Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 

HISZPANIA


Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 504750 km2
Ludność: 40 mln
Stolica: Madryt
Ważniejsze Miasta; Barcelona, Sewilla, La Coruna, Bilbao, Walencja
Język Urzędowy: hiszpański
Religie: chrześcijaństwo
Waluta: Euro
Średnia Temperatura:
Latem; 30 °C
Zimą: 15 °C


Atrakcyjność Turystyczna:

Galeria Zdjęć z Hiszpanii
Hiszpania Galeria Zdjęcia
Hiszpania, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Hiszpanii - (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 
Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Hiszpania "Twoje Podróże i Wakacje Marzeń".

 

Geografia Hiszpanii / Historia Hiszpanii / Przemysł Hiszpanii / Turystyka w Hiszpanii / Wakacje w Hiszpanii / Costa Brava i Barcelona / Madryt / Costa Del Sol i Malaga / Ibiza i Majorka / Wyspy Kanaryjskie / Zdjęcia z Hiszpanii / Atrakcje Turystyczne Hiszpanii (Filmy) / Znajdź Hotele W Hiszpanii

 

Przewodnik Po Hiszpanii

Geografia Hiszpanii

Hiszpania - to w większości górzyste tereny Półwyspu Iberyjskiego, który jest najbardziej na zachód wysuniętą częścią kontynentu Europejskiego. Północna jej część to wysokie Góry Pireneje. Piękne wybrzeża północne, dzięki dużym opadom, porastają lasy, które rosną na dawnych wąwozach i biegną ku wielkiemu płaskowyżowi zwanego Meseta. Płaskowyż ten zajmuje większą część Hiszpanii i ma suchy z upalnymi latami i chłodnymi zimami klimat. To właśnie tu swój początek mają dwie duże rzeki Tag i Gwadalkiwir. Południe Hiszpanii charakteryzują czerwone ziemie i cieniste gaje oliwne. Południowe góry Hiszpanii Sierra Nevada opadają ku urodzajnym niziną ciągnących się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego, nad którym istnieje wiele ośrodków turystycznych. Najbardziej wysunięta część Hiszpanii jest oddalona od Afryki o zaledwie 13 km i nazywa się Cieśniną Gibraltarską.

Hiszpania to także przynależące do niej Wyspy Kanaryjskie i Baleary (Majorka, Ibiza, Minorka) i wiele mniejszych. Leżące na Oceanie Atlantyckim, niedaleko wybrzeży Afryki Wyspy Kanaryjskie są pochodzenia wulkanicznego, w skład których wchodzą Teneryfa, Lanzarotte, Fuerteventura i Gran Canaria. Baleary natomiast znajdujące się na Morzu Śródziemnym i są górzystym i porośniętym lasami terenem oprócz prawie płaskiej Minorki.

Historia Hiszpanii

Hiszpania - zasiedlona była już w czasach prehistorycznych na co wskazują naskalne malowidła w jaskini Altamira w północnej części kraju. Pierwsi osadnicy przybywający na tereny Hiszpanii nazywali się Iberowie, którzy zmieszali się z Celtami. Od około 200 p.n.e. do 475 Hiszpania była częścią cesarstwa rzymskiego, na który później najechali Wizygoci.

Początki lat VIII w. to podbój Hiszpanii przez Maurów przybyłych z północnej Afryki a dopiero czasy średniowiecza chrześcijańscy królowie zdołali odzyskać kontrolę nad Hiszpanią. W 1512 Hiszpania została zjednoczona pod berłem królów katolickich, i wtedy to zaczęły się także czasy podboju Ameryki czyniąc z Hiszpani bogate państwo. Od XVII w., potęga jej jednak zaczęła maleć co było następstwem licznych wojen w Europie co doprowadziło również do utraty niemal wszystkich posiadłości w Ameryce. W początkach XX w. zaczęły narastać konflikty wewnętrzne, w wyniku których wybuchła wojna domowa (1936 -1939), od kiedy to rządy nad Hiszpania przejął dyktator generał Francisco Franco. Po jego śmierci reaktywowano monarchię i w 1978 przywrócono demokrację. Obecnie polityka Hiszpanii prowadzona jest w ten sposób iż nadaje się dużą autonomię regionom np. Baskonii czy Katalonii.

Przemysł Hiszpanii

Podstawą gospodarki Hiszpanii przez wiele lat było rolnictwo. Dzisiaj dział ten ma również istotne znaczenie dla rozwoju kraju, chociaż nie tak wielkie jak było to przed laty. Hiszpania to kraina pomarańczy, cytryny, oliwek, słoneczników, oraz uprawianych na Wyspach kanaryjskich bananów. Do jednych z bardziej popularnych towarów eksportowych Hiszpanii należą również Wina szczególnie te pochodzące z terenów Jarez de la Frontera w Andaluzji oraz ze słynnych winnic w Torres. Oprócz rolnictwa największym działem gospodarki jest turystyka.

Turystyka w Hiszpanii

Historyczne miasta Hiszpanii i wspaniałe plaże, sprawiają że jest ona jednym z najchętniej odwiedzanych krajów Europy na spędzenie wymarzonych wakacji. Turystyka odrywa istotną rolę gdyż pomimo dużego terytorium Hiszpania ma mało bogactw naturalnych. Najbardziej popularne miejsca na wymarzone wakacje w Hiszpanii to Majorka, Ibiza, Wyspy Kanaryjskie, wybrzeża Costa Brava, Costa Del Sol, Costa Blanca, i Costa Dorada.

Hiszpania zachwyca przybyłych tu turystów swoją mieszanka kulturową, sposobem życia oraz przywiązaniem do tradycji. Silne i ważne znaczenie do ich podtrzymania mają właśnie regiony Hiszpanii gdzie po dziś dzień zachowały się odrębne języki jak euskara, kataloński. Mimo tych różnic jest wiele wspólnych cech dla wszystkich mieszkańców Hiszpanii. I tak wszędzie używa się języka kastylijskiego, uznanego za oficjalną formę hiszpańskiego, chętnie obchodzi się tutaj święta katolickie oraz urządza targi i zabawy - fiesty. Większość miast Hiszpanii posiada również swoje areny, na których odbywają się walki byków "Corrida".

Życie społeczne Hiszpanii ściśle uwarunkowane jest od panującego tam klimatu. Panujące tam upały powodują iż w godzinach popołudniowych urządza się tak zwane "sjesty" zamykając sklepy i biura i otwierając ponownie w godzinach późnego popołudnia. Główną atrakcją Hiszpanii jest jej wyśmienita kuchnia składająca się w dużej mierze z owoców morza (słynna Paella), oraz rytmy muzyki Hiszpańskiej wraz z jej gorącym tańcem Flamenco. Niejednokrotnie wyjeżdżając do Hiszpanii lokalne miasta czy hotele organizują dla wczasowiczów tego typu wieczorki, na których można to podpatrzeć i podziwiać profesjonalnych tancerzy.

 
Hotele Hiszpania

 

Mapa Hiszpanii

Mapa Hiszpanii

Hiszpański Torreador Podczas CorridyHiszpańska Tancerka FlamencoHiszpańska Potrawa Paella

Hiszpańska paella

Słynne Hiszpańskie Wina z Torres

Wina z Torres

 
Wakacje w Hiszpanii - Co Zobaczyć I Gdzie Wypocząć w Hiszpanii ?


Hiszpania od lat 60-tych należy do najchętniej odwiedzanych przez turystów zagranicznych państw Europy. Magnesem przyciągającym turystów są z jednej strony klimat i plaże Hiszpanii, z drugiej historyczne dziedzictwo tego kraju.

Costa Brava i Barcelona

Hiszpania i jej baza hotelowa jest bardzo dobrze rozwinięta, a jej najbardziej popularnym regionem dla turystów z Polski jest Costa Brava i Costa del Maresme. Na Costa Brava najbardziej popularnymi miejscowościami są Lloret de Mar, Blanes, Malgrat de Mar i Santa Susana. Lloret de Mar wyróżnia się wspaniałym połączeniem morza i gór, co stwarza niesamowity klimat. Miasto, to słynie z tego iż życie towarzyskie kwitnie tu przez 24 godziny na dobę, i jest idealnym miejscem wypoczynku dla młodych osób.

Costa Brava to także piękne miasto Barcelona, stolica prowincji oraz regionu autonomicznego Katalonii. Jest to jedno z najładniejszych miast Europy, pełne urokliwych zaułków i zabytkowych budowli jak gotycka katedra św. Eulalii z XIII-XV wieku, Sagrada Familia, aleja Ramblas, Park Guell, dzielnica Barii Gotic, Palau Nacional. Barcelona to także wielki port morski i lotniczy oraz dobrze znany wszystkim miłośników futbolu, jeden z największych obiektów sportowych Europy Camp Nou drużyny FC Barcelona. Będąc w Barcelonie należy również odwiedzić znajdujący się niedaleko klasztor benedyktynów z portretem Czarnej Madonny - Montserrat. Znajduje się on w masywie górskim o tej samej nazwie i położony jest on wysoko w jej górach.

Madryt

Stolica Hiszpanii Madryt ma do zaoferowania wiele atrakcji architektonicznych jak i stanowi siedzibę władz państwa. Znajduje się tu Pałac Królewski (XVIII wiek), Pałac Sprawiedliwości (1758), Pałac Senatu, Pałac Kongresowy, Puerta de Alcalá, kościół San Pedro el Real (XV wiek), katedra San Isidor el Real (XVII wiek), park Casa de Campo o powierzchni 1447 ha z Fontanną Księcia, mosty, m.in. Toledoński (1720-1732), Segovia (1584) oraz wiele muzeów z najbardziej znanym Prado.

Costa Del Sol i Malaga

Costa Del Sol Czyli Wybrzeże Słońca to kolejny popularny region turystyczny Hiszpanii. Znajduje się on w Andaluzji obejmując wybrzeże śródziemnomorskie między Gibraltarem a przylądkiem Cabo de Gata. Znajduje się tu wiele znanych kąpielisk morskich: Marbella, Torremolinos, Malaga, Almunecar, Roquetas de Mar. W rejonie tym godnym polecenia jest odwiedzenie miasta Malaga. Można tu zobaczyć, ruiny twierdzy wybudowanej przez Rzymian Alcazaba, Castillo de Gibralfaro (góra z latarnią morską oraz ruiny zamku z XIV w), jak i Muzeum Sztuk Pięknych oraz dom, w którym urodził się Pablo Picasso.

Osoby odwiedzające dalekie krańce Hiszpanii nie mogą oczywiście przegapić podróży na Gibraltar. Wznosi się tu wysoka na 426 m n.p.m. wapienna Skała Gibraltarska, stanowiąca potężną twierdzę pod powierzchnią skały, a na zewnątrz w większości rezerwat przyrody. To właśnie tutaj można wybrać się na podróż na drugi kontynent Afrykę, która oddalona jest od Hiszpanii o zaledwie 13 km.

Ibiza i Majorka

Do najczęściej odwiedzanych miejsc na wakacje przez młodych Polskich turystów należy Ibiza i Majorka. Poza wspaniałymi hotelami, plażami i rosnącymi i dodającymi uroku palmami miejsca te to jedna wielka nieustanna zabawa. Życie nocne jak i towarzyskie toczy się tu 24/h a różnorodność klubów nocnych dyskotek jak miejsc na nocne spacery po promenadach jest bezliku. Ibiza szczególnie to miejsce wielkich dyskotek muzyki techno gdzie jej miłośnicy bawią się do białego rana.

Wyspy Kanaryjskie

Wyspy Kanaryjskie to jedno z najwspanialszych miejsc gdzie można spędzić swoje wymarzone wakacje w Hiszpanii. Przepiękne plaże, cudowne hotele, nieustannie świecące słońce oraz wspaniałe życie nocne to tylko z niektórych atrakcji jakie nas czekają. Wyspy Kanaryjskie mają także bogata ofertę dla tych którzy kochają łączyć wypoczynek ze zwiedzaniem. Warto zobaczyć tu; wydmy w Maspalomas na Gran Canaria, zabytkowe wiatraki w Fuerteventura, księżycowy krajobraz Parque Nacional de Timanfaya (Lanzarote), odbyć karnawałowe szaleństwo w Santa Cruz, wjechać kolejką na La Rambleta, zabytkowe rezydencje i kościoły w La Lagunie i La Orotavie, odbyć wędrówkę po lesie laurowym w Parque Nacional de Garajonay, obserwatorium astronomiczne w Parque Nacional de la Caldera de Taburiente.

Hiszpania niewątpliwie najchętniej wybierana jest przez Polskich turystów, z tego względu iż każdy, nawet najbardziej wybredny z nich znajdzie tutaj coś dla siebie. Stanowi ona idealne miejsce dla młodych - szukających rozrywek, starszych - spokoju i ciszy oraz rodzinnych wyjazdów z dziećmi gdzie każdy będzie mógł odkryć ją i zakochać się w niej na swój sposób. Jednym słowem Hiszpania to wymarzony kraj na spędzenie wakacji.


Zobacz zdjęcia z Hiszpanii 


Hiszpania w Obiektywie

Wybrzeże Costa Brava

Costa Brava

Przepiękna Majorka

Majorka

Plaże na Teneryfie

Teneryfa

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Hiszpanii
Hiszpania - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Hotele w Hiszpanii

Hiszpania WikiPedia
Polski Portal o Hiszpanii
Informator Turystyczno-Wakacyjny Hiszpanii
Informator o Hiszpanii
Ibiza - Portal Informacyjny
Majorka - Informator
Teneryfa - Podróże
Wyspy Kanaryjskie - Podróże

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012