Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 

ARMENIA


Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 29800 km2
Ludność: 4 mln
Stolica: Erewan
Ważniejsze Miasta: Giumri, Sewan, Razdan
Język Urzędowy: ormiański
Religie: chrześcijaństwo
Waluta: Dram
Średnia Temperatura:
Latem; 22°C
Zimą: -3°CAtrakcyjność Turystyczna:


Galeria Zdjęć z Armenii

Armenia Galeria Zdjęcia

Armenia, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Armenii - (Filmy)


 

Linki Sponsorowane


 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Armenia "Twoje Podróże i Wakacje Marzeń".

 

Geografia Armenii / Historia Armenii / Ludność Armenii / Wakacje i Podróże Po Armenii / Erewan / Jezioro Sewan / Zdjęcia z Armenii / Atrakcje Turystyczne Armenii (Filmy) / Znajdź Hotel Na Wakacje i Podróże

 

Przewodnik Po Armenii

Geografia Armenii

Armenia - jest krajem górzystym, z głębokimi wąwozami, licznymi jeziorami i szybko płynącymi rzekami, leżącymi w górach Mały Kaukaz. Armenia nie ma dostępu do morza jednak jej średnia wysokość wynosi 1379 m.n.p.m. Około 5% powierzchni kraju zajmuje jezioro wielkie i mistyczne Jezioro Sewan. Klimat Armenii jest kontynentalny z przeważającą roślinnością stepową, subalpejską i alpejską. Północne tereny Armenii wyznacza granica z Gruzją, na wschodzie z Azerbejdżanem, południowym wschodzie z Iranem, na zachodzie z Turcją.

Historia Armenii

Pierwsi ludzie, którzy osiedlili się tu już ok 2000 p.n.e. zajmowali się uprawą ziemi. W starożytności Armenia była samodzielnym państwem, jednak po klęsce w 69 p.n.e. w wojnie z Rzymianami, około 55 p.n.e. stała się częścią cesarstwa rzymskiego. Później była podbijana przez Arabów i Turków. Od lat 50. XIX w. do końca I wojny światowej Turcy zabili ponad pół miliona Ormian, a resztę wysiedlili lub zmusili do ucieczki. Emigranci z Armenii osiedlili się w różnych częściach świata i obecnie poza granicami ojczyzny żyje klika milionów Ormian.

Dzisiejsza Armenia obejmuje tylko północno-wschodni skrawek dawnego królestwa. W latach 20. XIX w.. w wyniku wojny z Turcją, tereny te zdobyła Rosja. Później Armenia stała się jedną z republik Związku Radzieckiego. W 1991 Armenia ogłosiła niepodległość. Większa część historycznej Armenii leży w granicach Turcji. Od końca lat 80, Armenia pozostaje w konflikcie z sąsiednim Azerbejdżanem o Górny Karabach - region leżący w południow-wschodnim Azerbejdżanie, a zamieszkałym przede wszystkim przez Ormian.

Ludność Armenii

Przed powstaniem ZSRR większość Ormian zajmowała się rolnictwem i hodowlą, zaś w latach radzieckich rozwinięto górnictwo i przemysł a wielu mieszkańców wsi przeniosło się do miast. Obecnie na wsi mieszka tylko 1/3 ludności, która trudni się rolnictwem i hodowlą bydła i owiec. Większość mieszkańców kraju posługuje się językiem ormiańskim, który różni się od sąsiednich języków tym iż posiada własny alfabet. Szczególną odrębność i przynależność można zauważyć w muzyce religijnej, rzeźbie w kamieniu (chatczkar), w których to kultywuje się dawne tradycje.


 
Hotele

 

Mapa Armenii

Armeńska Tkaczka

 
Podróże Po Armenii - Co Zobaczyć I Gdzie Spędzić Wakacje w Armenii?


Najstarsze
zabytki Armenii, megality pochodzą z epoki neolitu (koniec III tysiąclecia p.n.e.). W I tysiącleciu p.n.e. powstały też atrakcyjne turystycznie cyklopowe mury obronne w basenie jeziora Sewan i góry Aragac. Do typowego krajobrazu Armenii należą także twierdze (takie jak Magasberd, Amberd), zespoły klasztorne (Sanain, Agarcin, Goszawank, Achpat) i chaczkary, pamiątkowe płaskorzeźby kamienne.

Podróżówanie po Armeni nie należy do najłatwiejszych czynności. Sieć komunikacji publicznej jak kolej czy autobusy nie są tu zbyt dobrze rowinięte, jednak lukę tą rekompensują prywatni przewoźnicy mikrobusowi. W Armenii bardzo słabo rozwinięta jest baza turystyczna. Brak tanich hoteli i noclegowni winduje cenny do poziomu od 50 do 100 USD za dobę. Nie zaleca się podróżowania po terytorium tzw. Republiki Górskiego Karabachu, ponieważ nie są uregulowane stosunki polityczne i podróż do tego regionu może być związana z wymaganą wizą. Reszta regiony należy do bezpiecznych a sami Ormianie są przyjaźnie nastawieni do turystów.

Erewan

Co warto zobaczyć w stolicy Armenii Erewanie;
- Muzeum Ludobójstwa
- Park Tsitsernakaberd, niedaleko stadionu i mostu Kievian 
- Narodową Galerię Sztuki Armenii (obok Placu Republiki) 
- Państwowe Muzeum Historii Armenii (przy Plac Republiki) 
- Muzeum
Erewania (Erebuni 38) 
- Muzeum wojny (Matka Armenia), Park Zwycięstwa

Do niewątpliwych atrakcji turystycznych zaliczyć można tzw. wernisaż, czyli ogromne targowisko organizowane na placu Hanrapetutyan.

Obok Stolicy warto również odwiedzić podczas podróży po Armenii takie miejsca jak; Khor, Virap, Areni, Noravank, Smbataberd, Tatev, Vardenis, Vanevank, Teyseba Hoyravank, Kakavaberd.

Wartym odwiedzenia jest także Echmiadzin, który jest nazwany ormiańskim Watykanem. W odróżnieniu od pozostałych kościołów w Armenii jest on bogato zdobiony. Na ścianach znajdują się kolorowe mozaiki, piękny ołtarz na środku, żyrandole i niesamowite sklepienie.

Jezioro Sewan

Jezioro Sewan to największe jezioro Kaukazu oraz jedno z najwyżej położonych jezior świata (1916 m n.p.m). Na brzegu jeziora znajdują się liczne plaże, które odwiedzane są przez turystów z Armenii jak i innych krajów. Na północno-zachodnim brzegu, koło miasta Sewan, znajduje się także słynny klasztor Sewanawank, zaś na zachodnim Hajriwank. Tereny południowe w regionie Noratus, to także zabytkowy cmentarz zawierający około 900 chaczkarów.

Zobacz zdjęcia z Armenii

 
Armenia w Obiektywie

Pozostałości Rzymskie w Armenii

Armenia Garni

Armeńskie Klasztory

Armeńskie klasztory

Armeńskie Jezioro Sewan

Armenia Jezioro Sewan

Zobacz Również

Zobacz Więcej Zdjęć z Armenii
Armenia - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Rezerwacja Hoteli

Armenia WikiPedia
Wszystko o Armenii
Armenia - Informator
Armeński Alfabet i Nie Tylko

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012