Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 

AZERBEJDŻAN


Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 86600 km2
Ludność: 8 mln
Stolica: Baku
Ważniejsze Miasta: Gandża, Astara, Tauz
Język Urzędowy: azerski
Religie: islam, chrześcijaństwo
Waluta: Manat
Średnia Temperatura:
Latem; 25°C
Zimą: 3°C


Atrakcyjność Turystyczna:

Azerbejdżan Zdjęcia Galeria
Azerbejdżan, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Azerbejdżanu - (Filmy)


 

Linki Sponsorowane
 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Azerbejdżan "Twoje Podróże i Wakacje Marzeń".

 

Geografia Azerbejdżanu / Historia i Ludność Azerbejdżanu / Wakacje i Podróże po Azerbejdżanie / Baku i Góry Kaukaz / Zdjęcia z Azerbejdżanu / Atrakcje Turystyczne Azerbejdżanu (Filmy) / Znajdź Hotel Na Wakacje i Podróże

 

Przewodnik Po Azerbejdżanie

Geografia Azerbejdżanu

Azerbejdżan - to przede wszystkim wysokie Góry Kaukaz, które zajmują prawię połowę jego terytorium, przechodząc delikatnie ku Morzu Kaspijskiemu. Część jego terytorium leży w Europie (dlatego też jest on czasami uznawany za kraj europejski) natomiast reszta w Azji. Wąski pas terytorium Armenii na południowym zachodzie oddziela od Azerbejdżanu region zwany Nachiczewan. Góry przecinają szerokie doliny Kury i Arkasu, z których to spływające wody używane są do produkcji energii elektrycznej oraz nawadniania pól.

Historia i Ludność Azerbejdżanu

Azerowie to potomkowie pochodzenia turecko-perskiego, którzy zamieszkują te tereny od XI-XII w. Tereny te zamieszkiwane były w ciągu stuleci przez wiele różnych nacji w tym : Persów, Rzymian, Greków, Ormian, Arabów, Turów, Mongołów i Rosjan. Pierwszym królestwem, które pojawiło się na tym terenie, było Królestwo Mannae - ok. IX w. p.n.e.. Przetrwało ono do początku VII w. p.n.e., później zaś weszło w skład Imperium Perskiego. Islam na terenie dzisiejszego Azerbejdżanu rozprzestrzenił się gwałtownie po jego podboju przez Arabów w VII-VIII w.

Do chwili odzyskania niepodległości w 1991 roku, Azerbejdżan był jedną z republik Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR). Jego bogactwa w ropę naftową i gazu ziemnego pozwoliły na wzrost znaczenia przemysły w szczególności petrochemicznego. Obecnie to właśnie przemysł stanowi główne źródło dochodu narodowego. Jego rozwój pociągnął za sobą powstanie miast, w których to żyje ponad 50 % mieszkańców Azerbejdżanu.

Do głównych zajęć mieszkańców mniejszych miasteczek i wsi należy, uprawa bawełny, owoców, tytoniu i herbaty oraz hodowla owiec, kóz i bydła domowego. Od końca lat 80. Azerbejdżan pozostaje w konflikcie z Armenią o Górny Karabach, który zamieszkały jest głównie przez Ormian i o który ciągle toczą się partyzanckie walki.


 
Hotele

 

Mapa AzerbejdżanuAzer - Mieszkaniec Azerbejdżanu

 
Podróże Po Azerbejdżanie - Co Zobaczyć I Gdzie Spędzić Wakacje w Azerbejdżanie?


Specyfika kulturowa Azerbejdżanu stanowi niewątpliwie interesującą część podróży i jego zwiedzania. Pomimo iż kraj ten jest w większość zamieszkały przez wyznawców islamu, to nie jest on tak radykalny jak chociażby Iran. Należy jednak wziąć pod uwagę iż zachowania europejskie takie jak, palenie tytoniu przez kobietę czy całowanie się par mogą być przyjmowane z dezaprobatą.

Najlepszą metodą do podróżowania po Azerbejdżanie to "marszrutki" (busiki) można dojechać praktycznie do każdej miejscowości. Są nieco droższe od innych środków transportu, ale są najszybsze i niezawodne.

Udając się na zwiedzanie meczetu należy pamiętać aby panie miały przy sobie chustkę, oraz to iż udając się w gościnę należy zdejmować buty, gdy wchodzimy do kogoś do mieszkania.
Pytając się o drogę należy również unikać policji, a raczej spytać o drogę, kierowcy albo właściciela sklepu. Do ciekawostek należy również sposób witania się panów, wymieniających się całusami oraz to iż trudno spotkać chociażby w Baku papier toaletowy a środkiem zastępczym jest po prostu woda z konewki.

Baku i Region Gór Kaukaz

Do niewątpliwych atrakcji turystycznych Baku należy piętnastowieczny Pałac Szacha, średniowiecznego państwa Shrivan, oraz wcześniej wspomniane meczety, dziedzińce i grobowce. Wartym do zobaczenia obiektem podczas naszych wakacji w Azerbejdżanie jest również, obszar Starego Miasta wraz z twierdzą Iczeri-Szeker, Baszta Dziewicza z XII wieku oraz minaret Synyk Kała z 1078 roku.

Udając się w głąb kraju godnym polecenia i zwiedzenia są; Quba, Qala Alti, Lazy, Qebele, Saki, Marchala oraz Zaqatala.Podróżując po Azerbejdżanie można podziwiać wspaniałe doliny, rzekę Kura, oraz majestatyczne Góry Kaukaz wraz z jego najwyższym szczytem Bazar Diuzi (4466 m.n.p.m.).

Zobacz zdjęcia z Azerbejdżanu


 


Azerbejdżan w Obiektywie

Cytadela w Baku

Azerbejdżan Cytadela Baku

Azerskie Góry Kaukaz

Azerskie Góry Kaukaz

Wodospady w Qebele

Azerbejdżan Qubele

Zobacz R

Więcej Zdjęć z Azebejdżanu
Azerbejdżan - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Rezerwacja Hoteli

Azerbejdżan WikiPedia
Azerbejdżan Przewodnik
Wspomnienia z Azerbejdżanu
Azerbejdżan Portal (ANG.)
Kaukaz.net

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012