Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Strona Główna

EUROPA
 

Wybierz Państwo

Albania, Andora, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
 

HOLANDIA


Ważniejsze dane:

Powierzchnia: 41530 km2
Ludność: 16 mln
Stolica: Amsterdam
Ważniejsze Miasta; Rotterdam, Haga, utrecht
Język Urzędowy: niderlandzkii
Religie: chrześcijaństwo
Waluta: Euro
Średnia Temperatura:
Latem; 18 °C
Zimą: 3 °C


Atrakcyjność Turystyczna:

Galeria Zdjęć z Holandii
Holandia Galeria Zdjęcia
Holandia, Filmy i Atrakcje Turystyczne


Atrakcje Turystyczne
Holandii - (Filmy)


 

Linki Sponsorowane

 

 

 

 

Przewodnik Turystyczno Informacyjny - Holandia "Twoje Podróże i Wakacje Marzeń".

 

Geografia Holandii / Historia Holandii / Ludność Holandii / Wakacje i Podróże Po Holandii / Amsterdam / Haga / Rotterdam / Atrakcje Turystyczne Holandii / Zdjęcia z Holandii / Atrakcje Turystyczne Holandii (Filmy) / Znajdź Hotele W Holandii

 

Przewodnik Po Holandii

Geografia Holandii

Ukształtowanie terenu Holandii jest niemal całkowicie płaskie i leży poniżej poziomu morza. Dużą jej część stanowią tak zwane poldery, czyli tereny powstałe w wyniku osuszenia morza, odcinków ujściowych rzek i słonych bagien. Płaska Holandia pocięta jest licznymi rzekami oraz siecią kanałów i grobli, po których pływają barki i łodzie. Ze względu na ukształtowanie terenu Holandii istnieje tu wiele malowniczych mostów zwodzonych, a przemieszczanie się pomiędzy licznymi kanałami (szczególnie w miastach) stwarza duże trudności zmotoryzowanym. Rozwiązanie dla Holendrów tego problemu nie było trudne gdyż ekologiczne i zdrowe rowery należą do najpopularniejszego środka lokomocji.

Historia Holandii

Holandia została osiedlona około 2000 lat temu, a jej mieszkańcy Holendrzy są pochodzenia germańskich ludów, a ich przodkowie to Frankowie, Fryzowie i Sasi. Holandia, Belgia i Luksemburg tworzyły region zwany Niderlandami. Do XIV w. obszar ten był podporządkowany francuskiemu księstwu Burgundii. Wiek XVI to panowanie na tych terenach dynastii Habsburgów, które objęły również Hiszpanię i Austrię. W 1568 doszło do wybuchu powstania przeciwko Habsburgom i po wielu latach walk, w 1648 kraj uzyskał niepodległość.

W XVII Holandia stała się jedną z potęg morskich świata i stworzyła wielkie imperium kolonialne. Dzięki temu czerpała ona ogromne zyski, między innymi okupując tereny dzisiejszej Indonezji. Czasy te to także okres osuszania terenów Morza Północnego, gdzie powstało wiele wspaniałych miast. Był to również złoty okres dla rozwoju sztuki niderlandzkiej, tworzyli wówczas między innymi tacy słynni malarze jak: Rembrandt i Vermeer. Potęga Holandii zaczęła topnieć w końcu XVII w.. W 1830 roku od Niderlandów odłączyła się Belgia, która ogłosiła swoją niepodległość. Holandia to także jedno z założycielskich państw EWG oraz dzisiejszej Unii Europejskiej.

Ludność Holandii

Holendrzy w większości zamieszkują obszary miejskie, pracując w usługach i przemyśle, ci zaś którzy pozostali na wsi zajmują się głównie hodowlą bydła, uprawą zbóż i warzyw oraz przetwórstwem spożywczym. Holandia słynie także z uprawy kwiatów a szczególnie tulipanów, które nadają wraz z rozsianymi po całym kraju wiatrakami niezapomniany krajobraz temu kraju.

 
Hotele Holandia

 

Mapa Holandii

Mapa Hiszpanii

Wiatraki HolenderskieChodaki Holenderskie

 
Podróże Po Holandii - Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje w Holandii?


Holandia i jej gościnność ze strony jej mieszkańców to chyba najbardziej rozpoznawalna cecha tego kraju. Ich żywy temperament, gościnność i zamiłowanie do imprez i festiwali sprawiają iż każdy będzie czuł się tutaj jak w domu. Najlepszym i najszybszym środkiem lokomocji po Holandii jest rower. Zamiłowanie Holendrów do jazdy rowerem jest tak wielkie iż istnieją tu setki tras dla pieszych i rowerzystów, które z wielka łatwością zaprowadzą nas w najciekawsze zakątki większych i tych całkiem malutkich miejscowości.

Holendrzy miłują także to wszystko co piękne. Dlatego też w Holenderskich kolorowych i wystylizowanych kamieniczkach znajdziemy mnóstwo galerii, kameralnych teatrów, wystaw malarskich oraz lokali muzycznych, w których można napić się słynnej jałowcówki lub zimnego piwa
.

Amsterdam

Amsterdam to jeden z najpiękniejszych skansenów ze starymi wiatrakami, ogromem zabytków, długimi kanałami wodnymi, muzeami oraz kolorowymi domkami, które komponują się w nowoczesną zabudowę miasta. Znajduje się tu Pałac Królewski w ratuszu oraz tak zwane "hofjesy" czyli słynne zabytkowe domy usytuowane w rozległych, zielonych ogrodach, pełniące kiedyś funkcję przyklasztornych domów zakonnych.

Amsterdam znany jest również dzięki słynnej Dzielnicy Czerwonych Latarni (czyli zalegalizowanymi miejscami prostytucji), na terenie której znajduje się mnóstwo zabytków, w tym najstarszy kościół w mieście Oude Kerk, oraz galeria urządzona w domu Rembrandta. Znajdują się tutaj również tak zwane "coffee shops", w których to legalnie można zakupić niewielkie ilości marihuany osobą powyżej 18 roku życia. Amsterdam oferuje również bardzo bogatą ofertę muzeów. Znajduje się tu warte odwiedzenia Muzeum Vincenta Van Gogha, gdzie można zobaczyć jego słynny obraz "Słoneczniki", oraz najsłynniejsze Muzeum Rijksmuseum z bogatą ilością obrazów, rzeźby, sztuki użytkowej i innych. Amsterdam jak Holandia słynna również z obróbki diamentów. Znajdują się tu jedne z najcenniejszych diamentów na świecie.

Haga

Najbardziej eleganckie obiekty Holandii oraz siedziba królowej i rządu to Haga. Podczas wycieczki po Hadze będziemy mieli okazję odwiedzić najlepszą w Europie Królewską Galerię Malarstwa oraz zwiedzić Muzeum Miejskie słynące z bogatej kolekcji porcelany i rzeźb.

Rotterdam

Rotterdam to największe miasto portowe. Znajdują się w nim wysokie drapacze chmur oraz zagadkowo wyglądające domy sześcienne, mieszczące się w najstarszej dzielnicy portowej Rotterdamu De Oude Haven. Rotterdam to również nowoczesne centra handlowe, butiki, sklepy z pamiątkami, bary, knajpki i puby tworzące typowy holenderski klimat. Miłośnicy piękna i przyrody powinni udać się do ogrodu botanicznego Arboretum Trompenburg lub też udać się w 75 minutowy rejs po zabytkowej części portu.

Inne Atrakcje Turystyczne Holandii

Północna część Holandii oferuję turystą również możliwość wypoczynku nadmorskiego. Z urokliwej miejscowości Harlingen można udać się na jedną ze słynnych Wysp Fryzyjskich, Texel, Vieland, Ameland czy Schiermonnikoog, na których znajdują się liczne kurorty i kąpieliska.

Imponującą budowlą Holandii jest także 30 kilometrowa Tama Afsluitdijk, która ochrania część lądową Holandii od morza. Przejeżdżając nią można zatrzymać się w wyznaczonych miejscach i podziwiać jej długość oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Holandia bez wątpienia jest bogatym kulturowo krajem, który przyciąga wielu turystów. Podziwianie i doświadczenie jej oryginalnośc jak i łagodne podejście do prostytucji i tak zwanych "miękkich narkotyków" czynią ją jedynym tego typu krajem na świecie.

Zobacz zdjęcia z Holandii 


Holandia w Obiektywie

Wiatraki Holanderskie

Wiatraki Holenderskie

Amsterdam

Amsterdam

Morze Północne w Holandii

Morze Północne

Zobacz Również

Więcej zdjęć z Holandii
Holandia - Filmy i Atrakcje Turystyczne
Holandia Hotele

Holandia WikiPedia
Portal - Holandia.pl
Niderlandy-Portal Informacyjny

Wszystko o Holandii
Przewodnik Po Holandii
Przewodnik Po Amsterdamie

Europa | Ameryka Północna  | Ameryka Południowa | Azja | Australia i Oceania | Afryka  | Kontakt | Reklama

 
Prawa Autorskie - Internetowy Przewodnik Turystyczno-Informacyjny WakacjezPrzewodnikiem.pl 2006-2012