Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 

DANIA


Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 43080 km2
Ludność: 5,5 mln
Stolica: Kopenhaga
Ważniejsze Miasta: Arhus, Odense
Język Urzędowy: duński
Religie: chrześcijaństwo
Waluta: Korona Duńska
Średnia Temperatura:
Latem; 18 °C
Zimą: 0 °C


Atrakcyjność Turystyczna:

Galeria Zdjęć z Danii
Dania Galeria Zdjęć
Dania, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Danii - (Filmy)


 

Linki Sponsorowane


 

 

 

 

Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Dania "Twoje Podróże i Wakacje Marzeń".

 

Geografia Danii / Historia Danii / Ludność i Przemysł Danii / Wakacje i Podróże Po Danii / Wschodnia Jutlandia / Południowa Jutlandia / Zachodnia Jutlandia / Kopenhaga / Grenlandia / Wyspy Owcze / Zdjęcia z Danii / Atrakcje Turystyczne Danii (Filmy) / Znajdź Hotele W Danii

 

Przewodnik Po Danii

Geografia Danii

Dania - to monarchia konstytucyjna która składa się z części kontynentalnej i blisko 500 wysp. Część kontynentalna, Jutlandia, jest długim półwyspem, biegnącym od Niemiec na północ, oddzielającym niespokojne Morze Północne od Morza Bałtyckiego. Największa wyspa Duńska to Zelandia oraz dwa wielkie terytoria autonomiczne Grenlandia oraz skaliste Wyspy Owcze.

Klimat panujący w Danii jest łagodny-morski jednak z silnymi wiatrami. Większa część kraju to niziny pokryte przeważnie zielonymi łąkami, wykorzystywane głównie rolniczo. Dania szczyci się najlepszymi warunki rozwoju rolnictwa w całej Skandynawii. Rolnictwo Duńskie jest nowoczesne i wykorzystuje maszyny oraz duże ilości środków ochrony roślin i nawozów sztucznych, dzięki czemu plony są tu bardzo wysokie.

Historia Danii

Pierwsi ludzie pojawili się na tych terenach już 100.000 lat temu. Panujący tu lodowiec stopniał 8000 p.n.e. i tereny te pokryła tundra, która stanowiła pożywienie dla wędrujących tu reniferów. Około 800 roku osiedlili się wikingowie - skandynawscy żeglarze, którzy wkrótce opanowali wybrzeża niemal całej Europy. Dani zjednoczyła się z sąsiadującymi Norwegią i Szwecją w 1397 roku. Wkrótce jednak państwo to rozpadło się i, w wyniku licznych wojen między krajami skandynawskimi, Dania utraciła większość swoich terytoriów. W obecnych granicach pozostaje od 1920 roku.

Ludność i Przemysł Danii

Dziś Dania jest ustabilizowanym i zamożnym krajem z bardzo dobrze rozwiniętą pomocą społeczną w szczególności bezpłatną opieką zdrowotną, oświatą i bardzo dobrym systemem emerytalnym. Około 85 % ludności mieszka w miastach i pracuje w usługach zaś mieszkańcy wsi trudnią się głównie rolnictwem i rzemieślnictwem.

Duńczycy produkują głównie masło, sery, bekon które to eksportowane są do innych krajów Unii Europejskiej. Ze względu na swoje położenie duże znaczenie ma rybołówstwo takich ryb jak makrele, śledzie i dorsze.

Dania nie posiada większych złóż bogactw mineralnych na lądzie, jednak na dnie Morza Północnego eksploatuje się ropę naftową. Wykorzystując silne wiatry Duńczycy z sukcesem zamieniają ich siłę podmuchu na energię elektryczną, która jest tanim do pozyskania źródłem energii. Dania słynie również z eksportu siłowni wiatrowych oraz szkła, wyrobów jubilerskich i mebli. Produkty duńskie są powszechnie cenione ze względu na wysoką jakość i walory estetyczne.

 
Hotele Danii

 

Mapa DaniiHans Christian Andersen

 
Podróże Po Danii - Co Zobaczyć I Gdzie Spędzić Wakacje w Danii?


Dania i tereny północnej Jutlandii  to przede wszystkim piękne krajobrazy. Na północy koło Skagen, spotykają się tam dwa morza, tworząc niepowtarzalny, malarski klimat. Tutaj znajduje się również Aalborg i piękny Limfjorden, gdzie morze i fiordy łączą się w zatokach i cieśninach. W głębi lądu przeważają łagodne krajobrazy ze wzgórzami pokrytymi wrzosem. W rejonie tym w miejscowości Skagen znajdują się liczne muzea jak, muzeum bursztynów, natury i rybackie oraz Den Tilsandede Kirke jedyny kościół prawie całkowicie pokryty piaskiem.

Wschodnia Jutlandia

Wschodnia Jutlandia posiada własny charakter dzięki znajdującym się tam piaszczystym plażom i wydmom porośniętym różami. W regionie tym znajdują się również najciekawsze duńskie miasta, Aarhus (drugie co do wielkości miasto w Danii), Silkeborg, Randers, Ebeltoft, miasto róż Mariager oraz Centrum Morskie Kategat.

Południowa Jutlandia

Jutlandia Południowa to teren wycieczek rodzinnych do rozsławionego i znajdującego się tu Legolandu oraz parku Lwów w Givskud. Tereny tej części Danii to zróżnicowany krajobraz od płaskich żuław na zachodnim wybrzeżu po fiordy na północy. Atrakcją samą w sobie jest również miasto Kolding będące centrum kultury i sztuki tego regionu.

Zachodnia Jutlandia

Cały pas wybrzeża Zachodniej Jutlandii jest długą i szeroką piaszczystą plażą. Tutaj przyjeżdżają amatorzy słońca, pasjonaci windsurfingu i golfa, lubiący piesze wędrówki i miłośnicy przyrody. Wzdłuż brzegów, fiordów i wokół miasta Esbjerg istnieją idealne warunki dla wędkarzy.

Kopenhaga

Stolica Danii Kopenhaga to idealne miejsce na spędzenie wakacji o każdej porze roku. Wszystko tu znajduje się w zasięgu ręki tak jak wspaniałe restauracje w ogrodach Tivoli, Pałac w Amalienborg Królowej Małgorzaty, oraz godne zobaczenia zbiory klejnotów koronnych w Zamku Rosenborg. Serce Kopenhagi to długi deptak o nazwie Stroget, wzdłuż którego umieszczone są eleganckie i różnorodne sklepy. Dla zmęczonych turystów pragnących poczuć atmosferę miasta godnym polecenia jest posmakowanie piwa Calsberg lub Tuborg w typowym zestawie z czerwonymi duńskimi kiełbaskami.

Grenlandia

Grenlandia jako terytorium autonomiczne Danii charakteryzuje się wielką czaszą lodowca, której pokrywa wynosi 1,8 mln. km2. Godne odwiedzenia są tu m.in. Thule, wybrzeża Morza Baffina, Qeqertarsuaq, Nuuk (Gothab), Qaqortoq, Ammassalik, Itseqqortoormiit, Duński Havn.

Wyspy Owcze

Wyspy Owcze to prawdziwe przyrodnicze eldorado. Ich niezwykłymi walorami turystycznymi są niepowtarzalne krajobrazy. Główne zabytki wysp znajdują się w średniowiecznej duchowej stolicy wysp - Kirkjubour, gdzie mieściła się siedziba biskupstwa.

Zobacz zdjęcia z Danii


 


Dania w Obiektywie

Kopenhaga

Kopenhaga

Klify Wysp Owczych

Wyspy Owcze

Niedźwiedzie Polarne na Grenladnii

Grenlandia
Zobacz Również

Więcej Zdjęć z Danii
Dania - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Dania Hotele

Dania WikiPedia
Portal Informacyjny - Dania.pl
Dania Przewodnik Turystyczny

Dania - Podróże
Grenlandia.pl
Wyspy Owcze Przewodnik
Strona O Kopenhadze

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012