Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 

GRUZJA


Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 69700 km2
Ludność: 4,5 mln
Stolica: Tbilisi
Ważniejsze Miasta; Kutaisi, Rustawi, Gagra, Poti
Język Urzędowy: gryziński
Religie: chrześcijaństwo, islam
Waluta: Lari
Średnia Temperatura:
Latem; 23 °C
Zimą: 1 °C


Atrakcyjność Turystyczna:

Galeria Zdjęć z Gruzji
Gruzja Galeria Zdjęcia
Gruzja, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Gruzji - (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Gruzja "Twoje Podróże i Wakacje Marzeń".

 

Geografia Gruzji / Historia Gruzji / Ludność i Przemysł Gruzji / Wakacje i Podróże Po Gruzji / Atrakcje Turystyczne Gruzji / Suchumi / Tbilisi / Zdjęcia z Gruzji / Atrakcje Turystyczne Gruzji (Filmy) / Znajdź Hotel Na Wakacje i Podróże

 

Przewodnik Po Gruzji

Geografia Gruzji

Gruzja to kraj, który w większości położony jest w Azji, jednak jego przynależność do Europy jak i dążenia do tego aby być uznawany za kraj europejski są nieustanne. Większa część kraju stanowi zaleśione góry, których to szczyty pozostają ośnieżone przez cały rok. Z kolei stoki gór nad Morzem Czarnym porasta bujna roślinność. Tereny te, charakteryzują się łagodnym klimatem z obfitymi opadami co daje możliwość uprawiania roślin cytrusowych oraz herbaty i tytoniu. Na terenach oddalonych od morza uprawia się natomiast zboża, warzywa. a także winorośl, z której produkuje się słynne wina i koniaki gruzińskie.

Historia Gruzji

Początki Gruzji to 500 p.n.e. kiedy to przybyli na te tereny i zaczeli zakładać swoje osady starożytni Grecy. Poźniej tereny te zostały najeżdżane przez Rzymian, Presów, Arabów i Turków. Okres dynamicznego rozwoju kraju i kultury przypadły tu na lata 1184-1213 kiedy to ziemie te były pod panowaniem królowej Tamary. To właśnie te czasy dały nieustanny początek rozwoju gruzińskie sztuki, nauki a w szczególności muzyki, opery i poezji. Rozwinoł sie także tu gruziński język i alfabet.

Od XIX wieku Gruzja stała sie jedną z republik Związku Radzieckiego aż do roku 1991, czyli do upadku bloku wschodniego. Lata 90 to jednak nieustanne walki etniczne i próby przejęcia władzy. Po upadku Szewardnadze, który to sfałszował wybory doprowadzając do zamieszek w Gruzji w kolejnych wyborach demokratycznych w 2004 bez apelacyjnie wygrał Micheil Saakaszwili otrzymując 96% głosów.

Ludność i Przemysł Gruzji

Gruzja oraz Gruzini są bardzo gościnni a przyrządzane przez nich przysmaki zaspokoją nie jednego głodnego turystę. Połóżone wzdłóż Morza Czarnego kurorty nadmorskie słynną z uroczego położenia i otaczających je krajobrazów.

Społeczność gruzińska i jej rozmieszczenie w kraju jest niemal równe, Połowa społeczeństwa zamieszkująca miasta zatrudnia się w przemyśle spożywczym - głównej gałęzi gospodarki, zaś ci mieszkający na wsi to rzemieślnicy oraz rolnicy pasący bydło mleczne czy też uprawiający rolę. Większość mieszkańców Gruzji to chrześcijanie i należą oni do gruzińskiego kościoła prawosławnego.


 
Hotele

 

Mapa GruzjiGruzińska CzapkaGruźińska Odmiana Gry Polo

Gruxińska gra Polo

 
Podróże Po Gruzji - Co Zobaczyć I Gdzie Spędzić Wakacje w Gruzji?


Atrakcje turystyczne Gruzji

Gruzji
posiada najstarsze zabytki z 2 połowy II tysiąclecia p.n.e. (ceramika, wyroby ze złota i srebra), z epoki brązu pochodzą kurhary Trialeti, Samgorii oraz dolmeny Abchazji. Do najbardziej znanych zabytków Gruzji należy świątynia w Ikorcie z 1172 roku, twierdza Armazisciche, świątynia Dżwari w Mcchecie oraz Bagrata w Kutaisi.
Uwaga - w związku z ostatnimi wydarzeniami w Gruzji prosimy zapoznać się z kominikatami MSZ odnośnie podróży do tego kraju.

Godnym polecenia miejscem w Gruzji jest kościół w Ananuri, koło Cchinwali. Został on wzniesiony w 1689 roku i otaczają go fortyfikacje, chroniące swojego czasu przed najazdami Turków i Persów, któzy zabiegali ówcześnie o panowanie nad tymi terenami.

Prawdziwy duch Gruzji drzemie jednak na wsi, gdzie po dziś dzień gruzińscy pasterze i wieśniacy ubrani są w ręcznie robione tradycyjne stroje wraz z wyróżniającymi je futrzanymi czapkami zaczesywane włosiem do góry, które latem dają chłód zaś zima chronia przez zimnem.

Jednym z bardziej poularnych sportów w Gruzji jest gruźińska odmiana gry w polo. Gra ta pochodzi z Persji i została ona przywieziona do Gruzji gdzie stała się bardzo popularna nawet w dużych miastach gdzie znajduja sie kluby sportowe tej dyscypliny.

Suchumi

Jedna z najbardziej znanych miejscowości Gruzji jest Suchumi. Oprócz samego miejsca, kurortu wakacyjnego i wypoczynkowego nad Morzem Czarnym najcenniejszymi zabytkami Suchumi są arkadowy, opatrzony gruzińskimi inskrypcjami most z XII wieku oraz XI-wieczny zamek gruzińskiego króla Bagrata III. Można podziwiać tu także pozostałości kilku systemów fortyfikacji wybudowanych przez Rzymian (mury), miejscowych władców (wieże niegdyś stanowiące część tzw."Wielkiego Muru Abchaskiego") Włochów (fort z XIV wieku) i Turków (XVIII-wieczna forteca).

Okolica miasta obfituje również w liczne antyczne zabytki. Najważniejszye z nich to Kościół w Kaman, klaszto z 1880 wzniesiony z okazji zaręczyn cara Aleksandra III oraz najgłębsza jaskinia na świecie - Jaskinia Krubera
.

Tbilisi

Stolica Gruzji Tbilisi położona jest w Dolinie Tbiliskiej, rozciągającej się wąskim pasem na długości prawie 30 kilometrów w dolinie rzeki Kury. Stara część Tbilisi oferuje takie atrakcje jak: cerkiew Metechy (XIII w.), gorące źródła siarkowe, twierdza Narikala (V w.), Sobór Syjoński (VII w.), Gruzińskie Muzeum Państwowe.

Zobacz zdjęcia z Gruzji 


Gruzja w Obiektywie

Jezioro Ritsa w Abchazji
Gruzja Abchazja

Gruzja - Kurort w Suchumi
Gruzja Suchumi

Kazbegi w Górach Kaukaz
Kazbegi

Więcej zdjęć z Gruzji
Gruzja - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Rezerwacja Hoteli

Gruzja WikiPedia
Wspomnienia z Gruzji
Portal Gruzja - Kaukaz.pl
Portal Gruzja - Kaukaz.net
Gruzja Przewodnik Onet

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012