Przewodnik Turystyczny - Twoje Wakacje i Podróże Marzeń

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

AZJA
 

Wybierz Państwo

Afganistan, Arabia Saudyjska, Bahrajn, Bangladesz, Bhutan, Brunei, Birma, Chiny, Filipiny, Indie, Indonezja, Iran, Irak, Izrael, Japonia, Jordania, Katar, Kambodża, Kazachstan, Korea Pd. Korea Pł, Kuwejt, Kirgistan, Laos, Liban, Malezja, Maladiwy, Mongolia, Nepal, Oman, Pakistan, Rosja, Singapur, Sri Lanka, Syria, Tadżychistan, Tajlandia, Turcja, Turkmenistan, Timor Wschodni, Wietnam, Uzbekistan, Zj. Emiraty Arabskie

 

BAHRAJN
Flaga Bahrajnu


Ważniejsze Dane:
Powierzchnia: 620 km2
Ludność: 0,8 mln.
Stolica: Manama
Ważniejsze Miasta: Al Dair, Al Eker, Salmabad
Język Urzędowy: Arabski
Religie: islam
Waluta: Dinar Bahrajnu
Średnia Temperatura:
Latem; 40 °C
Zimą: 15
°C
 
Atrakcyjność Turystyczna:
Gwiazdki
 
Galeria Zdjęć z Bahrajnu
Zdjęcia z Bahrajnu
Bahrajn, Filmy i Atrakcje Turystyczne

Atrakcje Turystyczne
Bahrajnu (Filmy)


 
Linki Sponsorowane
 
 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny Po Bahrajnie "Twoje Podróże I Wakacje Marzeń".
Geografia i Klimat Bahrajnu / Historia Bahrajnu / Ludność i Gospodarka Bahrajnu / Wakacje i Podróże Po Bahrajnie / Manama / Qala'at al-Bahrain Fort Bahrajn / Sharajat-al-Hayat - Drzewo Życia / Bab Al Bahrain / Zdjęcia z Bahrajnu / Atrakje Turystyczne Bahrajnu

 

Przewodnik Po Bahrajnie

Geografia i Klimat Bahrajnu

Bahrajn -
położony jest na wyspach w tym głównie na największej o tej samej nazwie. Bahrajn jest krajem nizinnym, w większości pokrytym pustyniami i gdzieniegdzie występującymi słonymi bagnami. Najwyższy punkt w Bahrajnie to Jabal ad Dukhan, który ma zaledwie 122 m n.p.m.. Całe państwo położone jest na 640 km kwadratowych a jego linia brzegowa liczy 161 km. Państwo to leży w strefie klimatu zwrotnikowego suchego, cechującym się typowymi warunkami pustynnymi. Występuje to bardzo uboga szata roślinna i zwierzęca. Brak stałych rzek, powoduje również iż ziemie są bardzo nieurodzajne i nie ma dobrego systemy nawadniania. Pomimo tak trudnego klimatu w Bahrajnie występują liczne źródła wód artezyjskich.

Klimat Bahrajnu - kształtują wiatry wiejące z Gór Zagros przez Zatokę Perską. Zjawisko nasilających się silnych wiatrów jak i tworzenie burz piaskowych przybiera na sile szczególnie podczas letnich miesięcy. Lato w Bahrajnie to okres dużych upałów, wysokich temperatur i przeważnie małej wilgotności, jednak ze względu na otaczające go płytkie wody morskie, które nagrzewaja się dość szybko często skutkuje to zmianą wilgotności powietrza i powiększaniem się jej pod koniec dnia i wieczorem.

Historia Bahrajnu

Początkowo nazwę Bahrajn odnoszono jedynie do samego wybrzeża Półwyspu Arabskiego znanego również jako Al-Hasa. Pierwsi osadnicy na terenie obecnego Bahrajnu pojawili się prawdopodobnie na przełomie trzeciego tysiąclecia p.n.e. Bahrajn w czasach starożytnych był dobrze prosperującym ośrodkiem handlu morskiego między Mezopotamią, a doliną Indusu. Wraz z powstaniem islamu, Bahrajn jak i cały Półwysep Arabski bardzo szybko dostał się pod panowanie tejże religii. Około VI w. p.n.e. Bahrajn został przyłączony do imperium babilońskiego i stanowił część obecnej Arabii Saudyjskiej. Od IV w. p.n.e. pod rządami Seleucydów przeszedł w ręce perskiej dynastii władców Sasanidów. W późniejszych latach (1521-1602) stał się on kolonią portugalską, zaś od 1783 został zdobyty przez ród Al-Chalifa z plemienia Al-Utub z Półwyspu Arabskiego, ród ten objął panowanie w Bahrajnie do czasów współczesnych. XVIII w. to okres ścierania się wpływów holenderskich i brytyjskich w tym rejonie, który zakończył się umocnieniem pozycji Wielkiej Brytanii, która to układem z 1861 zapewniła swój protektorat. Początki XX wieku to okres kiedy to Bahrajn stał się potęgą w handlu perłami, jednak w momencie gdy w latach 30 wprowadzono hodowlę pereł jego znaczenie zmalało. W 1932 kiedy to odkryto ropę naftową nastąpił bardzo szybki rozwój nowoczesnej infrastruktury i zaczoł się okres prosperity. W 1968, w związku z zapowiedzią wycofania się Wielkiej Brytanii z tego rejonu, zawiązała się unia Omanu Traktatowego, Bahrajnu i Kataru pod nazwą Federacja Emiratów Arabskich. W 1971 Bahrajn opuścił Federację. Od 15 sierpnia 1971 Bahrajn stał się niepodległym państwem, rządzonym przez emira Isa bin Sulman Al-Chalifa. W 2001 roku przeprowadzono powszechne referendum w wyniku którego zatwierdzono nową konstytucję. Konstytucja ta proklamowała m.in. Bahrajn jako królestwo.

Ludność i Gospodarka Bahrajnu

Ludności Bahrajnu - to głównie Arabowie, którzy stanowią 63% ludności, jednak sporą część, stanowią tutaj mieszkańcy innych krajów. Są to głównie Azjaci do których należą m.in. Pakistańczycy i mieszkańcy Indii co daje 19% ogółu wszystkich. 8% mieszkańców Bahrajnu stanowią Irańczycy. 10% stanowią obywateli sąsiednich krajów Półwyspu Arabskiego. Niewielką część stanowią także obywateli krajów zachodnich, którzy przyjechali i osiedlili się głównie ze względu na pracy w przemyśle naftowym i usługach finansowych czy budowlanych. Bahrajn jak i inne kraje arabskie cechuje duży przyrost naturalny, wynosi on tu prawie 14% rocznie. Ze względu również na małe terytorium cechuje on się dużą gęstością zaludnienia, oraz dużą ilością napływu obywateli innych krajów. Rozmieszczenie ludności jest jednak nierównomierne, a największe skupiska ludzi występują w północnej części wyspy. 90% ludności mieszka w miastach. Bahrajn cechuje się wysokim wskaźnikiem długości życia, co jest związane z poziome rozwojowym kraju i wyeliminowaniem groźnych chorób jak np. malaria. Średnia długość życia wynosi: ogółem 74,68 lat; mężczyźni 72,18 lat; kobiety 77,25 lat.

Gospodarka Bahrajnu - Oparta jest głównie na wydobyciu ropy naftowej (ok. 50 mln ton rocznie) i gazu ziemnego oraz na przetwórstwie aluminium. Rozwinięte jest tutaj dość dobrze rówież rzemiosło takie jak tkactwo czy garncarstwo. Ze względu na bogate złoża i przypływ ogromnej ilości gotówki znaczne dochody przynoszą tu również usługi bankowe. Użytki rolne stanowią jedynie 9% powierzchni, większość sztucznie nawadniana. Uprawia się: warzywa i owoce (palmę daktylową, owoce cytrusowe), lucernę, pszenicę, proso, ryż. Ze względu na swoje położenie rozwineło się tu dość dobrze rybołówstwo (połów ryb, krewetek, pereł), częściowojednak ograniczone w wyniku zanieczyszczenia Zatoki Perskiej. Największą rolę odgrywa transport samochodowy. Wyspy połączone są groblami i mostami, Główne porty morskie: Sulman, Al-Manama, Mina Salman, Sitra. Na wyspie Al-Muharrak międzynarodowy port lotniczy. Dochód narodowy w Bahrajnie na jednego mieszkańca to aż ponad 20 tys. USD.

 
Hotele

 

Mapa Bahrajnu
Mapa Bahrajnu

Tradycyjny Strój Bahrajnu

Strój z Bahrajnu

Słynne Perły Bahrajnu

Bahrajn - Perła

Bahrajn - Jeden z Meczetów

Oud słynny instrument folklorystyczny Bahrajnu

Podróże Po Bahrajnie - Co Zobaczyć I Gdzie Spędzić Wakacje w Bahrajnie?


Bahrajn
- słonecznie i relaksująco, takie sa właśnie pierwsze skojażenia luldzi, którzy choć trochę znają region w jakim połoźony jest Bahrajn. W rzeczy samej znajdziemy w Bahrajnie ukojenie i odpoczynek, jednak ma on zdecydowanie więcej do zaoferowani niż by się to mogło wydawać. Bogata historia - już pierwsze wzmianki o Bahrajnie pojawiają się aż 3 tys. lat przed Chrystusem kiedy to znany był jeszcze jako Dilmun i które to ruiny pierwotengo miasta można zwiedzać do dzisiaj. Kolejną atrakcją jest niewątpliwie Światynia Barbar składająca się z trzech budowli postawionych jedna na drugiej i pamietające czasy 2 tysiąclecia p.n.e. czy też Fort Bahrajnu, którego nie może zabraknąć na liście miejsc do zobaczenia. Religia - miejsca kultury i religi islamskiej jak zapierający i bajeczny Wielki Meczet, który wyróżnia sie przepiękną i stylową architekturą, czy też Dom Koranu (muzeum), gdzie poznanmy wszelkie tajniki tej świętej dla muzułmanów księgi ale również jeden z najstarszych meczetów na świecie Meczet Khamis zbudowany w Bajhrajnie w 692 roku wraz z pojawieniem się islamu na wyspie. Nowoczesność - osoby, które pragną zwiedzać kraje arabskie wzorem Zjednoczonych Emiratów Arabskich niewątpliwie poczują się tutaj jak u siebie w domu. Powstające nowe wierzowce i śmiałe plany architektoniczne powodją że nie jeden będzie wprowadzony w zdumienie ogromem przedsięwzięć i śmiałych inwestycji. Bahrajn to także miejsce, z którego można udać się na wyprawę by obserwować delfiny, udać się na nurkowanie w poszukiwaniu pereł czy też wybrać się do licznych konnych klubów jeździeckich.

Manama

Manama - to stolica Bahrajnu położona bezpośrednio nad Zatoką Perską, usytuowana na północnym wschodzie samej wyspy Bahrajn. Manama jest jednocześnie największym miastem z ludnością około 150 tys., co stanowi około jedną czwartą wszystkich mieszkańców tego niewielkiego kraju. Manama, to niewątpliwie miasto kosmopolitańskie gdzie znajdują się wysokie biurowce stanowiące skupisko biznesu kraju opartego głównie na handlu surowcami naturalnymi w tym oczywiście ropy. Specyfiką stolicy Bahrajnu jest to iż nie ma tutaj dobrze rozwiązanego transportu miejskiego a niemal że jedyną formą poruszania po mieście są taksówki czy też wynajęty samochód, trzeba jednak uważać gdyż można zostać naciągniętym na sporą sumę wybierając taksówkę jako środek transportu. W samej stolicy znajdują sie również ciekawe obiekty kultu religijnego jak chociażby jeden z największych meczetów świata Al Fateh Mosque, mogący pomieścić 7tys. osób. Będąc w okolicy warto również wybrać się na spacer po promenadzie Corniche al-Fateh gdzie można podziwiać zatokę jak i centrum miasta, wybrać się do Muzeum Połowu Perł znajdującego się w najstarszym budynku w mieście jak i podziwiać ogromny monument perły, Narodowego Muzeum Bahrajnu, Fort Bahrajnu z XIV wieku wraz z jego muzeum wpisanego do Światowego Dziedzictwa UNESCO, Świątynie Barbar czy też Drzewo Życia, które w tajemniczy sposób wyrasta pośród piasków otaczającej go pustyni.

Qala'at al-Bahrain Fort Bahrajn

Qala'at al-Bahrain czyli Fort Bahrajnf położone jest w północnej części Bahrajnu nieopodal stolicy Manama. Wykopaliska prowadzone w tym rejonie wskazują iż fortyfikacje były wznoszone już około 2500 lat przed narodzinami chrystusa i pozwoliły odkryć takie miejsca jak starożytne budynki mieszkalne, miejsca kultu religijnego, fortyfikacje obronne czy też miejsca handlowe. Miejsce to było niegdyś stolicą Dilmun, jednej z najstarszych i najważniejszych cywilizacji regionu. Miejsce to można podzielić na 4 obszary archeologiczne; sztuczne wzgórza (wznoszone na przestrzeni lat), wieża morska, morski kanał wodny oraz otaczające fort gaje oliwne. Jest to jeden z kilku prawdziwe zabytków pozostałych w Bahrajnie. Qala'at al-Bahrain czyli Fort Bahrajn jest to niewątpliwie bardzo piękne i bardzo ciekawe miejsce pod względem archeologicznym ale i również wizualnym. Niewątpliwym udogodnieniem jest fakt położenia blisko lotniska, co sprawia iż właśnie od tego zabytku możemy rozpocząć nasze zwiedzanie Bahrajnu. Miejsce to również pozwala na swojego rodzaju przeniesienie się w czasie i na nowo odkrywanie poszczególnych kart historii zapisanych w znajdujących się tam zabytkach.

Sharajat-al-Hayat - Drzewo Życia

Drzewo życia to jedna z najbardziej mistycznych atrakcji turystycznych w Bahrajnie. Drzewo położone jest w samym sercu pustyni na wzgurzu i liczy około 400 lat. Jego korzenie sięgają aż 55 metrów pod ziemią i uważane są za najbardziej rozbudowany system ukożenienia i dostarcznia rosllinie wody na świecie. Lokalni mieszkańcy uważaja iż wiek drzewa jak i jego nieustanna wegetacja są spowodowane nadprzyrodzonymi siłami Boga Enki (mistycznego władcy wody) a samo jego położenie jest wrotami do raju. Najlepszym momentem na zwiedzania tego miejsca jest tuż przed zachodem słońca kiedy to drzewo jak i otaczająca go pustynia tworzą niezapomniany krajobraz.

Bab Al Bahrain

Bab Al Bahrain czyli Wrota do Bahrajnu to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych. Budowla położona jest w starym dystrykcie biznesowym Bahrajnu i stanowi główny wjazd do stolicy Manamy. Bab Al Bahrain powstał w 1945 roku i znajdowały się tuż obok rozlewiska wodnego, jednak poprzez liczne rozbudowy terenu obecnie położone są one około kilometra od wody. Charakterystyką budowli jest duży łuk wiazdowy otoczony rondem na którym znajdują się liczne fontanny i piękna roślinność, będąca symbolem przekroczenia granicy miasta, która stanowi jednoczenie wjazd do centrum i rynku głównego.

Zobacz Zdjęcia z Bahrajnu

 


Bahrajn w Obiektywie

Bahrajn - Manama

Manama

Widok Na Dolinę Hindukusz

Bahrajn - Drzewo Życia

Bahrajn - Bab Al Bahrain

Bab Al Bahrain czyli Wrota do Bahrajnu

Zobacz Również

Zdjęcia z Bahrajnu
Atrakcje Turystyczne Bahrajnu
Hotele

Linki Zewnętrzne
Bahrajn WikiPedia


Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012