Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 

BUŁGARIA


Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 110990 km2
Ludność: 9 mln
Stolica: Sofia
Ważniejsze Miasta: Powdiw, Warna, Burgas
Język Urzędowy: bułgarski
Religie: chrześcijaństwo, islam
Waluta: Lew
Średnia Temperatura:
Latem; 27 °C
Zimą: -1 °C


Atrakcyjność Turystyczna:

Galeria Zdjęć z Bułgarii
Bułgaria Galeria Zdjęć
Bułgaria, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Bułgarii - (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 

 

 

 

Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Bułgaria "Twoje Podróże i Wakacje Marzeń".

 

Geografia Bułgarii / Historia Bułgarii / Ludność Bułgarii / Wakacje i Podróże po Bułgarii / Riwiera Bułgarska / Góry Riła / Sofia / Zdjęcia z Bułgarii / Atrakcje Turystyczne Bułgarii (Filmy) / Znajdź Hotele w Bułgarii

 

Przewodnik Po Bułgarii

Geografia Bułgarii

Bułgaria - rozciąga się od terenu nizinnego Dunaju po Bałkany i stanowi bardzo ważny region rolniczy, gdzie uprawia się zboża, owoce, winorośl i warzywa. Pozostałą część kraju zajmują pofalowane niziny i góry, z których najwyższe są Rodopy, wznoszące się na granicy z Grecją. Obszary te zwany były wcześniej Tracją a Trakowie osiedlali się tu 1000 lat p.n.e. Bułgaria ma klimat umiarkowany ciepły, kontynentalny, suchy, nad morzem podzwrotnikowy i wilgotniejszy. W górach występuje piętrowość klimatyczna. Średnia temperatura powietrza w styczniu wynosi od -6°C (w terenach górskich), -3°C (w centralne części kraju) do 2°C (na południu kraju), w lipcu zaś odpowiednio od 18°C, 23°C i 25°C.

Historia Bułgarii

Od około 500 roku p.n.e. napływać zaczęli na tereny Bułgarii Słowianie, zaś od VII wieku pojawił się lud azjatycki zwany Protobułgarami, którzy dali początek współczesnym Bułgarom. Przez niemal 500 lat Bułgaria należała do Imperium Tureckiego, zaś od 1944 kraj zajęły wojska radzieckie, które wspomagały komunistów bułgarskich w przejęciu władzy. Czasy te nie były dobrym okresem dla Bułgarii gdyż wielu mieszkańców utraciło swoje prawa obywatelskie a także byli prześladowani, bądź osadzani w więzieniach czy też zsyłani do obozów pracy. Pomimo iż większa część przemysłu skupiała się w miastach to mimo wszystko duża część społeczności preferowała osiedlać się na terenach wiejskich, gdzie panowało ubóstwo. Lata 90 przyniosły jednak wyzwolenie się z rządów komunistycznych i doprowadzenie do pierwszych demokratycznych wyborów. Od 1 stycznia 2007 roku Bułgaria stała się również członkiem Unii Europejskiej.

Ludność Bułgarii

Obecnie 2/3 Bułgarów żyje w miastach, pracując przeważnie w przemyśle włókienniczym, spożywczym i maszynowym. Przejście z gospodarki centralnie planowanej do wolnorynkowej pociągnęło za sobą także duży wzrost bezrobocia. Szansę jednak Bułgaria upatruje w powiększającym się handlu zagranicznym oraz turystyce. To właśnie tutaj co roku w obszar Morza Czarnego przyjeżdżają tysiące turystów i wczasowiczów licząc na mile spędzony czas na kąpielach wodnych i słonecznych. Coraz to więcej polskich podróżnych i wczasowiczów wybiera ten właśnie kraj na spędzenie letnich wakacji. Atrakcyjność Bułgarii podwyższają stosunkowo niskie koszty wakacji oraz możliwość dojazdu własnym samochodem. Dużym powodzeniem, szczególnie zimą cieszą się bułgarskie góry, oferujące doskonałe warunki narciarskie. Do innych atrakcji turystycznych należą niewątpliwie piękne cerkwie i kultura tegoż regionu.


 
Hotele Bułgaria

 

Mapa BułgariiBułgarska Tancerka Ludowa

 
Podróże Po Bułgarii - Co Zobaczyć I Gdzie Spędzić Wakacje w Bułgarii?


Zaczynając podróż po Bułgarii czy też odwiedzając ten kraj, należy zdać sobie sprawę z pewnej naturalnej dla nas kwestii za to mającej zupełnie inne znaczenie w Bułgarii, jaką jest kiwnięcie głową. W naszej kulturze znaczy to "tak" gdzie dla Bułgarów wręcz przeciwnie czyli "nie". Wybierając miejsce podróży czy też wakacji warto pamiętać o tym iż Bułgaria jest naprawdę tanim krajem. Dość często można pozwolić sobie na wizyty w restauracjach, w których za kilka złotych można się nieźle najeść. Również ceny w schroniskach, domach wczasowych czy hotelach nie są wygórowane.

Riwiera Bułgarska

Riwiera Bułgarska to jeden z najwspanialszych regionów nad Morzem Czarnym. Gorące temperatury, piękne morze oraz plaże to niewątpliwie miejsca na doskonały wypoczynek i wakacje. Łagodny i przyjemny klimat czarnomorskiego wybrzeża potrafi zauroczyć nie jednego wczasowicza i dostarczyć dużą dozę relaksu i odprężenia wakacyjnego. W Bułgarii powstają wciąż nowe hotele i prywatne pensjonaty a ich standard nieustannie się poprawia. Wakacje na riwierze to także możliwość pływania w basenach, gra w tenisa uczęszczanie na siłownię, dobre restauracje, puby, nocne kluby oraz wiele atrakcji lokalnych. Najpopularniejsze miejscowości turystyczne Bułgarii na spędzenie wymarzonych wakacji to, Złote Piaski, Sozopol, Słoneczny Brzeg, Rawda, Primorsko, Nessebar, Bałczik, Burgas, Albena i wiele innych.

Góry Riła

Bułgarskie Góry Riła, posiadają dużą ilość tras dla wycieczek pieszych, rowerowych oraz zimą narciarskich. To właśnie ten rejon okupowany jest przez turystów uprawiających narciarstwo i przyciąga on atrakcyjnością wielu miłośników tego sportu. W górach tych znajduje się aż 90 szczytów o wysokości ponad 2 tys. metrów oraz aż 150 malowniczych jeziorek polodowcowych dodających uroku temu regionowi kraju.

Do najsłynniejszych i największych zabytków Bułgarii należy klasztor prawosławny, leżący u stóp masywu Riła. Klasztor ten położony jest wśród lasów i założony został w X wieku przez Św. Iwana zaś wysokość jego położenia to około 1100 m n.p.m. Sąsiadujące z nim budynki kreują zamknięty i nieregularny czworobok, który wewnątrz ozdobiony jest wspaniałymi kolumnadami. W centrum klasztornego podworca znajduje się świątynia pokryta freskami zaś całość dopełniają dwie wielkie bramy; Dupnicka i Samokowska.

Sofia

Wybierając się do stolicy Sofii warto również zobaczyć; Katedrę Aleksandra Newskiego, Narodowe Muzeum historyczne, czy też rosyjską cerkiew Św. Mikołaja. Centrum miasta stanowi Plac Sveta Nedelya z potężną cerkwią z XIX w. Nieopodal znajduje się Rotunda Św. Jerzego (Sveti Georgi) pochodząca z IV w., wzniesiona jako rzymska świątynia i użytkowana w czasach tureckich jako meczet.

Kultura Bułgarii bogata jest w różne przejawy artystycznej działalności jak muzyka folkowa, która znana jest na świecie i przypisywana jest jako wizytówka Bułgarii. Do najbardziej popularnych zalicza się kobiecy śpiew chóralny i podtrzymujące tradycje zespoły weselne.

Zobacz zdjęcia z Bułgarii 

Bułgaria w Obiektywie

Miejscowość Wypoczynkowa Nessebar

Bułgaria Nessebar

Bułgarskie Góry Riła

Góry Riła

Klasztor w Stolicy Bułgarii - Sofia

Stolica Sofia

Zobacz Również

Więcej Zdjęć z Bułgarii
Bułgaria - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Hotele w Bułgarii

Bułgaria WikiPedia
Bułgaria Online
Odkrywamy Bułgarię
Przewodnik Po Bułgarii
Portal o Bułgarii
Wakacje w Bułgarii

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012