Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

ALBANIA


Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 28750 km2
Ludność: 3,4 mln
Stolica: Tirana
Ważniejsze Miasta: Durres, Szkodra, Elbasan
Język Urzędowy: albański
Religie: chrześcijaństwo, islam
Waluta: Lek
Średnia Temperatura:
Latem; 25°C
Zimą: 7°C


Atrakcyjność Turystyczna:

Zobacz Galerię Zdjęć z Albanii

Albania Zdjęcia Galeira

Albania, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Albanii - (Filmy)


 

Linki Sponsorowane


 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Albania "Twoje Podróże i Wakacje Marzeń".

 

Geografia Albanii / Historia Albanii / Wakacje i Podróże po Albanii / Tirana / Durres / Saranda / Zdjęcia z Albanii / Filmy z Albanii / Znajdź Hotel Na Wakacje i Podróże

 

Przewodnik Po Albanii

Geografia Albanii

Albania - to kraj leżący nad Morzem Adriatyckim. W języku albańskim nazwa tego kraju oznacza "Orzeł" i pochodzi od orłów krążących niegdyś majestatycznie nad jeziorami i górami Albanii. Albania jest w 75% krajem górzystym i jedynie niewielki procent kraju zajmują niziny położone nad Morzem Adriatyckim oraz doliny większych rzek takich jak: Drin, Seman lub Vjosa. Pozostała część kraju stanowią wyżyny oraz góry w paśmie Góry Dynarskie z takimi pasmami jak Góry Północnoalbańskie, Skanderbega i Mal Valamares. Uprawia się tu głównie kukurydzę, owoce i tytoń oraz prowadzi hodowlę bydła, owiec i kóz.

Historia Albanii

Uważa się iz Albańczycy to potomkowie Ilirów, którzy mieli na tym obszarze swoje królestwo około 300 p.n.e. W następnych wiekach Ilirowie wymieszali się Rzymianami, Wenecjanami, Normanami i Serbami. Od 1468 do czasu uzyskania niepodległości w 1912, Albania była częścią imperium osmańskiego. W 1946 Albania stała się krajem komunistycznym rządzonym przez Envera Hodżę. Obawiając się obcych wpływów, komunistyczny rząd zabronił podróżować za granicę, posiadania telewizora oraz praktyk religijnych.

Gdy w 1985 umarł Hodża, kraj nadal pozostał komunistyczny, ale Albańczycy zaczęli domagać się reform. Władza obawiając się dalszych protestów przyznała mieszkańcom Albanii większe prawa. W 1991 roku doszło do pierwszych demokratycznych wyborów, po których to komuniści utracili władzę.

Nowy rząd przestał kontrolować płace i ceny, w związku z czym zwiększyły się koszty utrzymania. Wielu Albańczyków zaczęło występować przeciwko coraz większej nędzy, inni zaś zdecydowali się na emigrację. Aby poprawić sytuacje rząd zaczął wprowadzać program przekształcania nizin nadmorskich w dobrze rozwinięte tereny rolnicze, oraz zwiększał atrakcyjność turystyczną kraju. Obecnie podstawą rozwoju gospodarki są złoża żelaza, ropy naftowej, gazu ziemnego, rolnictwo i szybko rozwijająca się turystyka.


 
Hotele

 

Mapa Albanii

Mapa Albanii

Albański Strój Ludowy

Strój Ludowy Albanii

 
Wakacje w Albanii - Co Zobaczyć I Gdzie Wypocząć w Albanii?


Albańczycy to bardzo mili ludzie, którzy są pozytywnie nastawieni do turystów oraz chętnie służą im pomocą. Jedynym problemem jaki możemy napotkać podczas wakacji w Albanii to brak znajomości języków obcych poza drobną częścią społeczeństwa mówiącym w języku włoskim. Jest to naród bardzo ściśle przywiązany do swojej kultury (chociażby dlatego iż można spotkać ludzi na codzień chodzących w strojach ludowych), który kultywuje i podtrzymuje rodzinne i narodowe tradycje.

Tirana

Stolica kraju Tirana to dobre miejsce na zwiedzanie podczas naszych wakacji w Albanii. Słynie ona głównie z Placu Skanderberga, na którym znajdują się liczne pomniki, muzea oraz tak jak i w naszym kraju Pałac Kultury. Ciekawą budowlą jest tutaj piramida, będąca wcześniej muzeum albańskiego przywódcy Envera Hodży, która teraz służy jako centrum rozrywki dla turystów i młodzieży, ponieważ zamieniona została na dyskotekę.

Durres

Kolejnym interesującym miastem jest portowe miasto Durres. Znajduje się tu największy port w całej Albanii, oraz bogata oferta eleganckich sklepików, w których to można dokonać zakupu towarów za przystępną cenę. Wiele osób wypoczywających w Albanii, decyduje się właśnie na przyjazd do tej miejscowości aby zakupić pamiątki i suweniry ze spędzonych tu wakacji. Jako zabytek nr. 1 jest bez wątpienia tutaj Rzymski Amfiteatr, niestety podniszczony, jednak posiadający małe muzeum.

Saranda

Saranda jest stolicą albańskiej riwiery i stanowi główny cel wakacyjnych podróży w Albanii. Posiada ona piękny nadmorski bulwar sporo hoteli (w tym jeden 5 gwiazdkowy po 70 euro za dzień) i dlatego też stanowi dobre miejsce na wakacje i wypoczynek. Dojazd ze stolicy jest uciążliwy więc Saranda żyje raczej z jednodniowych turystów przybywających z greckiej wyspy Corfu - widocznej stąd gołym okiem (prom kosztuje 15 euro w jedna stronę). Będąc w Albanii warto odwiedzić również miasta; Flora, Orikum, Dhermi, Butrint, Gjirokastr, Berata.

Zobacz zdjęcia z Albanii 

Albania w Obiektywie

Stolica Albani - Tirana

Albania Tirana

Plaża w Durres

Albania Durres

Albański Kurort Saranda

Albania Saranda

Zobacz Również

Więcej Zdjęć z Albanii
Filmy i Atrakcje Turystyczne Albanii
Rezerwacja Hoteli

Albania WikiPedia
Albania Opowieści z Podróży
Przewodnik Po Albanii

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt| Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012