Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 

ESTONIA


Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 45100 km2
Ludność: 1,4 mln
Stolica: Tallin
Ważniejsze Miasta; Vohma, Tartu, Parnawa
Język Urzędowy: estoński
Religie: chrześcijaństwo
Waluta: Korona Estońska
Średnia Temperatura:
Latem; 17 °C
Zimą: -5 °C


Atrakcyjność Turystyczna:

Galeria Zdjęć z Estonii
Estonia Galeria Zdjęć
Estonia, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Estonii - (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Estonia "Twoje Podróże i Wakacje Marzeń".

 

Geografia Estonii / Historia i Ludność Estonii / Wakacje i Podróże Po Estonii / Tallin / Tartu / Polonia Estońska / Wyspa Sarema / Zdjęcia z Estonii / Atrakcje Turystyczne Estonii (Filmy) / Znajdź Hotele W Estonii

 

Przewodnik Po Estonii

Geografia Estonii

Estonia - to kraj równinny a większość jej terytorium zajmują tereny rolnicze, lasy, bagna i torfowiska. Estonia to także ponad 1500 wyspa położonych na terenie Morza Bałtyckiego i atrakcyjnych turystycznie. Największe znaczenie dla gospodarki kraju ma przemysł drzewny, w skład którego wchodzi produkcja mebli i celulozy. Jedną z przeszkód rozwoju Estonii nie wątpliwie jest brak surowców mineralnych.

Historia i Ludność Estonii

Pierwsi osadnicy pojawili się w Estonii około tysiąc lat temu zaś w XII w. tereny te podbite zostały przez przybyłych z terenów Niemiec Krzyżaków, którzy dali początek chrześcijaństwa na tych terenach. Mimo iż tereny te w następnych wiekach przynależały do Danii, Szwecji, Polski i Rosji, Estończykom udało się zachować własną kulturę i tożsamość narodową. Po zakończeniu wojny w 1918 odzyskali oni swoją niepodległość, jednak stając się jedną z republik Związku Radzieckiego w 1940 roku pozostawała ona w jego granicach przez 50 lat. W okresie tym powstał tu przemysł ciężki oraz zwalczano wszelkie przejawy narodowości estońskiej jak język i kulturę.

Estonia ponownie uzyskała niepodległość w 1991, a następnie przystąpiła do Unii Europejskiej wraz z 9 pozostałymi państwami w 2004 co pozwoliło jej na powrót do swoich tradycji i kultury oraz nadało dynamicznego wzrostu gospodarczego.

 
Hotele Estonii

 

Mapa Estonii

Estonia Mapa

Estońskie Wyroby Tkackie

 
Podróże Po Estonii - Co Zobaczyć I Gdzie Spędzić Wakacje w Estonii?


Estonia, jest coraz częściej odwiedzana przez turystów zagranicznych, co spowodowane jest jej szybkim rozwojem, turystyki i gospodarki. Są to przede wszystkim przybywający masowo promem lub wodolotem z Helsinek bliscy kulturowo i językowo Finowie, a także Szwedzi, Niemcy, mieszkańcy pozostałych dwóch republik bałtyckich oraz Rosjanie. Estonia stwarza możliwości spędzenia wakacji i urlopu na plażach bałtyckich, których najpopularniejszym kurortem stało się Parnu (Parnawa) położona nad Zatoką Ryską. Wypoczynek i spędzenie wakacji w ciszy i w kontakcie z naturą szukać można bezsprzecznie na pięknych bałtyckich wyspach Sarema, Hiiumaa oraz Muhu.

Tallin

Estonia i jej stolica Tallin zwany wcześniej Rewel usytuowana jest w północnej części kraju, na Zatoką Fińską. Jest ośrodkiem naukowym, kulturalnym, administracyjnym, gospodarczym, turystycznym i politycznym Estonii. Stanowi ona również węzeł drogowy tego rejonu, jak i znajduje się tu port lotniczy.

Tallin jest pięknym miastem i warto je odwiedzić chociażby dlatego by zobaczyć; klasztor dominikanów, kościół Św. Olafa z XV w., gotycki ratusz, zamek Kawalerów Mieczowych, gotycki kościół Najświętszej Marii Panny, Św. Michała i Mikołaja, średniowieczne resztki murów miejskich wraz z basztami oraz zespół pałacowo - parkowy (Piotra I Wielkiego) Kadiorg.

Tartu

Innym ciekawym miejscem i wartym odwiedzenia w Estonii jest Tartu. Miasto to, pomimo wyniszczających pożarów oraz wojen, zachowało swój wyjątkowy charakter oraz wiele pamiątek z minionych wieków. Jest najważniejszym ośrodkiem edukacyjnym, kulturalnym i przemysłowym w południowej Estonii. To właśnie tu
powstała pierwsza drukarnia (1631) i najsłynniejsza wyższa
uczelnia Estonii - Uniwersytet Tartuski (1632) oraz odradzała się tożsamość Estonii.

Polonia Estońska

Estonia to także częste miejsce podróży dla wielu Polaków, gdyż dosyć liczna grupa posiada tam swoje korzenie. Polonia Polska w Estonii odrodziła się i zaczęła działać aktywnie po upadku Związku Radzieckiego. Większość Polaków mieszkających obecnie w Estonii przybyła tu po II wojnie światowej przyjeżdżając z zachodnich części Ukrainy, Litwy i Białorusi, czyli z dawnych ziem wschodnich II Rzeczypospolitej.

Wyspa Sarema

Mając więcej czasu na podróże czy szukając dobrego miejsca na wypoczynek w Estonii polecane jest wybranie się na wyspę Sarema. Wyspa ta położona jest na Bałtyku w południowej części Zatoki Fińskiej, odgradzająca Zatokę Ryską od pełnego morza. Powierzchnia wyspy to 2673 km2 zaś jej struktura to głównie wapienie i dolomity, oraz liczne bagna. Na wyspie znajdują się dwa rezerwaty przyrody oraz rezerwat geologiczny wraz z meteorytowymi kraterami Kaali.

Zobacz zdjęcia z Estonii


 


Estonia w Obiektywie

Stolica Tallin

Tallin

Zamek Kuressaare na Wyspie Sarema

Zamek Kuressaare

Zatoka Ryska w Estonii

Zatoka Ryska

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Estonii
Estonia - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Estonia Hotele

Estonia WikiPedia
Estonia On Line
Oficjalna Strona Estonii (Ang.)
Estonia Przewodnik
Estonia Przewodnik Onet

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012