Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 

IRLANDIA


Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 70280 km2
Ludność: 4 mln
Stolica: Dublin
Ważniejsze Miasta; Cork, Ennis, Dingle
Język Urzędowy: irlandzki, angielski
Religie: chrześcijaństwo
Waluta: Euro
Średnia Temperatura:
Latem; 17 °C
Zimą: 5 °C


Atrakcyjność Turystyczna:

Galeria Zdjęć z Irlandii
Irlandia Galeria Zdjęcia
 
Linki Sponsorowane

 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Dublin Wspomnienia z Podróży i Wakacji

 

Polski Dublin - Relacje z Podróży Po Dublinie -Marzec 2007.

 

Dublin, Wspomnienia i Przewodnik Po Mieście Pubów i Piwa Guinness!

No i nadszedł czas na poznanie zagranicznej stolicy Polski w Europie jak i największego miasta w Irlandii - Dublina. Już czekając na lotnisku w Warszawie było można poznać iż większość podróżujących (75%) to Polacy, którzy wracają do swojego drugiego domu Dublina.  Dzięki tanim linią lotniczym udało mi się kupić za dobrą cenę bilet na lot liniami Ryanair (320 zł w obie strony) i nic nie stało na przeszkodzie aby udać się na weekendowy wyjazd.
Po przejściu odprawy celnej polegającej jedynie na sprawdzeniu dokumentu tożsamości oraz pokonaniu żmudnej kolejki do przejścia przez bramkę bezpieczeństwa, pozostało jedynie zakupić co nieco na drogę i cierpliwie czekać na lot. Czekając na samolot udało mi się przez chwilę porozmawiać z młodymi Irlandczykami wracającymi z Polski i przedstawić im sekret do picia zakupionej przez nich wcześniej Żubrówki. Po miłej rozmowie samolot by  już gotowy jak i ja do opuszczenia mroźnej tego dnia Warszawy. Po 3 godzinnym locie samolot wylądował w punkcie docelowym - Dublin. Już w trakcie wysiadania z samolotu poczuć można było powiew wilgotnego ciepłego jak na ta porę roku powietrza. Po pokonaniu długiego korytarza i bezproblemowym przejściu granicy celnej (żadnej kontroli) udałem się do przystanku skąd za 7 Euro  autobusem "Air Couch Bus" dojechałem do centrum, wysiadając na przystanku Schoolhouse Hotel w Ballsbridge. (Wyjeżdżając jeszcze z lotniska rzuciło mi się w oczy iż ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej brakowało jedynie polskiej flagi, co dało mi trochę do myślenia, iż prawdopodobnie ktoś z Polaków sobie ją przywłaszczył gdyż masz stał pusty.)  Po dotarciu do hotelu udałem się natychmiast spać aby mieć więcej siły na poranne zwiedzanie miasta.

 
Hotele Dublin

 

Mapa Dublina
Dublin Mapa
Zobacz dużą mapę Dublina


 
Wspomnienia z Podróży Do Dublinu - Czyli Co Zobaczyć i Zwiedzić w Dublinie?


Następnego dnia po zjedzeniu śniadania rozpocząłem zwiedzanie miasta. Pierwszym punktem było poznanie centrum finansowego Dublina, gdzie swoje siedziby mają takie firmy jak, Google, Citi Bank, Pfizer, Accenture i inne. Jednak nie spędziłem tu dużo czasu gdyż liczne dźwigi i hałaśliwe buldożery podkreślały dynamiczny rozwój miasta i nie sprzyjały zwiedzaniu. Po zaciągnięciu rady od Dublińczyków co do sposobu zwiedzania miasta udałem się na przystanek autobusowy "City Tour Bus". Zwiedzanie Dublina w ten sposób to najlepsza metoda, autobusy zatrzymują się w 20 miejscach a kierowca opowiada nam o najważniejszych jego zabytkach. Wsiadając do autobusu przemiły kierowca sprzedał mi bilet za  12,50 Euro (studencki pomimo iż nie jestem studentem) i rozpocząłem zwiedzanie Dublina z piętrowego autobusu. Co ciekawe autobusy te kursują co 15 minut i w każdej chwili można z niego wysiąść i zwiedzić bliżej określone miejsce, a następnie wsiąść w następny i kontynuować zwiedzanie co też uczyniłem. Metoda ta zapadła mi szczególnie w pamięci swoją przemiłą nazwą "Hop on, Hop off". I tak zaczynając na Cathal Brugha Street swoją podróż miałem okazję podziwiać pierwszą atrakcję Dublina a mianowicie Pomnik O'Connella znajdujący się na skrzyżowaniu głównych ulic. Kolejnym punktem był Bank of Ireland, przy moście O'Connell, następnie Trinity College, Nassau Street, Galeria Narodowa, Muzeum Historyczne Natury (potocznie nazywane Muzeum Umarlaków), Ulicę Św. Stefana, znany tu deptak Temple Bar, Zamek Dublin, Katedrę Chrystusa i Św. Patryka oraz Guinness Storehouse. Jako miłośnik piwa chciałem poznać ten jeden z najstarszych i największych na świecie browarów nieco bliżej. Guinness Storehouse w Dublinie to pewnego rodzaju muzeum, browarnictwa, które pokazuje nam historyczne etapy  wytwarzania piwa oraz rozwój firmy na przestrzeni lat. Zwiedzanie odbywa się na zasadzie pięter, gdzie każde z nich odnosi się do pewnego etapu produkcji piwa, lub też miejsca w historii browaru. Uwieńczeniem naszej wspinaczki, będzie na szczycie możliwość skosztowania świerzego kremowo-kawowego Guinness i podziwianie pięknego widoku na miasto Dublin. Po wypiciu przysłowiowego "pint of beer" udałem się windą na dół i wyruszyłem w dalszą podróż po mieście.

Kolejnymi punktami zwiedzania było, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Ryan's Victorian Bar, Zoo Dublińskie, Muzeum Narodowe, Stary Komin oraz wszystko to zakończone przechadzką tuż nad kanałem rzeki Liffey. Po długim spacerze nadszedł czas na wieczorne poznawanie Dublina. I tutaj bez zaskoczenia, Dublin to stolica europejskich pubów. Są one na każdej ulicy i w każdym miejscu, a ciepła pogoda sprzyja życiu nocnemu i szaleństwu, szczególnie młodych ludzi do samego rana. Jak tradycja nakazuje swoje czołowe miejsce znajduje tutaj piwo Guinness, a sympatyczni Irlandczycy i liczna polonia jak i dźwięki irlandzkiej muzyki dodają Dublinowi swojego urokliwego wdzięku.Po nocnych wojażach po Dublińskich pubach, nadszedł czas na zasłużony odpoczynek w hotelu.

Kolejny dzień zacząłem nieco później bo dopiero o godzinie 11, kiedy to ostatecznie odpocząłem i postanowiłem przystąpić do kolejnego dnia mojej wyprawy. Tym razem postanowiłem poznać Dublin z nieco innej strony, czyli od strony codziennego życia. Porzuciłem wszelkie przewodniki turystyczne czy informatory i postanowiłem udać się tam gdzie coś mnie zainteresuje. Pierwszą ciekawą rzeczą, która zwróciła moją uwagę, były piękne kolorowe małe domki z niewielkimi oknami, przy których licznie ustawione były rowery i skutery. Wyglądały one nieco jak Złota Uliczka w Pradze tworząc atmosferę beztroski i spokoju w zazwyczaj tętniącym życiem Dublinie. Po zrobieniu kilku zdjęć i przejściu przez tą piękną uliczkę, natrafiłem na kolejną oazę spokoju do parku St. Stephen's Green. Jest to popularne i wiecznie zielone miejsce gdzie udają się Dublińczycy na niedzielne spacery z dziećmi czy też psami oraz w ciągu tygodnia osoby pragnące zażyć świerzego powietrza podczas przerwy na lunch. Po spędzeniu tam paru godzin i zjedzeniu  lunchu udałem się do swojego hotelu aby spakować się i niestety opuścić to piękne miasto jakim bezwątpienia jest Dublin. Udając się w okolicę ulicy O'Connell wsiadłem w autobus  nr 41 i za 1,90 Euro dojechałem do lotniska (używając autobusów miejskich trzeba pamiętać o posiadaniu dokładnej sumy oraz o tym iż należy podziękować przy wysiadaniu kierowcy). Na lotnisku dokonałem jeszcze ostatnich zakupów i pamiątek z Dublina, czyli butelkę whisky i zgrzewkę Guinnessa oraz tradycyjny zielony irlandzki kapelusz. Gdy wsiadłem do samolotu zaczęło padać, także pocieszył mnie ten fakt iż nie musiałem używać parasola podczas mojego pobytu. Po przylocie do Warszawy ponownie powitał mnie wysoki -9 mróz i śnieg co niebyło niestety miłym przywitaniem, no ale fakt ten nie zmartwił mnie zbyt bardzo gdyż w planach miałem już kolejny wyjazd na który czekałem z niecierpliwością.

Zobacz zdjęcia z Irlandii / Przewodnik Po Irlandii / Hotele Dublin
 


Dublin w Obiektywie

Dublińskie Puby

Puby w Dublinie

Katedra Św. Patryka w Dublinie

Katedra Św. Patryka w Dublinie

Dublin - Rzeka Liffey

Dublin Rzeka Liffey

Dublin Uliczka

Dublin Uliczka

Więcej zdjęć z Irlandii
Zdjęcia z Dublina 1
Zdjęcia z Dublina 2
Hotele w Dublinie

Dublin Wikipedia
Oficjalny Portal Dublina
Lotnisko w DublinieEuropa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012