Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 

FINLANDIA

Flaga Finlandii

Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 338150 km2
Ludność: 5,2 mln
Stolica: Helsinki
Ważniejsze Miasta; Tampere, Turku, Kuusamo, Lahti
Język Urzędowy: fiński, szwedzki
Religie: chrześcijaństwo
Waluta: Euro
Średnia Temperatura:
Latem; 18 °C
Zimą: -14 °C


Atrakcyjność Turystyczna:

Galeria Zdjęć z Finlandii
Finlandia Galeria Zdjęcia
Finlandia, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Finlandii - (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 

 

 

 

Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Finlandia "Twoje Podróże i Wakacje Marzeń".

 

Geografia Finlandii / Historia Finlandii / Przemysł i Turystyka Finlandii / Wakacje i Podróże po Finlandii / Atrakcje Turystyczne Finlandii / Suomenlinna / Helsinki / Turku i Tampere / Białe Noce w Finlandii / Zdjęcia z Finlandii / Atrakcje Turystyczne Finlandii (Filmy) / Znajdź Hotele W Finlandii

 

Przewodnik Po Finlandii

Geografia Finlandii

Finlandia - to malowniczy kraj tysiąca jezior i wysp. Prawie 2/3 powierzchni zajmują lasy, w których można spotkać niedźwiedzie, wilki, lisy, łosie i renifery. Finlandia to także kraj Świętego Mikołaja, którego kwatera główna znajduje się w wysuniętej na północ jej części Laponii. Lapończycy są najstarszymi mieszkańcami Finlandii i większość z nich żyje jak ich dawni przodkowie. Ludność zamieszkująca południe kraju to Finowie, których przodkowie przybyli tu około 2000 lat temu z terenów Rosji (Ural). Cześć ludności zamieszkującej Finlandię to także Szwedzi.

Historia Finlandii

Pierwsze plemiona, które przybyły z południa zasiedliły Finlandię już około 9000 roku p.n.e. Północ została zasiedlona znacznie później przez Pralapończyków. Około 4000 roku p.n.e. rozwinęły się kultury wypalające i używające ceramiki. Z terenów nadbałtyckich zaczęły napływać ludy uprawiające ziemię. Ich potomkami są dzisiejsi Finowie. Historia Finlandii powiązana jest ściśle ze Szwecją i Rosją. Już w XII w. tereny te zostały zagarnięte przez Szwecję. W 1809 dzisiejsze tereny Finlandii zajęła Rosja. Po rewolucji Rosyjskiej w 1917, Finlandia ogłosiła niepodległość. Głównym partnerem gospodarczym Finlandii po II wojnie światowej zostało ZSRR. Kraj pozostał jednak politycznie niezależny od komunistów. Od 1995 roku Finlandia jest członkiem Unii Europejskiej, zaś w 2002 roku przyjęła wspólna walutę Euro. Obecnie Finlandia to jeden z najbogatszych państw na świecie, o bardzo wysokim standardzie życia.

Przemysł i Turystyka Finlandii

Rozwój tego kraju jest ściśle powiązany z posiadanymi bogactwami naturalnymi. Lasy dostarczają dużo drewna dla przemysłu meblarskiego i papierniczego, z którego duża część jest eksportowana zagranicę co stanowi prawie 1/4 dochodu z eksportu. Tak duże zapotrzebowanie zmusza Finlandię na prowadzenie racjonalnej gospodarki leśnej, dlatego też na miejsce wyciętych lasów sadzi się zaraz nowe. Drugim ważnym bogactwem Finlandii są rzeki, które dostarczają 1/4 zasobów energii elektrycznej jak i dużej ilości ryb głównie pstrągów i szczupaków. Zarówno rybołówstwo i rybactwo odgrywają istotną rolę w gospodarce.

Finlandia to także stolica sportów zimowych. Popularność i uprawianie narciarstwa i wszelkich dyscyplin pochodnych jest niemal "w krwi" każdego Fina. Ze względu na panującą tu mroźną i długą zimę narciarstwo a w szczególności biegi narciarskie stanowią sport narodowy. Jest on tak tu popularny (poniekąd z przymusu) iż dzieci uczą się narciarstwa jak chodzenia o własnych siłach już od najmłodszych lat.

 
Hotele Finlandii

 

Mapa Finlandii

Mapa Finlandii

Rzeźba Fińskiego Wędkarza 
Podróże Po Finlandii - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje w Finlandii?


Finlandia to kraina 60 tys. jezior, które znajduję się głównie w południowo-wschodniej części kraju, na Pojezierzu Fińskim. Jeziora te powstały na skutek lodowca, który istniał na tych terenach ponad 10 tys. lat temu. Największe jezioro Finlandii to Saimaa - 4400 km2. Duża część turystów odwiedzających Finlandie udaje się właśnie w jej okolice gdzie uprawiać można żeglarstwo, wędkarstwo czy tradycyjnie wypocząć na łonie natury i spędzić na jej łonie wymarzone wakacje.

Atrakcje Turystyczne Finlandii

Dzięki mentalności fińskiej oraz wspaniałej czystej przyrodzie, która jest obecna wszędzie: na wsi i w mieście, a nawet w miejscu pracy, spędzenie w niej wolnego czasu czy wakacji staje się coraz bardziej popularne. Kraje skandynawskie stają się coraz to popularniejsze dla Polskiego turysty uwielbiającego czynny wypoczynek. Chodzenie na grzyby, wędkowanie, polowanie czy chociażby wspólny rodzinny wyjazd wypoczynkowy do Finlandii staje się coraz to bardziej popularny.

Suomenlinna

Do głównych atrakcji Finlandii zaliczyć można Suomenlinnę - twierdzę położoną na kilku wyspach w Helsinkach. Ma ona duże znaczenie kulturowe i jest znana każdemu mieszkańcowi Finlandii. W 1991 roku Suomenlinna została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Oprócz twierdzy na wyspach znajdują się również, szkoła Marynarki Wojennej liczne restauracje oraz kawiarnie dla turystów. Dotarcie do niej to żaden problem gdyż kursuje tam prom, który zabierze nas z rynku głównego Helsinek.

Helsinki

Helsinki to stolica Finlandii w której, znajduje się wiele zabytków z XIX wieku, ale można znaleźć tutaj i starsze, chociażby w dzielnicy Kruununhaka, gdzie stoją domy pochodzące z XVI-XVII wieku. Główną atrakcję stanowi tu; Plac Senacki "Senaatintori", Uniwersytet Yliopisto, parlament z końca XIX wieku (siedziba rządu Finlandii), Pałac Prezydencki z końca XIX w., Most Pitkasilta z 1878 roku oraz największy i najstarszy park Kaivopuisto.

Turku i Tampere

Częstym celem podróżujących po Finlandii turystów jest również miasto Turku. Leży ono w południowo-zachodniej części Finlandii i jest jej dawną stolicą. Turku jest także ważnym portem morskim, w którym znajduje się najstarszy uniwersytet założony w 1640 roku. Znajduje się tutaj najstarszy Zamek Finlandii Turunlinna, z 1150 roku będący, byłą siedzibą gubernatorów i książąt. Warto również zobaczyć tu katedrę z 1250, bazylikę z 1285, klasztorr z 1443 oraz pozostałości średniowiecznego miasta.

Jednym z z najsłynniejszych miast współczesnej Finlandii jest Tampere. Miasto to rozsławione zostało tym iż znajduje się tu siedziba główna firmy Nokia oraz średniowieczny kościół z 1440 roku jak i ratusz miejski pochodzący z 1890 roku.


"Białe Noce" Finlandii

Do jedynych i niepowtarzalnych atrakcji Finlandii należy tak zwana "Zorza Polarna". Zjawisko to występuje w zależności od aktywności magnetycznej słońca zaś w Laponii można je obserwować przez całą zimę. Efekt tak zwanych "białych nocy" pozostawia niepowtarzalne wrażenie z pobytu w tym pięknym kraju.

Zobacz zdjęcia z Finlandii


 


Finlandia w Obiektywie

Helsińska Wyspa

Helsińska Wyspa

Białe Noce w Finlandii

Białe Noce

Największe Fińskie Jezioro Saimaa

Jezioro Saimaa
Zobacz Również

Więcej zdjęć z Finlandii
Finlandia - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Hotele W Finlandii

Finlandia WikiPedia
Terve.pl - Wszystko o Finlandii
Magiczna Laponia
Oficjalna Strona Finlandii (Ang)
Wirtualne Podróże Po Finlandii
Portal Informacyjny Finlandia.pl

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012