Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 

CYPR


Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 9251 km2
Ludność: 0,8 mln
Stolica: Nikozja
Ważniejsze Miasta: Larnaka, Limassol, Troodos, Pofos
Język Urzędowy: grecki, turecki
Religie: chrześcijaństwo, islam
Waluta: Euro
Średnia Temperatura:
Latem; 33 °C
Zimą: 20 °C


Atrakcyjność Turystyczna:

Galeria Zdjęć z Cypru
Cypr Galeria Zdjęcia
Cypr, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Cypru - (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 

 

 

 

Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Cypr "Twoje Podróże i Wakacje Marzeń".

 

Geografia Cypru / Historia Cypru / Turystyka na Cyprze / Wakacje i Podróże Po Cyprze / Atrakcje Turystyczne Cypru / Nikozja / Zdjęcia z Cypru / Atrakcje Turystyczne Cypru (Filmy) / Znajdź Hotele Na Cyprze

 

Przewodnik Po Cyprze

Geografia Cypru

Cypr - to gościnna i egzotyczna wyspa położona na przecięciu szlaków łączących Azję, Afrykę i Europę. Panujący tu klimat jest najłagodniejszy i najbardziej słoneczny w basenie całym basenie Morza Śródziemnego. Cypr jest jednym z tych krajów, w których zimą wciąż świeci słońce a temperatury w listopadzie i grudniu osiągają średnią 20-22 stopni Celsjusza.

Historia Cypru

Historia i wydarzenia mające miejsce na Cyprze były ściśle uzależnione od położenia wyspy na trasie szlaków wiodących do krajów bliskowschodnich. Osadnictwo rozwijało się tu już w starożytności zaś pierwsze kolonie na Cyprze zakładane były przez Fenicjan a następnie przez Greków, Asyryjczyków, Egipcjan, Persów i Rzymian. Po podziale Cesarstwa Rzymskiego kraj stał się kolonią bizantyjską, a od 1192 samodzielnym państwem krzyżowców.

W latach 1489-1570 Cyprem władała Wenecja a od XVI w. aż do XIX w. pozostawał pod panowaniem tureckim. W 1925 Cypr stał się kolonią brytyjską a następnie walczył o oderwanie się od brytyjskiego kolonializmu i starał przyłączyć się do Grecją. Turecki projekt podzieleniu terytorium między Turcję i Grecję dał początek trwałemu konfliktowi pomiędzy ludnością grecką i turecką. Interwencja tureckich sił zbrojnych w północnej części Cypru doprowadziła do podziału wyspy na część północną-turecką i południową-grecką. Podjęte w latach 1976-1978 próby ONZ pokojowego rozwiązania sytuacji na Cyprze nie doprowadziły do przywrócenia jedności wyspy.

Turystyka na Cyprze

Na wyspie kwitną, najlepsze pomarańcze, winogrona i jabłka stanowiące towar eksportowy do krajów Europy. Cypr jest wyspą o nieskazitelnej i pięknej przyrodzie która zaurocza turystów od szczytu góry Olimp poprzez rozległe równiny aż po wybrzeża. Wyspa jest istnym rajem dla ornitologów. Wiele gatunków ptaków migrujących, ma tu swój przystanek między Europą i Afryką co stanowi dodatkową atrakcję wyspy. Ze względu na wspaniały, klimat i rzadko spotykane bogactwo krajobrazów wyspa jest rajem dla turystów na uprawianie sportów takich jak wędkarstwo, kolarstwo górskie, piesze wycieczki, szybownictwo, golf, sporty wodne nurkowanie, żeglarstwo i windsurfing.

 
Hotele Cypr

 

Mapa CypruCypr - Wyspa Afrodyty

Afrodyta

 
Wakacje na Cyprze - Co Zobaczyć i Gdzie Wypocząć na Cyprze?


Cypr to raj wakacyjny dla miłośników sportów wodnych. Jego centrum znajduje się w mieście Limassol, gdzie znajdują się wypożyczalnie jachtów, desek windsurfingowych, czy nart wodnych. Oferta jachtów rozciąga się od kilkunastoosobowych aż po 80-osobowe katamarany, które można wypożyczyć na różny okres czasu.

Atrakcje Turystyczne Cypru

Jednym z najbardziej popularnych sportów na Cyprze oraz głównym celem spędzenia wakacji dla wielu turystów jest nurkowanie. Znajduje się tu 20 renomowanych centrów i szkół nurkowania a pod wodą czekają wspaniałe okazy fauny i flory (ukwiały, jeżowce, różnokolorowe ryby), słynny wrak promu Zenobia spoczywający nieopodal wybrzeży Laranki, a w okolicach Agia Napa, Paralimni i Protaras znajdują się podwodne groty i jaskinie.

Cypr posiada także szeroki wachlarz oferty agroturystycznej. Turyści pragnący spędzić wakacje w tej formie mają okazję zamieszkiwać w cypryjskich wioskach, w domach budowanych z kamienia. Podczas pobytu można podpatrywać produkcję miejscowego wina lub "sera halloumi", przygotowywanie obiadów w tradycyjnych tawernach, jednym słowem wtopić się w codzienne życie wioski.

Cypr to także wyspa Afrodyty bogini miłości nic więc dziwnego iż jest tu wiele zabytków jak, kościoły górskie oraz miasta, Kato Pafos, Palaepafos i Choirokitia należące do dziedzictwa UNESCO. Turysta znajdzie tu ślady bogatej tradycji, przekazywanej z pokolenia na pokolenie i uroczyście jej kultywowanej przez mieszkańców.

Najważniejszym wydarzeniem religijnym Cypryjczyków jest święto Wielkanocne. Obchodzona się je tradycyjnie z powagą ale zarazem z radością i nadzieją. Odbywa się tu również Cypryjski Karnawał, który stanowi największą imprezą kulturalną. Połączony jest on z " Anthestirią" wiosennym świętem kwiatów oraz "Kataklysmos" świętem potopu stanowiący kulminacyjny punkt Zielonych Świątek.

Nikozja

Stolica Cypru, Nikozja to jedno z ostatnich miast, które jest podzielone murem. W greckiej części warto przyjrzeć się murom weneckim i siedemnastowiecznej katedrze Ajos Ioannis. W Muzeum Narodowym Cypru można zobaczyć m.in. posąg Apolla z Lirą. W tureckiej części miasta, można obejrzeć Mevlevi Tekke, czyli siedemnastowieczne sanktuarium derwiszów. Będąc w Nikozji warto zobaczyć również, wczesnochrześcijański sobór Św. Jana z grobem Św. Barnaby, kościół św. Zofii z XIII wieku, zamieniony na meczet Selimiye, park miejski, meczet Omara, brama famagustiańska i kireńska oraz piękne lapidarium.

Cypr bez wątpienia stanowi jedno z najwspanialszych miejsc na wypoczynek oraz wymarzone wakacje. Polscy turyści bardzo upodobali sobie to miejsce i nie jednokrotnie wracają na Cypr, w którym to na nowo można odkrywać bogactwo kulturowe wyspy oraz spędzić wyczekiwane wakacje i wypoczynek na ciepłym słońcu i przepięknych plażach całym rokiem.

Zobacz zdjęcia z Cypru
 


Cypr w Obiektywie

Cypr - Limassol

Limassol

Cypr - Agia Napa

Agia Napa

Stolica Cypru - Nikozja

Stolica Nikozja

Zobacz Również

Więcej Zdjęć z Cypru
Cypr - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Hotele Na Cyprze

Cypr WikiPedia
Cypr - Przewodnik
Forum o Cyprze
Oficjalna Strona Cypru

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012