Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 

FRANCJA


Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 551500 km2
Ludność: 59 mln
Stolica: Paryż
Ważniejsze Miasta; Lyon, Marsylia, Nantes, Nicea
Język Urzędowy: francuskii
Religie: chrześcijaństwo, islam
Waluta: Euro
Średnia Temperatura:
Latem; 23 °C
Zimą: 5 °C


Atrakcyjność Turystyczna:

Galeria Zdjęć z Francji
Francja Galeria Zdjęcia
Francja, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Francji - (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 

 

 

 

Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Francja "Twoje Podróże i Wakacje Marzeń".

 

Geografia Francji / Historia Francji / Ludność i Przemysł Francji / Wakacje i Podróże Po Francji / Paryż / Lazurowe Wybrzeże i Cannes / Bretania i Le Mont ST. Michel / Zamki Nad Loarą / Alpy Francuskie / Zdjęcia z Francji / Atrakcje Turystyczne Belgii (Filmy) / Znajdź Hotele We Francji

 

Przewodnik Po Francji

Geografia Francji

Francja i jej krajobraz jest bardzo zróżnicowany. Francja rozciąga się od skalistych wybrzeży Oceanu Atlantyckiego poprzez szerokie doliny rzeczne i wysokie, ośnieżone góry Alpy i Pireneje, po lekko pofalowane pagórki i słoneczne plaże nad błękitnymi wodami Morza Śródziemnego. Zachodnia część Francji to klimat łagodny, z dużymi opadami, zaś wschodnia to ciepłe lata ale mroźne zimy. Północna część to rozległa nizina poprzecinana rzekami, z których największe to Sekwana i Marna. Wschodnią granice z Belgią stanowią zalesione wzgórza, które w kierunku południowym przechodzą w górujące nad doliną Renu góry Wogezy oraz ciągnące się wzdłuż granicy ze Szwajcarią góry Jura. Południowa część Francji to góry Pireneje oddzielające ją od Hiszpanii oraz piaszczyste piękne plaże. Tereny południowo wschodnie to majestatyczne i zarazem najwyższe góry Europy Alpy.

Historia Francji

Francja została zasiedlona w czasach prehistorycznych. Na jej terenach można odnaleźć ślady człowieka z czasów epoki kamiennej. Od około 1500 p.n.e. (głownie tereny Bretanii) zamieszkiwały ją ludy Celtyckie-Galowie, jednak podbici zostali oni przez Rzymian, którzy panowali na tych ziemiach od około 50 p.n.e. do 400 roku n.e. Po upadku cesarstwa rzymskiego Francję opanowali ludy germańskie na czele z Frankami.

Okres średniowiecza to prowadzenie przez Francje wojen z Anglią oraz okres reformacji, które rozprzestrzeniały się do innych części Europy jako protestantyzm. Monarchia Francuska była silna szczególnie za czasów Ludwika XIV. Bogactwo i władza króla stała się głównym niezadowoleniem niższych warstw społecznych i w 1789 roku doszło do wybuchu Wielkiej Rewolucji Francuskiej, która doprowadziła do detronizacji monarchy. Po latach chaosu do władzy doszedł Napoleon Bonaparte, który przez lata odnosił wiele sukcesów w bojach jednak i on poległ będąc pokonany przez Anglie i Prusy pod Waterloo.

Czasy kolonializmu sprawiły iż Francja pozyskała dużą część ziem w Afryce i Azji, jednak jej ekspansje zakończyły wojny w Europie, po których to Charles de Gaulle postanowił odbudować jej potęgę. To właśnie Francja wraz z Niemcami podjęła działania na rzecz stworzenia nowej, pokojowej Europy, na bazie Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, która jak powszechnie wiadomo przekształciła się w Unie Europejską.

Ludność i Przemysł Francji

Ludność Francji jest bardzo zróżnicowana. Mieszkają tu przedstawiciele wielu narodowości z całego świata. jedną z nich jest największa i nadal powiększająca się mniejszość arabska, która liczy sobie około 8 mln.

Francja jest trzecim co do wielkości krajem Europy i stanowi jedną z największych potęg gospodarczych i politycznych świata. Ze wszystkich stron oprócz północnego wschodu granice Francji ustalone są naturalnie poprzez ocean morza i góry. Wyznaczają one kraj bardzo piękny o bogatej historii oraz dużymi miastami z nowoczesnym przemysłem. Francja odgrywa i odgrywała bardzo istotna rolę w historii i kulturze Europy. To właśnie z Francji pochodzili wielcy myśliciele, sławni architekci, naukowcy, politycy, pisarze, malarze, reżyserzy i projektanci mody.

Przemysł we Francji rozwija się bardzo dynamicznie i stał się on głównym atutem gospodarki. W fabrykach produkuje się chemikalia, tekstylia, odzież, samochody, samoloty (AirBus), statki kosmiczne oraz sprzęt elektroniczny. Duża część produkcji przemysłowej jest przeznaczana na eksport, zaś około 50 % zatrudnionych we Francji pracuje w usługach takich jak turystyka, hotelarstwo, gastronomia, finanse, opieka zdrowotna i szkolnictwo.

Urodzajne gleby Francji sprawiają iż jest ona bardzo ważnym krajem rolniczym. Uprawia się tu, pszenicę, buraki cukrowe, warzywa, owoce (winogrona, brzoskwinie, śliwki, wiśnie), oraz hoduje bydło mleczne i produkuje wysokiej jakości produkty przemysłu mleczarskiego jak masła i sery. Główne bogactwa naturalne Francji to boksyty, z których produkuje się aluminium, rudy żelaza i węgiel kamienny. Francja przoduje w wytwarzaniu energii elektrycznej pozyskiwanej z reaktorów jądrowych.

Główna wizytówka Francji to niewątpliwie wina, szampan, różnorodność serów i wykwintnych dań chociażby takich jak żabie udka, czy ślimaki. Słynne jest tu powiedzenie iż "człowiek żyje po to żeby jeść a nie jeść żeby żyć", dlatego też codzienne delektowanie się posiłkiem wraz z kieliszkiem wina nie należy tu do rzadkości.

 
Hotele Francji

 

Mapa FrancjiWizytówka Francji i Paryża Wieża EifflaBretońska Kobieta w Stroju LudowymFrancuski Szampan i Ślimaki

Francuski szampan

 
Podróże Po Francji - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje We Francji?


Francja ma tak bogatą kulturę tradycję i historię iż bez wątpienia przoduje w ilość zabytków w Europie. Do najbardziej popularnych miejsc odwiedzanych przez turystów niewątpliwie jest jej stolica Paryż.

Stolica Francji - Paryż

Paryż stanowi od dawna kolebkę sztuki i kultury, gdzie znajdują się największe muzea, teatry oraz domy mody. Ulice Paryża pełne są artystów (muzyków, malarzy) a przechadzając się nimi można poczuć panującą tu niepowtarzalną atmosferę.

Do najbardziej znanych zabytków oraz stanowiący symbol Francji należy niewątpliwie Wieża Eiffla. Wieża ta znajduje się u południowego końca Pól Marsowych w centrum Paryża
, tuż nieopodal rzeki Sekwany. Ma ona 312 metrów wysokości i stanowi główny punkt orientacyjny Paryża. Kolejnym ważnym zabytkiem Paryża jak i całej Francji jest Pałac Wersalski. Spełnia on podwójną rolę: rezydencji królewskiej i muzeum historii Francji. Można tu podziwiać architekturę, malarstwo, rzeźby i wspaniałe ogrody. Oglądając arcydzieła sztuki, królewskie meble z XVIII w. i portrety zauważamy subtelną różnorodność stylów i technik od średniowiecza począwszy a skończywszy na XX w.

Jednym z cudów nowego świata i technologii jest również Centrum Pompidou. Znajdują się w nim muzea, biblioteki, sale koncertowe. Jego unikatowość polega na architekturze, w której do jego budowy wykorzystano najnowsze dostępne technologie i stanowić miało ono i potędze technologicznej i architektonicznej Francji.

Do najbardziej znanych kościołów na świecie zaliczyć trzeba położonego na wzgórzu Montmartre, Kościoła Najświętszego Serca Jezusowego czyli Sacre-Coeur. Okolice kościoła stanowią idealny punkt obserwacyjny Paryża oraz szczególnie upodobali sobie to miejsce lokalni artyści. Będąc w Paryżu trzeba odwiedzić również katedrę Notre-Dame rozsławionej przez powieść Victora Hugo, pod tytułem "Dzwonnik z Notre-Dame".

Lazurowe Wybrzeże i Cannes

Oprócz bogatej oferty zabytków Paryża, Francja to także idealne miejsce na wymarzone wakacje. Południowa część Francji a w szczególności Cannes i Lazurowe Wybrzeże, zauroczą niejednego piękną przyrodą, piaszczystymi plażami oraz śródziemnomorskim klimatem. Riwiera Francuska, to odcinek wybrzeża Morza Śródziemnego we francuskiej Prowansji ( rozciągający się od miejscowości Cassis na zachodzie (na wschód od Marsylii) aż po granicę włoską. Lazurowe Wybrzeże odwiedza rocznie około 10 milionów turystów, a jej najpopularniejsze miasta to, Marsylia, Cannes, Tulon, Saint-Tropez, Nicea, Grasse, Draguignan, Frejus i Menton.

Cannes - to najpopularniejsza miejscowość na wypoczynek najbogatszych tego świata. Posiada ono piękny pasaż, który stanowi główną ulicę miasta, położony tuz przy nabrzeżu morza który oddzielony jest piękną piaszczystą plażą. Szczęśliwcy mogą także spotkać tu gwiazdy kina światowego podczas corocznego festiwalu filmowego oraz na codzień gdzie wielu z nich posiada swoje wille.

Bretania i Le Mont St. Michel

Coraz to częstszym wyborem regionu na spędzenie wakacji we Francji staje się Celtycka Bretania. Do niewątpliwych jej atrakcji zaliczyć można nieuregulowaną i kamienista linie brzegową Oceanu Atlantyckiego, która tworzy przepiękne widoki stanowiące raj dla amatorów fotografii. Bretania słynnie także ze ścisłego kultywowania tradycji oraz dbania o podtrzymanie swojego języka. To właśnie tu znajduję się słynne Le Mont St. Michel, czyli mała wysepka, na której znajduje się benedyktyńskie opactwo, które zalewane jest przez przypływy morskie odcinając je od świata a następnie ustępując i umożliwiając łatwy do niej dostęp.

Zamki nad Loarą

Częstym punktem wypraw do Francji organizowanym przez polskie biura turystyczne są zamki nad Loarą
. Pojęcie to obejmuje około 300 średniowiecznych zamków, jednak te najbardziej popularne to, największy Chambord, Azay-Le-Rideau, Chenonceau, Villandry, Sully-sur-Loire.

Alpy Francuskie

Ważnym elementem turystyki Francji stanowią także góry Alpy, wraz z największym szczytem Europy Mont Blanc. Miłośnicy białego szaleństwa znajdą tu wiele atrakcji. Idealna baza noclegowa, niezapomniane jedzenie oraz świetnie przygotowane trasy narciarskie to jedno z powodów, dla których warto wybrać się na narty właśnie w ten rejon. Najsłynniejsze kurorty narciarskie Francji to Les Menuires, Val Thorens, Serre Chevalier, La Plagne oraz Les Arcs.

Podróżowanie po Francji ułatwia także świetnie rozwinięta infrastruktura dróg oraz najszybszej linii kolejowej na świecie pociągów TGV (Train a Grande Vitesse). Pędzące ponad 300 km/h pociągi potrafią zawieść turystów nawet do najbardziej odległych terenów Francji w niespełna 2, 3 godzin. Stanowią one idealną alternatywę dla komunikacji lotniczej i z pewnością zaoszczędzą nam sporo czasu jaki marnuje się obecnie na zatłoczonych lotniskach.

Zobacz zdjęcia z Francji 


Francja w Obiektywie

Widok na Paryż

Wieża Eiffla

Lazurowe Wybrzeże

Lazurowe Wybrzeże

Alpy Francuskie - Mont Blanc

Mont Blanc

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Francji
Francja - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Hotele We Francji

Francja WikiPedia
Polonijny Portal - Francja
Portal Turystyczny Francji
Portal - Paryż.pl
Francja Wybrane Regiony

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012