Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

AZJA
 

Wybierz Państwo

Afganistan, Arabia Saudyjska, Bahrajn, Bangladesz, Bhutan, Brunei, Birma, Chiny, Filipiny, Indie, Indonezja, Iran, Irak, Izrael, Japonia, Jordania, Katar, Kambodża, Kazachstan, Korea Pd. Korea Pł, Kuwejt, Kirgistan, Laos, Liban, Malezja, Maladiwy, Mongolia, Nepal, Oman, Pakistan, Rosja, Singapur, Sri Lanka, Syria, Tadżychistan, Tajlandia, Turcja, Turkmenistan, Timor Wschodni, Wietnam, Uzbekistan, Zj. Emiraty Arabskie
 


Ważniejsze dane:
Ilość Państw: 43
Powierzchnia: 44 mln/km2
Najdłuższa rzeka: Jangcy 6380 km
Największe jezioro: Kaspijskie 37400 km2
Największy Szczyt: Mount Everest 8848 m.n.p.m.
Gęstość zaludnienia: 109 os. na 1km2
Największe Miasto: Seul 11,6 mln Ludność: około 3,5 mld.
Największy Półwysep: Arabski 273000 km2
Największa Wyspa: Borneo 746000 km2
Średnia wysokość terenu: 990 m.n.p.m.


 

 

 

 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Azja "Twoje Podróże I Wakacje Marzeń".

 

Charakterystyka Kontynentu Azjatyckiego.

 

Azja jest największym kontynentem, a jej powierzchnia stanowi 1/3 powierzchni lądowej Ziemi. Razem z Europą tworzy jeden obszar lądowy - Eurazję. Kontynent azjatycki ograniczają Afryka i Europa na zachodzie, oraz Ocean Spokojny na wschodzie. Wschodnią granicę kontynentu wyznaczają łańcuchy wysp wulkanicznych, które często nawiedzają groźne trzęsienia ziemi.

Zachodnią granicę Azji stanowią góry Ural, a południowo-zachodnią - Kaukaz. Obszar na północy zajmują zmrożone, bezleśne przestrzenie pokryte w większości tundrą, przez większą część roku pozostające pod śniegiem i lodem, wykraczające poza koło pobiegunowe północne. Na południe od tundry rozpościera się szeroki pas leśny, zwany tajgą, który z kolei przechodzi w urodzajne obszary trawiaste zwane stepami. W centrum kontynentu, w Azji Środkowej, w związku z niskimi opadami, występują pustynie. Na nieurodzajnych piaskach rosną tylko nieliczne gatunki roślin. Wyżej położone, skaliste wyżyny zimą są nawiedzane przez zimne wiatry, a latem - silnie nagrzewane przez słońce.

Daleko w ciepłe wody Oceanu Indyjskiego jest wysunięty trójkątny Półwysep Indyjski. Na północy odzielaja go od reszty kontynentu najwyższe góry świata - Himalaje oraz Karakorum pokryte lodowcami i śniegiem jednak przyciągające rzesze turystów preferujących aktywny rodzaj wypoczynku. Topniejące w Himalajach śniegi daja początek rzekom, spływającym na południe, w kierunku rozległych nizin. Mają one zmienne stany wód i często wylewają, osadzając na berzegach żyzne namuły, mające wpływ na urodzajność gleb występujących w tej części Azji.

Morze Śródziemne i Czerwone oblewają południowo-zachodnie krańce Azji, o suchym i gorącym klimacie. Wybrzeża Azji Południowej i pobliskie wyspy mają klimat podzwrotnikowy, charakteryzujący się wysokimi temperaturami, niskimi opadami przez większą część roku i bardzo dużymi opadami w porze letniej. Związane są one z silnymi wiatrami, zwanymi monsunami, które latem przynoszą nad ląd wilgotne powietrze znad oceanu.

 


  Mapa Azji

Mapa Azji

Co 6 Człowiek Na Świecie Jest Chińczykiem

 

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012