjniki z muszli).

Ustrój Polityczny - Wyspa jest częścią chilijskiego regionu Valparaiso. Administrowama jest ona przez gubernatora, który nominowany jest przez rząd w Santiago. Funkcjonuje tam także lokalny samorząd, który w wyborach powszechnych i proporcjonalnych wybierany jest co cztery lata. Szefa rządu, który współpracuje z gubernatorem, wybierają członkowie samorządu. Od roku 1983 istnieje także Rada Starszych, reprezentując interesy rdzennych mieszkańców wyspy.

Historia Wysp Wielkanocnych

Historia Wysp Wielkanocnych - Historia wyspy stanowi do dziś przedmiot wielu dyskusji i naukowych publikacji. Naukowcy dyskutują o tym kto zasiedlił wyspę w najdwaniejszych czasach. Największa część zwolenników, popiera tezę Thora Heyerdahla, norweskiego badacza i podróżnika. W latach 1955-1956 prowadził on na wyspie prace archeologiczne. Doszedł on do wniosku, że wyspa została zasiedlona ok. V wieku przez amerykańskich Indian, natomiast w XVII wieku dotarły pierwsze wyprawy polinezyjskie z grupy Wysp Markizów. Ta teoria jest jednak coraz częściej kwestionowana, ponieważ przeciwnicy przekonują, że nie było możliwe doatrcie do wyspy z kontynentu na prymitywnych indiańskich łodziach. Ich zdaniem o wiele łatwiej dostać się do niej płynąc z zachodu, czyli z Polinezji.

W Wielkanoc 1722 r. wyspa została odkryta przez holenderskiego żeglarza Jacoba Roggevena. W 1770 r. dotarł do niej również James Cook. W połowie XIX w. wyspę kilkakrotnie odwiedzili handlarze niewolników, porywając łącznie około tysiąca mieszkańców. Piętnastu, którym udało się powrócić, przywiozło ze sobą choroby, które jeszcze bardziej zdziesiątkowały populację wyspiarzy. W 1866 r. na wyspie zjawili się hiszpańscy misjonarze. Dwa lata później wszyscy mieszkańcy byli już nawróceni na katolicyzm. W 1888 r. kapitan Policarpo Toro przyłączył wyspę do Chile. Od tej pory do końca lat 50. wyspa traktowana była jako wielkie pastwisko dla owiec. Dopiero uruchomienie w 1966 r. lotniska w Hanga Roa umożliwiło rozwój turystyki. Od 1986 r. Wyspa Wielkanocna jest bazą ratowniczą dla amerykańskich wahadłowców kosmicznych.

Wyspy Wielkanocne - Tajemnica Wysp Wielkanocnych 1 (Ang)
 

 

Wyspy Wielkanocne - Tajemnica Wysp Wielkanocnych 2 (Ang)

 

 
Idź Do: Chile Przewodnik / Zdjęcia z Chile / Chile Hotele / Ameryka Południowa / Strona Główna

 

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012