Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 

ANDORA


Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 450 km2
Ludność: 70000
Stolica: Andora La Vella
Ważniejsze Miasta: Santa Coloma, Canillo, Anyos
Język Urzędowy: kataloński, hiszpański, francuski
Religie: chrześcijaństwo
Waluta: Euro
Średnia Temperatura:
Latem; 25°C
Zimą: -1°C


Atrakcyjność Turystyczna:

Galeria Zdjęć z Andory

Andora - Galeria Zdjęcia

Andora, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Andory - (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Andora "Twoje Podróże I Wakacje Marzeń".
 

Geografia Andory / Ludność Andory / Historia Andory / Wakacje i Podróże Po Andorze / Atrakcje Turystyczne Andory / Narty w Andorze / Zdjęcia z Andory / Atrakcje Turystyczne Andory (Filmy) / Znajdź Hotele w Andorze

 

Przewodnik Po Andorze

Geografia Andory

Andora - to mały kraj leżący na wschodnich stokach Pirenejów, między Francją a Hiszpanią. Andora przecięta rzeką Valira, jest krajem o wąskich dolinach i wysoko połpżonych przełęczach. Wielu jej mieszkańców trudni się rolnictwem uprawiając tytoń, ziemniaki lub hodowlą owiec. Znaczny procent zatrudnionych zajmuje się turystyką, ponieważ Andora jest ważnym rejonem turystyczno-wypoczynkowym. Przyjeżdża tu wielu miłośników narciarstwa i snowboardu. Dodatkowym magnesem dla turystów są piękne krajobrazy, możliwość zwiedzania starych kościołów, zrobienia zakupów, gdyż oferowane tu towary są obłożone małymi podatkami.

Ludność Andory

Andorczycy wywodzą się od Katalończyków i posługują się językiem katalońskim. Katalończycy mieszkają również w północnej Hiszpanii i południowej Francji. Większość nie Katalończyków zamieszkujących Andorę posługuję się językiem hiszpańskim.

Historia Andory

Zgodnie z legendą, Andorę założył cesarz frankijski, Karol Wielki (742-814). Mieszkańcy Andory uważają iż pomogli oni mu pogromić przybyłych z Afryki Maurów. W 1278 jeden z biskupów hiszpańskich i książę z pobliskiej Francji, zawarli układ że będą wspólnie rządzić tym obszarem. Do chwili obecnej Andora ma dwie głowy Państwa, hiszpańskiego biskupa z Urgel i prezydenta Francji. W XX w. kraj wszedł na drogę demokratycznych przemian, jednak kobiety uzyskały prawo głosu dopiero w 1971. W 1993 Andorczycy wzięli udział w referendum, w którym opowiedzieli się za suwerennym księstwem parlamentarnym. Obecnie zwierzchnictwo Francji i Hiszpanii jest czysto formalne.

 
Hotele Andora

 

Mapa Andory

Godło Andory

 
Wakacje w Andorze - Co Zobaczyć I Gdzie Wypocząć w Andorze?


Dostępność komunikacyjna Andory nie jest bardzo korzystna, co wynika z warunków naturalnych. Pireneje są dla niej szczelnym "murem obronnym", którego mogą pozazdrościć najbardziej ufortyfikowane miasta nizinnych terenów naszego globu.

Poruszanie się autobusem na terenie Andory, a w szczególności stolicy państwa La Vellii, jest dla posiadaczy własnego środka transportu często o wiele korzystniejsze. Wynika to z faktu, iż w szczycie sezonu, zarówno zimą jak i latem, natężenie ruchu na drogach Andory jest przeogromne. Często lepiej jest po prostu zostawić samochód na parkingu poza obszarem stołecznym lub w ogóle państwa, gdyż parkowanie może okazać się niemożliwe, a poza tym autobusy nie poruszają się wcale wolniej.

Największe Atrakcje Turystyczne Andory

Andora w rzeczywistości to państwo którego największą atrakcją jest natura. Udając się na wycieczkę w Pireneje, możemy zaczerpnąć świerzego powietrza, spokoju i ciszy, a nawet może uda się nam dostrzec wolno wędrujące tam konie. Wśród otaczającej scenerii gór; kamieniołomów, lasów, jezior i stawów turyści mogą się poruszać po poprowadzonych dla nich ścieżkach i trasach.

I właśnie z naturalnego bogactwa tej ziemi, ze scenerii Pirenejów, Andora czerpie cały swój czar. A nie ma lepszego sposobu na odkrycie owych skarbów przyrody niż wędrówka jej szlakami lub też jazda po licznych szlakach rowerowych.

Narciarstwo w Andorze

Poza turystyka pieszą i rowerową, tutejsza zima oferuje przyjezdnym szeroki wachlarz możliwości spędzania wolnego czasu. Sezon zimowy to w Andorze przede wszystkim turystyka narciarska. Panujące tu warunki o tej porze roku są rewelacyjne, i pozwalają narciarzom na dogodne uprawianie "białego szaleństwa". Stacje narciarskie w Księstwie Andory posiadają ogółem 175 tras o łącznej długości 292 kilometrów, 1129 armatek śnieżnych, 103 wyciągi narciarskie i ponad 700 instruktorów narciarskich dla tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w tej jednej z popularniejszych dyscyplin okresu zimowego.

Dla tych którzy preferują turystykę w wymiarze kulturowym wartym odwiedzenia w Andorze jest kamienny kościółek w stylu przedromańskim, z IX/X wieku, w miejscowości Santa Coloma, stara kaplica SanVincent d'Enclar, Muzeum Casa d'Areny Plandolit w Ordino, XII-wieczny kościół San Miquel de Engolasters w Escaldes-Engordany, sanktuarium Notre Dame Meritxell i wiele innych interesujących zabytków i budowli.

Zobacz zdjęcia z Andory

 


Andora w Obiektywie

Górskie Klasztory

Andora

Stolica Andory - La Vella

Andora La Vella

Pireneje w Andorze

Andora Pireneje

Zobacz Również

Więcej Zdjęć z Andory
Andora - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Hotele W Andorze

Andora WikiPedia
Andora Onet Przewodnik
Andora Informator

 

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012