Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 

CZARNOGÓRA


Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 13812 km2
Ludność: 0,7 mln
Stolica: Podgorica
Ważniejsze Miasta: Niksi, Bijelo Polje, Pljevlja, Gusime
Język Urzędowy: serbsko-chorwacki Religie: chrześcijaństwo, islam
Waluta: Euro
Średnia Temperatura:
Latem; 23 °C
Zimą: -4 °C


Atrakcyjność Turystyczna:

Galeria Zdjęć z Czarnogóry
Czarnogóra Galeria Zdjęcia
Czarnogóra, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Czarnogóry - (Filmy)


 

Linki Sponsorowane
 
 

 

 

 

Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Czarnogóra "Twoje Podróże i Wakacje Marzeń".

 

Geografia Czarnogóry / Historia Czarnogóry / Turystyka Czarnogóry / Wakacje i Podróże po Czarnogórze / Atrakcje Turystyczne Czarnogóry / Sveti Stefan / Budva / Podgorica / Zdjęcia z Czarnogóry / Atrakcje Turystyczne Czarnogóry (Filmy) / Znajdź Hotele W Czarnogórze

 

Przewodnik po Czarnogórze

Geografia Czarnogóry

Czarnogóra - czyli Monetnegro uzyskała swoją nazwę w XV wieku przez Wenecjan, którzy zainspirowani byli kontrastem występującym pomiędzy pokrytym bujną roślinnością wybrzeżem adriatyckim a szarymi i posępnymi górami, z rozsianymi kamiennymi domami. Niedostępność terenu oraz braku urodzajnych pól sprawiły, że zamieszkująca tu ludność od wieków musiała zmagać się z surową przyrodą. To właśnie ten kraj przez stulecia dzięki swojej charakterystyce terenu łatwo opierał się wrogom. Przeważającą część Czarnogóry zajmują tereny górzyste w tym masyw Gór Dynarskich. Położona Czarnogóra u zlewisk sieci rzecznej dwóch mórz, Morza Adriatyckiego i Czarnego stanowi idealne miejce na spędzenie wakacji.

Historia Czarnogóry

Tereny Czarnogóry przynależały do imperium rzymskiego a po podziale cesarstwa znalazły się w 395 w jej wschodniej części a później przynależały do Bizancjum. Zamieszkana była głównie przez ludy ilyrijskie a później osiedlali się na jej ziemiach Słowianie, którzy nazwali ten kraj Dulkja a następnie Zeta. Od 1170 Czarnogóra przynależała do państwa serbskiego zaś w XV wieku podbita została prawie cała przez Turków. W 1851 Daniło II Petrović-Njegos za zgodą Rosji i Austrii został świeckim księciem Czarnogóry i rozpoczął walkę o wolną i niepodległą Czarnogórę. Stolicą było miasteczko Cetynia. Od roku 1949 wcielona była do Jugosławii zaś pełną niezależność i niepodległość parlament Czarnogóry proklamował dopiero 3 czerwca 2006 roku.

Turystyka w Czarnogórze

Czarnogóra mimo wojen i toczących się walk jest obecnie krajem bezpiecznym dla turystów. Najłatwiej dotrzeć do niej poruszając się od strony Chorwacji. Dominującym klimatem Czarnogóry jest klimat podzwrotnikowy oraz w pasie przybrzeżnym śródziemnomorski. To właśnie tam turyści mogą znaleźć nadmorskie kąpieliska z przepięknymi plażami oraz wąskie uliczki miasteczek i nadbrzeża zachęcające do wędrówek. Spacer taki uprzyjemniony może być wszędzie rozprzestrzeniającym się zapachem lawendy, który będzie nie wątpliwie działał kojąco i relaksująco na każdego. Występująca tu roślinność śródziemnomorska taka jak palmy, cyprysy i figowce z pewnością dodadzą uroku temu miejscu. 
Hotele Czarnogóra

 

Mapa CzarnogóryCzarnogórski- Strój Ludowy

 
Podróże Po Czarnogórze - Co Zobaczyć I Gdzie Spędzić Wakacje w Czarnogórze?


Czarnogóra posiada niewątpliwie dużo walorów turystycznych i stanowi wspaniałe miejsce na wymarzone wakacje. Warto odwiedzić tu malownicze Góry Dynarskie, klasztory prawosławne oraz liczne zabytki będące pozostałościami po czasach rzymskich i Bizancjum. To właśnie w Czarnogórze znajdziemy podobnie jak w Chorwacji wiele starych średniowiecznych miasteczek takich jak, Budva, czy Svetim reprezentujące śródziemnomorską architekturę. Interesującą miejscowością jest także Kotr, które jest wpisane do światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, gdzie morze sąsiaduje z górami a bogactwo zabytków sakralnych i rzymskich przytłacza swoją ilością.


Atrakcje Turystyczne Czarnogóry

Czarnogóra bardzo chętnie i przyjaźnie wita turystów. Istniejące tu hotele są na wysokim europejskim standardzie zaś gospodarze i lokalna ludność bardzo życzliwa co z pewnością uprzyjemni nam nasze wakacje. Czarnogórcy chętnie dzielą się również bogactwem swojej kultury i są z tego bardzo dumni. Dla łasuchów godnym podkreślenia jest fakt iż tutejsza kuchnia jest wyśmienita i przygotowywane tam dania mają niepowtarzalny śródziemnomorski smak, którego nie można skopiować nigdzie indziej.

Pobyt w Czarnogórze jak wcześniej wspominaliśmy nierozerwalnie związany jest z balsamicznym unoszącym się w powietrzu zapachem, szumem morza, pięknem natury uznanym przez UNCED za najbardziej ekologiczny obszar na świecie. Dodatkowym atutem tego kraju dla turystów pragnących spędzić wakacje nad ciepłym Adriatykiem mogą mieć znacznie niższe ceny niż w tak popularnej przez Polaków Chorwacji. Tańsze są tu noclegi, będące główną przyczyną wysokich kosztów wypoczynku a ich standard jest mimo wszystko na dobrym wysokim poziomie.

Sveti Stefan

Sveti Stefan to najbardziej ekskluzywne i znane miejsce w Czarnogórze. Malutkie, niegdyś rybackie miasteczko, położone na skalistej wysepce, oddzielonej od stałego lądu wąską, piaszczystą mierzeją, dziś przekształciło się w luksusowy kompleks hotelowy. Jego wyjątkowa architektura, niepowtarzalna atmosfera i otaczające piękne plaże przyciągają turystów z całego świata.

Budva

Stare miasto Budva, które liczy ok. 2500 lat jest kolejnym popularnym miejscem do spędzenia wakacji w Czarnogórze. Otaczające miasto góry w połączeniu z morzem dają niezapomniany widok. Woda tu jest wyjątkowo czysta, co zachęca turystów do zażywania kąpieli morskich. Samo miasto może śmiało konkurować z pobliskim Dubrownikiem. Na szczególną uwagę zasługuje tu imponująca starówka, która wysunięta jest w głąb Adriatyku tworząc wraz z śródziemnomorskim klimatem niezapomniany widok.

Podgorica

Dobre położenie geograficzne między rzekami Ribnicą i Moraczą uczyniło to miasto atrakcyjnym miejscem. Podgorica, która znajduje się blisko ośrodków narciarskich w Górach Dynarskich oraz wybrzeża Morza Adriatyckiego stanowi idealne miejsce wypadowe do podróży w te rejony kraju. Z powodu na silne bombardowania prowadzonych tu wojny światowej i późniejszych walk nie zachowało się tu zbyt wiele zabytków.

Zobacz zdjęcia z Czarnogóry 


Czarnogóra w Obiektywie

Miasto Sveti Stefan

Sveti Stefan

Wybrzeże Morza Adriatyckiego

Czarnogóra Adriatyk

Kanion w Górach Dynarskich

Góry Dynarskie

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Czarnogóry
Czarnogóra - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Hotele Czarnogóra

Czarnogóra WikiPedia
Wszystko o Czarnogórze
Czarnogóra Wakacje
Strona O Sveti Stefan (Ang.)
Budva Online (Po Serbsku)

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012