Przewodnik Turystyczny - Twoje Wakacje i Podróże Marzeń

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

AZJA
 

Wybierz Państwo

Afganistan, Arabia Saudyjska, Bahrajn, Bangladesz, Bhutan, Brunei, Birma, Chiny, Filipiny, Indie, Indonezja, Iran, Irak, Izrael, Japonia, Jordania, Katar, Kambodża, Kazachstan, Korea Pd. Korea Pł, Kuwejt, Kirgistan, Laos, Liban, Malezja, Maladiwy, Mongolia, Nepal, Oman, Pakistan, Rosja, Singapur, Sri Lanka, Syria, Tadżychistan, Tajlandia, Turcja, Turkmenistan, Timor Wschodni, Wietnam, Uzbekistan, Zj. Emiraty Arabskie

 

BHUTAN
Flaga Bhutanu


Ważniejsze Dane:
Powierzchnia: 47000 km2
Ludność: 734 340
Stolica: Thimphu
Ważniejsze Miasta: Bumthang, Paro, Punakha
Język Urzędowy: Dzongkha
Religie: Buddyzm
Waluta: Ngultrum i Rupia Indyjska
Średnia Temperatura:
Latem; 22 °C
Zimą: 2
°C
 
Atrakcyjność Turystyczna:
Gwiazdki
 
Galeria Zdjęć z Bhutanu
Zdjęcia z Bhutanu
Bhutan, Filmy i Atrakcje Turystyczne

Atrakcje Turystyczne
Bhutanu (Filmy)


 
Linki Sponsorowane
 
 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny Po Bangladeszu "Twoje Podróże I Wakacje Marzeń".
Geografia i Klimat Bhutanu / Historia Bhutanu / Ludność i Gospodarka Bhutanu / Wakacje i Podróże Po Bhutanie / Thimphu / Paro / Jakar / Punakha / Zdjęcia z Bangladeszu / Atrakje Turystyczne Bangladeszu

 

Przewodnik Po Bhutanie

Geografia i Klimat Bhutanu

Bhutan -
Zwany Druk Jul i oznaczający Królestwo Smoka położone jest w Azji Południowej we wschodniej części największych gór świata Himalajów. Bhutan jest państwem, które nie posiada dostępu do morza i graniczy z Chinami (Tybet) i Indiami.Pod względem geograficznym Bhutan można podzielić na na trzy części: część północną wyznaczoną przez Himalaje Wysokie (prawie 20 szczytów górskich przekracza tutaj wysokość 7000 m n.p.m) część środkową, które obniża się w kierunku południowym wyznaczając tak zwane Himalaje Małe lub Himalaje Wewnętrzne, tutaj znajdują się niższe pasma z żyznymi dolinami rzek: Sankosz i Manas i część południową kraju mającą charakter nizinny i położoną nad równiną Duars (Dwar) leżąca w znacznej większości na terenie Indii, tu zajmuje pas przygraniczny z Indiami o szerokości 8-13 km. Bhutan w większości położony jest powyżej 3000 m.n.p.m. co niewątpliwie sprawia że jest jednym z "najwyższych państw świata". Poza górami Bhutan to także liczne lasy które porastają aż 67% powierzchni kraju. Na południu są to lasy monsunowe z drzewem tekowym, wyżej lasy mieszane z dębem, sosną i jodłą. Powyżej 3500 m występują również liczne łąki a powyżej 4500 m wieczne śniegi i lodowce.

Klimat Bhutanu - Bhutan to kraj, w którym średnie temperatury wahają się pomiędzy 22 stopniami ciepła w okresie letnim do 2 stopni w okresie zimowym. W przypadku wysokich parti górskich temeratury jak i klimat ulegają naturalnemu ochłodzenie gdzie niemal całym rokiem panuja ujemne temperatury i surowy mroźny klimat.

Historia Bhutanu

Prowadzone badania na terenie Bhutanu wykazują iż tereny te zamieszkane były już przez pierwszych osadników na przełomie XX a XV wieku przed naszą erą. Historia współczesna Bhutanu rozpoczyna się poniekąd od VIII wieku kiedy o indyjski jogin Guru Rinpocze rozpowszechniał w Bhutanie buddyzm. Do początku XVII wieku Bhutan nie był jednolitym państwem, a jedynie był złożony z wielu drobnych, wzajemnie zwalczających się prowincji i klanów. Za ojca zjednoczenia kraju uważa się Shabdrung Ngawang Namgyal, lama który przybyły w 1616 roku z Tybetu i wprowadził system dwuwładzy świeckiej i religijnej oraz stworzył system ufortyfikowanych klasztorów. Po śmierci Shabdrunga, Bhutan ponownie był targany wojnami domowymi i licznymi najazdami. W 1772 Bhutan po raz pierwszy został zaatakowany przez kolonizacyjne wojska brytyjskie które to po 5-miesięcznej walce, podpisały pokój, na mocy którego Bhutan utracił części terytorium na południu, otrzymując jednak w zamian coroczną rekompensatę finansową. 17 grudnia 1907 roku zgromadzenie starszyzny mnichów buddyjskich, urzędników oraz ludności wybrało swojego pierwszego króla Bhutanu, którym został Ugjen Łangczuk, kończąc tym samym system dwuwładzy. W 1910 król podpisał układ z Wielką Brytanią, w którym zgodził się na objęcie kraju brytyjskim protektoratem w zamian za podwojenie rekompensaty. Po odzyskaniu niepodległości przez Indie w 1947, w 1949 został podpisany bhutańsko-indyjski traktat o przyjaźni, na mocy którego zaanektowane przez Brytyjczyków bhutańskie prowincje zostały zwrócone, a Indie zobowiązały się prowadzić politykę obronną i zagraniczną oraz pomagać mu gospodarczo. Trzeci bhutański król, panujący od 1953 Jigme Dorji Wangchuck otworzył kraj na świat i doprowadził do przyjęcia w 1971 do ONZ.

Ludność i Gospodarka Bhutanu

Ludności Bhutanu - Gęstość zaludnienia w Bhutanie to około 15 osób na km2 co oznacza, że Bhutan jest jednym z najmniej zaludnionych państw Azji. Prawie 20% mieszkańców Bhutanu mieszka w małych miasteczkach, położonych w części południowej i centrum kraju. Największym miastem jest jego stolica Thimphu, którą zamieszkuje 98 676 mieszkańców. Wśród mieszkańców Bhutanu dominującą grupą etniczną jest Ngalop zamieszkująca przeważnie zachodnie terytorium kraju i Sharchop, zamieszkujący wschodnie tereny Bhutanu. Reszta mieszkańców wywodzi się przeważnie z Nepalu czy Indii. Narodowym językiem Bhutanu jest Dzongkha (występujących w 19 dialektach) i wraz z językiem angielskim tworzą oficjalna grupę języków w tym państwie. Jako ciekawostkę stanowi fakt iż zaledwie połowa mieszkańców umie czytać i pisać.

Gospodarka Bhutanu - Bhutan należy do państw o najniższym poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego. Zdecydowana większość mieszkańców czynnych zawodowo jest zatrudniona w rolnictwie i leśnictwie (ok. 91%). Większość ziemi uprawnej jest w posiadaniu klasztorów buddyjskich i wielkich właścicieli. Uprawia się głównie tutaj; ryż, pszenicę, jęczmień, proso i kukurydzę, poza tym ziemniaki, rośliny strączkowe, jutę, tytoń. W górach ludzie zajmuja się głównie koczowniczym pasterstwem owiec, jaków i kóz, zaś na południu przyzagrodową hodowlą bydła i trzody chlewnej. W Bhutanie dobrze rozwineło sie również rzemiosło artystyczne, zwłaszcza tkactwo, snycerstwo, wyrób białej broni i obróbka metali.

 
Hotele

 

Mapa Bhutanu
Mapa Bhutanu

Królowa Bhutanu W Tradycyjnym Stroju

Strój Ludowy Bhutanu

Jak - Zwierzę Hodowlane Bhutanu

Jak


Bhutan - Maska Smoka Bhutan Maska Smoka

Podróże Po Bhutanie - Co Zobaczyć I Gdzie Spędzić Wakacje w Bhutanie?


Bhutan
- Niewątpliwą zaletą tego niewielkiego państwa pod względem turytycznym jest fakt iż w Bhutanie jest zaledwie 15 tys. użytkowników internetu i 23 tysiące posiadaczy telefonów komórkowych. Wciąż nie rozpowszechniły się wielkie koncerny jak Coca-Cola czy huczne dyskoteki, nie istnieją również żadne związki zawodowe, a do niedawna w Bhutanie nie było też partii politycznych. To właśnie te nieodzowne wydawałobysię dla krajów zachodu elementy mogą w dużej mierze przeważyć nad unikalnością i atrakcyjnością turystyczną tego szalenie interesującego kraju. Bhutan to niewątpliwie kraj dla miłośników szukających przygody, w postaci poznawania zwyczajów nieznanych nam tak dobrze kultury buddyzmu, czy też kraj dla turystów szukających mocnych wrażeń wędrówce po górach czy też spinaczce wysoko górskiej. Głównym i najliczniejszym miastem Bhutanu jest jego obecna stolica Thimphu, czy też miasto będące kolebką kultury Bhumtang lub Punakha oraz Paro, gdzie znajduje się międzynarodowe lotnisko będące niejednokrotnie początkiem przygody dla wszystkich pragnących zwiedzać Bhutan.

Thimphu

Thimpu - to stolica Bhutanu położona w dolinie o tej samej nazwie nad rzeką Thimphu Chuu na wysokości 2000 m n.p.m. Pomimo faktu iż Dolina Thimphu zasiedlana była przez wiele wieków, dopier w 1961 roku kiedy oficialnie stała się stolicą Bhutanu pojawiły się tu pierwsze samochody. Obecnie Thimphu zmienia się niemal z dnia na dzień, kładzone są nowe ulice, postawiono wierzę z zegarem a obszar w okolicy centum miasta przerobiono na dystrykt parkowo-teatralny gdzie prezentowane sa przedstawienia i toczy się życie kulturalne miasta. Szególnie interesującą częścią Thimphu jest Trashi Chhoe Dzong, gdzie znajdują się budynki rządowe jak i dużo zieleni. Zwiedzanie miasta zaczyna się przeważnie od podziwiania doliny Thimphu jak i widoku na budowle rozmieszcozne po obu stronach rzeki. Wartym odwiedzenia miejscem w Thimphu jest Biblioteka Narodowa, gdzie znajdują się liczne kolekcje antycznych buddyjskich rękodzieł, ksiąg jak i matryce do mat modlitewnych. Innym ciekawym miejscem w mieście jest Szkoła Malarstwa czy też Instytut Medycyny, gdzie praktykuje się lecznictwo ziołami, według tradycyjnych buddyjskich metod. Kolejnym ważnym obiektem w Thimphu jest Memorial Chorten, czyli przepiękna stupa (typ budowli sakralnej buddyjskiej) postawionej na cześć trzeciego króla Bhutanu. Malowidła jak i jej wygląd przedstawiają filozofię buddyzmu jak i kulturę regionu i religi. Trashichhodzong, to kolejna wspaniała budowla w Thimphu, będąca przepiekną fortecą/ klasztorem i miejscem częstych wizyt oficjeli rządowych. Osoby prgnące przywiść pamiątkę z Thimphu czy też Bhutanu powinny udać się na rynek Emporium, gdzie można podziwiać oraz nabyć wykonywane ręcznie hafty, maski jak i inne wspaniale unikalne regionalne wyroby. Inne godne zobaczenia zabytki to: Sakyamuni Budda (statua buddy z brąnzu), Changangkha Lhakhang (XV wieczna świątynia buddyjska), czy też ogrody botaniczne Serbithang, wraz z Parkiem Koronacji.

Paro

Paro - to historyczne miasto z wieloma zabytkami, sakralnymi klasztorami i budowlami porozrzucanymi i bajecznie wkomponowanymi w okolicę. Dodatkowo otaczająca go Dolina Paro jest bardzo szeroka i zielona przez co uważana jest za najpiękniejszą w Bhutanie. Wraz z Jaka i Punakham, Paro formuje tak zwany złoty trójkąt, będący najpopularnijeszymi i najpiękniejszymi miejscami odwiedzin w Bhutanie. Najbardziej rozpoznawalnym i zarazem niesamowicie umieszczonym zabytkiem Paro jest Klasztor Taktsang (Gniazdo Tygrysa). Klasztor Taktsang usytuowany jest na klifie opadającym w dół na głębokość 1200 metrów, tworząc niesamowitą scenerię oraz daje możliwość podziwiania zapierających dech w piersiach widoków. To właśnie ten klasztor uznaje się za nieoficjalny symbol Bhutanu. Taktsang można podziwiać po około 3 godzinnej pieszej wspinaczce. Klasztor założony został jako święte miejsce medytacji prze Guru Rinpoche, który odwiedził to miejsce już w 747 roku, chociaż sama budowla powstała dopiero w 1694 roku. Innym wartym odwiedzenia miejscem w Paro jest forteca Drukgyel Dzong, która została zbudowana w XVI wieku, ku czci zwycięstwa nad wojskami Tybetu. Kolejne interesujące miejsca w Paro to Kompleks klasztorów Drakhapo czy też jeden z 108 monastyrów Kichu Lhakang, który został postawiony w zaledwie jedną noc. Wartym odwiedzenia jest też niewielki klasztor Jangsarbu Lhakhang będący siedzibą pomnika Budy Sakyamuni. Osoby będące w Paro w okresie lutego i marca będą również miały możliwosć podziwiania odbywającego się tutaj raz do roku festiwalu Paro Tshechu.

Jakar

Jakar - jak i dolina Choekor, w której jest położone uważane jest za najpiękniejsze miasto w Bhutanie niejednokrotnie nazywane “Małą Szwajcarją”. Jakar uważany jest za bastion buddyzmu, I znajduje się tutaj chyba najwięcej monumentów i świątyń. Nazwa miasta czyli Jakar Dzong oznacza “Fortecę Białego Ptaka” i zostało zbudowane w 1667 roku. Legenda głosi iż mnisi, którzy poszukiwali miejsca na osadę zauważyli w górze krążącego białego ptaka, który po chwili usiadł na szczycie góry, co wydało im się być dobrą wróżbą dla tego miejsca. Wybierając się do Jakar należy pamiętać iż wieją tam dość silne wiatry i temperatury zimą spadają grubo poniżej -6 stopni celcjusza, dlatego zdecydowanie przyjemniej jest odwiedzić to urokliwe miasteczko latem. Do atrakcji turystycznych Jakar należą niewątpliwie; Jaka Dzong, forteca z 1667 roku, która jest jedną z największych i najbardziej imponujących w całym Bhutanie, Pałac Wangdicholing, bedący miejscem częstych odwiedziń II Króla Bhutanu, czy też liczne święte miejsca jak; jeden z najświętrzych monastyrów Kurje Lhakhang, lub inne święte budowle: Zangtopelri Lhakhang, Jambey Lhakhang, Lhodrak Kharchhu Lhakhang, Tamshing Gompa  czy też magiczny Chakhar Lhakhang (Żelazny Zamek).

Punakha

Punakha - to była stolica Bhutanu, która po dziś dzień zachowała "ducha przeszłości" i stanowi niezwukle oryginalne miesjce w Bhutanie. Punaka Dzong, położony na wyspie nad rzeką Pho Chhu i Mo Chhu to niewątpliwie największa atrakcja tego miejsca. Punaka Dzong to majestyczne miejsce, które widnieje niemal na wszystkich folderach i reklamach Bhutanu, starających się przyciągnąć turystów. Dzong połączony jest drewnianym mostem, który zawiera wiele reliktów królewskich i jest zimową rezydencją monarchów. Niewątpliwymi atutami Punakhi jest to iż wszędzie dostaniemy się pieszo, i większość atrakcji turystycznych nie wymaga dalekich wypraw. Będąc w Punakhie warto również odwiedzić Geon Tsephu, znajdujące się jedynie 2 godziny pieszo od centrum i będące świątynia położoną w jaskini skalnej, gdzie odbywają się medytacje oraz liczni mnisi udają sie na nocleg. Nie daleko znajdują się również gorące źródła Koma Tsachu, wraz z przybnależnym budynkiem, gdzie można zupełnie za darmo skorzystać z kąpieli i noclegu.

Zobacz Zdjęcia z Bhutanu

 


Bhutan w Obiektywie

Bhutan - Thimphu

Thimphu - Bhutan

Paro Klasztor Taktshang

Taktshang Paro Bhutan

Himalaje - Bhutan

Himalaje Bhutan

Zobacz Również

Zdjęcia z Bhutanu
Atrakcje Turystyczne Bhutanu
Hotele

Linki Zewnętrzne
Bhutan WikiPedia


Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012