Przewodnik Turystyczny - Twoje Wakacje i Podróże Marzeń

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

AZJA
 

Wybierz Państwo

Afganistan, Arabia Saudyjska, Bahrajn, Bangladesz, Bhutan, Brunei, Birma, Chiny, Filipiny, Indie, Indonezja, Iran, Irak, Izrael, Japonia, Jordania, Katar, Kambodża, Kazachstan, Korea Pd. Korea Pł, Kuwejt, Kirgistan, Laos, Liban, Malezja, Maladiwy, Mongolia, Nepal, Oman, Pakistan, Rosja, Singapur, Sri Lanka, Syria, Tadżychistan, Tajlandia, Turcja, Turkmenistan, Timor Wschodni, Wietnam, Uzbekistan, Zj. Emiraty Arabskie

 

BANGLADESZ
Flaga Bangladeszu


Ważniejsze Dane:
Powierzchnia: 144 000 km2
Ludność: 158, 57 mln.
Stolica: Dhaka
Ważniejsze Miasta: Khulna, Barisal, Srihotto
Język Urzędowy: Bengalski
Religie: islam
Waluta: Taka
Średnia Temperatura:
Latem; 29 °C
Zimą: 28
°C
 
Atrakcyjność Turystyczna:
Gwiazdki
 
Galeria Zdjęć z Bangladeszu
Zdjęcia z Bangladeszu
Bangladesz, Filmy i Atrakcje Turystyczne

Atrakcje Turystyczne
Bangladeszu (Filmy)


 
Linki Sponsorowane
 
 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny Po Bangladeszu "Twoje Podróże I Wakacje Marzeń".
Geografia i Klimat Bangladeszu / Historia Bangladeszu / Ludność i Gospodarka Bangladeszu / Wakacje i Podróże Po Bangladeszu / Dhaka / Chittagong / Cox's Bazar/ Zdjęcia z Bangladeszu / Atrakje Turystyczne Bangladeszu

 

Przewodnik Po Bangladeszu

Geografia i Klimat Bangladeszu

Bangladesz - Ludowa Republika Bangladeszu
położona jest w Południowej Azji nad Zatoką Bengalską granicząca głównie z Indiami oraz na południowym wschodzie z Birmą. Bangladesz to siudme pod względem gęstości zaludnienia państwo na świecie niestety również jest ono jednym z najbiedniejszych państw świata. Stolicą Bangladeszu jest Dhaka (dawna Dakka) którą zamieszkuje aż 6 mln mieszkańców a w obrębie całej aglomeracji mieszka prawie 11 mln. Bangladesz poprzecinany jest również licznymi rzekami, wraz z największą rzeką Brahmaputra-Jamuna. Ze wględu na swój nizinny charakter jak i liczną populację ziemia została głównie przeznaczona pod uprawy rolnicze. Do ciekawostek można dodać i występują tutaj nieliczne obszary lasów monsunowych oraz spotykane tutaj m.in. słoń indyjski czy tygrys bengalski.

Klimat Bangladeszu - Bangladesz to kraj przeważnie nizinny, poza niewielkim obszarem wyżyn i Gór Czatgańskich. Bangladesz znajduje się pod wpływem bardzo wilgotnego i gorącego klimatu zwrotnikowego, kreowanego dzięki wiatrą monsunowym. Charakterystyczne jest to iż temperatura zimą i latem praktycznie się nie różni a porę roku wyznaczją występujące to okresy deszczowe i suche. Oprócz biedy Bangladesz musi również zmagać się z częstymi tajfunami, zwłaszcza latem i jesienią. Ponadto duże wahania stanów wód powodują katastrofalne powodzie na większej części kraju, co ppołączone jest z licznie występującymi tu rzekami.

Historia Bangladeszu

Początkowo obszary obecnego Bangladeszu należały do Indii pod władaniem korony brytyjskiej. W 1947 roku doszło do separacji terytorialnej na: Bengal Zachodni, który wszedł w skład Indii oraz Pakistan Wschodni – prowincję Pakistanu. W 1970 roku Bangladesz został splądrowany przez cyklon Bhola, zabijając ponad 200 000 osób. Zaniedbania ówczesnego rządu pakistańskiego doprowadziły do pogorszenie i stosunków między nim a Bengalczykami. Czarę goryczy przelało niedopuszczenie do objęcia funkcji premiera przez Mudżibura Rahmana, mimo że jego partia, Liga Awami, zdecydowanie wygrała wybory. Prezydent Pakistanu, generał Yahya Khan, w porozumieniu z Zulfikarem Alim Bhutto, liderem Partii Ludowej, udaremnił zwołanie parlamentu i bezskutecznie usiłował stłumić ruch niepodległościowy, aresztując Mudżibura Rahmana 25 marca 1971 r. i ogłaszając stan wyjątkowy w Pakistanie Wschodnim. Zamach ten przerodził się w falę krwawych represji w ramach których to działań wymordowano około 1-1,5 miliona cywilów. Mimo krwawej okupacji kraju Bengalska Wojna Wyzwoleńcza nie wygasła, prowadzona metodami partyzanckimi walka w końcu doprowadziła do utworzenia ierwszego rząd Bangladeszu. Przyjęta w grudniu 1972 roku konstytucja uznała świeckość, demokrację, wolność i socjalizm za filary państwowości kraju. Narastające bezrobocie i niski poziom życia oraz zależność od pomocy z zagranicy stały się także podłożem do nastrojów niezadowolenia, szczególnie gdy w Asamie wybuchły zamieszki skierowane przeciwko uchodźcom z Bangladeszu. Odżył również konflikt o wody Gangesu. W grudniu 1990 roku prezydent Hossain Mohammad Ershad został zmuszony do rezygnacji. W lutym 1991 roku odbyły się wybory, w których zwyciężyła Narodowa Partia Bangladeszu, pod przewodnictwem Khaledy Zia.

Ludność i Gospodarka Bangladeszu

Ludności Bangladeszu - Bangladesz należy niewątpliwie to krajówhomogenicznych jeżeli rozpatruje się strukturę ludności. Bengalczycy stanowią aż 98% ludności, a pozostali mieszkańcy to glównie Biharczycy. W latach 1950-2005 liczba ludności kraju zwiększyła się o 97 mln, głównie w wyniku wysokiego przyrostu naturalnego osiągającego w 2004 roku 2,08%. Przeciętna długość życia 61,7 roku i należy do najniższych w świecie. 57% ludności to analfabeci. Bangladesz należy do najgęściej zaludnionych (1040 os./km2) i najsłabiej zurbanizowanych krajów świata.

Gospodarka Bangladeszu - Pomimo wielu starań Bangladeszu jak i społeczności międzynaroowych, Bangladesz pozostaje nadal jednym z najbiedniejszych i najbardziej zaludnionych a zarazem najmniej rozwiniętych krajów świata. Główna gałęź gospodarki to rolnictwo, które skupia się na uprawie ryżu. Główne problemy szybkiego wzrostu gpospodarczego są częste cyklony, niska wydajność sektora państwowego oraz szybki przyrost naturalny w tym wrzost siły roboczej, której nie może wchłonąć rolnictwo. Rząd czyni obecnie co może aby poleprzyć sytuacj kraju poprzez zwiekszenie wydobycioa gazu i ropy jednak postęp jest skutecznie powstrzymywany przez związki zawodowe, biurokrację i inne grupy nacisku. Potężne powodzie od czerwca do października 1998 roku pozbawiły również dorobku całego życia ponad 20 milionów osób. Produkcja zbóż spadła o ponad 4 miliony ton, zmuszając rząd do potrojenia importu żywności, co zachwiało bilansem handlowym kraju.

 
Hotele

 

Mapa Bangladeszu
Mapa Bangladeszu

Tradycyjny Strój Bangladeszu - Sari

Sari

Symbol Bangladeszu - Tygrys Bengalski

Tygrys Bengalski

Bangladesz - Słynne Wyroby Wikliniane

Naczynia Wikliniane

Podróże Po Bangladeszu - Co Zobaczyć I Gdzie Spędzić Wakacje w Bangladeszu?


Bangladesz
- uważane jest za jedno z najbiedniejszych państw na świecie i dotego jako najbardziej zaludnione. To prawdopodobnie z tego powodu jak i licznych katalizmów pogodowych czy wojen Bangladesz nigdy nie stał się mekką turystyczną, choć ma dużo do zaoferowania dla osób pragnących poznać świat z innej strony niż folderowej oferty biura turystycznego. Przeciętny turysta nie wątpliwie nie znajdzie tutaj wyszukanych restauracji czy też dobrze wyposażonych i licznych hoteli czy kurortów wakacyjnych. Niewątpliwym atutem jednak tego zapomnianego miejsca jest mnogość kulturowa jak i przyjazność ich mieszkańców, którzy pomimo swojego ciężkiego losu sa bardzo przyjacielscy i wydają się być zadowoleni z życia. Bangladesz nie posiada znaczących atrakcji turystycznych czy też większych ośrodków kultury, a pozostałości zabytków są raczej w opłakanym stanie i zdecentralizowane po całej powierzchni kraju. Obcując z lokalną społecznością będziemy mogli jednak posłuchać lokalnych legend i histori o świetności tego kraju i ich walorach turystycznych. Jedynym miejscem więc gdzie uda nam się znależć odrobine zabytków jest stolica Bangladeszu Dhaka, chociaż i tutaj nie są one w jak najlepszym stanie gdyż nie mam tutaj ewidentnej nad nimi opieki.

Dhaka

Dhaka- to stolica Bangladeszu położona w delcie rzeki Ganges i Brahmaputra, licząca sobie aż 6 mln mieszkańców. Cała aglomeracja miasta sięga nawet 12 mln mieszkańców, co sprawia iż poruszając się po ulicach Dhaki mamy wrażenie że nie ma tutaj miejsca gdzie człowiek przez chwile mógłby być sam. Pomimo panującej biedy i braku określonych walorów turystycznych warto odwiedzić tutaj najstępujące zabytki. Hinduistyczna Świątynia Dhakeśwari - To duży kompleks świątynny polożony w centrym miasta I pochodzi prawdopodobnie z przełomu XI wieku. Świątynia ta jest najstarszym zachowanym zabytkiem i została wybudowana ku czci dziesięcioramiennej bogini Dhakeśwari od której to prawdopodobnie wywodzi się również etymologia Dhaki. Innym ciekawym zabytkiem w Dhakce jest Bara Katra, będącym budynkiem pałacowym, położonym niedaleko Chawk Bazar blisko brzegu na północ od rzeki Buriganga. Innym ciekawym miesjcem jest świątynia Hoseni Dalan, położona w starej części Dhakii. Świątynia Hoseni Dalan została zbudowana w XVIII wieku w epoce Mogołów, która upamiętnia męczeństwo al-Husajna, wnuka proroka islamu Mahometa. Innym obiektem, który warto odwiedzić w stolicy Bangladeszu jest Fort Lal Bagh zwanego Twierdzą Czerwonego Ogrodu, lub Twierdzą Aurangabad. Inną nieco modernistyczną atrakcję turystyczną w Dhakce stanowi budynek zgromadzenie narodowego Bangladeszu - Jatiya Sangsad Bhaba. Ciekawostką jest to iż to właśnie w tym najbiedniejszym państwieświata znajduje się największy budynek parlamentu na świecie, którego projektantem był Amerykanin Louis I. Kahna.

Chittagong

Chittagong - to kolejne największe i najczęściej odwiedzane miasto w południowo-wschodnim Bangladeszu, w pobliżu ujścia rzeki Karnaphuli do Zatoki Bengalskiej. Chittagong charakteryzuje się wspaniałym położeniem i otoczone jest brzegami morza, rzekami, wzgórzami i zielonymi równinami, co czyni go najbardziej natuarlnie pięknym miastem w Bangladeszu. Jako naturalny port, od dawna jest miejscem wymiany handlowej. W mieście z najduje się wiele starych struktur i zabytków z czasow kolonialnych i panowania Portugalczyków, które widoczne są w różnych częściach miasta, przypominając wielokulturowość i wieloetniczność dziedzictwa Bangladeszu. W mieście znajduje się również wiele struktur wiktoriańskim stylu co natomiast przypomina o brytyjskiej obecności w tym mieście. Wśród zabytków miasta jest kilka grobowców i świątyń religijnych w tym Pomink sułtana Bayazid Bostami (gdzie znajduje się w jego okolicy rozlewisko z setkami żółwi, kótre według legend symbolizują zaklęte złe dusze). Inna atrakcja to Meczet Jame Shah zbudowany na zboczu wzgórza z którego można podziwiać wspaniały widok. Inne atrakcje to muzeum etnologiczne w Agrabad z II wojny światowej, Cmentarz Wojskowy (groby brytyjskich i australijskich żołnierzy innych) 300-letni Arsenal Portugalski (ciekawa architektura). Chittagong to także mekka turystyki, to właśnie tutaj znajdują się najpiękniejsze i najdłuższe plaże a samo miasto uważane jest jako brama do dalekiej Azji.

Cox's Bazar

Cox's Bazar to główny ośrodek wypoczynkowo-turystyczny Bangladeszu, i okolo 130-tysięczne miasto położone w prowincji Ćottogram na brzegu Zatoki Bengalskiej. Cox's Bazar słynie z jednych z najdłuższych na świecie i najmniej zatłoczonych plaż, stanowiące niesamowite 121 km długości! Wizyta na plaży może tutaj trwać cały dzień odświtu do zmierzchu kiedy to właśnie w tych porach zmiany kolorów piasku i bajeczne wschody i zachody słońca prezentują bajeczny klimat i barwę kolorów. Ze względu na nieliczne hotele jak i duże zainteresowanie tym miesjcem znalezienie wolnego pokoju na nocleg "last minute" graniczy z cudem dlatego też warto zarezerwować sobie noclegi dużo wcześniej. Inną atrakcją tego miejsca jest możliwość podglądania wcześnie rano rybaków powracających z połowów od których to możemy kupić świerze ryby i owoce moża za przysłowiowe grosze. Cox's Bazar to niewątpliwie alternatywa dla zatłocoznych i droższych plaż i wypoczynkowych kurortów w Azji.

Zobacz Zdjęcia z Bangladeszu

 


Bangladesz w Obiektywie

Bangladesz - Dhaka

Bangladesz Dhaka

Plaża W Cox's Bazar

Cox's Bazar

Chitagong Port

Port w Chittagong

Zobacz Również

Zdjęcia z Bangladeszu
Atrakcje Turystyczne
Hotele

Linki Zewnętrzne
Bangladesz WikiPedia


Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012