Przewodnik Turystyczny - Twoje Wakacje i Podróże Marzeń

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

AZJA
 

Wybierz Państwo

Afganistan, Arabia Saudyjska, Bahrajn, Bangladesz, Bhutan, Brunei, Birma, Chiny, Filipiny, Indie, Indonezja, Iran, Irak, Izrael, Japonia, Jordania, Katar, Kambodża, Kazachstan, Korea Pd. Korea Pł, Kuwejt, Kirgistan, Laos, Liban, Malezja, Maladiwy, Mongolia, Nepal, Oman, Pakistan, Rosja, Singapur, Sri Lanka, Syria, Tadżychistan, Tajlandia, Turcja, Turkmenistan, Timor Wschodni, Wietnam, Uzbekistan, Zj. Emiraty Arabskie

 

AFGANISTAN
Flaga Afganistanu


Ważniejsze Dane:
Powierzchnia: 647 500 km2
Ludność: 33,6 mln.
Stolica: Kabul
Ważniejsze Miasta: Herat, Kandahar, Mazar-i Szarif
Język Urzędowy: Dari i Paszto
Religie: islam
Waluta: Afgani
Średnia Temperatura:
Latem; 30 °C
Zimą: -15
°C
 
Atrakcyjność Turystyczna:
Gwiazdki
 
Galeria Zdjęć z Afganistanu
Zdjęcia z Afganistanu
 
Afganistan, Filmy i Atrakcje Turystyczne

Atrakcje Turystyczne
Afganistanu (Filmy)


 
Linki Sponsorowane
 
 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny Po Afganistanie "Twoje Podróże I Wakacje Marzeń".
Geografia i Klimat Afganistanu / Historia Afganistanu / Ludność i Gospodarka Afganistanu / Wakacje i Podróże Po Afganistanie / Kabul / Mazar-i-Sharif / Jezioro Band-e Amir / Zdjęcia z Afganistanu / Atrakje Turystyczne Afganistanu

 

Przewodnik Po Afganistanie

Geografia i Klimat Afganistanu

Afganistan -
to górzyste państwo położone w środkowej i południowo-zachodniej Azji. Afganistan jest nie posiada dostępu do morza, i aż ponad 80 % powierzchni zajmują góry. Od północnego wschodu po przez południowy zachód rozpościerają się góry Hindukusz, wraz z najwyższym szczytem Nuszaak, wynoszącym 7 455 m n.p.m. od Gór Nuszaak krajobraz przechodzi w surowe obszary Wyżyny Irańskiej, a następnie w półpustynię Registanu, między którymi jest Wyżyna Haradżat poprzez, którą możliwa jest komunikacja pomiędzy różnymi regionami Afganistanu.

Klimat Afganistanu - Ze względu na swoje ukształtowanie powierzchni klimat Afganistanu jest bardzo zróżnicowany od surowego i mroźnego, w górach poprzez ciepły i suchy klimat na terenach pustynnych. Opady w górach powyżej sięgają 1 500 mm rocznie, zaś na terenach stepowych poniżej 200 mm rocznie. Ziemie uprawne zajmują tutaj zaledwie 12% powierzchni, zaś lasy tylko 3%. Afganistan graniczy również z Chinami, Iranem, Pakistanem, Tadżykistanem, Turkmenistanem i Uzbekistanem.

Historia Afganistanu

Pierwsze oznaki powstawania ośrodków miejskich w Afganistanie sięgają już trzeciego tysiąclecia p.n.e. Po 2000 roku p.n.e. tereny te zamieszkiwane były przez ludność zwaną Ariowie. Już za ich czasów powstały pierwsze zalążki dzisiejszej stolicy Afganistanu Kabulu. Na przełomie VI-V wieku p.n.e. ziemie Afganistanu zostały opanowane przez króla Persji Dariusza I Wielkiego. Perscy władcy borykali się z ciągłymi rebeliami w okolicach dzisiejszych Kandaharu i Quetty. W roku 329 p.n.e. do Afganistanu dotarł ze swoją armią słynny Aleksander Macedoński, który podbił kraj i założył wiele nowych miast, w których zamieszkali greccy koloniści. Około 650 roku na terenach Afganistanu pojawili się Arabowie, którzy rozpoczęli szerzenie islamu.  Przez kolejne dziesięciolecia ziemie dzisiejszego Afganistanu były terenami walk i zmieniały swoją przynależność raz do Persji i Indii. W pierwszej połowie XVIII w. władca Persji, Nadir Szach, zdołał opanować indyjską część Afganistanu. Po śmierci władcy Persji jego podkomendny, Ahmed Szah, który był przywódcą jednego z afgańskich plemion, zdołał stworzyć w 1747 r. niepodległe państwo, którego granice odpowiadały mniej więcej granicom dzisiejszego państwa Afganistanu. Podczas zarówno pierwszej jak i drugiej wojny światowej Afganistan zachował neutralność, a w 1946 stał się on członkiem ONZ. W 1964 Afganistan proklamował nową konstytucję stając się odtąd monarchią konstytucyjna co doprowadziło rok później do pierwszych wyborów do  parlamentu afgańskiego. Od późnych lat 70. Afganistan, stał się krajem podwyższonego ryzyka, co dopełniło się, gdy jego lider Nur Mohammed Taraki został zabity w wyniku zamachu stanu przeprowadzonego przez Hafizullaha Amina. Po tych wydarzeniach  w niespełna 3 miesiące w Kabulu pojawiły się wojska radzieckie, i władza została przejęta przez Babraka Karmala agenta radzieckiego wywiadu KGB. W 1994 r. na afgańskiej scenie politycznej pojawił się nowy aktor - Talibowie. Talibowie wspierani głównie przez pakistańskich fundamentalistów, zaczęli wprowadzać twarde i surowe prawo islamskie, w szczególności ograniczając prawa kobiet. Od zamachów terrorystycznych 11 września 2001 na USA, Afganistan stał się polem walki i pościgu za celem nr. 1 czyli Osama Bin Laden. Po ataku na Afgańskich Talibów przez USA, władzę w Afganistanie objął Pasztun Hamid Karzai, wybrany przez Loja Dżirgę w czerwcu 2002 r. Od czasu obecności wojsk USA i NATO w Afganistanie pozostaje on nadal bardzo niebezpiecznym miejscem,

Ludność i Gospodarka Afganistanu

Ludności Afganistanu - Ludność zamieszkująca Afganistan jest rozmieszczona bardzo nierównomiernie. Główne skupiska to kotliny śródgórskie i oazy na obszarach północno-wschodnich terytoriów kraju. Tereny charakteryzujące się ciężkim i surowym klimatem są prawie są prawie bezludne. Co ciekawe około 2 milionów ludności prowadzi tutaj koczowniczy tryb życia zaś ponad 3 mln osób przebywa na emigracji, głównie w sąsiednich krajach czyli Pakistanie i Iranie. Skład etniczny Afganistanu to; Pasztunowie - 53%, Tadżycy - 12%, Hazarowie i Uzbecy - po ok. 8% i Beludżowie. W przeciwieństwie do innych krajów zaledwie 23% ludności mieszka w miastach a reszta rozproszona jest po mniejszych miasteczkach i wsiach. Oficjalną religią państwową pozostaje nadal islam. Afganistan ma obcenie jeden z najniższych poziomów życia ludności w świecie; uważa się, iż analfabetyzm panuje tutaj u około 80% ludności a 23% ludności żyje poniżej poziomu ubóstwa.

Gospodarka Afganistanu - Afgańska gospodarka opiera się głównie na rolnictwie (w tym na produkcji opium). W tworzeniu PKB rolnictwo wynosi tutaj 38%, przemysł 24%, i usługi 38%. Afganistan posiada także znaczne zasoby surowców mineralnych, które jednak wykorzystywane są w małym stopniu. Wydobywa się tutaj gaz ziemny, ropę naftowa, rudę żelaza, rudę miedzi, węgla kamiennego  oraz lazuryt, którego Afganistan jest największym producentem na świecie. Afganistan ma również bardzo słabo rozwiniętą sieć komunikacyjną, czego bezpośrednią przyczyną są liczne wojny i ukształtowanie terenu. Afganistan ma zdecydowanie ujemny bilans wymiany handlowej, główne artykuły eksportu to; suszone owoce, orzechy, wyroby rzemiosła, bawełna, karakuły, w imporcie dominują środki transportu, benzyna, żywność, lekarstwa, surowce miner, główni partnerzy handlowi to USA, Niemcy, Chiny, Japonia, Pakistan, Indie, Rosja.

 
Hotele

 

Mapa Afganistanu
Mapa Afganistanu

Strój Ludowy Afganistanu

Afgański Strój Ludowy

Afgański Dywan

Dywan Afgański

Afganistan - Jeden z Meczetów

Meczet w Afganistanie

Podróże Po Afganistanie - Co Zobaczyć I Gdzie Spędzić Wakacje w Afganistanie?


Afganistan
był w latach 70-tych bardzo popularnym miejscem na spędzenie wakacji i liczne podróże. Przybywały tu niegdyś pielgrzymki turystów, które poprzez podróż po kraju dostawały się dalej do Indii. Sama stolica Kabul, była więc miejscem gdzie można było znaleźć liczne grupy turystów zaczynających swoją podróż po regionie. Okres popularności turystycznej zakończyły inwazja wojsk sowieckich, następnie pojawienie się Talibów i przejęcie przez nich władzy a następnie próba ich usunięcia przez wojska USA i NATO. Nie oznacza to iż Afganistan nie ma do zaoferowania zupełnie nic odwiedzającym go turystom, nie mniej jednak podróż do tego kraju nie wątpliwie łączy się ze sporym ryzykiem. Najbezpieczniejszym miejscem rozpoczęcia podróży po Afganistanie jest udanie się samolotem do Kabulu, a następnie również podróżować samolotem do innych miast w kraju. Podróżowanie poza miasta jest również nie polecane, jednak Kabul czy Mazar-i-Sharif jak I inne miasta północy są w miarę bezpieczne. Inną formą zwiedzania Afganistanu jest przedostanie się do niego poprzez Uzbekistan I przejechać z Termez to Mazar-i-Sharif (gdzie zobaczyć można ruiny najstarszego miasta Balch znajdującego się na równinie Bakterii. Innym ciekawym i w miarę bezpiecznym miejscem może być również Heart, znajdujący się nieopodal Irańskiej granicy. Pozostałe miejsca, które warto odwiedzić to również Band-e Amir, prowincję i miasto Bamian, Ghazni, Jalalabad  (Dżelalabad), Kandahar, Logar czy tez słynną Przełęcz Chajberską.

Kabul

Kabul - to stolica jak i największe miasto w Afganistanie, położone w południowo-centralnej części kraju, które znane było w starożytności jako Ortospana lub Kabura. Kabul zazwyczaj jest pierwszym miejscem rozpoczęcia naszej podróży po kraju. Musimy jednak pamiętać że Kabul to niebezpieczne miejsce w niebezpiecznym kraju, dlatego też zwiedzając go warto wtopić się w tłum i ubrać podobnie jak lokalna ludność, aby nie zwracać na siebie dużej uwagi. Jeżeli zatem nie przyjeżdżamy do Kabulu w interesach lub służbowo warto o tym jak najbardziej pamiętać. Kabul słynie głównie z znajdującego się tam muzeum miasta oraz z ogrodów Babur. Warto również wybrać się tutaj na wyprawę do Doliny Paghman, jednak samemu trzeba zorganizować sobie transport. Należy pamiętać przy tym że swobodne poruszanie się po kraju wymaga specjalnych zezwoleń.

Mazar-i-Sharif

Mazar-i-Sharif położone jest w północnej części Afganistanu nieopodal starego miasta Balkh. Nazwa miasta w wolnym tłumaczeniu oznacza "Posąg Wybranego", i przypisuje się mu wiele zagadkowych historii. Niewątpliwie największa atrakcją Mazar-i-Sharif jest szyicki, wspaniały i majestatyczny "Niebieski Meczet" (Rawze-e Sharif) wraz z posągiem Hazrat Aliego, uznawanym za kuzyna Proroka Mahometa. Sam posąg został zasypany piaskiem, aby ochronić go przed złością Czyngis-Chana w 1220 roku i pozostawał on nie odkryty aż do 1480 roku. Mazar-i Szarif to także stolica regionu północnego i islamu, która właśnie dzięki meczetowi jest jednym z głównych ośrodków kultu religijnego. Mazar-i Sharif było również kiedyś stolicą afgańskiego Turkiestanu, będącym starożytnym imperium położonym między miastem Herat a masywem Hindukuszu oraz rzeką Amu-daria na północy. Oprócz miejsc kultu religijnego Mazar-i Sharif słynie również z wyrobów tkackich, jak dywany, chusty oraz handlu skórami owiec (karakuły).

Jezioro Band-e Amir

Jezioro Band-e Amir a w zasadzie kompleks 6 zlewisk (Nazwy wszystkich jezior to: Band-e Gholaman, Band-e Qambar, Band-e Haibat, Band-e Panir, Band-e Pudina i Band-e Zulfiqar) położone jest w środkowym Afganistanie prowincji Bamian. Jeziora jak i Park Narodowy (powstał jako pierwszy w 1960r.) o tej samej nazwie stanowią niewątpliwię jedną z najbardziej znanych i popularnych atrakcji turystycznych Afganistanu. Ukształtowanie terenu jak i ich malownicze położenie pozwoli nam na podziwianie niesamowitych krajobrazów porównywalnych do tych jakie możemy spotkać chociażbyw Stanach Zjednoczonych w okolicach Wielkiego Kanionu.

Zobacz Zdjęcia z Afganistanu

 


Afganistan w Obiektywie

Afganistan - Kabul

Kabul

Widok Na Dolinę Hindukusz

Dolina Hindukusz

Afganistan - Jezioro Band-e Amir

Jezioro Band-e Amir

Zobacz Również

Zdjęcia z Afganistanu
Atrakcje Turystyczne Afganistanu
Hotele

Linki Zewnętrzne
Afganistan WikiPedia


Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012