Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 

CZECHY


Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 78860 km2
Ludność: 11 mln
Stolica: Praga
Ważniejsze Miasta: Brno, Ostrawa, Opawa
Język Urzędowy: czeski
Religie: chrześcijaństwo
Waluta: Czeska Korona
Średnia Temperatura:
Latem; 17 °C
Zimą: 1 °C


Atrakcyjność Turystyczna:

Galeria Zdjęć z Czech
Czechy Galeria Zdjęć
Czechy, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Czech - (Filmy)


 

Linki Sponsorowane
 

 

 

 

Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Czechy "Twoje Podróże i Wakacje Marzeń".

 

Geografia Czech / Historia Czech / Ludność i Przemysł Czech / Wakacje i Podróże Po Czechach / Praga / Atrakcje Turystyczne Czech / Zdjęcia z Czech / Atrakcje Turystyczne Czech (Filmy) / Znajdź Hotele W Czechach

 

Przewodnik po Czechach

Geografia Czech

Czechy - znajdują się w samym środku Europy Środkowej, i położone sś między Sudetami a zalesionymi wzgórzami Lasu Czeskiego, Lasem Bawarskim oraz Szumawą. Kraj ten przecięty jest dwiema rzekami Łebą i Wełtawą. W południowej część Czech znajdują się kotliny, Trzebońska i Budziejowicka. Od Karpat Masyw Czeski oddzielony jest na wschodzie morawsko-śląskim pasem obniżeń. Tereny północno-zachodnie i południowo środkowej części kraju, to głównie obszary rolnicze oraz miejsca gdzie rozwija się przemysł.

Historia Czech

Czesi to jeden z ludów słowiańskich, którzy już w X wieku utworzyli na tych terenach silne królestwo. Jego stolica Praga uzyskała bardzo szybko miana centrum nauki, kultury i sztuki. W 1526 na tronie państwa zasiedli austriaccy Habsburgowie i poza krótkim okresem niezależności w XVII w. Czechy pozostawały pod rządami królów Austrowęgierskich. Po zakończeniu działań pierwszej wojny Czesi utworzyli wraz ze Słowakami wspólne państwo Czechosłowację. Od 1948 aż do 1989 roku Czechosłowacją rządzili komuniści. Pamiętne i znaczące dla historii i przyszłości kraju miały tu wydarzenia z 1968 roku kiedy do kraju wkroczyły wojska państw Układu Warszawskiego, gdyż inne państwa bloku socjalistycznego nie chciały zaakceptować proponowanych zmian przez Alexandra Dubceka. Po upadku bloku komunistycznego w 1990 roku Słowacy zaczęli dążyć do utworzenia samodzielnego państwa, co nastąpiło w 1993 roku. Podział ten odbył się na drodze pokojowej i oba te państwa stały się niezależne.

Ludność i Przemysł Czech

Skład etniczny ludności Czeskiej to w większości Czesi, którzy stanowią 90 % populacji. Kolejna grupę etniczną stanowią Morawowie (4 %), Słowacy (3%), poza tym Romowie, Polacy, Niemcy, Ukraińcy i Węgrzy. Przemysł Czech to przeważnie produkcja słynnego na cały świat piwa oraz maszyn, papieru, szkła i artykułów ceramicznych. Czechy przystępując do Unii Europejskiej postawiły duży nacisk na rozwój przemysłu samochodowego, gdzie produkowana jest Skoda oraz wiele innych marek pojazdów przez zagraniczne koncerny posiadające tu swoje fabryki.

 
Hotele Czechy

 

Mapa CzechCzeskie Knedle i Piwo

 
Podróże po Czechach - Co Zobaczyć I Gdzie Spędzić Wakacje w Czechach?


Czechy rozsławione są wśród turystów z całego świata dzięki swojej stolicy Pradze. Praga i Czechy przyciągają miliony turystów nawet z takich odległych państw jak USA, Japonia, Australia oraz z innych krajów Europy. Czechy poza swoją piękną stolicą rozsławione są również przez takie miejscowości jak Brno, Ołomuniec, Pilzno, Liberec, Czeskie Budziejowice i Ostrawa. Do dziś wielką renomą cieszą się czeskie uzdrowiska - Karlowe Wary (Karlsbad) i Mariańskie Łaźnie (Marienbad). Wielu turystów wypoczywa także aktywnie w czeskich górach Karkonoszach na granicy z Polską oraz w graniczących z Niemcami Rudawach (m.in. Czeska Szwajcaria) i w Szumawie.

Praga

Do największych atrakcji Pragi zaliczany jest Zamek na Hradczanach oraz Złota Uliczka, wymieniana jako jeden z cudów świata. Uliczka ta zwana niegdyś ulicą alchemików przylega do murów zamku na Hradczanach, i jest wąską brukowaną ulicą z maleńkimi domkami wyglądającymi jak te z opowieści braci Grimm.

Wszyscy przybyli tam turyści potwierdzą iż Praga jest jednym z najbardziej czarujących miast Europy. Leży ona nad Wełtawą a jej część wznoszącą się stromo na zachodnim brzegu rzeki wieńczy wielki kompleks zamku-pałacu na Hradczanach, służącego obecnie jako pałac prezydencki. Kolejną atrakcją turystyczną Pragi jest Most Karola i rynek staromiejski, na którym znajdują się liczne restauracje, puby i kluby stanowiące serce nocnego życia Pragi.

Atrakcje Turystyczne Czech

Czechy słyną również (szczególnie dla Polskich turystów) ze swojej tradycyjnej kuchni (knedle, zapiekany ser) oraz szerokiego asortymentu piwa, którego bardzo często spożywa się do posiłków i w pubach.

Poza Pragą, Czechy oferują również wspaniałe miejsca na uprawianie narciarstwa. Szpindlerowy Młyn jest najpopularniejszym ośrodkiem narciarskim w czeskiej części Karkonoszy i przyciąga wielu turystów. Na miłośników białego szaleństwa czekają dwa tereny narciarskie: "Święty Piotr" (1196 m n.p.m.), oraz "Niedźwiedź" (1235 m n.p.m.).

Wielu turystów udaje się do Czech Środkowych, gdzie znajduje się imponujący XIV wieczny zamek w Karlsztejnie oraz dwa mniejsze zamki Orlik i Zvikov. Zachodnia część Czech rozsławiona jest przez uzdrowisko Karlowe Wary, gdzie przybywa wiele osób na rehabilitację w znajdujących się tam gorących źródłach. Karlowe Wary położone są w malowniczej okolicy i słyną także ze względu na swoje zabytki, takie jak kościół Św. Marii Magdaleny i prawosławnej cerkwii Św. Piotra i Pawła.

Zobacz zdjęcia z Czech


 


Czechy w Obiektywie

Złota Uliczka - Praga

Złota Uliczka w Pradze

Czeskie Karkonosze

Czeskie Karkonosze

Uzdrowisko Karlowe Wary

Karlowe Wary

Zobacz Również

Więcej Zdjęć z Czech
Czechy - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Czechy Hotele

Czechy WikiPedia
Oficjalna Strona Czech (CZ.)
Informator - Czechy
Czechy Przewodnik
Praga Informator

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012