Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 

BOŚNIA I HERCEGOWINA


Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 51130 km2
Ludność: 5 mln
Stolica: Sarajewo
Ważniejsze Miasta: Mostar, Banja Luka, Srebrenica
Język Urzędowy: serbskochorwacki
Religie: chrześcijaństwo, islam
Waluta: Dinar
Średnia Temperatura:
Latem; 19 °C
Zimą: -1 °C


Atrakcyjność Turystyczna:

Galeria Zdjęć z Bośni i Hercegowiny
Boœnia i Hercegowina Galeria Zdjęć
Bośnia i Hercegowina, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Bośni i Hercegowiny - (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 

 

 

 

Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Bośnia i Hercegowina "Twoje Podróże i Wakacje Marzeń".

 

Geografia Bośni i Hercegowiny / Historia Bośni i Hercegowiny / Ludność Bośni i Hercegowiny / Wakacje i Podróże po Bośni i Hercegowinie / Sarajewo / Piramidy Bośni i Hercegowiny / Neum / Zdjęcia z Bośni i Hercegowiny / Atrakcje Turystyczne Bośni i Hercegowiny (Filmy) / Znajdź Hotele w Bośni i Hercegowinie

 

Przewodnik Po Bośni i Hercegowinie

Geografia Bośni i Hercegowiny

Bośnia i Hercegowina - to nazwa pochodząca od dwóch głównych regionów, które wchodzą w skład państwa. Zielona i górzysta leżąca na północy kraina to Bośnia (Alpy Dynarskie) zaś wyżynno-równinna i rolnicza Nizina Panońska, położona na południu to Hercegowina. Państwo to graniczy z Chorwacją i Serbią i ma bardzo ograniczony dostęp do morza, wybrzeże ma zaledwie 17 km długości. W obu częściach krainy występują duże złoża rud żelaza i węgla kamiennego.

Historia Bośni i Hercegowiny

Od 11 roku p.n.e. Bośnia i Hercegowina należała do cesarstwa rzymskiego, a od VII w. zasiedlana była przez Słowian. Obszary te od XII w. podbijane były przez Węgry, Turcję i Austro-Węgry. Wyznawców islamu w tym kraju przysporzyła Turcja szerząc tą religię wśród zamieszkującej tam ludności. Od 1918 roku Bośnia wspólnie z Chorwacją, Serbią i Słowenią weszły w skład federacji, nazwanej później Jugosławią, w której to rządy przejęli w późniejszych latach komuniści. Po upadku bloku socjalistycznego Jugosławia rozpadła się na kilka niezależnych państw.

Gdy w 1992 Bośnia i Hercegowina ogłosiła niepodległość, żyjący tam Bośniaccy prawosławni Serbowie rozpoczęli wojnę domową. Udział w walkach brały wojska z innych republik byłej Jugosławii, co doprowadziło do tysięcy zabitych i rannych. Dzięki wkroczeniu sił rozjemczych oraz pomocy medycznej i żywnościowej z ONZ i późniejszej interwencji NATO, kraj ten został podzielony na kilka obszarów. Rozdzielenie Serbów i Bośniaków było niezmiernie trudne gdyż żyją oni na terenie całego kraju, jednak jak się okazało przynosi wymierne efekty.

Ludność Bośni i Hercegowiny

Bośniacy to naród południowosłowiański, którzy wraz muzułmanami tworzą grupę narodowościową Bośni i Hercegowiny, oficjalnie uznaną w 1969 roku. Podczas panowania Turków i przemieszania się religi islamu z chrześcijaństwem Bośniacy i ich kultura nasycona została kolorytem orientalnym i świeckim, co dało w rezultacie oryginalny konglomerat kulturowy, z doskonale zachowanymi archaicznymi formami kultury materialnej i duchowej zwłaszcza zauważalnej w literaturze Bośni i Hercegowiny.


 

 

Mapa Bośni i Hercegowiny

Mapa Bośni i Hercegowiny

Bośniackie Tancerki Ludowe

Boœniackie Stroje Ludowe

 
Wakacje w Bośni i Hercegowinie - Co Zobaczyć I Gdzie Wypocząć w Bośni i Hercegowinie?


Bośnia i Hercegowina to przede wszystkim malownicze wyżyny obsiane licznymi domkami, w których życie płynie tak jakby czas się tu zatrzymał. Na zielonych halach pasą się owce doglądane przez dzieci, mężczyźni zbierają ziarna z pól, a kobiety ubrane w czarne chusty noszą chrust. Wiele wiosek posiada nowe meczety z minaretami inne zaś kościoły katolickie, a jeszcze inne cerkwie. Im dalej jedzie się na południe tym więcej widać zniszczeń wojennych.

Sarajewo

Stolicą Bośni i Hercegowiny jest Sarajewo umieszczone w dolinie rzecznej, posiadające żyzne gleby, liczne wzgórza i rzeki, które stanowiły atrakcyjne warunki dla osadnictwa. Sarajewo położone wzdłuż rzek Neretwa i Bosna, łączy świat śródziemnomorski z Panonią, i umożliwia przeplatanie się elementów kultury rzymskiej i bizantyjskiej. Współczesne Sarajewo jest mozaiką styli architektonicznych. Miasto to szczyci się wielokulturowością i tolerancją wobec innych religii. Najsłynniejsze zabytki Sarajewa to; meczety - Cesarski z medresą (XV, XVI w.), Hadim Ali Paszy (XVI w.), Bascarsijski (XVI w.), Husrefbega (XVI w.) oraz kryty bazar Brusa Bezistan, cerkiew prawosławna, cytadela, katedra katolicka, ratusz jak i zabytkowe domy i pałace.

Piramidy Bośni i Hercegowiny

Do nowości i atrakcji turystycznych Bośni i Hercegowiny można zaliczyć odkryte niedawno przez Semira Osmanagicia piramidy w Bośni. Stanowią one hipotetyczny zespół trzech piramid, którego odkrycie ogłoszono w październiku 2005 roku. Piramidy te znajdują się w pobliżu miejscowości Visko w pobliżu pobliskich wzgórz Visocica i Kriz. Pokryte są one warstwą ziemi i porośnięte roślinnością. Odkrywca nazwał je Bośniacką Piramidą Słońca, Bośniacką Piramida Księżyca i Bośniacką Piramidą Smoka.

Neum

Bośnia i Hercegowina posiada także wąski 17 kilometrowy pas dostępu Morza Adriatyckiego, w którym to znajduje się turystyczna miejscowość Neum. Miasto to posiada dobrze rozwinięta bazę turystyczną z licznymi hotelami, motelami i kwaterami prywatnymi. Występują tutaj również atrakcyjne piaszczyste plaże. Przystępność cenowa zakwaterowania, jak i wyżywienia w Neum stanowi dużą konkurencję dla pobliskiej Chorwacji. Neum to także doskonała baza wypadowa dla turystów chcących odwiedzić pobliski Dubrownik, Medjugorje, Czarnogórę czy Mostar, którego głównym zabytkiem jest XVI wieczny kamienny most.

Zobacz zdjęcia z Bośni i Hercegowiny


 


Bośnia i Hercegowina w Obiektywie

Góry Dynarskie - Maglic

Góra Maglic

Turystyczna Miejscowoœć Neum

Neum

Słynny Kamienny Most w Mostar

Mostar

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Bośni i Hercegowiny
Bośnia i Hercegowina - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Hotele W Bośni i Hercegowinie

Bośnia i Hercegowina WikiPedia
Bośnia i Hercegowina - Onet
Bośnia i Hercegowina - World Travel Guide
Oficjalna Strona Sarajewa

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012