Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 

CHORWACJA


Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 56540 km2
Ludność: 5 mln
Stolica: Zagrzeb
Ważniejsze Miasta: Split, Rijeka, Osijek
Język Urzędowy: chorwacki
Religie: chrześcijaństwo
Waluta: Kuna
Średnia Temperatura:
Latem; 28 °C
Zimą: 8 °C


Atrakcyjność Turystyczna:

Galeria Zdjęć z Chorwacji
CHorwacja Galeria, Zdjęcia
Chorwacja, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Chorwacji - (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 

 

 

 

Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Chorwacja "Twoje Podróże i Wakacje Marzeń".

 

Geografia Chorwacji / Historia Chorwacji / Ludność i Turystyka Chorwacji / Wakacje w Chorwacji / Dalmacja / Dubrownik / Split / Zadar / Zatoka Kwarneru / Istria / Zagrzeb / Zdjęcia z Chorwacji / Atrakcje Turystyczne Chorwacji (Filmy) / Znajdź Hotele w Chorwacji

 

Przewodnik Po Chorwacji

Geografia Chorwacji

Chorwacja - to skaliste wybrzeża składające się z wielu wysp i półwyspów. Wnętrze kraju zajmują trudno dostępne Góry Dynarskie, które przechodzą powoli na północnym wschodzie w Nizinę Węgierską stanowiącą główny region rolniczy kraju. W Chorwacji panuje klimat umiarkowany podobny do tego co w Polsce zaś w rejonie Gorskiego Kotaru panuje klimat górski, charakteryzujący się większymi opadami (w zimie z dużą ilością występowania śniegu). Inna sytuacja jest na wybrzeżu gdzie panuje klimat śródziemnomorski, a więc ciepły, ale i łagodny. W lecie średnia temperatura maksymalna potrafi nawet wynieść do 30 stopni Celsjusza.

Historia Chorwacji

Cesarstwo Rzymskie istniało na tych terenach około 300 lat. p.n.e. jednak w średniowieczu Chorwacja była niepodległym krajem i w 1102 połączyła się z Węgrami. Kolejnego podziału jej ziem dokonali później Turcy i Austria. Od 1918 roku Chorwacja była wdzielona do Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, które w 1929 zmieniło nazwę na Jugosławia. Od 1945 roku też Chorwacja wchodząca w skład Jugosławii była krajem o układzie komunistycznym, który to upadł w 1990 roku. W 1991 Chorwacja proklamowała się jako niepodległa republika co doprowadziło do sprzeciwu Serbów i doprowadziło do działań wojennych. Serbowie zajęli bowiem 1/3 terytorium Chorwacji, która z kolei odzyskała te ziemie zbrojnie w roku 1995.

Ludność i Turystyka Chorwacji

Większa część społeczeństwa Chorwackiego zamieszkuje tereny wiejskie, które są bardzo atrakcyjne turystycznie i ten dział też gospodarki rozwija się tu najszybciej. Chorwacja podjęła też liczne działania polegające na odbudowie atrakcji turystycznych oraz fabryk, domów i całych miast. Główny atut Chorwacji to także niezbyt wygórowane ceny wakacji, łatwy dojazd samochodem jak i bajeczne krajobrazy wybrzeża Morza Adriatyckiego. Nic więc dziwnego iż Chorwacja jest tak popularnym miejscem na spędzenie wakacji i wczasów przez polskich turystów.

 
Hotele Chorwacja

 

Mapa ChorwacjiChorwacki Strój Ludowy


 
Wakacje w Chorwacji - Co Zobaczyć I Gdzie Wypocząć w Chorwacji?


Chorwacja oferuje turystą nie tylko wspaniałe plaże ale także niezapomniane widoki jak i bogatą ofertę aktywnego wypoczynku. Dla przyjeżdżających turystów organizuje się rejsy po Adriatyku oraz na pobliskie wyspy. Do jednych z nich należy średniowieczne miasto Korcula położone na wyspie o tej samej nazwie, które sławę swą zawdzięcza pięknej obróbce białych marmurów. Atrakcje sportowo - rekreacyjne Chorwacji to także żeglarstwo, nurkowanie, kajakarstwo, oraz szeroki wachlarz aktywnego wypoczynku oferowany przez hotele i domy wypoczynkowe.

Dalmacja

Największym jak i najbardziej popularnym regionem turystycznym na wymarzone wakacje w Chorwacji jest Dalmacja. Znajdują się w niej liczące sobie trzy tysiące lat największe metropolie Zadar, Split (siedziba rzymskiego cesarza Dioklecjana), oraz Dubrownik (będący na liście UNESCO). Dlatego też w rejonie tym można wybrać większe miasta jako miejsce czynnego wypoczynku lub też zadowolić się cichymi osiedlami przy szibenickiej, zadarskiej i makarskiej riwierze. Masywy górskie jak Velbit i Biokovo, parki narodowe Paklenica, krka, kornati i Mljet, oraz winnice na półwyspie Peljesac i gaje oliwne - wszystko to tworzy słoneczna niepowtarzalna Dalmacje

Dubrownik - opasany jest rzędem potężnych murów obronnych i fortyfikacji. Bez trudu dostrzec to można dumnie prezentujące się patrycjuszowskie pałace i wieże kościołów; masywne baszty i bramy oraz piękny stary port i wspaniałe nowoczesne plaże. Stary Dubrownik jest miastem-muzeum w samym sobie a większość przechadzających się osób to turyści. Tu niemal każda budowla i każdy zaułek jest zabytkiem. Jednym słowem najlepiej jeżeli turysta sam dokona wyboru, gdzie się udać i co zobaczyć.

Split -
Co roku przyjeżdżają tu turyści z całego świata, by pokłonić się pozostałościom pałac cesarza rzymskiego Dioklecjana. W Splicie jest również wiele innych wartych zobaczenia zabytków. Piękna panorama miasta, katedra oraz mury obronne ze słynnymi bramami: Złotą, Srebrną i Żelazną, dodają uroku temu miastu jak i rozłożonego u ich stóp orientalnemu bazarowi. Split to najważniejszy w regionie węzeł komunikacyjny skąd można dostać się na większość znaczących w turystyce wysp dalmatyńskich oraz do Włoch.

Zadar - Warto pobyć tu kilka dni, zwiedzając antyczne i średniowieczne zabytki w położonym na czworokątnym półwyspie starym mieście, w tym główną atrakcję miasta i jego symbol czyli rzymskie forum o powierzchni niemal 4000 m2. Stąd można także wyruszyć na zwiedzanie Parku Narodowego Kornati, do którego liczne biura podróży organizują bądź sprzedają wycieczki.

Zatoka Kwarneru

Kolejnym ciekawym miejscem na wakacje w Chorwacji to teren Zatoki Kwarneru. Graniczy ona z Istrią i składa się z bogatego w faunę i florę wybrzeża, wraz z wyspami i terenami górskimi. Kwarner słynie ze swojego wyjątkowego klimatu i należy do tak zwanej turystyki elitarnej i zdrowotnej. Miejsca takie jak Opatija, Lovran i Icici zadowolą nawet najwybredniejszych wczasowiczów, a miasto Rijeka i jej okolice gwarantują świetną zabawę dla młodych turystów szukających wrażeń przez cały rok. Teren te to także raj dla żeglarzy oraz dla tych turystów którzy pragną odpocząć wędrując po górach, jeżdżąc na rowerze czy moto-crossem a nawet uprawiających wędkarstwo i myślistwo.

Istria

Istria położona jest w północnej części Chorwacji i leży na półwyspie o tej samej nazwie. Jej atrakcyjność turystyczna to bez wątpienia połączenie pięknego wybrzeża i zielonych terenów. Znajdują się tu tak zwane miasta muzea jak Porec, Rovinj czy Pule, które przekształcone zostały w turystyczne centra z licznymi hotelami i restauracjami. Jeśli szukają państwo spokojnych wakacji w Chorwacji to miasta Buje, Buzet, Motovun, Groznjan zagwarantują wszystkim prywatność i ciszę oraz dadzą szansę na zwiedzenie tych średniowiecznych miast twierdz oraz poznania lokalnej kuchni i wspaniałego wina.

Zagrzeb

Stolica Chorwacji Zagrzeb oferuje również podróżnym odwiedzenie licznych muzeów, jak; archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, historyczne Chorwacji, sztuki prymitywnej, miasta Zagrzeb i najsłynniejsze Muzeum Mimara. Będąc w Zagrzebiu warto odwiedzić również Plac Jelacica, Katedrę Zagrzebską oraz budynek teatru Narodowego.

Do jednych z największych atrakcji Chorwacji przyciągających turystów jest także wielki Amfiteatr w Puli, wybudowanych przez Rzymian w 80 roku. Mógł on pomieścić 23000 widzów, którzy przychodzili oglądać ti niegdyś walki gladiatorów.

Reasumując Chorwacja to idealne miejsce na wszelkiego rodzaju wypoczynek, czy to na leniwe wakacje nad morzem w gorących promieniach słońca i morskich kąpieli, czy też na aktywny wypoczynek połączony z uprawianiem sportów oraz zwiedzaniem. Wybór miejsca podróży wakacyjnych do Chrowacji jest wiele, jednym z doskonałych sposobów poznania tego wspaniałego kraju jest poszerzenie naszej wiedzy dotyczącej dostepnych ofert wypoczynku czy też hoteli w tym kraju, korzystając z możliwości wypoczynkowych w Chorwacji z www.trivago.pl z pewnością znajdą Państwo to jedyne miejsce, które pozwoli spędzić pełne niezapomnianych chwil długo oczekiwne wakacje.

Zobacz zdjęcia z Chorwacji


 


Chorwacja w Obiektywie

Wybrzeże Chorwackie w Dalmacji
Chorwacja-Dalmacja

Piękne Miasto Dubrownik

Chorwacja Dubrownik

Wodospady w Chorwacji

Chorwacja-Krkar

Zobacz Również


Więcej zdjęć z Chorwacji

Chorwacja - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Hotele w Chorwacji

Więcej Informacji o Chorwacji

Chorwacja WikiPedia
www.cro.pl
www.chorwacja.vdm.pl
www.chorwacja.vis.pl
www.chorwacja.croatia4u.info
www.dubrovnik.croatia4u.info

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012