Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 

BELGIA


Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 30530 km2
Ludność: 10,5 mln
Stolica: Bruksela
Ważniejsze Miasta: Antwerpia, Brugia, Namur
Język Urzędowy: francuski, niderlandzki, niemiecki
Religie: chrześcijaństwo
Waluta: Euro
Średnia Temperatura:
Latem; 23°C
Zimą: 4°C


Atrakcyjność Turystyczna:

Galeria Zdjęć z Belgii
Belgia zdjęcia galeria
Belgia, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Belgii - (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 

 

 

 

Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Belgia "Twoje Podróże i Wakacje Marzeń".

 

Geografia Belgii / Historia Belgii / Gospodarka Belgii / Ludność Belgii / Wakacje i Podróże Po Belgii / Bruksela / Brugia / Zdjęcia z Belgii / Atrakcje Turystyczne Belgii (Filmy) / Znajdź Hotele w Belgii

 

Przewodnik po Belgii

Geografia Belgii

Belgia - to w większości tereny nadmorskich nizin uzyskanych w wyniku osuszenia zatok morskich, wykorzystywane rolniczo. W kierunku południowym teren wznosi się, przechodząc w urodzajny płaskowyż, zajmujący centrum kraju, a następnie w zalesione Góry Ardeny (na południowym wschodzie). Belgia leży w zlewisku Morza Północnego, i prawie całe jej terytorium należy do dorzecza dwóch rzek: Skaldy i Mozy. Wraz z dopływami rzek oraz kanałami tworzy ona rozgałęziony system wodny zwany Flandria.

Historia Belgii

Pierwotnie obszar dzisiejszej Belgii zamieszkane był przez Celtów oraz celtycko-germański lud Belgów. Od I wieku p.n.e. przez kolejne setki lat tereny te znajdowały się we władaniu Rzymu. Ciekawym faktem dotyczącym Belgii jest to iż na przestrzeni wieków nie miała ona naturalnych granic, gdyż w przeszłości była areną walk z udziałem Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii. To właśnie z Holandią i Luksemburgiem, Belgia tworzyła tak zwany region Niderlandzki. Średniowieczne Niderlandy to teren szybkiego rozwoju handlu ale i także arena walk i obcych rządów. Swoją niezależność Belgia uzyskała w 1830 roku, poczym wkrótce nabrała wielkiej dynamiki rozwoju przemysłowego podbijając i rozwijając swoje kolonie w Afryce. Okres ten był dla Belgii bardzo korzystny i uczynił ją jednym z zamożniejszych państw Europy. Kraj został jednak dotknięty tak jak większość Europy I i II Wojną Światową, jednak pomimo zniszczeń zdołał powrócić do dawnego tempa rozwoju.

Gospodarka Belgii

Obecnie Belgia to jeden z najbardziej uprzemysłowionych krajów Europy, a ważnymi działami przemysłu stały się hutnictwo żelaza i przemysł metalowy. Belgia pozostaje w ścisłej czołówce państw Unii Europejskiej oraz stanowi miejsce wielu jej organów takich jak Rada Europejska czy Komisja Europejska.

Ludność Belgii

Większa część społeczeństwa to katolicy, jednak ich podział etniczny składa się z dwóch grup. Pierwsza z nich to Belgowie zamieszkujący północne tereny i mówiący po niderlandzku - Flamandowie. Druga grupa zamieszkująca południowe tereny to posługujący się językiem francuskim Walonowie. Z tego też powodu Belgia ma ustrój federalnej monarchii konstytucyjnej, w skład której wchodzą: Flandria, Walonia i okręg stołeczny - Bruksela. Istotnym elementem ustroju Belgii jest to iż regiony te mają dużą autonomię w sprawach wewnętrznych.

 
Hotele Belgia

 

Mapa Belgii

Mapa Belgii

Słynne Haftowane Maty Belgijskie
Belgijskie Czekoladki

 
Podróże Po Belgii - Co Zobaczyć I Gdzie Spędzić Wakacje w Belgii?


Belgia odwiedzana jest przez około 5 milionów turystów rocznie, oraz kilkakrotnie więcej przejeżdża przez ten kraj tranzytem (np. udających się promem do Anglii). Najwięcej turystów przyjeżdża z Holandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Francji. Ruch turystyczny skupia się przede wszystkim w zabytkowych miastach kraju - Brukseli, Antwerpii, Gandawie, Brugii, Liege, Leuven, Tournai, Tongeren. Odwiedzane są też chętnie znane uzdrowiska nadmorskie, Spa i Ostenda. Niewątpliwym walorem turystycznym Belgii są silnie kultywowane tu tradycje ludowe w tym tkactwo, koronkarstwo.

Bruksela

Do niewątpliwych atrakcji turystycznych Belgii należy Bruksela. To nie tylko stolica Belgii, lecz także Europy wraz z siedzibą główną kwatery NATO. Od lat 50-tych tego wieku stanowi także cel podróży nie tylko unijni urzędników, ale także biznesmenów i turystów z całego świata. Brukselczycy dumni są z faktu, iż miasto ich posiadające doskonałą bazę hotelową i restauracje oraz dziedzictwo kulturowe z zabytkowymi budowlami i wspaniałymi muzeami dumnie reprezentuje się jako stolica Europy. 

Jako cel aktywnego wypoczynku i zwiedzania stanowi wielki gmach Pałacu Sprawiedliwości z kopułą o wysokości 118 m, Park Laeken z rezydencją królewską i terenami światowych wystawy Expo. Godne zwiedzenia zabytki to między innymi: katedra Notre Dame de la Chapelle (XIII-XV w.), Pałac Sztuk Pięknych (1922), Dworzec Centralny (1953, V. Horta), oraz na przedmieściach osiedla mieszkaniowe z lat 20 XX w.

Brugia

Jedną z największych atrakcji turystycznych Belgi jest miasto leżące na północy kraju Brugia. Jest to jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w zachodniej Europie, co czyni je najpopularniejszym celem wycieczek turystycznych. W tutejszych muzeach zgromadzone są jedne z najbogatszych kolekcji sztuki flamandzkiej, zaś ulice Brugii przetykane są układającymi się w dziwny wzór wąskimi kanałami. Wzdłuż nich stoją wspaniałe stare domy potrafiące zachwycić nawet najbardziej wybrednych podróżników. Całe miasto otoczone jest fosą oraz murami służącymi w średniowieczu jako skuteczna obrona przed najeźdźcami.

Do unikalnych zabytków Brugii należy;
- Dzielnica Markt i Burg w jego pierwotnym układzie

- Katedra St-Sauver z XII w.
- Kościół Notre Dame z XIII i XVI w.
- Bazylika Świętej Krwi (Heilig-Bloed Basiliek) z XII w.
- "Grote Markt" - hale targowe ( XIII-XIV i 1561-66 ) oraz wieża (beffroi) z XIII-XV, XIX w.

Dużą popularnością turystów oraz wszystkich tych, którzy przybywają do Belgii na wakację czy w interesach są słynne na całym świecie belgijskie czekoladki. Ich unikalna receptura i tradycyjne metody produkcji oray smak stanowią dodatkowy attut dla tych którzy wybierają się do tego kraju.

Zobacz zdjęcia z Belgii


 

Belgia w Obiektywie

Belgijskie Uzdrowisko w Spa

Belgia Spa

Belgijskie Kanały

Belgijskie Kanały

Zamek Beersel Blisko Brukseli

Belgia Zamek Beersel

Zobacz Również

Zobacz więcej zdjęć z Belgii
Belgia - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Hotele w Belgii

Internetowe Centrum dla Polaków w Belgii

Belgia WikiPedia
Brugia - Portal
Interaktywna Mapa Turystyczna Brukselii i Belgii
Przewodnik Po Belgii

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt| Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012